Notices
 
Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 20 of 20
  1. Comportamentul noilor revertiti in relatiile cu familia crestina 
    #1
    Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Bucharest
    Age
    47
    Posts
    21
    Thanked
    10
    Rep Power
    0
    As-salaamu alaykum wa rahmatuallahi wa barakatuhu,

    Am vazut acest subiect abordat si de alte forumuri de profil si am ramas de acolo cu impresia ca in relatiile cu familia crestina, de sarbatorile lor specifice, este suficient sa la uram o sarbatoare frumoasa, deoarece este obligatia noastra sa pastram legatura unita cu famiile noastre, in special cu parintii, Allah sa ii binecuvanteze!
    Zilele trecute am inceput sa citesc o carte scrisa in limba engleza, legata de sarbatorile non-islamice si acolo se spune foarte clar ca este total interzis sa facem astfel de urari (am auzit spunandu-se chiar ca poti spune "Un Paste fericit!" fara a spune insa acel salut traditional...) sau sa participam la mese festive cu familia, facute cu aceste ocazii. De asemenea, este valabil si pentru sarbatorirea Anului Nou, asa cum este vazuta ea in lume, adica 31 decembrie, participarea la Jocurile Olimpice si multe alte sarbatori care au avut la origine sarbatori politeiste sau pagane. Nu are rost sa spun..acelasi tratament si pentru aniversarile zilelor onomastice, nu putem felicita de ziua numelui si imaginati-va cat de greu este, de exemplu in cazul meu, pentru ca ma numesc Elena.
    Anul acesta inainte cu o saptamana mi-am anuntat prin mail toti prietenii si colegii ca datorita revertirii mele, Al-ham-dullilah, nu imi mai serbez ziua de nume, sperand sa evit situatii si explicatii penibile. Si, ce credeti, ca raspunsurile au fost dintre cele mai variate, de la injuraturi si la remarci ca m-au cunoscut de copil si in fiecare an mi-au urat, pana la netinut cont si venit cu flori, pe care, Estaghfirullah, nu am stiut cum sa le refuz...le-am acceptat si le-am explicat ca NU MAI este ziua mea de nume...
    Referitor la sarbatorile crestine, pentru mine situatia este foarte complicata...eu locuiesc cu parintii mei, tatal meu este paralizat si el era bucatarul familiei, mama este cardiaca si nu poate face mult efort, ma multumesc sa stiu ca se ocupa ea de tata cu schimbatul, dar restul, cumparaturi, curatenie, gatit, sunt toate ale mele, deocamdata, InshaAlla in curand va veni si sotul meu.
    Si iata-ma, eu sunt pusa in situatia de a gati mancare pentru aceste sarbatori si mese festive...si unde sa plec din casa, cand si asa nu mai are nici un farmec reuniunea de familie de cand tata e la pat, plus ca parintii sunt poate nu chiar atat de batrani, cat bolnavi si e bine sa te bucuri de toate momentele cu ei...
    Am facut o serie de compromisuri, pe cat posibil, nu mai manaca nimeni in casa carne de porc , dar totusi, de Craciun le voi face sarmale, fie ele si de vita si va trebui sa stau cu mama la masa, si cu fratii mei, daca vin, sa aiba si ea macar o mica bucurie, pentru ca situatia cu tata a daramat-o complet.

    Cum va descurcati voi, frati si surori intru credinta?

    Ma'a salaama
     
     

  2. Urmatorii 7 au spus mersi lui Elena Tayba pentru acest subiect

    aiscia (07-27-2009), Alexyna (08-14-2009), Aliye Alexia (01-18-2011), batool391 (09-02-2009), gabriela guettat (08-23-2009), maha (04-30-2010), maryam (08-23-2009)

  3.  
    #11
    Deosebit QURRAT-UL-AIN's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    intre LONDRA si CLUJ
    Posts
    284
    Thanked
    4
    Rep Power
    321
    ”Căutați liman în răbdare și în Rugăciune! [Într-adevăr] es este anevoioasă, însă nu pentru cei care cred,/ Care cred că îl vor întâlni pe Domnul lor și că la El se vor întoarce.” (Traducerea sensurilor Coranului Cel Sfânt, 2:45,46)
    Intr-adevar trebuie avuta dreptate, dar cat se poate un om sa reziste presiunilor puse asupra lui ?La un moment dat cade in depresie, sau se razbuna la randul lui pe oamenii pe care-i iubeste cel mai mult....Este o singura viata de la bunul Allah, una singura, legatura dintre parinti si copii ar trebui sa fie una sfanta, ar trebui sa ne purtam cu copiii nostri ca atunci dupa ce le-am dat nastere....dar poate nu este valabil pentru toti, unii copii nu sunt doriti si ura parintilor ramane toata viata aspra copiilor, in momente de greseala, acestia aduc aminte copiilor ca s-au nascut din "greseala" si nu din voie...Unii l-au ales pe Allah , si ceilalti nu inteleg...nu inteleg de ce nu mananca ca ei, de ce nu se imbraca ca ei, de ce nu beau la masa cu ei...si de aceea mai devreme sau mai tarziu se razvratesc...incep sa arunce sageti, si din sageti vorbe urate si venin...Cat poate suporta un singur om?Cat?Oare cate zile si nopti trebui sa planga ca sa impace pe cei ce nu-i inteleg?Fuga pe o insula ar fi o solutie...Cineva imi spunea ca sunt puterinca si pot sa ma ridic,de cate ori ma loveste cineva, dar am obosit, uneori simt ca nu mai are rost sa ma mai ridic, si cred ca este un vis urat, ca intr-o viata de om, intr-o lume reala , nu pot exista oameni atat de cruzi ku copiii lor...si ma ciupesc, imi dau o palma...degeaba, visul este realitate si din pacate , am o vanataie in lokul unde m-am ciupit...ce tragedie...Am obosit...si totusi cred ca toate au un scop, si ca dupa plaoie vine lumina...dar cand?si nu-mi ramane decat sa-mi iau prietenii alaturi, dar ma intreb daca am...sunt puternica desi e foarte greu...
    As vrea sa fie numai pace si iubire in lume, dar din pacate nu se poate...unii s-au nascut doar ca sa-i faca pe altii nefericiti...si culmea, ca prin vene trece acelasi sange........
    "ALATURI DE GREU, VINE SI USORUL!IAR ATUNCI CAND VEI TERMINA,TRUDESTE,DORINDU-L PE DOMNUL TAU!"(SURA "DESCHIDERII")
     
     

  4.  
    #12
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by QURRAT-UL-AIN View Post
    ”Căutați liman în răbdare și în Rugăciune! [Într-adevăr] es este anevoioasă, însă nu pentru cei care cred,/ Care cred că îl vor întâlni pe Domnul lor și că la El se vor întoarce.” (Traducerea sensurilor Coranului Cel Sfânt, 2:45,46)
    Intr-adevar trebuie avuta dreptate, dar cat se poate un om sa reziste presiunilor puse asupra lui ?La un moment dat cade in depresie, sau se razbuna la randul lui pe oamenii pe care-i iubeste cel mai mult....Este o singura viata de la bunul Allah, una singura, legatura dintre parinti si copii ar trebui sa fie una sfanta, ar trebui sa ne purtam cu copiii nostri ca atunci dupa ce le-am dat nastere....dar poate nu este valabil pentru toti, unii copii nu sunt doriti si ura parintilor ramane toata viata aspra copiilor, in momente de greseala, acestia aduc aminte copiilor ca s-au nascut din "greseala" si nu din voie...Unii l-au ales pe Allah , si ceilalti nu inteleg...nu inteleg de ce nu mananca ca ei, de ce nu se imbraca ca ei, de ce nu beau la masa cu ei...si de aceea mai devreme sau mai tarziu se razvratesc...incep sa arunce sageti, si din sageti vorbe urate si venin...Cat poate suporta un singur om?Cat?Oare cate zile si nopti trebui sa planga ca sa impace pe cei ce nu-i inteleg?Fuga pe o insula ar fi o solutie...Cineva imi spunea ca sunt puterinca si pot sa ma ridic,de cate ori ma loveste cineva, dar am obosit, uneori simt ca nu mai are rost sa ma mai ridic, si cred ca este un vis urat, ca intr-o viata de om, intr-o lume reala , nu pot exista oameni atat de cruzi ku copiii lor...si ma ciupesc, imi dau o palma...degeaba, visul este realitate si din pacate , am o vanataie in lokul unde m-am ciupit...ce tragedie...Am obosit...si totusi cred ca toate au un scop, si ca dupa plaoie vine lumina...dar cand?si nu-mi ramane decat sa-mi iau prietenii alaturi, dar ma intreb daca am...sunt puternica desi e foarte greu...
    As vrea sa fie numai pace si iubire in lume, dar din pacate nu se poate...unii s-au nascut doar ca sa-i faca pe altii nefericiti...si culmea, ca prin vene trece acelasi sange........

    Si eu as vrea ca tine, si eu imi pun astfel de intrebari uneori, si eu am astfel de sentimente uneori...nu stiu daca te ajuta cu ceva, insa as vrea sa stii ca nu esti singura nici tu, nici eu, nicunul dintre cei care sufera.
    Cred cu tarie ca ALLAH stie mai bine decat noi, de ce e asa si nu cum percepem noi ca ar fi mai bine.
    Si mai stiu ca, asa cum scrie in Coran, in orice rau exista un bine, sesizabil sau nu.
    Cred ca puterea si taria vind e la ALLAH, cred ca nu e nicio problema daca uneori ne impiedicam si cadem, la propriu, in depresii, angoase, frustrari...sunt sigura ca si tu ai simtit dupa astfel de perioade o forta inexplicabila si o energie care te facxea sa nu-ti simti pasii.
    Astea toate fac parte din viata.
    Din punctul meu de vedere pot pierde orice: familia, copiii, sotul, parintii...orice. Important este s anu pierd ceea ce am dobandit: credinta si manifestarile ei, uneori timide, alteori apta de doborat munti.
    As vrea sa am acea siguranta ca ALLAH este multumit de mine, restul, aproape ca nu conteaza, insa vezi tu, de restul depinde, cred, in mare parte multumirea Lui.
    Asa ca incerc sa-mi fac treaba, la locul meu...raspuns pentru copiii mei, pentru familia mea, pentru el si pentru mine, am sa dau socoteala si pentru ceea ce am facut, sau cum am transmis acest mesaj, cum am raspandit islamul...si exista in fiecare perioada a vietii o ierarhie a importantei. Asa ca, sperand si rugandu-ma sa fie bune alegerile, merg mai departe.
    Asta iti doresc sa faci...cu seninatate. LA TAHZAN, IINN ALLAHU MA`ANA!
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  5.  
    #13
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887


    Adorrrrrrr fraza asta

    ``As vrea sa am acea siguranta ca ALLAH este multumit de mine, restul, aproape ca nu conteaza, insa vezi tu, de restul depinde, cred, in mare parte multumirea Lui.``

    SubhnAllah,cred ca putem sa rezumam totul intr o astfel de fraza.
    Credintza este cea care ne da curajul;cu cat e mai puternica shi dominatoare,in sufletul nostru,cu atat curajul de a infrunta raul devine o simpla etapa a vietzii.
     
     

  6.  
    #14
    Deosebit QURRAT-UL-AIN's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    intre LONDRA si CLUJ
    Posts
    284
    Thanked
    4
    Rep Power
    321
    va multumesc pentru bunatatea si raspunsurile voastre...se vede ca ati tras aceeasi concluzie...unii au mai mult sau mai putin credinta...mai am un motiv sa cad o treapta mai jos...
    "ALATURI DE GREU, VINE SI USORUL!IAR ATUNCI CAND VEI TERMINA,TRUDESTE,DORINDU-L PE DOMNUL TAU!"(SURA "DESCHIDERII")
     
     

  7.  
    #15
    Deosebit QURRAT-UL-AIN's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    intre LONDRA si CLUJ
    Posts
    284
    Thanked
    4
    Rep Power
    321
    Dar Allah ai ajuta pe cei ce ai cer ajutorul, asa ca am sa incerc mai des sa-i vorbesc, si sa-L fac multumit de mine prin comportamentul meu...
    "ALATURI DE GREU, VINE SI USORUL!IAR ATUNCI CAND VEI TERMINA,TRUDESTE,DORINDU-L PE DOMNUL TAU!"(SURA "DESCHIDERII")
     
     

  8.  
    #16
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    assalamu aalykum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

    mashaAllah, surioare dragi, Maryam si Gaby, fie ca Allah subhanahu wa ta'ala sa va rasplateasca fiecare cuvant, fiecare fapta si fiecare intentie, amin!

    draga surioara QURRAT-UL-AIN, fie ca Allah subhanahu wa ta'ala sa-ti usureze framantarile, sa-ti alunge grija si sa-ti aline tristetea, amin... increde-te in Allah subhanahu wa ta'ala, caci El nu incarca nici un suflet cu ceva ce nu ar putea suporta, si incearca sa ai rabdare, caci Allah ta'ala ii iubeste pe cei rabdatori, alhamdulillah.

    Ya Allah, intareste-ne pe toti in credinta si in evlavie si nu ne lasa sa ne sfarsim din viata altfel decat musulmani!...




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

  9.  
    #17
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by QURRAT-UL-AIN View Post
    va multumesc pentru bunatatea si raspunsurile voastre...se vede ca ati tras aceeasi concluzie...unii au mai mult sau mai putin credinta...mai am un motiv sa cad o treapta mai jos...



    Nu ai de ce sa multumesti nimanui, IN AFARA DE ALLAH!
    Si tu si eu si noi toti trebuie sa-I multumim numai Lui!
    Chiar si cei mai indreptatiti sa considere ca merita multumiri, tot catre ALLAH trebuie sa se intoarca.
    Si sa nu gandesti asa.
    Ai toate motivele sa urci repejor multe trepte si nicidecum sa cazi...nu stii tu ca, unul care posteaza pe forum si pare mashaa ALLAH, chiar e mashaa ALLAH! INSHAA ALLAH SA FI TOTI!!!
    Important este sa nu credem ca suntem mashaa ALLAH, am sa-ti spun o glumita, uneori la moschee veneau fete si secretara de acolo imi spunea: maryam, vorbeste tu...si vorbeam, alhamdulillah...dupa cateva "sedinte" le vedeai asa, pierdute in extaz si spuneau: vreau sa fiu ca tine, sa ma imbrac asa, bla, bla...si eu le spuneam mereu: sa te ferasca ALLAH! Cum sa vrei asa ceva, sa vrei sa fii ca Aysha, ca Khadija, ca Maryam, alaihi salam, tu crezi ca daca ti-am spus doua sure si ti-am explicat cum sa te rogi sunt sus? Nu fetita, si eu sunt la inceput de drum, nu fac multe lucruri bine, nu ma imbrac islamic 100%, ma ia gura pe dinainte, sunt foarte rebela si am muuuuuuuuulte defecte pentru o muslima...apoi, uneori fetele radeau, ziceau, daca te aude cineva o sa zica ca esti vai de tine...
    Cred ca ai inteles ideea, important este sa nu fim multumiti niciodata de noi insine, insa nici nu trebuie sa ne desconsideram, sa fim siguri ca se poate mai bine si sa ne straduim asa, intr-un adevarat jihad ca sa ne perfectionam in atitudini, morala, etica si mai ales in credinta si stiinta; apoi, cred ca restul va veni de la sine.
    ALLAH sa te/ne ajute!
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  10.  
    #18
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261

    surioara ummraschid
    Amiin du`a urilor tale.
    ALLAH sa te ajute si sa-ti usureze toate lucrurile si sa ne ajute si pe noi sa te avem cat mai repede inapoi, caci fara tine, nu este la fel de bine.
    Iti simtim lipsa si cred ca avem nevoie cu totii de intelepciunea si de puterea ta.
    Te imbratisez cu drag. Cu mare drag.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  11. Confesiunile unor revertiti la islam(sau de ce am ales Islamul) 
    #19
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    Postarea anterioara a fost mutata de moderator in noul trend special creat
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  12.  
    #20
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    assalamu alaykum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

    Allah subhanahu wa ta'ala ne calauzeste pe fiecare intr-un alt fel, intr-un fel special, ISLAMUL este insa unde ne intalnim, cu totii, alhamdulillah!...

    JazakAllah khair frate Munir, pentru publicare, inshaAllah, invatamintele acestei confesiuni (si nu numai) nu se vor opri aici, nu ne vor fi doar noua de folos, ci multor altora dupa noi, deja reveniti la Islam sau inca in cautarea acestuia!...
    Mi-as fi dorit insa un topic aparte pentru postare - nu asa, ascunsa, unde sa fi putut aduce multumiri...




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •