Notices
 
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 15
  1. Permisiunea sotiei conform Coranului si Sunnah 
    #1
    moderator batool391's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    661
    Thanked
    202
    Rep Power
    730
    http://www.islamqa.com/en/ref/9479

    [B]Is there a hadith that relates to a husband needing the permission of present wife to marry 2nd wife?


    Praise be to Allaah.

    There is no hadeeth which states that, and it is not conditional for the husband to have his wife’s permission to take another wife. But it is in everyone’s interests for him to try to get her consent, because this will help to reduce problems in the marriage.



    Shaykh Sa’d al-Humayd

    [COLOR="DarkRed"]Traducere: Exista vreun hadith din care sa reiese ca sotul trebuie sa aiba permisiunea primei sotii ptr a se casatori cu a doua sotie?

    Lauda lui Allah,

    Nu exista niciun hadith din care sa reiese acest lucru si nu este o conditie ca sotul sa aiba permisiunea sotiei ptr a lua o alta sotie. Dar este in interesul oricui ca el sa incerce sa obtina consimtamantul ei, ptr ca acest lucru il va ajuta sa/si reduca problemele in casatorie......
    Shaykh Sa’d al-Humayd
     
     

  2. Urmatorii 7 au spus mersi lui batool391 pentru acest subiect

    AishaA (01-25-2009), aynur (01-29-2009), Gabriela Gharabli (01-26-2009), maryam (01-25-2009), sara h (01-25-2009), umalkasem (01-25-2009), ummraschid (01-25-2009)

  3.  
    #2
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261



    Asta ar fi culmea sa ii ceara voie si mai culmea ar fi sa accepte.
    Cred ca altfel ar trebui sa se puna problema, despre imperiozitatea de a o anunta (macar!) in legatura cu intentiile lui.
    Probabil ca daca multe femei ar stii inainte de a se petrece multe neintelegeri s-ar rezolva.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  4.  
    #3
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    Quote Originally Posted by maryam View Post



    Asta ar fi culmea sa ii ceara voie si mai culmea ar fi sa accepte.
    Cred ca altfel ar trebui sa se puna problema, despre imperiozitatea de a o anunta (macar!) in legatura cu intentiile lui.
    Probabil ca daca multe femei ar stii inainte de a se petrece multe neintelegeri s-ar rezolva.

    assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu

    surioara...nu stiu...de e gluma sau ...

    fie ca Allah subhanahu wa ta'ala sa ne deschida inimile si sa ne intareasca credinta si evlavia intr-atat incat sa acceptam nu numai porunca Sa, ci si toate hotararile Sale pentru noi, cu seninatate si recunostinta!...

    ...nu vreau sa dezic absolut nimic din ceea ce ati postat aici sau la alte subiecte asemanatoare, barakAllahu fikum, insa am ajuns la concluzia ca acolo unde exista stiinta, cunoastere a vietii islamice, evlavie si deplina incredere in Indurarea lui Allah subhanahu wa ta'ala, se poate chiar nu numai ca prima sotie sa accepte, ci, de multe ori sa fie chiar ea cea care o cauta pentru sotzul ei pe cea de-a doua ... inshaAllah, sa nu se inteleaga nici mai mult, nici mai putin, decat ceea ce am scris...




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

  5.  
    #4
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by ummraschid View Post
    assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu

    surioara...nu stiu...de e gluma sau ...

    fie ca Allah subhanahu wa ta'ala sa ne deschida inimile si sa ne intareasca credinta si evlavia intr-atat incat sa acceptam nu numai porunca Sa, ci si toate hotararile Sale pentru noi, cu seninatate si recunostinta!...

    ...nu vreau sa dezic absolut nimic din ceea ce ati postat aici sau la alte subiecte asemanatoare, barakAllahu fikum, insa am ajuns la concluzia ca acolo unde exista stiinta, cunoastere a vietii islamice, evlavie si deplina incredere in Indurarea lui Allah subhanahu wa ta'ala, se poate chiar nu numai ca prima sotie sa accepte, ci, de multe ori sa fie chiar ea cea care o cauta pentru sotzul ei pe cea de-a doua ... inshaAllah, sa nu se inteleaga nici mai mult, nici mai putin, decat ceea ce am scris...




    Nu, de ce sa se inteleaga gresit, cred ca se intelege perfect, dar noi vb aici despre teorie sau despre practica?
    DESPRE PRACTICA MODERANA SI CONTEMPORANA.
    Trebuie odata ptr totdeauna sa facem o delimitare clara intre ceea ce se intampla IN REALITATE, despre ceea ce se intampla inainte si despre ceea ce (din nereficire, izolat!) exista astazi COMPLET CORECT dpdv al acceptari, al capacitatii de a te increde in ALLAH...
    Despre asta vorbeam.

    Jazaaki ALLAHu khairan.
    De-ar fi asa de frumos si de perfect cum a fost odata islamul (aplicat), de-ar fi asa de bine stiu islamul, de-ar fi credinta atat de puternica incat omul SA-SI LEGE CAMILA SI SA SE INCREADA (cu rabdare!) in ALLAH........................

    AMIIN AMIIN AMIIN LA DU`A.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  6.  
    #5
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    Asa este Maryam,practica e una si teoria este alta.Dar asteptam,Batool dovezi din care sa reiasa ca sotul este obligat de religie sa-si anunte prima sotie in cazul in care doreste o alta femeie ca sotie.Eu pana acum am avut raspunsuri ca nu este el obligat,si acele raspunsuri nu veneau din partea oricui,ci din partea unora cu studii teologice si oameni de incredere.
    Eu vreau sa stiu ce spune islamul,nu interpretari ale lui X sau Y si nici nu ma intereseaza ce face X sau Y intr-o asemenea situatie,pt ca nu e treaba mea si nici nu trebuie sa fie treaba cuiva cand e vorba de casnicia altora,de vieti private.DECI,este el OBLIGAT ISLAMIC sau nu sa-si anunte prima sotie ca mai urmeaza o alta?
     
     

  7.  
    #6
    moderator batool391's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    661
    Thanked
    202
    Rep Power
    730
    Quote Originally Posted by Yumna View Post
    Asa este Maryam,practica e una si teoria este alta.Dar asteptam,Batool dovezi din care sa reiasa ca sotul este obligat de religie sa-si anunte prima sotie in cazul in care doreste o alta femeie ca sotie.Eu pana acum am avut raspunsuri ca nu este el obligat,si acele raspunsuri nu veneau din partea oricui,ci din partea unora cu studii teologice si oameni de incredere.
    Eu vreau sa stiu ce spune islamul,nu interpretari ale lui X sau Y si nici nu ma intereseaza ce face X sau Y intr-o asemenea situatie,pt ca nu e treaba mea si nici nu trebuie sa fie treaba cuiva cand e vorba de casnicia altora,de vieti private.DECI,este el OBLIGAT ISLAMIC sau nu sa-si anunte prima sotie ca mai urmeaza o alta?
    Raspunsul il ai in ceea ce am postat. Este un verdict dat de teologi.
     
     

  8.  
    #7
    moderator batool391's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    661
    Thanked
    202
    Rep Power
    730
    http://www.islamonline.net/servlet/S...=1119503545632


    Name of Questioner
    Jamal - Saudi Arabia

    Title
    Going for Second Marriage: Do I Need Wife’s Permission?

    Question
    Dear sheikh, As-Salaam `Alaykmu wa Rahamtu Allah wa Barakatuh. Does the husband need the first wife’s permission to have a second wife? Jazakum Allah khayran.

    Date
    30/Jul/2002

    Name of Counsellor
    Muhammad Saleh Al-Munajjid

    Topic
    Marriage, Polygamy, Marital relationships



    Answer


    Wa`alykum As-Salamu Warahmatullahi Wabarakatuh.

    In the Name of Allah, Most Gracious, Most Merciful.

    All praise and thanks are due to Allah, and peace and blessings be upon His Messenger.

    Dear questioner! Thanks a lot for your question and the interest you show in having a clearer view of the true teachings of Islam. May Allah help you get the right understanding and stand firm on the Straight Path! Amen!

    In Islam, marriage is a solemn contract for which the Shari`ah lays down rules and arrangements to guarantee its stability. Though Islam permits man to have more than a wife, it stipulates that certain conditions are to be met in this regard, for Islam’s main focus is on building a stable marital life.

    Answering your question, Sheikh M. S. Al-Munajjid, a prominent Saudi Muslim lecturer and author, states:

    “If a man is able to take a second wife, physically and financially, and he can treat both wives in a just manner, and he wants to, then he is allowed to do so according to Islam. Allah says, “Then marry (other) women of your choice, two or three, or four.” (An-Nisa’: 3)

    It is well known that women are by nature jealous and reluctant to share their husband with other women. Women are not to be condemned for this jealousy, for it existed in the best of righteous women, the wives of the Companions, and even in the Mothers of the Believers. But women should not let jealousy make them object to that which Allah has permitted, and they should not try to prevent it; a wife should allow her husband to marry another woman for this is a kind of cooperating in righteousness and piety.

    The first wife’s consent is not a prerequisite for a man to take another wife. The Standing Committee for Issuing Fatwas was asked about this and replied as follows:

    It is not obligatory for the husband, if he wants to take a second wife, to have the consent of his first wife, but it is good manners and kindness to deal with her in such a manner that will minimize the hurt feelings such thing might produce. So it’s incumbent on the husband to be kind to his wife, discuss the matter with her in a gentle and pleasant manner, and this should be coupled with spending whatever money may be necessary in order to gain her acceptance of the situation.”

    Excerpted, with slight modifications, form: www.islam-qa.com

    So in the light of the above, it’s clear that the matter is not just having a right to do so, it’s how you use that right. As we have said in many fatwas how Islam caters for the rights of women, men should not tamper with rights that Islam made inalienable to women, part of which is to respect their humanity. They are not property that can be done with at any time without any consideration; women are life partners.


    Allah Almighty knows best


    Traducere la ceea ce am marcat cu alta culoare:
    Astfel noi am spus in multe fatawa cum islamul acorda drepturi femeii, barbatul nu ar trebui sa striveasca drepturile pe care islamul le/a facut inalienabile si care sunt parte din respectul fata de ea ca fiinta umana. Ele nu sunt o propietrate cu care se poate face orice si oricand fara nicio consideratie: femeia este un partener de viata
    .


     
     

  9.  
    #8
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    Sa presupunem ca o instiinteaza,ca nu e o vita in grajd,si?Daca ea e de acord sau nu,el tot se casatoreste daca asta vrea.Si poate viitoarea "vita" sa fie vanzatoarea care are varsta fiicei lui sau administratora blocului care are varsta mamei lui.Si?
    Nu cred ca exista un barbat care ao dorit o a doua si pt ca prima nu a fost de acord,el a renuntat.
     
     

  10.  
    #9
    moderator batool391's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    661
    Thanked
    202
    Rep Power
    730
    Quote Originally Posted by Yumna View Post
    Sa presupunem ca o instiinteaza,ca nu e o vita in grajd,si?Daca ea e de acord sau nu,el tot se casatoreste daca asta vrea.Si poate viitoarea "vita" sa fie vanzatoarea care are varsta fiicei lui sau administratora blocului care are varsta mamei lui.Si?
    Nu cred ca exista un barbat care ao dorit o a doua si pt ca prima nu a fost de acord,el a renuntat.
    Sora Yumna ,eu personal cunosc vreo 10 care au renuntat din cauza asta.... ptr ca prima nu a vrut si o iubeau prea mult ca sa o raneasca.
     
     

  11.  
    #10
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887



    Dragele mele,teoria va ramane ``teorie``PRACTICA ne omoara

    Mai fetelelor shtitzi proverbul acela cand omul pune coada unui caine intr o sticla ca sa se indrepte,dupa ``50``de ani cand ii scoate coada tot indoita ramane.

    Mai fetelor noi,fara nici un fel de comentariu NU O SA FIM ARABOAICE-MUSULMANE NICIODATA SHI NICI ARABOICELE MUSULMANE NU VOR FII NICIODATA CEEA CE NOI SUNTEM.
    Cultura lor este o cultura FOARTE GREU DE INTZELES PENTRU NOI,uneori chiar IMPOSIBIL,oricat de mult am citii,ne-am straduii NU o sa pricepem ca ele ushurintza unei o a doua,o a treia,etc.

    De ce oare ne ``torturam``atat.E clar are dreptul sa o ia IN CONDITZII PRECISE``OK,sa o ia cu voia sau fara voia noastra.
    Itzi este greu sa acceptzi asta?OK divortzezi shi gata.
    Fetelor suntetzi in Romania,NU UITATZI ASTA.

    Toate care sunt afara au o alta viatza,vad lucurile altfel,credetzi ma.Nu ca ar percepe mai bine,nuuuuu ,dar afara din tzara este INTRADEVAR O ALTA VIATZA.
     
     

Page 1 of 2 12 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •