Notices
 
Results 1 to 4 of 4
  1. Diferenta dintre siism si sufism . 
    #1
    Deosebit
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    36
    Posts
    295
    Thanked
    17
    Rep Power
    330
    Slam aleikum ,

    Numele meu e Alexandra , Sunt din Cluj si desi sunt crestina sunt din ce in ce mai interesata de islam .
    Nu stiu daca am postat unde trebuie si nici nu stiu daca intrebarea isi are locul tocmai acum cand citesc despre profetul Mohamed dar aceasta intrebare mi-a fost in minte o perioada indelungata de timp . Din cate am inteles din alte carti ce mi le procurasem in afara mocheii respectiv din librarii sau diverse edituri am inteles ca in zona Iran , Irack exista ceea ce se numeste siism iar in zona Egiptului sufismul . Care ar fi diferentele intre aceste 2 fractiuni ?
    Inteleg ca este un subiect destul de lung dar mi-ar placea sa stiu macar liniile generale .
     

  2.  
    #2
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Alexandra , bine ai venit printre noi .

    Desi intrebarea ta este interzisa in Rasarit (vezi regulile) , o sa fac o exceptie si o sa-ti raspund .

    Ele sunt 2 secte diferite , insa au multe lucruri in comun , aceste lucruri le fac si crestinii si evreii si budistii , deci nu fac parte din Islamul pur .

    1 - Rugaciunea lor fata de morminte . (In islam acest lucru este interzis , ca nu ne rugam decat la Cel care ne-a creat) .
    2 - Rugaciunea lor fata de sfinti . (In islam , oamenii alesi , evlaviosi , ... sunt oameni ca si restul oamenilor , si nu se cuvine sa te rogi unuia dintre ei nici cat este in viata si nici cand moare . In schimb , daca crezi ca un om este atat de evlavios ai putea sa-i ceri sa se roage pentru tine ...)
    3 - ....

    Sunt multe si multe de spus , dar trebuie sa stii ca :

    - Sufistii in ziua de azi difera fata de sufistii antici , si aproape ca numarul lor incepe sa se micsoreze in lume ...
    - Nu se cuvine sa te iei dupa asta sau ala , ci trebuie sa te intorci la sursele Islamului : Quranul , Profetul si prietenii Profetului cei 5 Khulafa' (conducatorii de dupa Profet) - Abu Bakr , Omar , Othman , 'Ali si Mu'awiyah .
    - Nu toti sufistii se roaga la morminte , nu toti se roaga la morti , nu toti cred in ceea ce ar crede un sufist clasic . Acuma lucrurile sunt mult mai clare si mai vizibile , iar numarul celor care studiaza este in crestere .
    - Sufistii chiar daca au schimbat si au modificat in Islam , fac parte din Sunnah cu exceptia celor care traiesc inca pe credinta celor de dinainte .
    - Sheitii nu sunt suniti , nu fac parte din sunism , nu accepta sursele sunismului , nu accepta ceea ce s-a intamplat dupa moartea profetului salla-llahu 'alaihi wa sallam din punctul de vedere al conducatorilor , ei cred ca Imami sunt protejati impotriva pacatului (nu pacatuiesc) , ei au imamii lor si religia lor si credinta lor .

    Asta e foarte in general , si sper sa nu se intre in detalii in acest subiect .
     

  3.  
    #3
    Deosebit
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    36
    Posts
    295
    Thanked
    17
    Rep Power
    330
    Imi cer mii de scuze pentru aceasta intrebare . Citisem mult mai demult relulile forumului dar se pare ca le-am uitat . Imi pare nespus de rau si va multumesc pentru raspuns
     

  4.  
    #4
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Nu-i nimic , clujenii au reducere la reguli .

    Subiectul se inchide ...
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •