Notices
 

Thread: Anashid-2

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 31 to 40 of 42
  1. Nasheeds 
    #1
    Deosebit
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    502
    Thanked
    60
    Rep Power
    538
    assalamu alaykum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu

    ...nota moderatorului: imi pare rau, linkurile erau toate stricate...
    Last edited by ummraschid; 01-13-2011 at 06:30 PM. Reason: linkuri gresite
     
     

  2.  
    #31
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Quote Originally Posted by maryam View Post
    ....a si daca stiti povestea aceea reala spusa de Muhammad Hassan, cu omul din aeroport care a venit la grupul lor pe cand se rugau...acel om nu stia nimic despre islam, dar avea o mare problema, avea dureri de cap si nu se domoleau decat atunci cand statea la sujud!!!!!!!!!!!!!!!!!
    SUBHANNA ALLAH!
    Tatăl meu este ateu...Nu l-am văzut "agitându-se" pentru nicio religie..... evalvia nu "l-a dat pe usă afară" niciodată....însă

    Îmi aduc aminte, cu nişte ani în urmă, tata avea crize puternice de stomac din cauza unui ulcer duodenal....
    Pe vremea aceea nu eram muslima...habar nu aveam de poziţia sujjud...şi trecând prin dreptul camerei lui l-am văzut în poziţie de sujjud... n-am zis nimic...m-am dus la mama şi am întrebat-o: ce are tata de stă în poziţia aia ciudată!!!
    Mama mi-a răspuns: Îl doare stomacul de la ulcer...şi tac'tu zice că numai în poziţia aia îi trece durerea!!!
    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     
     

  3.  
    #32
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by yvette View Post
    tatăl meu este ateu...nu l-am văzut "agitându-se" pentru nicio religie..... Evalvia nu "l-a dat pe usă afară" niciodată....însă

    Îmi aduc aminte, cu nişte ani în urmă, tata avea crize puternice de stomac din cauza unui ulcer duodenal....
    Pe vremea aceea nu eram muslima...habar nu aveam de poziţia sujjud...şi trecând prin dreptul camerei lui l-am văzut în poziţie de sujjud... N-am zis nimic...m-am dus la mama şi am întrebat-o: Ce are tata de stă în poziţia aia ciudată!!!
    Mama mi-a răspuns: Îl doare stomacul de la ulcer...şi tac'tu zice că numai în poziţia aia îi trece durerea!!!

    subhanna allah!
    Poate nu e tarziu...
    Allah sa ii deschida pieptul pentru islam!
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  4.  
    #33
    Deosebit flor6's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    uk
    Posts
    288
    Thanked
    33
    Rep Power
    322
    O DOAMNE IARTA-MA CAND MA PLANG

    acum imi fac morala mie.cateodata asa ma mai plang si cand ma trezesc imi dau seama ca unele persoane de varsta mea au mult mai mari probleme dar totusi nu se plang.
    acest nasheed ma trezeste



    Astazi in autobuz am vazut o fata cu parul blond
    Si mi-am dorit sa fiu ca ea,cand deodata s-a ridicat sa plece.
    Am vazut-o schiopatand pe culoar,
    Avea doar un picior si se sprijinea intr-o carja.
    Insa in timp ce trecea mi-a zambit
    O DOAMNE IARTA-MA CAND MA PLANG
    Am doua picioare si lumea e a mea.

    M-am oprit sa cumpar cateva bomboane
    Baiatul care le vindea era asa dragut
    Am vorbit cu el,parea asa de bucuros
    Daca intarzii,nu este nici o problema
    Si cand am plecat mi-a spus:
    Iti multumesc ai fost asa amabil...dar stii eu sunt orb!
    O DOAMNE IARTA-MA CAND MA PLANG
    Am doi ochi si lumea e a mea.

    Am vazut un copil cu ochii tristi.
    Statea si se uita la altii cum se joaca,
    Nu stia ce sa faca.
    M-am oprit o clipa si i-am spus:
    Dragule,de ce nu te joci cu ceilalti?
    El se uita inainte,fara sa spuna nimic.
    Si mi-am dat seama....nu auzea.
    O DOAMNE IARTA-MA CAND MA PLANG
    Am doua urechi si lumea e a mea.


    Am doua picioare care ma poarta unde imi doresc..
    Ochi pentru a vedea stralucirea apusului,
    Urechi pentru a auzi ceea ce stiu
    O DOAMNE IARTA-MA CAND MA PLANG
    Am fost intra-adevar binecuvantat,lumea e a mea.
    "Citeşte Quranul şi lumina Raiului va coborî pe pământ."
     
     

  5.  
    #34
    Deosebit flor6's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    uk
    Posts
    288
    Thanked
    33
    Rep Power
    322
    Quote Originally Posted by yvette View Post
    E SUPERB!!!
    E minunat flor...nu înţeleg decât disparat şi.......
    Ayn = unde
    wafaa = încredere, loialitate, echilibru
    safaa = puritate......

    dar asta nu e traducere...gata!! Până aici i-a fost domnului meu!!!!


    Dacă nu se va găsi un nativ să ne traducă asta, promit că husbandu v-a avea după rugăciunea de vineri...ORA DE ARABĂ!!
    ei surioara ti-am luat-o inainte tocmai am primit traducerea,nu stiu cat e de corecta.
    Where is the charter that we will be meeting
    Where proof of serenity
    Why u run away from me in the corridors of estrangement
    No excuse for you, my friend, so kill that fraternity
    Or it's just friendship relation at prosperity time
    And If the matter become more difficult and intensified scourge
    I called my friend and I called you again until I felt despair
    My voice become so weak and u killed all friendship meaning
    Even u break all the dream to be my best friend
    Everything after you my friend become like dust in my eyes
    Oh my friend why we become like stranger
    Oh the distance between me and u become like the distance between the earth and the sky
    We become stranger like the morning and the evening
    U forget the meaning of Fraternity
    Why dampened our relationship so
    I pleased you my friend if you moved away in this world
    Please remember to pray for me and for us to meet and if this not occuered we will stay friend
    Pray my friend pray for me
    "Citeşte Quranul şi lumina Raiului va coborî pe pământ."
     
     

  6.  
    #35
    Harnic umalkasem's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    R.Moldova
    Posts
    201
    Thanked
    167
    Rep Power
    258
    Assalam aleicum
    Iata inca un nashid extraordinar,care ne vorbeste despre faptul ca dupa greu,vine usorul
    Allah sa ne ajute sa trecem peste toate greutatile vietii



    nota moderatorului: ATENTIE - muzica instrumentala!...



    "...Or se poate intimpla ca voi sa uriti un lucru care este bun pt voi si sa iubiti un lucru care este rau pt voi.Dar Allah stie ,in vreme ce voi nu stiti."(Baqara:216)..”
    A spus Prorocul Muhamed :"Daca ar sti dreptcredinciosul cita pedeapsa este la Allah,nimeni nu ar spera la Raiul Lui;iar daca ar sti necredinciosul cita mila are Allah ,nimeni nu si-ar pierde speranta de a fi in Raiul Sau"
     
     

  7.  
    #36
    Harnic umalkasem's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    R.Moldova
    Posts
    201
    Thanked
    167
    Rep Power
    258
    Mashaallah
    El este Muhammad,profetul lui Allah
    Subhanallah


    nota moderatorului: ATENTIE - muzica instrumentala!...



    "...Or se poate intimpla ca voi sa uriti un lucru care este bun pt voi si sa iubiti un lucru care este rau pt voi.Dar Allah stie ,in vreme ce voi nu stiti."(Baqara:216)..”
    A spus Prorocul Muhamed :"Daca ar sti dreptcredinciosul cita pedeapsa este la Allah,nimeni nu ar spera la Raiul Lui;iar daca ar sti necredinciosul cita mila are Allah ,nimeni nu si-ar pierde speranta de a fi in Raiul Sau"
     
     

  8.  
    #37
    Harnic umalkasem's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    R.Moldova
    Posts
    201
    Thanked
    167
    Rep Power
    258
    Allah sa-i ajute pe toti fratii si surorile noastre din Palestina


    nota moderatorului: ATENTIE - muzica instrumentala!...



    "...Or se poate intimpla ca voi sa uriti un lucru care este bun pt voi si sa iubiti un lucru care este rau pt voi.Dar Allah stie ,in vreme ce voi nu stiti."(Baqara:216)..”
    A spus Prorocul Muhamed :"Daca ar sti dreptcredinciosul cita pedeapsa este la Allah,nimeni nu ar spera la Raiul Lui;iar daca ar sti necredinciosul cita mila are Allah ,nimeni nu si-ar pierde speranta de a fi in Raiul Sau"
     
     

  9.  
    #38
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    Quote Originally Posted by ummraschid View Post


    assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

    jazakAllahu khairan, surioara Hayat!...

