Notices
 
Results 1 to 4 of 4
  1. Un nemulsuman care e credincios si face fapte bune ajunge in Rai? 
    #1
    Harnic Betti's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Romania
    Posts
    102
    Thanked
    1
    Rep Power
    0
    Stiu ce scrie in Coran despre nemulsumani si Rai!Dar daca sint credinciosi si fac fapte bune,ajung in Rai intr-un loc pentru ei,sau sint si ei pierduti ca toti nemulsumanii? Stiu ca Islamul este religia adevarata,religia pe care a hotarit-o Dumnezeu ca fiind buna pentru noi,dar si celelalte religii invata la iubire si la ajutorarea aproapelui si oricarei fiinte!O sa va mai deranjez aici cu o intrebare. Noaptea sufletele nemulsumanilor sint luate si aduse a doua zi cind se scoala,sau noaptea daca trebuie sa se duca la baie? As vrea sa stiu.Daca stie cineva.Multumesc.Numai bine.
     

  2. Mersi Betti de la :

    Alexyna (08-12-2009)

  3.  
    #2
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Sora betii .

    1 - Intratul in Iad si in Paradis e in mana Lui ALLAH . Noi ne luam dupa exteriorul lucrurilor nu si dupa interior . Exteriorul este ca orice nemusulman va ajunge in Iad , si defapt toti trecem asupra lui , unii ajung nevatamati , altii intra in Iad si ies inapoi , altii intra si nu mai ies .
    Ce trebuie sa stim :

    1. Ca trebuie sa murim musulmani .
    2. Cel care nu a stiut de Islam , soarta lui este in Mana Lui ALLAH , il pune unde vrea .
    3. Nu se cuvine sa spui unui necredincios ca nu stii daca este sau nu credincios din moment ce el nu este musulman .
    4. Nu se cuvine sa spui la unu ca ajunge in iad sau ca ajunge in paradis .
    5. Daca te intreaba un nemusulman , unde o sa fie el , ii spui :"Necredinciosii ajung in Iad" si nu-i spui :"Tu o sa ajungi in Iad" .. Deci globalizeaza raspunsul si nu-l personaliza .

    2 - Fiecare om cand doarme , sufletul lui se duce la plimbare si se intoarce in corp cand acel corp se trezeste , indiferent ca e musulman sau nu . aici este vorba de om nu de credincios sau nu .


    ALLAH ia la Sine sufletele , la moartea lor , si pe cele care nu mor [le ia] , in timpul somnului lor . El le tine la Sine pe acelea asupra carora a hotarat moartea , iar pe celelalte le trimite [in trupurile lor] pana la un timp hotarat . In aceasta sunt semne pentru un neam [de oameni] care chibzuiesc .

    Az-Zumar 42
     

  4. Salam aleycum 
    #3
    Harnic Betti's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Romania
    Posts
    102
    Thanked
    1
    Rep Power
    0
    Multumesc Suleiman.Eu stiu si citesc despre Islam,pentru ca ma intereseaza si ma atrage.Iar cu voia lui Dumnezeu,poate intr-o zi o sa fiu musulmana.Mi-am facut f.multe poze cu capul acoperit cu esarfele in stil islamic.Unele lucruri nici nu le stiam despre islam,si le-am aflat de aici.
     

  5.  
    #4
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

    JazakAllahu khairan pentru raspuns. BarakAllahu fikum.

    Subiect inchis.




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •