Notices
 
Results 1 to 4 of 4
  1. Inmormantarea parintelui nemusulman 
    #1
    moderator aiscia's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Italia
    Posts
    770
    Thanked
    263
    Rep Power
    825
    Salam aleikum...

    Ce spune islamul despre inmormantarea parintilor nemusulmani ? Ma refer la cazuri in care esti copil unic si parintele nu mai are pe nimeni in afara de tine.

    Jazaka allahu khairan...
    Doar Allah ma poate judeca!

    << ''Muhammad este Trimisul lui Allah. Iar aceia care stau alaturi de el sunt aspri fata de necredinciosi si sunt induratori intre ei....''>> (48:29)

    << Acela care doreste o alta religie decat Islamul, nu-i va fi acceptata si el se va afla in Lumea de Apoi printre cei pierduti.>> (3:85)

     
     

  2.  
    #2
    membru de onoare iman99's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Iordania
    Posts
    1,017
    Thanked
    552
    Rep Power
    1090
    As'salamu aaleikom

    Toata lauda se cuvine lui Allah
    Bismillahi Rahman ar-Rahim
    Sheikh Assim ti-a raspuns la intrebare:

    Este relatat de la Naajiyah ibn Ka’b de la Ali ibn Abi Taallib(Allah sa fie multumit de el)a spus : I-am spus profetului sallallahu alahi wa sallam:Unchiul tau necalauzit a murit(referindu-se la tatal lui ,Abu Talib)Cine il va ingropa?
    Mi-a raspuns: Du-te si ingroapa-ti tatal..I-am raspuns "Nu il voi ingropa
    pentru ca a murit in necredinta"Mi-a spus: "Du-te si ingroapa-l dupa care
    vin-o la mine imediat ce ai terminat"..Asa ca am mers ,l-am ingropat si m-am intors la profet(sallallahu alahi wa sallam) plin cu pamant si praf si mi-a spus:"Du-te si spala-te dupa care a facut o ruga(duah) a carui cuvite au fost mai pretioase decat tot ceea ce exista pe acest pamant.(Clasificat Sahih al-Silsilah al-Saheehah, by al-Albaani, no. 161)

    Sheikh Al -albanee comenteaza acest hadit:
    Este permis ca cineva sa-si ingroape rudele care au murit in necredinta dar asta nu inlatura ura ptr shirk(pentru actul de asociere a alcuiva pe langa Allah)
    Dar dupa ce il ingroapa nu are voie sa faca duah(sa se roage ) pentru el/ea
    vezi surat al Tawbah 9:113


    Nu este permis pentru copilul credincios sa spele corpul decedatului necredincios sau sa ofere rugaciune asupra lui,chiar daca este dintre rudele apropiate pentru ca din hadith se intelege foarte clar ca profetul sallallahu alahi wa sallam nu i-a spus lui Ali acest lucru..daca acest lucru era permis el sallallahu alahi wa sallam o spunea si nu lasa acest lucru neexplicat.Aceasta opinie este acceptata de Hanbali si altii
    Nu este prescris ca rudele celui decedat sa fie prezente la inmormantare pentru ca profetul sallallhu alehi wa sallam nu a participat la ingroparea unchiul sau cu toate ca a fost un om foarte apropiat de el sallallah alehi wa sallam
    Si Allah stie mai bine
    Cel mai bun Cuvant este Cuvantul Lui Allah(Quranul) si cea mai buna calauzire este cea a profetului Muhammad ,si cele mai rele chestiuni sunt inovatile,si fiecare inovatie este Bidah si fiecare Bidah este ratacire si fiecare ratacire duce in Focul Iadului(Muslim)


    www.assimalhakeem.com
     
     

  3.  
    #3
    moderator aiscia's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Italia
    Posts
    770
    Thanked
    263
    Rep Power
    825
    Salam aleikum.

    Surioara Iman, jazaka allahu khairan pentru raspuns... Eu as mai accentua ceva cu privire la acesta tema.
    Este permis ca copilul decedatului nemusulman sa plateasca cuiva ca sa se ocupe de funeral in locul sau? Dar...dar,,, ce anume ii este permis sa plateasca? Trebuie sa stea atent la faptul ca banii ar putea sa fie folositi pentru taierea porcului de pomana sau alcool sau slujba preotului???
    Asta ma intereseaza foarte mult pentru ca suntem multe care nu traim in tara, care suntem dispuse sa platim o ruda sa se ocupe de toate...Ma gandesc ca oricum pentru toate romancele, singure la parinti aceasta situatie este foarte delicata si trebuie sa stam foarte atente sa nu facem haram...
    Am vrut sa precizez acest aspect pentru ca il consider important
    Doar Allah ma poate judeca!

    << ''Muhammad este Trimisul lui Allah. Iar aceia care stau alaturi de el sunt aspri fata de necredinciosi si sunt induratori intre ei....''>> (48:29)

    << Acela care doreste o alta religie decat Islamul, nu-i va fi acceptata si el se va afla in Lumea de Apoi printre cei pierduti.>> (3:85)

     
     

  4.  
    #4
    membru de onoare iman99's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Iordania
    Posts
    1,017
    Thanked
    552
    Rep Power
    1090
    Sheikh Assim spune ca nu este permis sa dam cuiva bani sa se ocupe de inmormantare .
    wa aaleikom salam
    Cel mai bun Cuvant este Cuvantul Lui Allah(Quranul) si cea mai buna calauzire este cea a profetului Muhammad ,si cele mai rele chestiuni sunt inovatile,si fiecare inovatie este Bidah si fiecare Bidah este ratacire si fiecare ratacire duce in Focul Iadului(Muslim)


    www.assimalhakeem.com
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •