Notices
 
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 25
  1. Postul gravidelor si celor care alapteaza 
    #1
    moderator aiscia's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Italia
    Posts
    770
    Thanked
    263
    Rep Power
    825
    Postul in cazul femeilor gravide sau cele care alapteaza.

    Intrebare:

    In ceea ce priveste femeile insarcinate si care alapteaza, daca se tem pentru ele sau pentru copilul lor in perioada lunii de Ramadhan- si asadar, mananca, ce se intampla? Ele ar trebui sa manance si sa hraneasca pe altii ( pomana la sarmani) si sa posteasca cand vor avea posibilitatea sau sar trebui sa manance fara sa hraneasca sarmanii sau sa manance si sa hraneasca nevoiasii fara sa mai posteasca pentru zilele pierdute? Care dintre aceste regule trebuie sa respecte?


    Raspuns:

    Daca femeia insarcinata teme ca postul poate avea efecte negatine asupra ei sau a copilului ei atunci ii este permis sa manance si asadar va fi ea responsabila cu postirea pentru recuperearea zilelor pierdute. Situatia ei este similara a persoanei bolnave care nu este in stare, nu are forta sa posteasca- sau teme un rau pentru sanatatea lui.

    Allah PreaInaltul spune (traducerea sensurilor):

    "... iar cel care este bolnav ori in calatorie[sa posteasca] un numar [egal] de alte zile..."[Surah Al-Baqarah: 185]


    In acelasi fel este cazul femeii careia ii este frica pentru ea cand alapteaza pe fiul sau in perioada lunii de Ramadhan.Sau se teme ca nu reuseste sa alapteze pe fiul sau din cauza postului - atunci poate sa manance si va fi ea responsabila de recuperarea postului in numar egal cu zilele pierdute.


    Comitetul permanent pentru cercetare si verdicte
    Shaykh Abdul-`` Azeez Bin Baz
    Shaykh `Abdullah bin Ghudayaan
    Shaykh `Abdur-Razzaaq al-` Afeefee


    sursa
    Bi Tasarruf
    Doar Allah ma poate judeca!

    << ''Muhammad este Trimisul lui Allah. Iar aceia care stau alaturi de el sunt aspri fata de necredinciosi si sunt induratori intre ei....''>> (48:29)

    << Acela care doreste o alta religie decat Islamul, nu-i va fi acceptata si el se va afla in Lumea de Apoi printre cei pierduti.>> (3:85)

     
     

  2.  
    #2
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Din Quran eu inteleg : ESTE MAI BINE SA TINEM POST CHIAR DACA PUTEM SA NU-L TINEM (ZIC DE BOLNAVI , CALATORI ) , SI ATUNCI DACA IL TINEM AM FACUT UN LUCRU FOARTE BUN PENTRU NOI , SI DACA NU-L TINEM ATUNCI NI SE ACCEPTA ACEST LUCRU FARA SA AVEM ASUPRA NOASTRA NICI UN PACAT . FIECARE OM STIE CARE SUNT CAPACITATILE SI PUTERILE LUI .


    Legat de femeile gravide sau care alapteaza :
    Conditia : "Daca ii este frica .... atunci sa ....." , este parerea unor savanti , dar initial Profetul a zis : "ALLAH a oprit postul femeilor gravide sau celor care alapteaza" . Deci fara conditie de frica .

    ----------------
    In acest caz , ceea care nu tine postul ce are de facut ?

    A - Math'hab : Hanbali , Shafi'i , Maliki . (fara dovada nici din quran si nici din sunnah)

    • Trebuie sa dea unui sarman mancarea pe care ar fi mancat-o daca ar fi tinut post . Exemplu : daca ea in mod normal cand tine post face iftar pentru ea un pui , atunci da unui sarman un pui ...
    • Trebuie sa tina post ulterior pentru fiecare ziua nepostata in ramadan .

    B - Is'haq

    • Trebuie sa faca una din doua : Sau sa tina post cand o sa poata , sau sa dea mancare unui sarman .

    C - Al-Auza'i , Ath-Thauri (Au considerat ca gravida sau ceea care alapteaza este ca si un calator / bolnav)

    • Nu trebuie sa dea mancare unui sarman , dar TREBUIE sa tina post cand o sa poata .

    D - Ibin Hazm (cel mai corect !)

    • Nu trebuie nici sa tina post pentru zilele nepostate in ramadan , si nici sa dea mancare unui sarman .
    • Dovezile :


    1. Hadithul pe care l-am scris sus , si logica spune : Daca ALLAH a oprit postul pentru cele gravide / alapteaza , atunci nu mai au de ce sa "plateasca" (postarea altor zile / sa dea mancare la un sarman) . Ca cel scutit de un lucru este scutit si de ce tine de ne-indeplinirea lui .
    2. Celor care au zis ca trebuie sa faca asa cum face un bolnav sau un calator , li se spune : UNDE E DOVADA ?! ALLAH nu a pomenit decat bolnavul si calatorul .

    Conluzie :
    A - Postul nu este obligatoriu femeilor care alapteaza sau celor insarcinate .
    B - Nu au de platit pentru neindeplinirea postului .
     
     

  3.  
    #3
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887


    Asha shtiam shi eu Suleiman,shi inca ceva important,Allah subhanahu cand ne acorda privilegii (cum este acest exemplu,sau cel de a impartzi rugaciunile fard la jumatate(in afara de fajr shi moghrib)cand suntem in voiaj trebuie sa ne folosim de ele.
    Alhamdulillah.
     
     

  4.  
    #4
    Deosebit
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    502
    Thanked
    60
    Rep Power
    538
    salaam aleykum,
    despre "perioada lunara" a femeilor care sunt precizarile?
     
     

  5.  
    #5
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887



    Hayat habibty, mai concret te rog sa putem raspunde.Ce anume doreshti sa cunoshti.
     
     

  6.  
    #6
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Quote Originally Posted by Hayat View Post
    salaam aleykum,
    despre "perioada lunara" a femeilor care sunt precizarile?
    Wa'laikom assalam .

    'Aisha ALLAH sa o binecuvanteze si sa-i blesteme pe cei care o urasc a spus : " Ni se cerea sa facem "Qada'" de post dar nu si de rugaciune" . (BUKHARI & MUSLIM) .

    Femeia in timpul menstruatiei ESTE OBLIGATA sa NU TINA POST si NICI RUGACIUNEA . Dar dupa ramandan , tine un numar egal al zilelor nepostite din ramadan (postul) dar niciodata nu este obligata sa tina (recupereze) rugaciunile ne-efectuate din cauza menstruatiei .
     
     

  7.  
    #7
    Deosebit
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    502
    Thanked
    60
    Rep Power
    538
    Quote Originally Posted by suleiman View Post
    Wa'laikom assalam .

    'Aisha ALLAH sa o binecuvanteze si sa-i blesteme pe cei care o urasc a spus : " Ni se cerea sa facem "Qada'" de post dar nu si de rugaciune" . (BUKHARI & MUSLIM) .

    Femeia in timpul menstruatiei ESTE OBLIGATA sa NU TINA POST si NICI RUGACIUNEA . Dar dupa ramandan , tine un numar egal al zilelor nepostite din ramadan (postul) dar niciodata nu este obligata sa tina (recupereze) rugaciunile ne-efectuate din cauza menstruatiei .
    jazallah khair suleiman, vroiam sa ma asigur ca ce stiu e corect..Allah subhana w ta'ala sa te rasplateasca inshallah w amin!
     
     

  8.  
    #8
    membru de onoare iman99's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Iordania
    Posts
    1,017
    Thanked
    552
    Rep Power
    1090
    As'salamu 3aliekom

    Nu stiu daca am inteles eu bine..suleiman..spui ca femeia insarcinata nu trebuie sa tina post"ramadan" daca ea alhamduli-llah se simte bine si n-are nici o teama de bebe??Si mai mult de atat..nu e obligata sa recupereze zilele pierdute?
    JazakaAllah khairan
    Cel mai bun Cuvant este Cuvantul Lui Allah(Quranul) si cea mai buna calauzire este cea a profetului Muhammad ,si cele mai rele chestiuni sunt inovatile,si fiecare inovatie este Bidah si fiecare Bidah este ratacire si fiecare ratacire duce in Focul Iadului(Muslim)


    www.assimalhakeem.com
     
     

  9.  
    #9
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Quote Originally Posted by iman99 View Post
    As'salamu 3aliekom

    Nu stiu daca am inteles eu bine..suleiman..spui ca femeia insarcinata nu trebuie sa tina post"ramadan" daca ea alhamduli-llah se simte bine si n-are nici o teama de bebe??Si mai mult de atat..nu e obligata sa recupereze zilele pierdute?
    JazakaAllah khairan
    Da sora Iman , asa zic eu , il sustin pe Ibin Hazm , ma bazez pe ceea ce Profetul a zis , am dat si explicatia .
    Cei care spun altceva , sa vina cu dovada .

    Si pe tine sora , Jazaki-llahu khairan
     
     

  10.  
    #10
    membru de onoare iman99's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Iordania
    Posts
    1,017
    Thanked
    552
    Rep Power
    1090
    As'salamu 3aleikom
    Frate te rog da-ne sursa mai exact(haditul)..vreau sa mai verific ca inima mea sa fie linistita.
    JazakaAllah khairan
    Cel mai bun Cuvant este Cuvantul Lui Allah(Quranul) si cea mai buna calauzire este cea a profetului Muhammad ,si cele mai rele chestiuni sunt inovatile,si fiecare inovatie este Bidah si fiecare Bidah este ratacire si fiecare ratacire duce in Focul Iadului(Muslim)


    www.assimalhakeem.com
     
     

Page 1 of 3 123 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •