Notices
 

Thread: Machiaje....

Page 3 of 12 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 21 to 30 of 113
  1. Machiaje.... 
    #1
    membru de onoare genan's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,640
    Thanked
    29
    Rep Power
    1683
    stiu ca v-am promis de mult timp ca o sa fac upload la niste poze cu machiaje in stil oriental, unele de zi cu zi, altele mai speciale, de petrecere sa zicem.. ele par f dragute si interesante, insa am sa va rog sa nu va ganditi ca cu un astfel de machiaj este ok dpdv al islamului si al legii islamice sa stea in fata barbatilor care iti pot deveni sot....

    well, sa incepem....










     
     

  2.  
    #21
    membru de onoare genan's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,640
    Thanked
    29
    Rep Power
    1683
    Quote Originally Posted by amoodia
    vrei sa nu mai dormi noaptea?



    incearca-ma..... :10_1_134: :10_1_134: :10_5_137: :10_5_137:

     
     

  3.  
    #22
    Deosebit
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    373
    Thanked
    1
    Rep Power
    410
    Quote Originally Posted by genan
    incearca-ma.....
    de fapt tu si asa nu prea dormi decat dimineata, de aia cred ca ai curaj sa vezi machiajul meu
     
     

  4.  
    #23
    membru de onoare genan's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,640
    Thanked
    29
    Rep Power
    1683
    Quote Originally Posted by amoodia
    de fapt tu si asa nu prea dormi decat dimineata, de aia cred ca ai curaj sa vezi machiajul meu ::



    vezi ca stii.... asa ca te rog sa prestezi poze cu machiaj sa vedem cum iese...
    ba3den mai vb...

     
     

  5.  
    #24
    Deosebit
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    321
    Thanked
    0
    Rep Power
    358
    Da' machiajul nu e pacat(haram)?Ca ma gandesc ca daca un calcai sau niste degete de picioare sunt considerate atragatoare,deci trebuie acoperite bine,niste ochi superb machiati si o gura rujata la ce poarta gandul?
     
     

  6.  
    #25
    membru de onoare genan's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,640
    Thanked
    29
    Rep Power
    1683
    Quote Originally Posted by myryam
    Da' machiajul nu e pacat(haram)?Ca ma gandesc ca daca un calcai sau niste degete de picioare sunt considerate atragatoare,deci trebuie acoperite bine,niste ochi superb machiati si o gura rujata la ce poarta gandul?


    CITESTE CE AM SCRIS LA PRIMA POSTARE DE LA "MACHIAJE".....

     
     

  7.  
    #26
    Deosebit
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    321
    Thanked
    0
    Rep Power
    358
    Quote Originally Posted by genan
    CITESTE CE AM SCRIS LA PRIMA POSTARE DE LA "MACHIAJE".....
    Sa vad daca am inteles:e interzis pensatul,tatuajele si orice desen pe corp.Machiajul intra la "orice desen pe corp",deci trag concluzia ca machiajul e haram.Am inteles bine?
     
     

  8.  
    #27
    membru de onoare genan's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,640
    Thanked
    29
    Rep Power
    1683
    Quote Originally Posted by myryam
    Sa vad daca am inteles:e interzis pensatul,tatuajele si orice desen pe corp.Machiajul intra la "orice desen pe corp",deci trag concluzia ca machiajul e haram.Am inteles bine?


    stiu ca v-am promis de mult timp ca o sa fac upload la niste poze cu machiaje in stil oriental, unele de zi cu zi, altele mai speciale, de petrecere sa zicem.. ele par f dragute si interesante, insa am sa va rog sa nu va ganditi ca cu un astfel de machiaj este ok dpdv al islamului si al legii islamice sa stea in fata barbatilor care iti pot deveni sot....



    asta e PRIMA postare de la "machiaje"

     
     

  9.  
    #28
    Deosebit
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    321
    Thanked
    0
    Rep Power
    358
    Quote Originally Posted by genan
    stiu ca v-am promis de mult timp ca o sa fac upload la niste poze cu machiaje in stil oriental, unele de zi cu zi, altele mai speciale, de petrecere sa zicem.. ele par f dragute si interesante, insa am sa va rog sa nu va ganditi ca cu un astfel de machiaj este ok dpdv al islamului si al legii islamice sa stea in fata barbatilor care iti pot deveni sot....



    asta e PRIMA postare de la "machiaje"
    Aha,scuze,imi scapase.Deci in fata barbatilor care nu iti sunt rude nu poti sa apari machiata,decat daca ai fata total acoperita(inclusiv ochii).Daca porti numai batic,nu ai voie sa te machiezi.E pacat sa te vada machiata altcineva decat sotul sau rudele de aproape.Asa ?
     
     

  10.  
    #29
    membru de onoare genan's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,640
    Thanked
    29
    Rep Power
    1683
    Quote Originally Posted by myryam
    Aha,scuze,imi scapase.Deci in fata barbatilor care nu iti sunt rude nu poti sa apari machiata,decat daca ai fata total acoperita(inclusiv ochii).Daca porti numai batic,nu ai voie sa te machiezi.E pacat sa te vada machiata altcineva decat sotul sau rudele de aproape.Asa ?


    da, ai inteles f bine...
    asa este legea islamica, asa este ce allah a cerut femeilor..
    acuma sa nu vii sa spui ca de ce ai vazut tu pe nu stiu cate femei cu hejab si cu machiaj,,, fiecare face cum vrea, cum decide pt el... el care va raspunde in ziua judecatii in fata lui allah....

    am uitat sa precizez un lucru: este permis pt o femeie sa foloseasca kohl, este o substanta neagra acre se foloseste exact ca un eye liner, dermatograf, cu acelasi efect, insa materia prima din care se fabrica e diferita....

     
     

  11.  
    #30
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    draga myryam, o musulmanca se face frumoasa pt sotul ei si pt ea insasi, in casa ei sau in fata rudelor care o pot vedea fara batic.

    In fata rudelor cu care se poate casatori sau strainilor poarta batic si nu se machiaza. De ce? Tu ca si crestina ar trebui sa stii ce a spus Isus, ca un barbat care se uita la o femeie comite deja adulter in sinea lui...si ca in crestinism si femeia este vinovata pentru ca a atras sexual barbatul, nu numai el este vinovat.
    Din aceleasi motive de decenta si de respingere a atitudinilor nepotrivite, in islam o femeie treebuie sa fie decenta in tinuta si aspect , iar in casa ei si in fata sotului, a rudelor mentionate mai sus, poate sa se machieze si asa mai departe.

    desenul pe corp e interzis daca e permanent. daca e tatuaj care se lipeste, de exemplu, si poate fi indepartat, nu e pacat. ideea este ca Dumnezeu ti-a dat corp si frumusete sa le cinstesti, nu sa le schimbi...
     
     

Page 3 of 12 FirstFirst 12345 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •