Notices
 
Results 1 to 8 of 8
  1. Explicarea unui hadis 
    #1
    Deosebit
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    36
    Posts
    295
    Thanked
    17
    Rep Power
    330
    Slam alikom ,

    Citeam azi dimineata cartea " doua sute de hadisuri profetice " si nu intelg ceva de la caritate si fapte bune . Se spune ca un om a mers la profetul Muhammed si l-a intrebat pt ce fel de caritate se primeste mai mare rasplata iar acesta ii raspunde si citiez " Sa oferi milostenie cand esti sanatos , fiindu-ti teama de sararacie , sperand ca te imbogatesti , si sa nu amani sa faci milostenie pana in ultimele cipe din viata cand vei spune : ' pt eutarica atat si pentru cutarica atat ' , pentru ca averea ta a fost deja impartita " .
    Imi poate cineva clarifica acest hadis si poate sa imi clarifice daca se primeste mai mare rasplata pentru un ajutor material sau un cuvant bun .
    Va multumesc .
     
     

  2.  
    #2
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Ma gandesc ca aceasta carte pe care ai citit-o face trimiteri , imi poti da te rog sursa hadithului ? ca asa in romana nu-mi dau seama despre ce hadith este , vreau sursa ca sa-l citesc direct in araba ,
     
     

  3.  
    #3
    Deosebit
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    36
    Posts
    295
    Thanked
    17
    Rep Power
    330
    Slam alikom ,

    Detaliile care pot sa vi le dau despre acest hadith e ca e relatat de Bukhari si Muslim si incepe ca Abu Harairah a relatat ce am spus .
     
     

  4.  
    #4
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Alexandra , nu m-a ajutat cu nimic ceea ce mi-ai dat , ca Bukhari este foarte mare si Abu-huraira are sute de hadithuri .

    Ceea ce m-a incurcat este cuvantul caritate , si incerc sa traduc eu hadithul asa cum il inteleg .

    Sahih Al-Bukhari
    Capitol : Dania
    Sub-Capitol : Ceea mai buna milostenie .
    Hadith : 1353


    Ne-a relatat Musa Bin Ismail , ne-a relatat Abdul-Wahid , ne-a relatat Umarah Bin Al-Qa'qa' , ne-a relatat Abu-Zar'a , ne-a relatat Abu-Huraira radiya-llahu 'anh , a spus : A venit un barbat la Profet salla-llahu 'alaihi wa sallam si a zis : O Profet al Lui ALLAH , care este milostenia cu ceea mai buna rasplata ? Profetul salla-llahu 'alaihi wa sallam a spus : Sa oferi milostenie atata vreme cat esti sanatos , zgarcit , iti este frica de saracie si speri in bogatie si nu amani pana cand sufletul tau ajunge in gat , atunci vei spune aceluia ii revine atata , si acelui ii revine atata si aceluia ii era atata .


    Acuma dupa ce am tradus mot à mot , sa explic :
    Ceea mai buna milostenie conform hadithului este atunci cand cel care o ofera este : Sanatos , zgarcit pentru ca ii este frica de saracie , si pentru ca spera sa ramana / devina bogat , si inainte de clipele mortii cand de frica de moarte incepe sa imparta bogatiile lui spunand ca o parte o daruieste unuia si o parte o daruieste altuia iar o parte trebuia sa o daruiasca aceluia ...

    Al-Bukhari a inceput sub-capitolul cu un verset , din care se intelege ceea ce hadithul indica :


    Si daruiti din cele cu care v-am inzestrat Noi, inainte ca moartea sa vina la unul dintre voi si sa zica el : "Doamne , mai da-mi un ragaz pana la un termen apropiat, astfel incat sa fac eu milostenie si sa fiu dintre cei drepti !"

    Al-Munafiqun 10
     
     

  5.  
    #5
    Deosebit
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    36
    Posts
    295
    Thanked
    17
    Rep Power
    330
    Slam alikom ,

    Imi pare rau singurul lucru pe care il mai pot da e autorul cartii dar nu cred ca ar ajuta prea mult . Dar este foarte intersant si ce ati spus .
     
     

  6.  
    #6
    Deosebit
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    36
    Posts
    295
    Thanked
    17
    Rep Power
    330
    Slam alikom ,

    Caritate insemna generozitate , bunatate , darnicie . Iar hadisul a venit imediat dupa ce se vorbea despre ajutorul celor din jurul nostru cu lucruri materiale , mancare , bani , haine si ajutorul lor cu cuvinte . Sa insemne oare ca intentia conteaza si ca nu gestul in sine ?
     
     

  7.  
    #7
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Quote Originally Posted by Alexyna View Post
    Slam alikom ,

    Caritate insemna generozitate , bunatate , darnicie . Iar hadisul a venit imediat dupa ce se vorbea despre ajutorul celor din jurul nostru cu lucruri materiale , mancare , bani , haine si ajutorul lor cu cuvinte . Sa insemne oare ca intentia conteaza si ca nu gestul in sine ?
    Alexandra ,
    Cartea pe care o citesti nu e Sahih Al-Bukhari , ci o carte in care sunt adunate mai multe Hadithuri , deci ordinea lor nu are legatura cu Sahihul .

    Iti explic un hadith legat de intentii :

    Daca ai intentia de a face un lucru bun si nu-l faci -> rasplata = O hasanah ,
    Daca ai intentia de a face un lucru bun si il faci -> rasplata = 10 * hasanah pana la 700 * hasanah pana la ..... Numai ALLAH stie pana cand o sa ajunga rasplata ,
    Daca ai intentia de a face un lucru rau si nu-l faci -> rasplata = O hasanah,
    Daca ai intentia de a face un lucru rau si il faci -> rasplata = O sayyi'ah .

    Hasanah = punct in plus .
    Sayyi'ah = punct in minus .
     
     

  8.  
    #8
    Deosebit
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    36
    Posts
    295
    Thanked
    17
    Rep Power
    330
    Slam alikom ,

    Multumesc . Cu raspunsurile de aici si cu ce am intrebat si la moschee mi-am facut o imagine cu privire la respectivul hadith sper ca corect
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •