Notices
 

Thread: nu uitati!...

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 25
  1. nu uitati!... 
    #1
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221


    assalamualaikum wa rahmatuAllahi wa barakatuhu,

    dragele mele surioare,

    ....inshAllah, se apropie perioada de concedii, vacante, etc, si, inshAllah, multe dintre noi, se vor indrepta spre tari mai calde , sau, poate pur si simplu, intr-un fel sau altul, acolo sau aici, familiile se vor reuni...., pt citeva zile fericite, inshAllah!....

    ...unul dintre lucrurile neglijate, sau chiar necunoscute de catre rudele noastre...( si o spun din proprie experienta), este faptul ca...sotiile, trebuie sa pastreze normele hijabului islamic, neaparat, in fata rudelor ne-mahram, ( rude care sint ingaduite, eventual ,unei casatorii) , atit celor din partea sotului, ca si celor din partea ei....
    .... din pacate, chiar si in unele tari arabe, acestui lucru , i se diminueaza, ca sa zic asa... importanta!....

    ...in consecinta, sint familii, in care se intilnesc cumnatii si cumnatele, si se saluta calduros, dind mina, sau chiar imbratisindu-se, astaghfirAllah....stind de vorba, rizind, glumind, si uitind de importanta pastrarii normelor comportamentului islamic !...
    ...in nici un caz, nu este permis sa dati mina, sau mai mult.....

    ... scuza..." sintem in familie"...nu este deloc reala...neexistind legaturi de singe , ci doar de alianta, intre sotie si rudele sotului...
    ...deasemenea , raminerea unei femei neinsotite de catre o persoana mahram, cu o ruda a sotului, este interzisa......

    Profetul Muhammad (saws), a spus:

    "Feriti-va sa intrati peste muieri! Unul dintre ansari l-a intrebat atunci: O, Trimis al lui Allah, ce zici, despre ruda sotului? El a raspuns: Ruda sotului inseamna moarte!"

    ...inshAllah, am dorit doar sa reamintesc aceste lucruri...

    ...pt ca nu pot sa nu ma gindesc la faptul ca , inainte de a ma duce pt prima data in vizita la familia sotului, eu insami neavind idee de asa ceva.....am fost, alhamdulillah, indreptata, de o sora, care, mashAllah, m-a intrebat daca aveam cunostinta de aceste interdictii...
    ALHAMDULILLAH, ea mi-a deschis ochii, la timp, si, inarmata cu preceptele islamice...am ajuns acolo, si nu mica mi-a fost mirarea, vazind ca toti membrii familiei au ramas nedumeriti....
    ...cum de nu dau mina, cum de nu ii imbratisez...si...cum de nu ma descopar, ca doar, sintem in familie!...

    ´...incepind cu salutul islamic, de care sa nu va despartiti, inshAllah, indiferent de ce fel de forma de salut vi se va adresa, inshAllah, dragi surioare, sa petreceti un timp minunat, si sa raspinditi minunatia perfecta a Islamului , prin tot ce faceti, spuneti, si simtiti, inshAllah, amin!...



    assalamualaikum wa rahmatuAllahi wa barakatuhu




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

  2.  
    #11
    membru de onoare genan's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,640
    Thanked
    29
    Rep Power
    1683
    Quote Originally Posted by tania
    De ce nu se da mana cu barbatii? Ce poate fi rau in asta? Inteleg sa nu se pupe femei cu barbati dar mana cred ca e ok
    asa cum parul este o parte a corpului care atunci cand evazut poate trezi anumite simtiri, ce sa mai zicem de atingerea directa... ea si mai mult face asta.... este lucru zis si de profetu swas ca barbatul nu trebuie sa atinga femeia care nu ii este nevasta, copil, mama,bunica, sora, fata sorei, soacra si matusa de gradul 1. adica intr-un cuvant persoanele cu care nu ai voie sa te casatoresti ca barbat, pe ele le poti vedea si fara hejab (cap acoperit).
    dar in rest, nu... sa nu dai mana cu ele, si mai mult de atata, si aibe respect fata de femeie si sa nu se uite in ochii ei si daca trebuie sa vb cu ea neavand alta alternativa (la scoala, sau la servici) atunci sa tii privirea ta in jos..

     
     

  3.  
    #12
    moderator Saira's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,411
    Thanked
    156
    Rep Power
    2481
    Quote Originally Posted by gabriela guettat
    BEBE JE T'AIME!DULCEATA, (DAR MA RUSINEZ MA..... )
    Moi aussi je t'aime ma petite habibty....na,c-am zis-o...desi si eu is rusinoasa mai!
     
     

  4.  
    #13
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887
    Hi Hi Hi Ce Bine Suntem Noi Intre Surori,oare Mai Avem Noi Nevoi De Ceva?
    Mashallah Alina!!!!!!:36_1_33: :36_1_33:
     
     

  5.  
    #14
    Deosebit latifa's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    868
    Thanked
    0
    Rep Power
    905
    Cine-i Alina?Ce tot vorbiti fetelor? Nu mai inteleg nimic
     
     

  6.  
    #15
    moderator Saira's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,411
    Thanked
    156
    Rep Power
    2481
    Quote Originally Posted by gabriela guettat
    Hi Hi Hi Ce Bine Suntem Noi Intre Surori,oare Mai Avem Noi Nevoi De Ceva?
    Mashallah Alina!!!!!!:36_1_33: :36_1_33:
    Iubitica,e biiiiiiiiiine aici cu voi!da' ia spune repede ca sa pun emoticon dinasta topait tre sa-i copiez URL-ul ala de acolo si sa dau aici insert image si copy?am incrcat si eu si nu stiu
     
     

  7.  
    #16
    Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    18
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by genan
    si aibe respect fata de femeie si sa nu se uite in ochii ei si daca trebuie sa vb cu ea neavand alta alternativa (la scoala, sau la servici) atunci sa tii privirea ta in jos..
    Asta imi place cu privitul in jos adica sa nu holbeze la tine ca la nu stiu ce. Sa fie si ei decenti in comportament nu numai femeile

    Mu;tumesc pentru raspuns
     
     

  8.  
    #17
    membru de onoare genan's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,640
    Thanked
    29
    Rep Power
    1683
    Quote Originally Posted by tania
    Asta imi place cu privitul in jos adica sa nu holbeze la tine ca la nu stiu ce. Sa fie si ei decenti in comportament nu numai femeile

    Mu;tumesc pentru raspuns

    nu ai pt ce... oricand si alte intrebari...

    sa stii ca oamenii care respecta asa cum trebuie legea islamica vor avea un comportament decent, fie ca sunt femei sau barbati.....

     
     

  9.  
    #18
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    din cate stiu eu in codul bunelor maniere era precizat ca un barbat nu da mana cu o femeie, ci doar daca femeia intinde mana barbatului, adica daca ea isi doreste acest lucru, cei doi pot da mana.
    deci, ca o regula a bunului simt , o femeie nu da mana cu barbatul decat daca ea isi doreste; nu un barbat atinge o femeie cand vrea el...

    poate ca aceasta regula a bunelor maniere ar fi ramas valabila in general daca nu ar fi fost valul de emancipare a femeilor, si nevoia, incercarea femeilor de a se impune in domeniul afacerilor.
    in USA felul in care dai mana cu o persoana poate da indicii despre taria de caracter, fermitatatea persoanei respective, deci acest gest a devenit un semn al increderii in propria persoana. psihologii promoveaza aceasta interpretare.

    in islam sant precizate reguli de conduita atat pt femeie cat si pt barbat. si asa este, femeia nu da mana cu un barbat strain sau cu cei care fac parte din rudele prin alianta. acest lucru este pt protectia ei, si tine de respect. si este obligatoriu, pt ca asa a zis profetul Muhammad.
     
     

  10.  
    #19
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887
    Draga surioara,Latifa,imi cer scuze mi-a scapat o vorba tunisiana,
    MASHALLAH il stii,dar ALINA=NOI,noua
    ADICA IUBITA este o expresie,sa nu ne deoache pe NOI [COLOR"Red"]=ALINA[/COLOR]cineva,de bine ce suntem!


    Pentru iubita surioara Bebe,ca sa pui pe topaitii aia,te duci la

    [More]apesi,se deschide maresti si cauti TOPAITII!!!:36_1_33: :36_1_33: :36_1_33:

    Si eu va dau multiiiii
     
     

  11.  
    #20
    moderator Saira's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,411
    Thanked
    156
    Rep Power
    2481
    Gaby habibty,incerc.....sa vad daca imi merge...insha'Allah!am avut eu probleme la inceput si cu pusul pozelor,acolo am reusit,mai greu da' am reusit!

     
     

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Descrierea Raiului
    By samura in forum Islamul
    Replies: 60
    Last Post: 12-28-2010, 03:06 PM
  2. Sotiile Profetului Muhammad
    By alba in forum Islamul
    Replies: 59
    Last Post: 05-09-2006, 10:18 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •