Notices
 
Results 1 to 6 of 6
  1. Despre casatoria unei crestine cu un musulman 
    #1
    Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    2
    Thanked
    1
    Rep Power
    0
    As dori sa stiu, in cazul casatoriei unui barbat musulman din Egipt cu o femeie crestina din Romania, in cazul in care amandoi isi pastreaza religia, se poate face casatorie religioasa, in Egipt si in Romania? Daca nu, ce valoare are pentru un musulman casatoria facuta numai la starea civila, de exemplu in Romania? El poate sa mearga intr-o biserica crestina sa se casatoreasca religios? Va rog sa imi raspundeti nu numai teoretic ci si din practica, adica daca stiti ca s-au intamplat astfel de lucruri in realitate.
    Este foarte important, astept un raspuns.
    Va multumesc mult.
     
     

  2. Mersi aishamido de la :

    Alexyna (10-02-2009)

  3.  
    #2
    Deosebit
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    502
    Thanked
    60
    Rep Power
    538
    Quote Originally Posted by aishamido View Post
    As dori sa stiu, in cazul casatoriei unui barbat musulman din Egipt cu o femeie crestina din Romania, in cazul in care amandoi isi pastreaza religia, se poate face casatorie religioasa, in Egipt si in Romania? Daca nu, ce valoare are pentru un musulman casatoria facuta numai la starea civila, de exemplu in Romania? El poate sa mearga intr-o biserica crestina sa se casatoreasca religios? Va rog sa imi raspundeti nu numai teoretic ci si din practica, adica daca stiti ca s-au intamplat astfel de lucruri in realitate.
    Este foarte important, astept un raspuns.
    Va multumesc mult.
    casatoria facuta la starea civila nu are nici o valoare pt un musulman daca nu face casatoria islamica, dpdv religios el NU este casatorit daca nu a facut casatoria islamica chiar daca a facut acte de casatorie la starea civila (asta in tarile nemusulmane)... in tarile musulmane, atat casatoria religioasa cat si actele se fac la starea civila se (din cate am auzit)...

    un musulman NU trebuie si este PACAT sa faca casatorie religioasa crestina, casatoria religioasa pt el este cea islamica, daca el face casatorie religioasa crestina atunci el NU este considerat casatorit dpdv islamic, el trebuie sa faca casatorie islamica...

    nu cunosc vre-un caz in care un musulman a facut casatorie religioasa la biserica crestina...
     
     

  4.  
    #3
    Deosebit
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    502
    Thanked
    60
    Rep Power
    538
    vreun* scuze pt greseli dar am scris repede..........
     
     

  5.  
    #4
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Quote Originally Posted by aishamido View Post
    As dori sa stiu, in cazul casatoriei unui barbat musulman din Egipt cu o femeie crestina din Romania, in cazul in care amandoi isi pastreaza religia, se poate face casatorie religioasa, in Egipt si in Romania? Daca nu, ce valoare are pentru un musulman casatoria facuta numai la starea civila, de exemplu in Romania? El poate sa mearga intr-o biserica crestina sa se casatoreasca religios? Va rog sa imi raspundeti nu numai teoretic ci si din practica, adica daca stiti ca s-au intamplat astfel de lucruri in realitate.
    Este foarte important, astept un raspuns.
    Va multumesc mult.
    Cosatoria este una , daca s-au casatorit conform religiei islamice in Egipt atunci nu mai trebuie sa o faca in Romania .
    Casatoria unui musulman in Biserica este un pacat , chiar daca ei doi sunt casatoriti conform religiei islamice . Iar daca nu sunt casatoriti dupa religia islamica si se casatoresc in Biserica , casatoria lor nu este una valida .
    Intai se face casatoria Islamica apoi civila , dar daca sunt nevoiti sa o faca pe ceea civila intai din motive foarte clare , de exemplu el nu poate veni in Romania decat dupa casatoria civila si ea nu poate sa ajunga in Egipt ca sa se casatoreasca atunci poate sa o faca pe ceea civila si nu au voie sa se atinga decat dupa ce casatoria islamica este efectuata .

    Nu stiu cum sa raspundem din practica , Religia Islamica nu se ea dupa practica unora sau altora ci dupa Legea Lui ALLAH pe care ne-a daruit-o , daca un musulman s-a casatorit in Biserica asta nu inseamna ca un alt musulman poate sa o faca , daca un musulman face un pacat nu inseamna ca pacatul respectiv devine permis pentru ca ala sau ala l-au facut .
     
     

  6.  
    #5
    Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Bucharest
    Age
    47
    Posts
    21
    Thanked
    10
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by aishamido View Post
    As dori sa stiu, in cazul casatoriei unui barbat musulman din Egipt cu o femeie crestina din Romania, in cazul in care amandoi isi pastreaza religia, se poate face casatorie religioasa, in Egipt si in Romania? Daca nu, ce valoare are pentru un musulman casatoria facuta numai la starea civila, de exemplu in Romania? El poate sa mearga intr-o biserica crestina sa se casatoreasca religios? Va rog sa imi raspundeti nu numai teoretic ci si din practica, adica daca stiti ca s-au intamplat astfel de lucruri in realitate.
    Este foarte important, astept un raspuns.
    Va multumesc mult.
    As salaamu alaykum,

    Pentru un musulman, singura valabila si recunoscuta este casatoria islamica. Se poate face casatoria islamica, urmand ca ambele parti sa-si pastreze religia, daca asta se doreste. In Romania actul incheiat in urma acestei casatorii urmeaza o procedura un pic complicata, prin care este transcris in Registrul de stare civila si se obtine certificatul de casatorie romanesc...deci capata valoare de casatorie civila (despre asta va pot povesti cu amanunt, am facut asta de curand)...
    Asa cum s-a spus, este pacat ca un musulman sa intre in biserica pentru oficierea casatoriei religioase crestine...dar mai mult, in mod normal, preotimea crestina nu oficiaza astfel de uniuni, daca musulmanul in cauza nu se converteste la crestinism.
    In practica... s-au intamplat si astfel de casatorii in biserica crestina, prin convertire, asa cum am spus sau....prin oferirea unei sume grase de bani pentru ca cei care oficiaza casatoria sa inchida ochii la deosebirea de religie...

    Allah sa va indrume pe calea cea dreapta!
     
     

  7.  
    #6
    Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    2
    Thanked
    1
    Rep Power
    0
    Va multumesc mult pentru raspuns. Sunt sigura ca imi va fi de un real folos.
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •