Notices

Thread: nu uitati!...

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 21 to 25 of 25
  1. nu uitati!... 
    moderator ummraschid's Avatar

assalamualaikum wa rahmatuAllahi wa barakatuhu,

dragele mele surioare,

....inshAllah, se apropie perioada de concedii, vacante, etc, si, inshAllah, multe dintre noi, se vor indrepta spre tari mai calde , sau, poate pur si simplu, intr-un fel sau altul, acolo sau aici, familiile se vor reuni...., pt citeva zile fericite, inshAllah!....

...unul dintre lucrurile neglijate, sau chiar necunoscute de catre rudele noastre...( si o spun din proprie experienta), este faptul ca...sotiile, trebuie sa pastreze normele hijabului islamic, neaparat, in fata rudelor ne-mahram, ( rude care sint ingaduite, eventual ,unei casatorii) , atit celor din partea sotului, ca si celor din partea ei....
    .... din pacate, chiar si in unele tari arabe, acestui lucru , i se diminueaza, ca sa zic asa... importanta!....

...in consecinta, sint familii, in care se intilnesc cumnatii si cumnatele, si se saluta calduros, dind mina, sau chiar imbratisindu-se, astaghfirAllah....stind de vorba, rizind, glumind, si uitind de importanta pastrarii normelor comportamentului islamic !...
    ...in nici un caz, nu este permis sa dati mina, sau mai mult.....

... scuza..." sintem in familie"...nu este deloc reala...neexistind legaturi de singe , ci doar de alianta, intre sotie si rudele sotului...
    ...deasemenea , raminerea unei femei neinsotite de catre o persoana mahram, cu o ruda a sotului, este interzisa......

Profetul Muhammad (saws), a spus:

"Feriti-va sa intrati peste muieri! Unul dintre ansari l-a intrebat atunci: O, Trimis al lui Allah, ce zici, despre ruda sotului? El a raspuns: Ruda sotului inseamna moarte!"

...inshAllah, am dorit doar sa reamintesc aceste lucruri...

...pt ca nu pot sa nu ma gindesc la faptul ca , inainte de a ma duce pt prima data in vizita la familia sotului, eu insami neavind idee de asa ceva.....am fost, alhamdulillah, indreptata, de o sora, care, mashAllah, m-a intrebat daca aveam cunostinta de aceste interdictii...
    ALHAMDULILLAH, ea mi-a deschis ochii, la timp, si, inarmata cu preceptele islamice...am ajuns acolo, si nu mica mi-a fost mirarea, vazind ca toti membrii familiei au ramas nedumeriti....
    ...cum de nu dau mina, cum de nu ii imbratisez...si...cum de nu ma descopar, ca doar, sintem in familie!...

´...incepind cu salutul islamic, de care sa nu va despartiti, inshAllah, indiferent de ce fel de forma de salut vi se va adresa, inshAllah, dragi surioare, sa petreceti un timp minunat, si sa raspinditi minunatia perfecta a Islamului , prin tot ce faceti, spuneti, si simtiti, inshAllah, amin!...

assalamualaikum wa rahmatuAllahi wa barakatuhu

"Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)

2.  
    Harnic
    :36_35_8: :36_35_8: assalam !foarte buna tema mie mi sar potrivi fiindca ma contraziceam cu sotul ca este permis unele lucruri ce intradevar nu e corect asa facind putin efort si citind acest subiect sau deschis ochisorii mai larg .bine cel putin ca nu am facut in practica teoriile mele.
    mult curaj,si cum sa scris in subiect mai bine un ssalam si ochii in jos... ,socrita miar fii tare bucuroasa sa ma vada asa.ei ii arat eu cum e comportamentul musulmancelor din europa caci ea se cam indoieste,MULTUMESC!ca mati informat

3.  
    Deosebit latifa's Avatar
    Quote Originally Posted by gabriela guettat
    Draga surioara,Latifa,imi cer scuze mi-a scapat o vorba tunisiana,
    MASHALLAH il stii,dar ALINA=NOI,noua
    ADICA IUBITA este o expresie,sa nu ne deoache pe NOI [COLOR"Red"]=ALINA[/COLOR]cineva,de bine ce suntem!

Pentru iubita surioara Bebe,ca sa pui pe topaitii aia,te duci la

[More]apesi,se deschide maresti si cauti TOPAITII!!!:36_1_33: :36_1_33: :36_1_33:

Si eu va dau multiiiii

Mersi mult,gabi.Prima data m-am gandit ca ar fi un cuvant in araba,dar l-am intrebat pe sotul meu swi a spus ca nu exista:smile33: Ce sa faci daca exista atatea dialecte:smile33:

4. tot referitor la salutul intre femei 
    Banned huda_alrahim's Avatar
    Am si o intrebare care ma cam macina de mult timp referitor la salutul intre femei...am vazut la bucuresti cum turcoaicele musulmance se saluta intre ele...intai isi dau mainile (amandoua mainile) si se spune "Alahume sali ala seidina Moahamed" si apoi isi ating fetele si apoi se pupa de 3 ori...e numai un obicei turcesc...sau toate musulmancele fac asa? e foarte frumos salutul, dar eu am mai intrebat si alte fete care nu stiau de asta...

5.  
    Harnic nour al huda's Avatar
    ....este un salut al femeilor evlavioase, nu trebuie neaparat sa te pupui de trei ori, dar e important sa cuprinzi mana, sa ti-o duci pe fata , ca si dupa du'a ...si sa faci salawat-ul.

Exprima, apropiere, fratie, respect si inca un motiv de a-lpomeni pe Profet saaws si familia sa.

Nu este un salut specific Turciei.....isi are originea din timpul sotiilor PROFETULUI SAWS ..poti citi dca vrei mai multe in cartile lui Imam Rabbani...la capitolul SELAM. (SALUT)

6.  
    Banned huda_alrahim's Avatar
    Shukran....de mult voiam sa stiu...de fapt de cand am vazut ca nu toate femeile se saluta asa...la inceput credeam ca toate si mai apoi am vazut si nu am mai avut pe cine sa intreb...

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)