    ...inshaallah, fie ca Allah ta'ala sa te rasplateasca pentru a ne fi impartasit aceste linkuri...

    ...atentie insa, la faptul ca unele dintre aceste nasheeduri sant acompaniate de instrumente muzicale , iar unul chiar prezinta o femeie musulmana, cantand pe scena!...

    ...un nasheed islamic, trebuie sa fie islamic, nu numai din punct de vedere al textului, ci si al interpretului si al acompaniamentului muzical ...daca ati observat, majoritatea interpretilor prezinta nasheeduri vocale, fara instrumente, afara de tobe...alhamdulillah!...

    ...pentru mai multe amanunte cu privire la muzica si cantec in Islam:

    http://muttaqun.com/music.html




    assalamu alaikum



    assalamu alaykum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

    draga surioara umalkasem, potrivit acestora de mai sus, inshaAllah, sa incercam sa nu mai ascultam, de buna voie, muzica sau anasheed insotite de instrumente muzicale...




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

  10.  
    #39
    Harnic umalkasem's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    R.Moldova
    Posts
    201
    Thanked
    167
    Rep Power
    258
    Geazac Allahu hairan sora , nu vreau sa ma abat de la tema ,caci aici de fapt din cite inteleg se posteaza video , dar ,sunt diferite opinii ale invatatilor si omul alege ceea ce simte el ca e corect ,avind ca dovada hadise si aiate din Coran .
    As vrea aici sa aduc doar un abzat din cartea "Permis si interzis"
    Trimisul lui Allah (Allah sa-l binecuvinteze si sa-l miluiasca ) a zis : "Faptele sunt judecate dupa intentii.Fiecare om are parte de ceea ce a intentionat ."
    Acela care a intentionat prin ascultarea cintecelor obtinerea unui ajutor pt nesupunere fata de Allah,acela se afla in ratacire.Acela care a intentionat prin ascultarea cintecelor obtinerea unui ajutor impotriva nesupunerii fata de Allah ,acela se afla in supunere fata de Allah Preaputernicul si Preainaltul.Cel care-si indeamna sufletul prin aceasta la evlavie este supus si implineste bine,iar fapta sa face parte din adevar.

    "...Or se poate intimpla ca voi sa uriti un lucru care este bun pt voi si sa iubiti un lucru care este rau pt voi.Dar Allah stie ,in vreme ce voi nu stiti."(Baqara:216)..”
    A spus Prorocul Muhamed :"Daca ar sti dreptcredinciosul cita pedeapsa este la Allah,nimeni nu ar spera la Raiul Lui;iar daca ar sti necredinciosul cita mila are Allah ,nimeni nu si-ar pierde speranta de a fi in Raiul Sau"
     
     

  11.  
    #40
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    Quote Originally Posted by umalkasem View Post
    Geazac Allahu hairan sora , nu vreau sa ma abat de la tema ,caci aici de fapt din cite inteleg se posteaza video , dar ,sunt diferite opinii ale invatatilor si omul alege ceea ce simte el ca e corect ,avind ca dovada hadise si aiate din Coran .
    As vrea aici sa aduc doar un abzat din cartea "Permis si interzis"
    Trimisul lui Allah (Allah sa-l binecuvinteze si sa-l miluiasca ) a zis : "Faptele sunt judecate dupa intentii.Fiecare om are parte de ceea ce a intentionat ."
    Acela care a intentionat prin ascultarea cintecelor obtinerea unui ajutor pt nesupunere fata de Allah,acela se afla in ratacire.Acela care a intentionat prin ascultarea cintecelor obtinerea unui ajutor impotriva nesupunerii fata de Allah ,acela se afla in supunere fata de Allah Preaputernicul si Preainaltul.Cel care-si indeamna sufletul prin aceasta la evlavie este supus si implineste bine,iar fapta sa face parte din adevar.

    assalamu alaykum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

    draga surioara umalkasem, atat timp cat exista clare dovezi ca muzica este interzisa si instrumentele la fel, nu vad de ce am apela la intentie: este ca si cum m-as parfuma - spunand "ma parfumez pentru mine, nu pentru a seduce barbatii de pe strada - deci intentia conteaza!"...

    imi pare rau ca nu am acum timp sa traduc dovezile din Qur'an si Sunnah, si verdictele, de aceea am dat linkul, insa inshaAllah, o sa caut, cu siguranta avem chiar aici in forum un thread cu privire la muzica...Este permisa muzica, in Islam?...




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •