Notices
 
Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 15 of 15
  1. Permisiunea sotiei conform Coranului si Sunnah 
    #1
    moderator batool391's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    661
    Thanked
    202
    Rep Power
    730
    http://www.islamqa.com/en/ref/9479

    [B]Is there a hadith that relates to a husband needing the permission of present wife to marry 2nd wife?


    Praise be to Allaah.

    There is no hadeeth which states that, and it is not conditional for the husband to have his wife’s permission to take another wife. But it is in everyone’s interests for him to try to get her consent, because this will help to reduce problems in the marriage.



    Shaykh Sa’d al-Humayd

    [COLOR="DarkRed"]Traducere: Exista vreun hadith din care sa reiese ca sotul trebuie sa aiba permisiunea primei sotii ptr a se casatori cu a doua sotie?

    Lauda lui Allah,

    Nu exista niciun hadith din care sa reiese acest lucru si nu este o conditie ca sotul sa aiba permisiunea sotiei ptr a lua o alta sotie. Dar este in interesul oricui ca el sa incerce sa obtina consimtamantul ei, ptr ca acest lucru il va ajuta sa/si reduca problemele in casatorie......
    Shaykh Sa’d al-Humayd
     
     

  2. Urmatorii 7 au spus mersi lui batool391 pentru acest subiect

    AishaA (01-25-2009), aynur (01-29-2009), Gabriela Gharabli (01-26-2009), maryam (01-25-2009), sara h (01-25-2009), umalkasem (01-25-2009), ummraschid (01-25-2009)

  3.  
    #11
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    Gabita,iubita,nici araboaicele(cele mai multe dintre ele)acum nu mai accepta asa cum acceptau bunicele lor.Dar noi nu vorbeam daca acceptam sau nu,discutam numai despre ceea ce spune religia.Acum daca apare acesta problema la mine,la tine,la ea,la fiicele noastre,etc,atunci este alta discutie.
    Si chiar daca el nu are sa zicem curajul sa o anunte pe ea de "decizia "lui de la inceput,oricum va afla de la el ceva mai tarziu,nu se poate ascunde o casatorie prea mult timp.
     
     

  4.  
    #12
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    Eu cred ca cei despre care vorbeati ca au vrut sa se casatoreasca cu o alta,dar pt ca ar fi suferit sotia,au renuntat,eu nu cred.Mai repede cred ca ei doreau sa se rezolve ceva care "scartia" acasa,a fost ca o amenintare mascata,sa spun asa.Oricarui barbat i s-au "aprins calcaiele" dupa o alta nu renunta numai pt ca cealalta sufera.Uneori din postarile unora simt ca parca ar trai intr-o lume de basm.Ori nu cunosc realitatea or refuza sa o vada.
     
     

  5.  
    #13
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261




    Eu as vrea sa stiu parerea EXACT a teologilor (din romania si nu numai!) referitor la acest aspect si mai ales daca ceea ce spun ei se potriveste cu ceea ce fac/gandesc/au facut/fac...

    Ma gandesc ca este important, acum ceva timp am fost uimita sa aflu ca e ca la popa, sa faci ce zice, nu ce face.

    Adica, in cuvinte mai putine ma intorc exact la ceea ce am afirmat inclusiv la acest subiect, teoria este super, pacat ca ea nu se aplica decat in vorbele ipocrite si mincinoase.
    CU EXCEPTII MULTIPLE, DESIGUR!
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  6.  
    #14
    Deosebit
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    373
    Thanked
    1
    Rep Power
    410
    Salam alaykum

    eu stiu un "imam" din germania care are in prezent 4 sotii. cu aproximativ un an si jumatate in urma avea tot 4 si afirma fara nici o rezervare : nu stiu de care sa divortez ca sa-mi iau alta. pana in prezent cred ca a avut in jur de 38 de sotii, si cu toti barbatii cu care intra in contact nu le da sfaturi decat de genul TREBUIE SA TE INSORI CU INCA UNA SAU DOUA..... si iar ne intoarcem la vorba TEORIA CA TEORIA DAR PRACTICA NE OMOARA.
     
     

  7.  
    #15
    Member sherine's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    36
    Thanked
    13
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by amoodia View Post
    Salam alaykum

    eu stiu un "imam" din germania care are in prezent 4 sotii. cu aproximativ un an si jumatate in urma avea tot 4 si afirma fara nici o rezervare : nu stiu de care sa divortez ca sa-mi iau alta. pana in prezent cred ca a avut in jur de 38 de sotii, si cu toti barbatii cu care intra in contact nu le da sfaturi decat de genul TREBUIE SA TE INSORI CU INCA UNA SAU DOUA..... si iar ne intoarcem la vorba TEORIA CA TEORIA DAR PRACTICA NE OMOARA.
    Banuiesc ca imamul respectiv nu este casatorit legal cu toate cele patru sotii pentru ca, din cate stiu, Germania este stat european unde poligamia este pedepsita de lege si interzisa cu desavarsire. Sau poate s-a casatorit in vreun stat arab...dar atunci stau si ma intreb cum le-a inregistrat la venirea in Germania. Doar pura curiozitate...
     
     

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •