Notices
 
Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 17 of 17
  1. Ce spune Islamul despre yoga,e permisa ? 
    #1
    Harnic Betti's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Romania
    Posts
    102
    Thanked
    1
    Rep Power
    0
    Ce spune Islamul despre exercitiile de yoga,sint permise in Islam?Multumesc.
     
     

  2. As-salamu'alaikum 
    #11
    Harnic Betti's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Romania
    Posts
    102
    Thanked
    1
    Rep Power
    0
    Hooda a spus ca exercitiile de yoga trebuie evitate,iar AishaA ca face yoga.Si amindoua sint moderatoare si deci si invatate.Nu stiu pe cine sa cred,pe Hooda ca stiu ca e in virsta sau pe AishaA!Sint in incurcatura.
     
     

  3.  
    #12
    moderator aiscia's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Italia
    Posts
    770
    Thanked
    263
    Rep Power
    825
    Salam aleikum wa rahmatullahi wa barakatuhu

    In islam, musulmanul face cinci rugaciuni fard pe zi si altele sunnah, rugaciuni care implica miscare fizica si concentratie mintala suficiente pentru o minte sanatoasa si un corp sanatos...Concentrarea noastra ar trebui sa consiste doar in adorarea lui Allah...Raspuns rapid, voi reveni inshaallah, se aproprie maghrib...
    Doar Allah ma poate judeca!

    << ''Muhammad este Trimisul lui Allah. Iar aceia care stau alaturi de el sunt aspri fata de necredinciosi si sunt induratori intre ei....''>> (48:29)

    << Acela care doreste o alta religie decat Islamul, nu-i va fi acceptata si el se va afla in Lumea de Apoi printre cei pierduti.>> (3:85)

     
     

  4.  
    #13
    Deosebit
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    36
    Posts
    295
    Thanked
    17
    Rep Power
    330
    Slam alikom ,

    Pe scurt am sa incerc sa redau cateva dintre raspunsuri sa se inteleaga mai bine la discutii se referea Betti . Doamna Hooda spunea ca sunt unele pareri in islam are ar considera yoga drept un sport . Dar ca sunt parerei care sustin ca nu accepta yoga in islam acesta provenind din hinduism . Dansa mi-a dat situl mai sus amintit pe care nu stiu din ce motive aici il deschid in limba araba iar pe forumul islamul azi in limba engleza . Din cate am inteles din el si din cate am inteles yoga nu este acceptata pentru ca ar fi un fel de adorare a soarelui iar relaxarea vine din mantrele ce sunt spuse in cursul exercitiilor yoga . Doamna / domnisoare ce spune ca practica ma gandesc ca practica ca un sport . Personal nu as practica yoga sub nici o forma mai ales ca la pilates care e foarte lent cateodata ma rog sa treaca timpul mai repede . Si am inteles ca yoga e mult mai inceata . Plus implicatia cu soarele si ce inseamna de fapt yoga ma opreste sa o fac
     
     

  5.  
    #14
    Harnic Betti's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Romania
    Posts
    102
    Thanked
    1
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by Alexyna View Post
    Slam alikom ,

    Pe scurt am sa incerc sa redau cateva dintre raspunsuri sa se inteleaga mai bine la discutii se referea Betti . Doamna Hooda spunea ca sunt unele pareri in islam are ar considera yoga drept un sport . Dar ca sunt parerei care sustin ca nu accepta yoga in islam acesta provenind din hinduism . Dansa mi-a dat situl mai sus amintit pe care nu stiu din ce motive aici il deschid in limba araba iar pe forumul islamul azi in limba engleza . Din cate am inteles din el si din cate am inteles yoga nu este acceptata pentru ca ar fi un fel de adorare a soarelui iar relaxarea vine din mantrele ce sunt spuse in cursul exercitiilor yoga . Doamna / domnisoare ce spune ca practica ma gandesc ca practica ca un sport . Personal nu as practica yoga sub nici o forma mai ales ca la pilates care e foarte lent cateodata ma rog sa treaca timpul mai repede . Si am inteles ca yoga e mult mai inceata . Plus implicatia cu soarele si ce inseamna de fapt yoga ma opreste sa o fac
    Multumesc Alexina.Acum mi-am facut o idee si stiu ce trebuie sa fac.O sa sterg video-urile cu yoga.Multumesc.Numai bine.
     
     

  6.  
    #15
    moderator batool391's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    661
    Thanked
    202
    Rep Power
    730
    Quote Originally Posted by Betti View Post
    Hooda a spus ca exercitiile de yoga trebuie evitate,iar AishaA ca face yoga.Si amindoua sint moderatoare si deci si invatate.Nu stiu pe cine sa cred,pe Hooda ca stiu ca e in virsta sau pe AishaA!Sint in incurcatura.


    Sora ,nu cred ca trebuie sa consideri varsta un criteriu de acceptare a informatiilor. Stii ce inseamna expresia a fi in varsta? Eu nu ma incadrez in categoria asta......
     
     

  7.  
    #16
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887


    Mashallah Huda surioara,Allah subhanahu sa fie multzumit de tine,invatzaturile de la tine sunt de la un ``om in varsta``,dar asta nu inseamna ca eshti o persoana in varsta,cand o sa ajungem la 60 de ani, inshallah, poate atunci sa ne gandim ca am ajuns `` persoane in varsta``.

    Betti,nu mai fi in incurcatura,fa asha cum itzi dicteaza inima,iar in momentul cand ai sa citeshti destul depre islam,o sa shtii ce ai de facut.
     
     

  8.  
    #17
    Harnic Betti's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Romania
    Posts
    102
    Thanked
    1
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by gabriela guettat View Post


    Mashallah Huda surioara,Allah subhanahu sa fie multzumit de tine,invatzaturile de la tine sunt de la un ``om in varsta``,dar asta nu inseamna ca eshti o persoana in varsta,cand o sa ajungem la 60 de ani, inshallah, poate atunci sa ne gandim ca am ajuns `` persoane in varsta``.

    Betti,nu mai fi in incurcatura,fa asha cum itzi dicteaza inima,iar in momentul cand ai sa citeshti destul depre islam,o sa shtii ce ai de facut.
    Am citit,citesc si o sa continui sa citesc,dar nu dadusem nicaieri despre yoga,qi gong si ti ci.Dar datorita lui Alexyna care mi-a spus pe scurt ce scrie in linkul ala despre yoga,acum stiu.Nici macar nu stiam ca yoga provine de la indieni,iar acum stiu si asta.Multumesc.
     
     

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •