Notices
 
Results 1 to 4 of 4
  1. Sa tinem secret Islamul 
    #1
    Deosebit
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    36
    Posts
    295
    Thanked
    17
    Rep Power
    330
    Slam aleikom ,

    Numele meu e Alexandra , sunt din Cluj , sunt crstina dar din ce in ce mai atrasa de islam . Nu stiu daca am postat acolo unde trebuie mai ales ca nu am mai intrat pe acest forum de foarte mult timp dar as avea o intrebare . Este pacat , haram , daca sa spunem cineva ar vrea sa se converteasca la islam dar tine secret acest lucru pentru ca familia ar putea sa ii opreasca sa isi indeplineasca obligatiile religioase zilnice ? Multumesc pentru raspuns si pentru timpul acordat .
     

  2. Mersi Alexyna de la :

    Betti (08-13-2009)

  3.  
    #2
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221

    bine ai revenit Alexandra,
    inshaAllah sa ai parte de clipe binecuvantate in acest forum!...

    alhamdulillah, laudat fie Allah subhanahu wa ta'ala, pentru a fi trezit in inima ta interesul pentru Islam...mashaAllah, sa te rasplateasca Allah subhanahu wa ta'ala pentru grija de a nu face haram...cu siguranta, primordial este ca acea persoana sa devina musulmanca...si, inshaAllah sa nu se lase dezorientata de ganduri ca "ce va fi daca...?"
    ...prima datorie a noastra este sa fim supusi Creatorului nostru, deci, inshaAllah, sa nu se lase abatuta de un lucru, despre care nu stie nici cum si nici daca, va fi...Allah subhanahu wa ta'ala cunoaste inimile noastre mai bine decat le cunoastem noi insine, si inshaAllah, un lucru facut din necesitate si fara a gasi placere in el, nu va fi pedepsit de catre Allah ta'ala...pana cand Allah subhanahu wa ta'ala i-ar inlesni dezvaluirea religiei, ea s-ar putea ruga in ascuns, ar putea posti, refuzand sub diferite pretexte, mancarea si bautura pana la apusul soarelui, etc...daca acea persoana are in inima convingerea ca a gasit adevarul in Islam, inshaAllah sa nu ezite, si inshaAllah, Allah subhanahu wa ta'ala ii va usura noul drum...sa cerem de la Allah subhanahu wa ta'ala ajutor si El ne va calauzi si ne va netezi calea, inlaturand obstacolele, si usurand pentru noi incercarile...

    inca o data , bine ai venit, si inshaAllah, nu ezita sa intrebi in continuare si sa te simti ca acasa...





    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     

  4.  
    #3
    Deosebit
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    36
    Posts
    295
    Thanked
    17
    Rep Power
    330
    Slam alikom ,

    Atat vreau sa multumesc desi cam tarziu pentru raspuns si bine v-am regasit . Imi cer scuze ca am multumit atat de tarziu pentru raspunsul clar si urarile de bine ai revenit .
    Alexandra
     

  5.  
    #4
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,


    Nu ai pentru ce sa-ti ceri scuze, draga Alexandra, inshaAllah sa-ti fi putut fi de folos...asteptam cu nerabdare urmatoarele tale postari...Numai bine, inshaAllah!

    Subiect inchis.




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •