Notices
 
Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 55
  1. Educarea copiilor musulmani in Romania 
    #1
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    Va voi vorbi acum din propria mea experienta si daca pot apare ca o mama care controleaza prea mult orice amanunt din viata copiilor ei,va spun ca am doua fete de 10 si 13 ani care mashaalla au memorat 12 juz'u din Coran,cea mica are note intre 90-100(100 fiind maxim),iar cea mare numai la matematica are putin sub 90.
    Pentru mine a fost mai usor sa-mi educ copiii avand ca baza religia islamica,deoarece ei urmeaza o scoala araba,in care se preda aceasta religie.Bineanteles ca nu numai scoala este importanta,ci si educatia care vine din familie.Noi,parintii mulsulmani,avem obligatia de a cunoaste religia noastra,de a o intelege,a o practica si a ne educa si creste copiii potrivit invataturilor islamice.
    Atat eu cat si sotul meu,i-am invatat pe copii inca de cand erau foarte mici si puteau intelege,ce este permis si ce este interzis in activitatile lor de zi cu zi,si care fapte sunt rusinoase.
     
     

  2. Urmatorii 9 au spus mersi lui Yumna pentru acest subiect

    aiscia (04-21-2008), Alexyna (08-16-2009), Alina1968 (04-23-2008), huda_alrahim (04-22-2008), iman99 (04-22-2008), Mariyah (04-22-2008), Saira (04-21-2008), sara (04-23-2008), ummraschid (04-23-2008)

  3.  
    #2
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    Am corectat fiecare greseala a lor la timpul respectiv,explicandu-le ce urmari apar in aceasta viata cat si in Cea de Apoi.
    Le-am insuflat inca de mici credinta in Allah,iubirea fata de El si teama de a gresi in fata Creatorului nostru.In plimbarile noastre evitam locurile si oamenii care pot un exemplu negativ pt copii.
    Deasemeni,unele programe de la televizor pot fi o piedica in buna educatie a copilului.Preferam pt ei emisiuni educative islamice din care pot invata numai lucruri bune.
    Eu personal controlez activitatile copiilor mei,chiar daca unii pot spune ca le impun anumite lucruri.Da,este adevarat,de multe ori,noi parintii,trebuie sa le impunem,deoarece ei nu sunt la varsta la care pot alege ce este bine pt ei.Uneori le aratam ce este mai bine pt ei si ii lasam sa aleaga,iar alteori ii indrumam si incerca, sa-i convingem ca drumul ales de noi pt ei este mai bun.
     
     

  4.  
    #3
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    Eu sunt de parere ca educatia si grija pt copii incepe inca de dinainte de nastere si continua si dupa adolescenta,ba chiar mai mult in acea perioada,contrar parerilor unora care spun ca atunci copiii s-au facut mari si se pot descurca singuri,ba chiar trebuie lasati sa se descurce singuri,pt ca din greseli omul invata.(????!)Asa cum avem grija de ei sa nu se loveasca atunci cand sunt foarte micuti,tot asa trebuie sa avem grija in adolescenta sa nu aleaga un drum gresit,sub pretextul libertatii,prost inteleasa.Nu vreau sa supar pe nimeni,dar in scoli unde islamul nu exista,sau este slab,observam ca fetele musulmane au prieteni(),se imbraca la fel ca fetele care au alte religii si incep sa dopte in comportamentul lor obiceiuri din societatea in care traiesc,atat fetele cat si baietii.
    Spre regretul meu,am auzit parinti care spun:"Lasa-l e baiat."Oare in Ziua de Apoi numai fetele vor da socotela pt faptele lor?Iar cand vor ajunge parinti ce fel de educatie vor da copiilor lor?Noi trebuie sa avem grija deopotriva de fete si de baieti si mai mult in adolescenta.
     
     

  5.  
    #4
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    Trebuie sa avem grija cand alegem scoli pt copiii nostri,pt ca ele au o foarte mare importanta in educatia lor.Multi parinti care au posibilitatea de a alege o scoala particulara araba,aleg scoli care au ca limba principala de predare engleza si unde nu se preda islamul ca religie,asteptand numai bucuriile si realizarile din aceasta viata.Am cunoscut copii care provin din familii mixte,cu tatal arab,care abia vorbeau limba araba,sau chiar deloc si care nu stiau sa citeasca Coranul.Cum putem uita ca aceasta viata este trecatoare si ca este un examen pt cealalta viata,iar noi vom raspunde pt copiii nostri?Trebuie sa nu uitam nici o clipa religia noastra atunci cand ne educam copiii,sau atunci cand alegem ceva pt ei in viitor,pt ca de fapt noi ii conducem pe drumul cel bun.Si sa nu uitam ca si exemplul nostru este f important.Nu putem cere unui copil ceva care noi nu indeplinim,si vorba aceea:"asa copii,asa parinti."
     
     

  6.  
    #5
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    Am auzit deasemeni,parinti care spun:"eu ii arat ce este bine,pt ca este liber sa-si aleaga viitorul."Da,putem sa-l lasam sa aleaga o jucarie,dar atunci cand creste si alege un drum gresit,il lasam numai pt ca se vorbeste foarte mult de libertatea fiecarui individ de a-si alege drumul,oricare ar fi el?NU,noi trebuie sa avem in vedere activitatile copiilor nostri,indiferent de varsta pe care o au si sa-i indrumam uneori direct,iar alteori din umbra daca este nevoie.Dar intotdeauna trebuie sa fie o alegere buna,de care Allah sa fie multumit,intotdeauna sa fie o alegere bazata pe invataturile islamice,iar scopul nostru in aceasta viata sa fie multumirea lui Allah.
    Eu ma interesez si de prietenele fiicelor mele,pt ca si acesta este un aspect important in educatie.Iar pe fiicele mele le-am facut totodata prietenele mele si le-am apropiat de mine,pt a nu se ascunde si pt a-mi spune ce problema au,pt a o putea rezolva din timp.Precizez ca niciodata nu am lasat copiii sa se joace "in fata blocului"cu alti copii.De aici vin toate relele.Imi fac timp si ies cu ei la plimbare.
     
     

  7.  
    #6
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    Si slava lui Allah,in familia noastra exista armonie si intelegere,pentru ca atunci cand intr-o casa nu este uitat Coranul si nu exista lucruri nepermise,atunci Allah isi revarsa bunatatea Lui asupra acelei case si acelei familii.
    Inshaalla toti sa fim bine calauziti si cu voia lui Allah sa ne crestem copiii astfel incat sa fie multumit de noi si de ei.
     
     

  8.  
    #7
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    Vreau sa adauga,fara lauda,aceasta sa fie departe de mine imshaalla,pt tot restul vietii,dar vreau sa mentionez pt a arata befeciile unei astfel de educatii islamice,ca fiica mea cea mare a insistat sa tina primul post al ei in luna ramadan cand avea 7ani si jumatate.atunci eu m-am gandit ca doar incearca si intrerupe postul cand vine de la scoala la ora 14.30,dar ea nici gand a tinut tot postul ,atunci soarele apunea in jur de ora 17 si ceva ,nu mai stiu exavt ora.Tot ea mi-a spus:"Mama,daca eu tin post,vreau sa port si hijab ca sa fie primit postul".Nu trebuie sa va mai spun ca eu si sotul meu am obisnuit copiii cu rugacinuea de f devreme in jur de 3-4 ani,asa cum reuseau ei sa implineasca rugaciunea la varsta lor.Apoi,fiica mea nu a vrut sa mai dea jos hijabul pana in ziua de azi.Fiica mea mijlocie(pt ca mai am si un baiat mai mic)a tinut primul ei post la varsta de 8 ani si jumatate,fara sa fie obligata,si l-a tinut pana la magreb,cand ziua era deja mai lunga decat atunci cand sora ei mai mare a tinut primul ei post.Si imi amintesc ca anul trecut in Ramadan,noi ne-am trezit putin cam tarziu inainte de fajr pt a manca si ne-am gandit ca pt ea oricum nu e fard si nu am trezit-o in ideea ca nu mai are timp destul pt a manca ceva si i-ar fi greu daca nu mananca destul.Cand noi terminasem,deja intrase fajr de putin timp,ea ne-a simtit in casa si a venit plangand si ne-a spus:"De ce nu m-ati trezit?Vreau sa tin post."Atunci sotul meu i-a spus:"Mai ai timp,mananca ceva repede."Mi-a facut un semn discret sa nu spun ca nu mai era timp,oricum pt ea nu era fard si a fost f fericita ca a tinut post si in acea zi in care noi nu o trezisem.Important este ca noi sa facem in asa fel incat totul sa vina din dorinta lor si nu sa impunem,pt ca daca-i obligam ,ei pot face orice in spatele nostru.Trebuie sa simta teama de Allah si dorinta de a-L multumi.
     
     

  9.  
    #8
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    MashALLAH! Felicitari!
    Chiar ne-ai ---------------strat prin aceste postari ca nu este greu sa educi copii in spirit islamic in Romania. Mie una mi-e rusine ca nu am memorat nici un sfert din Coran precum acesti copii si cred ca nu sunt singura in aceasta situatie.
     
     

  10.  
    #9
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    Mariyah,sa memoram noi un sfert din Coran avand in vedere ca nu vorbim limba araba si mai punem si varsta in calcul,timpul disponibil?E cam greu,dar sa memoram cat putem si inshaalla cat mai mult,fara sa uitam.
     
     

  11.  
    #10
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    Fetelor,surorile mele ,mamelor,daca noi luam ce este bun din educatia care o primesc copiii in tari arabe si luam ceea ce este bun din educatia care o primesc copiii in Romania si peste acestea aplicam ceea ce ne invata islamul,inshaalla vom avea copii buni,oameni de incredere in viitor,drept-credinciosii de maine.
     
     

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •