Notices
 
Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 16 of 16
  1. Job la familia de crestini 
    #1
    Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    17
    Thanked
    6
    Rep Power
    0
    Salam alaikum!

    Haideti sa va spun o situatie..una dintre surioarele noastre are statul de a doua sotie.Ea este fericita masha Allah,sotul ei o trateaza bine si totusi...ceva a socat-o in atitudinea lui:acesta i-a permis sa accepte un job de baby-sitter in care trebuie sa locuiasca cu familia..sambata si duminica fiind libere(desigur si sambata si duminica ea ar dormi tot acolo).
    1.Este permis pentru ea sa lucreze pt aceasta familie tinand cont ca acolo locuieste si un barbat?(este o familie de crestini).
    2.Scuza"avem nevoie de bani" ar fi suficienta pt a ii fi permis fetei sa lucreze in aceea familie?

    Multumesc din suflet celor care imi raspund..din pacate nu am foarte mult pt a ma implica pe forum dar intodeauna va urmaresc cu drag
     

  2.  
    #11
    Incepator nour's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Egypt
    Age
    42
    Posts
    67
    Thanked
    3
    Rep Power
    106
    assalamu alaikum wa rahmatullahi wa barakatuhu

    dragi surori ...mashaAllah sora Anna ca bine spui, inshaAllah sa ne ferim de banuieli....
    o sora insa poate accepta de bunavoie sa renunte la dreptul ei de a avea nopti egale cu prima si atunci fratele nu greseste aici cu nimic....

    "In al treilea rand sunt uimita de usurinta cu care a acceptat aceasta fata sa fie a doua fara a/i pasa de ce simte prima femeie. Nu i se cere acordul primei sotii, dar acea femeie trebuia anuntata. A doua sotie sa nu uite ca sotul ei poate proceda la fel si cu ea asa cum a procedat cu prima." ---sora batool de unde stii ca sora a acceptat cu usurinta casatoria cu acest frate sau care sunt motivele ce au impins o la aceasta casatorie...de unde pana unde ca ei nu i ar fi pasat de sentimentele primei sotii?...stim noi oare detaliile acestei situatii ca sa facem astfel de presupuneri??..dragi surori, oare nu traim numai sa l slujim si sa L multumim pe Allah subhanahu wa ta ala?...
    cred ca astfel de subiecte nu trebuie postate pe forum, sunt mult pre delicate, ne duc fff usor la a spune lucruri care conduc spre pierzanie .... inshaAllah surorii noastre sa i fie usurate toate, sa poata gasi pe cineva cu cunostinta si frica de Allah, sa se poata implica in situatia lor si sa i sfatuiasca inshaAllah pentru a gasi si urma numai calea cea dreapta.
    "Help one another in birr (righteousness, virtue), and taqwa (piety, fear of Allah, God-consciousness), and do not help one another in sinning and transgression. And fear and revere Allah; verily, Allah is severe in punishment." [Soorah al-Maa'idah 5:2]
     

  3.  
    #12
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,


    mashaAllah surioara Anna, Allah subhanahu wa ta'ala sa te rasplateasca pentru reamintirea acestui lucru!... Amin la Du'a, surioara Nour!...

    jazakAllahu khairan tuturor surorilor care au raspuns intrebarilor surioarei noastre laialy... sa ne fereasca insa Allah subhanahu wa ta'ala sa trecem dincolo de raspunsurile obiective, incepand sa facem presupuneri, continuand discutia pe alte fagasuri care ne indeparteaza de comportamentul islamic, de ceea ce Profetul Muhammad ne-a poruncit sa fim si sa facem!...

    Ibn Umar, radiAllahu anhu, a relatat ca Trimisul lui Allah a zis: "Nu va dedati a discutii fara folos ci aminti-va de Allah, caci vorba multa fara pomenirea lui Allah, impietreste inima iar cei care se vor afla cel mai departe de Allah sunt cei cu inima impietrita." (Riyad As-Salihin)

    BarakAllahu fikum!




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     

  4.  
    #13
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    eu am inteles ca intrebarea era daca ii este permis fetei sa lucreze in acea familie tinand cont ca ramane peste noapte acolo fiind in acea locuinta si tatal copilului de care ea se ocupa.Acum intrebarea este,acea persoana este musulmana sau nu?Si ma refer la ea,sotia cea de a doua.Acum eu vad ca aici pe forum discutia a deviat putin si raspunsurile se bazeaza mai mult pe ideea de a doua sotie.Noi,musulmanele trebuie sa intelegem odata si pentru totdeauna ca nu este permis sa judecam oamenii si nici nu putem sa stim ce se intampla in acea familie,apoi trebuie sa fim constiente si sa intelegem ca oricarui musulman ii este permis sa se casatoreasca oricand doreste cu o alta sotie chiar si fara motiv,si tot religia nu il obliga pe el sa-si anunte casatoria primei lui sotii si se poate chiar sa nu ramana peste nopate la una din sotii si chiar sa nu-si imparta timpul egal,daca ele sunt de acord,el in aceasta situatie nu are pacat.Atunci de ce mereu comentam la acest subiect?Astfel ne luam pacate in plus asa cum spunea si nour.
    Deci,cum era pusa intrebarea eu cred ca ea fiind musulmana nu este ok daca ramane in acea casa peste noapte,si nici ziua nu este ok daca sta in prezenta tatalui copilului.Asta islamic vorbind.
     

  5.  
    #14
    moderator batool391's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    661
    Thanked
    202
    Rep Power
    730
    Quote Originally Posted by nour View Post
    assalamu alaikum wa rahmatullahi wa barakatuhu

    dragi surori ...mashaAllah sora Anna ca bine spui, inshaAllah sa ne ferim de banuieli....
    o sora insa poate accepta de bunavoie sa renunte la dreptul ei de a avea nopti egale cu prima si atunci fratele nu greseste aici cu nimic....

    "In al treilea rand sunt uimita de usurinta cu care a acceptat aceasta fata sa fie a doua fara a/i pasa de ce simte prima femeie. Nu i se cere acordul primei sotii, dar acea femeie trebuia anuntata. A doua sotie sa nu uite ca sotul ei poate proceda la fel si cu ea asa cum a procedat cu prima." ---sora batool de unde stii ca sora a acceptat cu usurinta casatoria cu acest frate sau care sunt motivele ce au impins o la aceasta casatorie...de unde pana unde ca ei nu i ar fi pasat de sentimentele primei sotii?...stim noi oare detaliile acestei situatii ca sa facem astfel de presupuneri??..dragi surori, oare nu traim numai sa l slujim si sa L multumim pe Allah subhanahu wa ta ala?...
    cred ca astfel de subiecte nu trebuie postate pe forum, sunt mult pre delicate, ne duc fff usor la a spune lucruri care conduc spre pierzanie .... inshaAllah surorii noastre sa i fie usurate toate, sa poata gasi pe cineva cu cunostinta si frica de Allah, sa se poata implica in situatia lor si sa i sfatuiasca inshaAllah pentru a gasi si urma numai calea cea dreapta.
    Eu nu am de unde sa stiu ce e in sufletul ei e foarte adevarat, dar daca analizez situatia in fctie de fapte nu pot sa nu ma intreb ceea ce ma intrebam mai sus. Si daca intr/adevar ar fi interesat/o ce simte prima sotie , ea ar fi pus conditia ca prima sotie sa fie anuntata. Fiecare e liber sa faca ceea ce ceea ce ii dicteaza nivelul de taqwa si constiinta. Si nu vad de ce nu ar trebui postate astfel de situatii pe un forum.
    Last edited by batool391; 01-25-2009 at 06:13 PM. Reason: greseli de gramatica
     

  6.  
    #15
    moderator batool391's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    661
    Thanked
    202
    Rep Power
    730
    Quote Originally Posted by Yumna View Post
    eu am inteles ca intrebarea era daca ii este permis fetei sa lucreze in acea familie tinand cont ca ramane peste noapte acolo fiind in acea locuinta si tatal copilului de care ea se ocupa.Acum intrebarea este,acea persoana este musulmana sau nu?Si ma refer la ea,sotia cea de a doua.Acum eu vad ca aici pe forum discutia a deviat putin si raspunsurile se bazeaza mai mult pe ideea de a doua sotie.Noi,musulmanele trebuie sa intelegem odata si pentru totdeauna ca nu este permis sa judecam oamenii si nici nu putem sa stim ce se intampla in acea familie,apoi trebuie sa fim constiente si sa intelegem ca oricarui musulman ii este permis sa se casatoreasca oricand doreste cu o alta sotie chiar si fara motiv,si tot religia nu il obliga pe el sa-si anunte casatoria primei lui sotii si se poate chiar sa nu ramana peste nopate la una din sotii si chiar sa nu-si imparta timpul egal,daca ele sunt de acord,el in aceasta situatie nu are pacat.Atunci de ce mereu comentam la acest subiect?Astfel ne luam pacate in plus asa cum spunea si nour.
    Deci,cum era pusa intrebarea eu cred ca ea fiind musulmana nu este ok daca ramane in acea casa peste noapte,si nici ziua nu este ok daca sta in prezenta tatalui copilului.Asta islamic vorbind.

    Si primei sotii nu i se cere acordul , dar trebuie anuntata si voi posta dovezi care imi sustin afirmatia. Nu va dati seama ca facand astfel de afirmatii puneti familia islamica intr/o lumina deloc favorabila? Cand e vorba de evaluat situatii ipotetice toata lumea e experta. Nimeni nu neaga legitimitatea poligamiei, dar asta nu inseamna ca ea se poate practica in orice conditii. Acceptati ca fiicele voastre sa se casatoreasca in secret? V/ar place asa ceva? Islamic e sa-i doresti surorii tale ceea ce iti doresti si tie insati, indiferent ca sora ta in islam e prima sau a 2 sotie a cuiva......
     

  7.  
    #16
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    Quote Originally Posted by laialy View Post
    Salam alaikum!

    Haideti sa va spun o situatie..una dintre surioarele noastre are statul de a doua sotie.Ea este fericita masha Allah,sotul ei o trateaza bine si totusi...ceva a socat-o in atitudinea lui:acesta i-a permis sa accepte un job de baby-sitter in care trebuie sa locuiasca cu familia..sambata si duminica fiind libere(desigur si sambata si duminica ea ar dormi tot acolo).
    1.Este permis pentru ea sa lucreze pt aceasta familie tinand cont ca acolo locuieste si un barbat?(este o familie de crestini).
    2.Scuza"avem nevoie de bani" ar fi suficienta pt a ii fi permis fetei sa lucreze in aceea familie?

    Multumesc din suflet celor care imi raspund..din pacate nu am foarte mult pt a ma implica pe forum dar intodeauna va urmaresc cu drag

    assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuh,

    BarakAllahu fikum!

    inshaAllah sper ca surioara noastra sa fii inteles din raspunsurile nosatre ca:
    1. Nu este permis pentru acea sora sau pentru oricare femeie musulmana sa lucreze intr-o familie musulmana sau nemusulmana, daca acel loc de munca nu-i asigura conditiile islamice necesare si acest caz nu le intruneste.

    2. Scuza respectiva, in contextul descris mai sus si in lumina a ceea s-a raspuns, nu este "suficienta" si sa ne fereasca Allah subhanahu wa ta'ala sa fim nevoite sa cautam scuze pentru nerespectarea poruncilor Sale!...

    Si Allah stie mai bine!

    inshaAllah, dragi surori daca se doreste discutarea pe larg, din nou, a poligamiei si a conditiilor acesteia, inshaAllah sa se deschida un nou topic.

    BarakAllahu fikum tuturor surorilor pentru stradania voastra, subiect inchis...




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •