Notices
 
Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 47
  1. Cum ar trebui sa se roage crestinii? 
    #1
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261


    http://www.youtube.com/watch?v=TrC5c...eature=related

    Un filmulet fara cuvinte, cred ca imaginile postate si versetele din Biblie care apar acolo spun totul!
    Inshaa ALLAH sa fie spre calauzirea crestinilor!
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     

  2. Urmatorii 7 au spus mersi lui maryam pentru acest subiect

    Anamaria (02-25-2009), gabriela guettat (07-02-2009), magda (10-29-2010), sara h (01-21-2009), tasnim1 (07-09-2010), umalkasem (01-21-2009), ummraschid (01-31-2009)

  3.  
    #2
    Deosebit sara h's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    DUBAI/RO
    Posts
    267
    Thanked
    55
    Rep Power
    305

    Sub7anak Ya Rabb ! Allah sa te rasplateasca surioara...
     

  4.  
    #3
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    354
    eu cred ca este problema personala a crestinilor cum se roaga.
    Nici noua nu ne vine bine cand suntem apotrofate de necunoscatori cu expresii:"vi de la o inmormantare? sau "cand te speli dai baticul jos" ? si altele si altele.
    sa nu fim "mai catoici decat papa"
     

  5.  
    #4
    Member tasnim1's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Egypt
    Posts
    23
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Salam aleikum. Mashaallah surioara e foarte bun materialul, Allah sa iti rasplateasca.
    Nu e vorba ca ii criticam pe crestini , incercam doar sa ii ajutam sa vada ca nu sunt tocmai pe drumul pe care trebuie sa fie. Asta nu pentru a arata cat de destepti suntem noi...nuuuu . Multe dintre noi avem sigur familii crestine. Si sigur durerea pe care o avem in suflet pentru ca stim ca ar fi un pas atat de mic pentru ca ei, cei dragi noua, sa vada adevarul, este mare. Totul e in mana lui Allah Subhanutaala. Dar trebuie sa nu renuntam in a incerca sa ii trezim cumva, in a le trezi macar dorinta de a studia singuri adevarul despre propria lor credinta. Uneori la asta se rezuma totul. sa ii facem sa vada ca e gresit ceea ce cred, felul cum se roaga..Inshaallah poate asta ii va ajuta sa lase dictonul: Crede si nu cerceta , care pe mine ma scoate din minti si sa inceapa sa cerceteze care este adevarul. Multi, din pacate prea multi dintre ei au luat acest "Crede si nu cerceta" ca pe o limita in credinta, fara sa inteleaga ca tocmai cuvintele astea ii indoctrineaza gratuit si ii tin in intuneric.
    InshaAllah Allah subhanutaala sa se milostiveasca de ei toti si sa le arate ca pasul asta mic de la crestinism la Islam e un pas mare catre Paradis. Sa nu uitam niciodata in rugaciunile noastre sa ii pomenim si sa ne rugam pentru calauzirea lor. Si noi am fost ca ei si poate un frate musulman sau o sora s-au rugat ca noi sa gasim lumina si Allhamdulillah am gasit-o. Acum avem si noi datoria sa incercam macar sa ii salvam si pe altii din intuneric.
    Allah Subhanutaala sa aiba mila de noi toti. Sa ne calauzeasca, sa ne dea putere si credinta si sa nu ne lase singuri cu noi insine nici macar o clipa Amin
    Allah Subhanutaala sa va binecuvinteze pe voi toate si pe familiile voastre. Amin
     

  6.  
    #5
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    354
    dupa parerea mea este dovada de ingamfare sa consideri ca altii sunt mai prejos.
    crestinii asa cum stie orcine sunt convinsi ca rugandu-se si pastrand calda credinta se indreapta spre rai.
    nu stiu de ce trebuie neaparat sa ii convingem ca drumul lor este gresit...
    daca este gresit,la capatul lui nu vor intalni raiul,dar noi vom fi scutiti de "ingamfare"
     

  7.  
    #6
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    Quote Originally Posted by abbu View Post
    eu cred ca este problema personala a crestinilor cum se roaga.
    Nici noua nu ne vine bine cand suntem apotrofate de necunoscatori cu expresii:"vi de la o inmormantare? sau "cand te speli dai baticul jos" ? si altele si altele.
    sa nu fim "mai catoici decat papa"
    sa intelegem din postare ca esti musulmanca?...
    daca esti musulmanca, ar trebui sa stii ca noua ne este poruncita raspandirea mesajului Islamului, astfel incat sa devina cunoscut tuturor... nu suntem obligati decat sa facem cunoscut adevarul, iar la Islam revin doar cei alesi de Allah subhanahu wa ta'ala...
    daca nu esti musulmanca, la cine te referi cand spui "noi"...




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     

  8.  
    #7
    Member tasnim1's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Egypt
    Posts
    23
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    salam aleikum
    Sa fie oare vorba de ingamfare cand imi doresc ca mama si tata si familia mea care e inca crestina...adica oamenii pe care ii iubesc , sa gaseasca adevarata cale a credintei? sa gaseasca lumina Islamului si ei? sa aiba o sansa sa intre in Paradis? o sansa pt ca bineinteles a fi musulman nu inseamna a avea un bilet sigur du catre Paradis, dar inseamna ca ai o sansa. Ce are asta cu ingamfarea? E o dorinta izvorata din iubirea pentru ei toti. Daca un musulman isi doreste ca fratele lui crestin sa gaseasca si el Islamul inseamna ca e ingamfat? de unde pana unde? inseamna doar ca nu e egoist si ca doreste si binele celuilalt. Asa cum a spus si sora ummrashid avem obligatia sa ii ajutam si pe altii sa intre in Islam, avem datoria de a raspandi Islamul. Nu din ingamfare ci din dorinta de a-i ajuta si pe altii sa poata ajunge in Paradis.
     

  9.  
    #8
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    354
    traiesc langa un musulman si parte din familia lui.
     

  10.  
    #9
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    354
    Quote Originally Posted by tasnim1 View Post
    salam aleikum
    inseamna doar ca nu e egoist si ca doreste si binele celuilalt. Asa cum a spus si sora ummrashid avem obligatia sa ii ajutam si pe altii sa intre in Islam, avem datoria de a raspandi Islamul. Nu din ingamfare ci din dorinta de a-i ajuta si pe altii sa poata ajunge in Paradis.
    sunt doar jocuri de cuvinte,daca eu spun ca am un cal mai grozav,ma laud si de aici inganfarea lucrului mai bun.
    dar pentru ca islamul este misionarism,NU ADERARAEA SPONTANA, datorita raspandirii dirijate a islamului,se trece peste faptul ca "lauda de sine nu miroase a bine"
    eu sunt casatorita de ani de zile cu un musulman si de la inceput am hotarat fiecare este liber sa aiba religia lui.
     

  11.  
    #10
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    Quote Originally Posted by abbu View Post
    sunt doar jocuri de cuvinte,daca eu spun ca am un cal mai grozav,ma laud si de aici inganfarea lucrului mai bun.
    dar pentru ca islamul este misionarism, NU ADERARAEA SPONTANA, datorita raspandirii dirijate a islamului, se trece peste faptul ca "lauda de sine nu miroase a bine"
    eu sunt casatorita de ani de zile cu un musulman si de la inceput am hotarat fiecare este liber sa aiba religia lui.

    NU spunem noi, ci Allah subhanahu wa ta'ala spune ca Islamul este singura religie acceptata, singurul adevar... deci, comparatia nu este potrivita si nu are, in acest context, nici un rost...

    faptul ca sotul tau nu te impiedica sa ai religia ta, oricare ar fi ea, nu te indreptateste sa ataci religia lui, macar din respect pentru el...

    in rest, bine ai venit... si sedere placuta...






    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •