Notices
 

Thread: a doua sotie

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 21 to 30 of 37
  1. a doua sotie 
    #1
    Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    24
    Thanked
    2
    Rep Power
    0
    Salam alaikum!

    Sa ma prezint pentru ca nu am avut ocazia pana acum.Sunt Crina..Sunt romanca dar traiesc pe undeva in Europa si m-am gandit sa imi impart povestea de viata cu voi.

    M-am convertit vreo 3 ani in urma..iar acum un an si jumatate am intalnit departe de tara mea un barbat de care m-am indragostit.El este casatorit..mai in varsta ca mine cu vreo douazeci de ani.Cand ne-am dat seama ca suntem in pericol de a face ceva ce nu este halal,am decis sa ne casatorim.I-am cunoscut sotia mult inainte ca noi sa ne casatorim sau ca intre noi doi sa fie ceva.I-am cunoscut si copiii,opt masha Allah.Am stat in aceasi casa cu familia lui...pana in momentul in care ne-am dat seama ca nu putem trai unul fara altul.Hmm..probabil primul lucru care va vine in minte"e fata rea,cum s-a incurcat cu un barbat casatorit iar el sigur a profitat de ea" dar de fapt..actualul meu sot era un barbat foarte nefericit cand m-am mutat in casa lui.

    I-am spus da cu cateva luni in urma iar sotia lui inca nu stie ca noi ne-am casatorit dar in urmatoarele saptamani va afla.Daca i-ar fi cerut consimtamantul,ea oricum nu ar fi fost de acord .A trebuit sa pastreze secretul tot timpul acesta pt ca au fost lucruri de rezolvat in viata copiilor lui.

    El ziua vine la mine..seara se duce acasa.Stam impreuna cateva ore pe zi poate dar asta pt ca eu am acceptat.De ce?Cateodata mai trebuie sa faci si compromisuri iar ultimul lucru pe care mi-l doresc e sa ii fac probleme.Si culmea..eram cu totul impotriva poligamiei dar am realizat ca viata iti poate aduce surprize.

    Imi ador sotul.Este un barbat foarte religios,ma iubeste si ma respecta.Cu toate ca nu il am cu mine tot timpul,stiu ca asa este situatia.Si nu mi-e rusine sa spun cu mandrie SUNT CEA DE A DOUA SOTIE.Pentru ca..al hamdu lillah relatia mea este halal.Daca ar fi sa ma intorc in timp,as face aceeasi alegere.

    Insha Allah poate prima lui sotie va intelege cand va afla si va accepta situatia.Iar daca nu..e optiunea ei.Poate credeti ca sunt prea"dura" , ca nu ma intereseaza ce simte si ea.Nu stiu daca e egoism .Nu imi doresc ca ea sa ii ceara divortul cand va afla.. singura mea conditie e ca fiecare cu casa ei

    multumesc ca ati citit povestea mea..sper ca nu v-am plictisit.Am vrut sa o impart cu voi..poate si pentru ca stiu ca poligamia este foarte greu de acceptat pana si printre musulmani.Dar sincer..nimeni nu trebuie judecat pana nu se cunoaste foarte bine situatia.Oare stim intodeauna ce motiv a avut "acel barbat"pt a lua cea de a doua sotie?Cateodata chiar este un motiv real

    Puteai sa nu vorbesti despre sotia lui , ca oricum nu trebuie sa-ti motivezi casatoria in special prin a ataca o alta persoana
    Last edited by suleiman; 02-11-2009 at 12:57 PM.
     
     

  2. Urmatorii 2 au spus mersi lui amina pentru acest subiect

    Amar (03-09-2009), Arif Raif (02-04-2009)

  3.  
    #21
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Mariyah,discutzia este cu totul shi cu totul alta,te rog sa ramai la subiectul discutat!

    Dragele mele,

    Intervin si va amintesc de un abuz facut fata de sora noastra Alina care in momentul acesta este banata. Observ ca aici lumea are apetit la tastat, o parere nu ar strica sau un vot si in situatia Alinei.

    Va asteptam.


    Scuze de off topic
     
     

  4.  
    #22
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Dragele mele,

    Intervin si va amintesc de un abuz facut fata de sora noastra Alina care in momentul acesta este banata. Observ ca aici lumea are apetit la tastat, o parere nu ar strica sau un vot si in situatia Alinei.

    Va asteptam.


    Scuze de off topic
     
     

  5.  
    #23
    Membru Special Anna's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Craiova,Romania
    Age
    40
    Posts
    1,849
    Thanked
    109
    Rep Power
    1895
    Salam alikum!

    Deja vorbim in stereotipuri. Acest subiect a fost discutat de zeci de ori pe forum si mereu aceleasi persoane, au aceleasi idei. Nu credeti ca este de ajuns? Daca doriti un timp de remeber, dati search, cititi ce deja s-a scris...

    Daca aveti "sfaturi" pentru Amina, vb cu ea in privat si gata... S-ar zice ca poligamia este subiectul nostru cel mai important... Sunt curioasa: ne luam si niste floricele de porumb sau cartofi prajiti in timp ce savuram astfel de subiecte?
    In the Name of Allah, the Most Beneficent, the Most Merciful.

     
     

  6.  
    #24
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    Ceea ce eu vreau sa transmit este de fapt ca noi ne pripim sa analizam ceva despre care nu avem habar,trebuie sa avem grija ca noi vedem situatia din afara si nu trebuie sa ne luam pacate spunand ca una din parti este vinovata.
    Cat despre Alina,cine se abtine probabil considera ca nu este treba ei si fiecare cum isi asterne asa doarme.
     
     

  7.  
    #25
    membru de onoare
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    350
    Thanked
    7
    Rep Power
    387
    Salam alaikum,
    eu cred ca foarte greu este pentru prima sotie cu 8 copii, ce sa mai aiba ea chef de dragalasenie. Noi inca nu avem copii c asa am hotarat insa si asa e destul de facut intr-o casa unde traiesc doar doi. Cand m-am casatorit cu un musulman eu niciodata nu m-am gandit ca ea isi poate lua alta si continui sa nu ma gandesc la asta. Poligamia exista si este acceptata insa nu in cazul meu. Asa sunt eu si nu ma voi schimba niciodata. Daca vrea pe alta de sotie atunci drum bun si cale batuta nsa eu ma astept de la el sa fie intelegator asa cum sunt si eu cu el si sa trecem peste toate greutatile impreuna. De exemplu de aproape un an eu mai mult am stat in Romania cu mama care a fost foarte bolnava si nici nu m-as gandi ca nu e corect ce fac. Asta e situatia, el e singur acolo inteleg eu singura aici si asa e viata nu totdeauna totul e roz sa stam impreuna el sa il astept cu masa pusa si mirosind frumos. In teorie da e usor dar in practica cel putin eu nu pot face asta.
    Si uite ca o spun ca eu nu cred ca se limiteaza casatoria la relatiile conjugale, adica na daca asta e situatia ca de exemplu ca esti depart atunci ne adaptam.
    Ma astept ca dupa atatia ani de casatorie sa nu mai fie cazul sa incep sa ma gandesc ca si-ar putea lua o alta. Nici nu as accepta asa ceva, as zice la revedere si fiecare pe drumul lui. Si chiar daca as avea copii nu mi-as schimba parerea, poate ca este si din cauza ca mi-as permite financiar sa nu depind de sotul meu nu stiu insa sunt sigura ca nimic nu m-ar opri sa divortez.
    Nu vreau sa judec pe nimeni insa Crina e usor sa privesti situatia din afara eu sincer daca as avea 8 copii nu stiu ce as face, e de admirat cineva care reuseste sa se imparta in atatea locuri si sa aiba grija de copii. Eu uneori fara copii si nu ma simteam in stare sa termin ce aveam de facut in ziua aceea dar cand mai ai si pe altii care depind de tine?
     
     

  8.  
    #26
    Incepator nour's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Egypt
    Age
    42
    Posts
    67
    Thanked
    3
    Rep Power
    106
    Quote Originally Posted by naidamasa View Post
    assalamu alaikum. aseara ,alihamdulillah,m-am abtinut ,c-as ...
    o vorba din batrini spune" femeilor casatorite ,feriti-va de prietenele nemaritate,ca sa nu ajunga sa rivneasca la fericirea voastra ,cautind mijloace de-a va ocupa locul..."

    haram in orice credinta :nu judeca si nu vei fi judecat !
    cu ce drept,crina,judeci prima sotie? au zis fetele,pina la mine,fa si tu 8 copii,apoi mai stam de vorba e usor sa arunci cu piatra in cel ce nu poate riposta .
    sa-mi fie cu iertare, dar eu sunt de parerea ,daca a aparut a doua sotie, sa nu se imparta doar patul, ci si obligatiile !!! cum adica cu tine citeva ore si in rest tot pe sarmanii umeri corogiti de oboseala si durere a primei?
    astagfirullah, cunosc si eu asa ceva :rima vai de ea , practic fara drept, a doua -restaurante ,vacante peste hotare(in timp ce prima se roaga ca ALLAH sa-i pazeasca tatal copiilor in calatoria- de afaceri bineinteles). sotul mi-a zis ca majoritatea cunoscutilor poligami duc asemenea viata :la greu prima ,la distractii a doua. islamic ,nu???
    cine n-ar vrea sa fie a doua? nu se poate cladi fericire pe nefericirea altcuiva! viata e un bumerang....
    0 Mama de 8 copii , mashaalah. Inshaalah ,ca sa putem fi in stare nu doar sa nastem sa si mai crestem atitia , mai vedem atunci de-om mai avea timp de-a impartasi fericirea pe net.


    assalamu alaikum wa rahmatullahi wa barakatuhu


    sora mea, ai grija inshaAllah la ce spui....cred ca ai vrut sa spui, cine ar vrea sa fie a doua?....alhamdulillah.......nu cred ca asta viseaza o sora care si doreste o familie, copii, tata ptr copiii....poate sunt unele care si doresc restaurante si calatorii insa multeee vor o viata normala, pe care de fff putine ori o pot avea tocmai din cauza problemelor intre co sotii, reprosurile copiilor din prima casatorie etccc...sa nu judecam, va rog, numai prin prisma cazurilor pe care le cunoasteam....nu este cinstit.


    pentru amina

    assalamu alaikum wa rahmatullahi wa barakatuhu sora mea


    multumim pentru increderea acordata draga sora...daca, cumva, vei avea vreodata nevoie de un sfat, de o parere, atat eu, cat si surorile mele, in limita disponibilitatii si a cunostilor noastre, inshaAllah iti vom fi mereu aproape.
    sora mea, tu cred ca ai vazut cu ochii tai cat de greu se cresc opt copilasii....chiar daca sora noastra are servitoare, sofer etc..de efortul psihic nu o poate scuti nimeni...iar daca sotul nu i intelegator si ti vine cu cine stie ce pretentii cam greu faci fata...depinde de caracterul fiecaruia, de educatie, de dorinte etc.
    surioara, iti spun parerea mea.....lucruri de rezolvat in viata copiiilor lui cred ca vor fi mereu iar tu vei fi cea care va trebui sa ---------------streze intelegere de fiecare data...cred, ca si multe alte surori de altfel, ca succesul in poligamie tine de nivelul de credinta, in mare parte de relatia intre co sotii....ele trebuie sa munceasca ptr Allah subhanahu wa tala, sa si multumeasca sotul si si tina familia in liniste si armonie gandindu se neincetat ca ar trebui sa i doreasca surorii ei in islam ceea ce ar face o pe ea fericita.

    da, sora mea, te cred ca nu vrei sa i faci probleme si mashAllah te apreciez pentru asta, Allah sa te rasplateasca....insa....cand vei avea copilasii tai, crezi ca vei putea accepta aceeasi situatie? , crezi ca vei putea face aceleasi compromisuri cu atata usurinta? vei putea accepta ptr copiii tai un tata vizitator?...te rog inshaAllah sa te gandesti bine la toate sora mea si sa fii sincera cu tine insati si sa incerci inshaAllah sa aflii lucrurile exact asa cum stau ele , nu cum multi dintre noi incercam sa le voalam, poate, de multe ori, fara nici o intentie rea.

    inshaAllah, imi doresc nespus, ca sora noastra sa accepte poligamia, sa si doreasca ca sotul ei sa fie fericit, chiar is in bratele altei femei(imi aduc cu drag aminte de povestea postata de surioara ummrashid " mi am insurat sotul" mashaAllah surioara) si sa contribuie la echilibrul, linistea si pacea ambelor familii. insa, daca ea nu o sa accepte, tu trebuie sa stii care va fi pozitia sotului tau...va trebui sa stii daca el va fi dispus sa fie departe de cei 8 copilasi si sa aleaga iubirea si fericirea din bratele tale...sunt totusi 8 copii, nu unul....inshaAllah ca ei sa nu sufere niciodata din aceasta pricina, sa gaseasca mereu iubire, sprijin si tot necesar la mama si tatal lor...nimeni niciodata nu va putea sa i locuiasca si asta e f trist


    parearea mea, barbatii nu au nevoie de motive.....gresim de multe ori judecand faptele lor cu inima si mintea noastra, de femei...ei sunt construiti altfel si gandesc total diferit...isi pot iubi toate sotiile, poate diferit, insa le pot iubi si pot trai fericiti cu toate.


    alhamdulillah ca suntem musulmani, alhamdulillah ca l avem pe Allah subhanhu wa tala, mult mai aproape decat credem uneori si alhamdulillah ca toate se platesc si pentru toate primim rasplata.....inshaAllah sa fim calauziti, sa fim departe de soapta lui seitan audhubillahi si sa l multumim inshaAllah pe Cel care ne a creeat si la Care ne vom intoarce cu totii.


    o zi binecuvantata,
    assalamu alaikum wa rahmatullahi wa barakatuhu
    "Help one another in birr (righteousness, virtue), and taqwa (piety, fear of Allah, God-consciousness), and do not help one another in sinning and transgression. And fear and revere Allah; verily, Allah is severe in punishment." [Soorah al-Maa'idah 5:2]
     
     

  9.  
    #27
    moderator batool391's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    661
    Thanked
    202
    Rep Power
    730
    Quote Originally Posted by Yumna View Post
    Si mai vreau sa adaug ceva.Noi,cand ne-am casatorit cu musulmani am stiut ca se poate sa se casatoreasca ei oricand cu o alta,este ceva HALAL,ceva permis de Allah,atunci de ce ne impotrivim?Mi se poate intampla si mie,si tie si ei...Este greu sau usor,asta este!Cu motiv sau nu,el se poate casatori si PUNCT.Acum iar sare batool pe mine ca am spus ca se poate casatori si PUNCT.
    Sora Yumna ,eu nu am de gand sa sar pe nimeni...... stiu ca e o figura de stil. Eu mi/am expus parerea la acest subiect si nu am de gand sa mai dezvolt tema. Daca astepti pe cineva care sa sara la tine azi sau alta data .....nu sunt eu aceea..... Allah barek fiki.
     
     

  10.  
    #28
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Nu cred ca exista vreo femeie in lumea asta care sa accepte ca sotul ei sa-si ia inca o nevasta , insa nu e treaba noastra sa ne bagam in fiecare caz si sa-l analizam .

    Sora noastra a gresit cand a atacat-o pe prima sotie , dar nu si ca ne-a povestit cum de a ajuns fericita langa barbatul pe care il iubeste .

    Daca as fi femeie , nu as accepta nici o data sa fiu nevasta la unul deja casatorit decat daca prima imi permite sa fiu langa ea si sa o ajut sa-si creasca copii si sa avem amandoua grija una de alta si de sotul nostru .

    Poate ca acest gand este un gand de barbat , dar nu e greu de realizat .
    Noi suntem creati ca sa-l fim robii lui ALLAH nu ca sa ne certam intre noi sau sa ne barfim . Nu se cuvine ca doi musulmani sa nu se vorbeasca de suparare si nu se cuvine ca tu sa refuzi sa o vezi pe prima nevasta sau sa te duci la ea sau sa-i ofer o mana de ajutor in educatia copiilor .

    ALLAH a permis poligamie dar A INTERZIS NEDREPTATEA , si acest permis nu este obligatoriu iar cel care il practica nu este vinovat , insa inainte de toate trebuie sa avem in fata ochilor nostrii evlavia .

    Multumesc pentru rabdarea voastra in a-mi citi randurile .
    Last edited by suleiman; 02-11-2009 at 01:18 PM.
     
     

  11.  
    #29
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887


    Un raspuns care explica foarte multe.Shi acesta este shi parerea mea.

    ``ALLAH a permis poligamie dar A INTERZIS NEDREPTATEA , si acest permis nu este obligatorie iar cel care il practica nu este vinovat , insa inainte de toate trebuie sa avem in fata ochilor nostrii evlavia``


    Jazakallah al khair
     
     

  12.  
    #30
    Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Romania
    Posts
    1
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Nu era oare necesar acceptul primei sotii, pentru a fi cu adevarat o casatorie in acord cu legile islamice?
     
     

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •