Notices
 
Page 6 of 6 FirstFirst ... 456
Results 51 to 51 of 51
  1. India........taj Mahal 
    #1
    Incepator ayesha's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    95
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    M-am gandit sa postez si eu despre India,(o tara pe care,acum o iubesc),din dorinta de a va impartasii si voua farmecul acesteia,voi incerca sa descriu cat mai pe scurt,ceea ce am trait chiar eu,fiind in India.Prima data cand am ajuns in India ,totul a fost ceva nou ptr mine.Ca si europeanca,alba,totul era "o alta lume",cum dealtfel si eu eram o ciudatenie ptr oamenii care intorceau capul pe strada,dupa mine.Cu toate ca purtam Burkha,ochii si putinul pielii neacoperit le atragea atentia,facandui sa susoteasca......."american,american".Este minunata trecerea brusca de la masini moderne,haine stilate,aerul rece al europenilor de a merge pe strada si a vorbii..........la o lume veche,plina de valori care in amalgamul sau de culori si caractere diferite nu stii de care sa te lasi atras mai repede.Din momentul in care am calcat pamantul acestei tari, care dupa cum bine stiti este impartita in 22 de state,fiecare stat avand traditiile sale dialectul sau, sau limba sa.De cum cobori din avion,nu poti sa nu simti schimbarea brusca,incepand cu aerul cald-uscat,parfumat datorita mirosului de santal cu mirosul florilor de portocal(daca este sezonul) si "miros de peste din mare"(mirosul unic al Indiei).Oamenii sunt precum furnicile,fiecare mergand in treaba sa,o galagie si un amalgam de sunete pe strada...........plina, de "traditionala"ricsavala.

    Farmecul te cuprinde in momentul in care te vezi in mijlocul vegetatiei,un amestec de verde crud al orezului,cu o multitudine de sariuri cat mai viu colorate,dandu-ti impresia ca te aflii pe un camp cu flori.Lendrii de toate culorile,copaci ce par a se rasucii dupa tine ,din ei atarnand liane ,par a fii si ei niste oameni imbatraniti de timpul ce a trecut peste ei.
    De aici, din aceasta tara fermecata a aparut,poate cea mai frumoasa poveste de dragoste a tuturor timpurilor,ci anume TAJ MAHAL.




    Shah Jahan si Mumtaz Mahal

    Povestea sultanului indurerat care a construit Taj Mahal-ul in cinstea sotiei sale este la fel de dureros de frumoasa... In 1612, o adolescenta, pe numele ei Arjumand Banu, s-a casatorit cu Shah Jahan, domnitorul Imperiului Mughal, in varsta la vremea aceea de 15 ani. Redenumita Mumtaz Mahal, fata i-a daruit lui Shah Jahan 14 copii si a devenit sotia sa favorita.

    Dupa moartea lui Mumtaz, in anul 1629, sultanul indurerat a decis construirea unui monument care sa cinsteasca memoria sotiei sale. A fost nevoie de 20.000 de muncitori, 1.000 de elefanti si aproape 20 de ani pentru inaltarea acestui maiestuos monument care este Taj Mahal-ul, construit din marmura, cu interioare luxos decorate, din turcoaz, agat si jad.

    Shah Jahan nu a reusit niciodata sa duca la indeplinire construirea mausoleumului din marmura neagra pe care il planuise pentru el insusi. Detronat de fiul sau, Shah Jahan a fost tinut prizonier in Fortul Rosu din Agra, unde a petrecut ore de singuratate si de durere privind, peste raul Jamuna, monumentul dedicat iubitei sale regine. Pana la urma, sultanul a fost ingropat alaturi de sotia sa, in Taj Mahal.
     
     

  2.  
    #51
    Deosebit ibadat's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    romania
    Age
    42
    Posts
    355
    Thanked
    16
    Rep Power
    390
















     
     

Page 6 of 6 FirstFirst ... 456
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •