Notices
 
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 15
  1. Rujul si luciul de buze si cum ne alegem nuanta de ruj . 
    #1
    Deosebit
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    36
    Posts
    295
    Thanked
    17
    Rep Power
    329
    Slam alikom ,

    Ce e mai bine de ales intre ruj sau luciu de buze ? sau le alegem pe amandoua ? sau niciunul ? si cand mergem sa ne cumparam unul din acestea doua cum ne dam seama care este alesul ? de cele mai multe ori vanzatoarele ne spun ceva doar de dragul de a vinde si de cele mai multe ori . Iar noi nu fie nu ne dam seama de ce nuanta sta mai fumos pe noi sau impinse de vanzatoare cumparam ceva ce nu ni se potriveste deloc .
     
     

  2.  
    #2
    Member UmmYaser's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Romania /Timisoara
    Age
    47
    Posts
    47
    Thanked
    3
    Rep Power
    0



    Parerea mea este ca rujul fiind mai solid e mai bun decat luciul.Poti pune un ruj si peste el un luciu .Asa buzele par mai mari.Eu sunt adepta naturalului,cat mai aproape de culoarea pielii.Culorile inchise le folosesc in casa si asta foarte rar deoarece nu am rabdare tot timpul sa ma demachez inainte de rugaciuni.
    "When we look for strength in ourselves,we will be weak.When we look for strenght in Allah,we will be invincible."
     
     

  3.  
    #3
    Deosebit sara h's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    DUBAI/RO
    Posts
    267
    Thanked
    55
    Rep Power
    305
    Quote Originally Posted by UmmYaser View Post

    Culorile inchise le folosesc in casa si asta foarte rar deoarece nu am rabdare tot timpul sa ma demachez inainte de rugaciuni.
    Daca ai avut wudhu inainte de a te machia, atunci abultiunea tine pana cand nu o vei strica din alte motive ...si te vei putea ruga fara nici o problema !
     
     

  4.  
    #4
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

    mashaAllah, dragi surori, jazakAllah khair pentru postari...as dori insa sa fac o precizare, mai inainte sa se inteleaga gresit...

    MACHIAJUL ( ruj, gloss, farduri, etc) NU este permis pe strada, deci...in afara caminului, la fel ca si PARFUMUL ; este permis in incinta casei, in cadrul permis al familiei sau in compania surorilor...

    PENSATUL, (pentru ca a fost pomenit la un topic paralel), la fel NU ESTE PERMIS : Profetul Muhammad a blestemat pe femeia care se penseaza, ca si pe cea care efectueaza pensatul ...



    fie ca Allah subhanahu wa ta'ala sa ne pastreze pe calea cea dreapta si sigura, amin...

    BarakAllahu fikum!




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

  5.  
    #5
    Deosebit
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    36
    Posts
    295
    Thanked
    17
    Rep Power
    329
    Cu tot respectul cuvenit chiar si un luciu care arata transparent pe buze e interzis pe strata ? sau sa zic un balsam de buze ?
     
     

  6.  
    #6
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    Quote Originally Posted by Alexyna View Post
    Cu tot respectul cuvenit chiar si un luciu care arata transparent pe buze e interzis pe strata ? sau sa zic un balsam de buze ?

    assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,


    infrumusetarea in afara casei este interzisa: folosirea unui balsam de buze implica o afectiune, uscaciune, iritare, etc...deci daca este invizibil, transparent, se poate aplica...la fel ca si o crema hidratanta, fara adausuri vizibile (irizatii, etc)...de aici insa pana la folosirea luciului, care prin simpla denumire denota infrumusetare...a glossului, cu sclipici, paiete, sidef si mai stiu eu ce...e cale lunga...se gasesc in comert asa numite balsame, care sunt colorate, sidefii, cu diferite arome si gusturi...ce diferenta mai este intre ele si rujul obisnuit sau gloss?...

    ...nu este permis sa ne infrumusetam decat pentru sotii nostri...ori, a face buzele mai lucioase, mai mari, mai nu stiu cum...intra in categoria infrumusetarii...





    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

  7.  
    #7
    Deosebit sara h's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    DUBAI/RO
    Posts
    267
    Thanked
    55
    Rep Power
    305
    Yezac7allah ya akhty,
    Acest subiect a mai fost dezbatut.Stiu ca este ceva mai greu cu cautatul , dar intotdeauna cred ca este bine venit inca un "reminder "
    Stiu ca este 7aram orice forma de machiaj, si aici vorbesc si de kohl , dar spre uimirea mea de curand acum cateva zile am citit o fatwa care se pare ca Sheikh Muhammad Muhammad Sâlim `Abd al-Wadud are o parere diferita !
    Fatwa se gaseste aici
     
     

  8.  
    #8
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Un ruj roz nu roz bon bon merge in Ro, oricum daca ai batic, ai iesit din gratiile tuturor, poti starni in cel mai bun caz mila, dar cel mai probabil dezgust pt "aia de pe cap", atractie, no way, ce barbat s-ar simti atras de una cu naframa pe cap pt ca are niste buze putin colorate? Atata timp cat daca se uita la un metru vede "full package"?
    In ro poti sa fii si miss univers daca ai batic alegi ori mila , ori dezgust ....
    Sunt de acord cu fatwa de mai sus, se adapteaza locului unde traim.
     
     

  9.  
    #9
    membru de onoare iman99's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Iordania
    Posts
    1,017
    Thanked
    552
    Rep Power
    1090
    As'salamu 3aliekom wa rahmatu=llahi


    Allah sa aiba mila de sufletele noastre si sa ne tina departe de toata fitna pe care am putea sa o provocam

    De cand am deschis rasaritul s-a discutat ca sunt websituri de care sa ne ferim..sau dupa care sa selectam ...si tocmai de aceea avem nevoie sa ne uitam la ceea ce spun Marii Invatati ai acestei Religii...

    Imaginati-va dragi surori pe sotiile profetului Muhammad sallallahu alahi wa sallam machiate pe strada...sau pe marile companioane
    S-a discutat despre cum femeia musulmana trebuie sa se imbrace,poarte, in foarte multe topicuri...
    O femeie care nu are teama de Allah cand iasa afara din casa ei..sta in oglinda jumate de ora sa se aranjeze.... FEMEIA MUSULMANA si ea sta in oglinda inainte de a iesi din casa..DAR EA PTR A OBSERVA SA NU CUMVA SA PROVOCE FITNA CU CEVA

    VRETI SA VA ADUCEM FATWA CA SI MACHIAJUL EXCESIV E PERMIS?SE GASESC 100..SI DE LA SHEICI NU DE LA ALTCINEVA...ALLAH SA NE FEREASCA SI SA-I CALAUZEASCA

    Uitati-va in sufletele voastre si intrebati-va..de ce sa pun kohl afara din casa?Sau pune-l dar acopera fata si ochii cu niqab.


    CU SPERANTA CA NIMENI SA NU SE SIMTA JIGNIT MI-AM FACUT DOAR DATORIA PTR ALLAH SI ACEASTA COMUNITATE...(din pacate si eu am purtat acum cativa ani kohl pe strada...dar calauzirea lui Allah a venit numaidecat..alhamduli-llah ,numai prin intentia si dorinta de a nu-L supara si de a-I asculta poruncile)

    Allah sa ne scoata din acest Ramadan asa cum am iesit din burtile mamelor noastre-FARA DE PACAT

    As'salamu 3aliekom
    Cel mai bun Cuvant este Cuvantul Lui Allah(Quranul) si cea mai buna calauzire este cea a profetului Muhammad ,si cele mai rele chestiuni sunt inovatile,si fiecare inovatie este Bidah si fiecare Bidah este ratacire si fiecare ratacire duce in Focul Iadului(Muslim)


    www.assimalhakeem.com
     
     

  10.  
    #10
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu, dragi surori,


    nu sunt in masura sa fiu sau nu, de acord, cu aceasta fatwa, insa stiu ca noua, ca musulmance, ne este interzisa infrumusetarea in afara casei (sau in fata barbatilor non-mahram)... deci, logic, orice duce la infrumusetare, ne este interzis...tot ce ne este de folos, creme, lipbalm, si nu SE VAD...alhamdulillah, putem folosi...pentru ca nu adauga nimic vizibil chipului nostru si au ca scop hranirea, si nu infrumusetarea, tenului...noi nu raportam poruinca lui Allah ta'ala la ziua de azi, sau la parerea celor din jur, ci o indeplinim ca atare...sa nu ne infrumusetam, sa nu aratam gatelile noastre...
    si acum, nu cred ca este cineva care sa spuna ca acest ruj roz sau acest kohl, nu adauga un strop (sau mai mult) frumusetii noastre...pentru ca , sa fim sincere, daca ar fi asa, nu le-am mai folosi!...




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

Page 1 of 2 12 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •