Notices
 
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 22
  1. Marturia unei co-sotii 
    #1
    moderator aiscia's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Italia
    Posts
    770
    Thanked
    263
    Rep Power
    825
    UMM LAYLA : JURNALUL DETERMINARII

    Istoria mea incepe in al cincelea an de casatorie. Ma consideram departe de poligamie, mai ales ca discutasem inainte cu sotul meu, si el mi-a raspuns:'' Nu sunt interesat la poligamie pentru moment.'' Stiu, stiu, trebuia sa imi dau seama de semnificatia cuvintelor '' pentru moment'', dar nu s-a intamplat; si asa, el s-a recasatorit.
    Eram foarte indragostita de sotul meu.M-a facut mereu fericita, m-a considerat pe MINE sotia lui, mama copiilor lui, prietena lui, si sprijinul sau; si asa a fost pana la al cincelea an de casatorie...Oare ce s-a intamplat??? M-a anuntat ca dorea sa se casatoreasca cu o alta femeie. Ma rog lui Allah si ii cer sa nu mai trebuiasca sa suport o astfel de durere in viitor. Ceea ce urmeaza sunt paginile jurnalului meu scrise in acea perioada dificila.


    21 august :

    Nu mai suport viata mea, casatoria mea. Nu mai vreau sa stiu nimic.De ce m-am casatorit cu el? Nu mai pot contuinua. Nu mai imi place sa stau cu el.Nu mai vreau nici macar sa ma atinga. Cum a putut sa imi faca asa ceva, sa ma raneasca asa? Eram prieteni, eram intimi. De ce, de ce? Credeam ca ma iubea. Credeam ca avea grija de mine, ca vroia sa petreaca cu mine tot timpul in aceasta viata . Acum nu ma mai simt bine. Acum am impresia ca vrea sa se indeparteze de mine pentru ca sa iubeasca o alta femeie. Ce i-am facut eu ca sa merit asta? Ce voi face? Nu stiu cum o sa supravietuiesc maine. Sunt bolnava. Sunt obosita. Nu mai am energie si forta.Nu mai simt nici o placere cand il vad sau cand il aud. De ce mi-a facut asta? DE CE??


    1° septembrie

    Azi a venit sa imi spuna ca nu vroia sa '' distruga'' familia. Dar suntem distrusi. Nu mai exista nici o familie! E moarta. Dragostea mea pentru el e moarta. Nu incetez sa plang. Sufar teribil in interior. zambesc copiilor mei ca si cum ar fi totul ok, si ma joc cu ei ca si cum nimic nu s-a schimbat. Dar sunt sigura ca copiii inteleg ca mama are ceva ce nu merge. De ce mi-a facut asta?Cu ce am gresit ca sotie, pentru ca sa aiba nevoie de alta?? POate ca nu mai e atras de corpul meu...De ce m-am casatorit cu el? Oh, Allah, ajuta-ma. Nu mai suport durerea. O zi aici, o zi acolo, nu ezista un sfarsit. Chestia asta se ampluifica tot mai mult. Ce as putea sa fac? Nu mai suport sa ii privesc chipul. L-am iubit asa de mult. De ce el ma uraste? Care e problema mea?


    11 octombrie

    esti un jurnal ocazional. Am fost asa de depresa incat nici macar nu am reusit sa tin pixul in mana ca sa scriu. As vrea ca tu sa poti sa imi vorbesti ca sa imi spui ca totul va fi bine, ca aceasta agonie se va sfarsi. Sunt obosita. Stiu ca e ceea ce el doreste. Ieri, a pregatit cina, a pus copiii la culcare, si mi-a oferit un cadou.Era un inel, format din trei verighete impletite. A spus ca un inel era pentru el, unul pentru mine si al treilea pentru Allah, A spus ca vom sta impreuna pentru totdeauna inshaallah.Mi-am pus inelul pe deget, si el m-a imbratisat, spunandu-mi cat de mult ma iubeste si cata fericire i-am dat. Am izbucnit in lacrimi si i-am raspuns ca era un mincinos, ca nu ma iubeste si ca nu m-a iubit vreodata.

    19 actombrie

    Cat timp a trecut de cand mi-a spus ca vroia sa se racasatoreasca? Abia doua luni? Si uite ca inca plang de durere pentru ca am fost asa ranita. Ma simt mai bine incercand sa ascund si sa continui sa traiesc ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat. Nu mai vorbesc cu el, si sunt sigura ca el crede ca totul e bine si ca am reusit sa depasesc situatia. Acum nu am destula forta ca sa discut cu el.Ma simt golita. Mi-ar placea sa am o prietena cu care sa vorbesc, care sa inteleaga prin ceea ce trec.Oamenii, si casatoriile lor fericite...Unde e credinta mea? De ce ar trebui sa imi distrug viata dupa el? Chiar daca ar trebui sa se intample, si ar trebui sa raman aici, inca ma am ope mine, pe copiii mei, si casatoria care ma leaga de el. Dar nu ajunge. Nu vreau sa il impart. Eu ma dau toata lui, iar el imi da 50% sau mai putin...
    continua...
    Doar Allah ma poate judeca!

    << ''Muhammad este Trimisul lui Allah. Iar aceia care stau alaturi de el sunt aspri fata de necredinciosi si sunt induratori intre ei....''>> (48:29)

    << Acela care doreste o alta religie decat Islamul, nu-i va fi acceptata si el se va afla in Lumea de Apoi printre cei pierduti.>> (3:85)

     
     

  2. Urmatorii 3 au spus mersi lui aiscia pentru acest subiect

    gabriela guettat (11-07-2009), Mariyah (11-15-2009), Yumna (11-09-2009)

  3.  
    #11
    moderator aiscia's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Italia
    Posts
    770
    Thanked
    263
    Rep Power
    825
    Quote Originally Posted by Hayat View Post
    pana la urma s-a casatorit d-nul?? ma asteptam ca in final sa descopar ca nu a mai dorit alta sotie... eu si visurile mele....
    Da, s-a casatorit...Si ea a reusit sa accepte fara sa mai simta durere, stiind ca rasplata lui Allah este mare si ca in Ziua Judecatii va ajunge singura...De fapt aceasta atitudine a ei a facut ca relatia lor sa fie mai buna...
    Doar Allah ma poate judeca!

    << ''Muhammad este Trimisul lui Allah. Iar aceia care stau alaturi de el sunt aspri fata de necredinciosi si sunt induratori intre ei....''>> (48:29)

    << Acela care doreste o alta religie decat Islamul, nu-i va fi acceptata si el se va afla in Lumea de Apoi printre cei pierduti.>> (3:85)

     
     

  4.  
    #12
    Deosebit
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    36
    Posts
    295
    Thanked
    17
    Rep Power
    329
    Slam alikom ,

    Imi cer scuze pentru o intrebare poate nepotrivia dar nu ar fi trebuit sa ceara acordul primei sotii ? Si aceasta se poate impotrivi ?
     
     

  5.  
    #13
    moderator aiscia's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Italia
    Posts
    770
    Thanked
    263
    Rep Power
    825
    Quote Originally Posted by Alexyna View Post
    Slam alikom ,

    Imi cer scuze pentru o intrebare poate nepotrivia dar nu ar fi trebuit sa ceara acordul primei sotii ? Si aceasta se poate impotrivi ?
    Alexyna, draga mea, am intentia sa traduc o alta marturisire si de acolo vei intelege mai multe. Intrebarea ta nu e deloc nepotrivita, ci e binevenita.
    In ceea ce voi scrie, inshallah, vei gasi fatwa despre acordul primei sotii si despre posibilitatea acesteia de a cere divortul in cazul in care simte ca totul este insuportabil...
    Sper ca zilele astea sa reusesc sa traduc...Dar aceasta intrebare a mai fost pusa pe forum si cu un search vei gasi raspunsul dat de surioarele mele...
    Un calduros salut
    Doar Allah ma poate judeca!

    << ''Muhammad este Trimisul lui Allah. Iar aceia care stau alaturi de el sunt aspri fata de necredinciosi si sunt induratori intre ei....''>> (48:29)

    << Acela care doreste o alta religie decat Islamul, nu-i va fi acceptata si el se va afla in Lumea de Apoi printre cei pierduti.>> (3:85)

     
     

  6.  
    #14
    Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    49
    Thanked
    2
    Rep Power
    0
    Salam aleikum!
    cata suferinta provoaca uneori poligamia.. oare barbatii care isi aleg a doua nevasta nu se gandesc la ce ar simti ei,daca de exemplu actuala sotie ar mai avea pe cineva?
     
     

  7.  
    #15
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    Salam aleykum!

    Eu,citind aceste marturisiri,sufar alaturi de cea care ne povesteste...stim toate ca este halal,insa,citind ceea ce simte o femeie in astfel de situatie,nu se poate sa ramai insensibil.
    Nu mai pot spune nimic altceva.
     
     

  8.  
    #16
    moderator aiscia's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Italia
    Posts
    770
    Thanked
    263
    Rep Power
    825
    Quote Originally Posted by telmiza View Post
    Salam aleikum!
    cata suferinta provoaca uneori poligamia.. oare barbatii care isi aleg a doua nevasta nu se gandesc la ce ar simti ei,daca de exemplu actuala sotie ar mai avea pe cineva?
    Wa aleikum salam... Poligamia este un lucru permis de Allah, ceea ce este permis de Allah nu poate face rau, deci poligamia nu ar trebui sa provoace suferinta...
    Sa nu uitam ca poligamia este in favoarea femeilor, si nu a barbatilor...Pentru ca Allah a permis-o pentru a proteja femeile si pentru a le feri de orice rau, prin poligamie le ofera un potector si o viata linistita.
    Dar...dar...dar...Barbatul care vrea sa devina poligam trebuie sa indeplineasca anumite conditii, si cea mai importanta dintre acestea este sa fie un BUN MUSULMAN.Trebuie sa cunoasca BINEEEEE care ii vor fi responsabilitatile in momentul in care face aceasta alegere...
    Cazurile de poligamie nefericita sunt din cauza lor, a barbatilor...Deci, femeia musulmana nu ar trebui sa sufere, ba din contra, ar trebui sa se simta linistita...si fericita ( in cazul in care sotul ei este intr-adevar un frate mashhaallah) cand acesta hotareste sa mai protejeze o surioara (cand este nevoie). Multi practica poligamia de dragul modei, din pacate...

    Noi, toate stim cu siguranta ca poligamia e practicata in toate colturile lumii...In Europa exista poligamia ''occidenatala'', unde sotia stie ca i se pun coarne...dar tace, suporta si e fericita ca el nu o lasa pentru alta, doar o inseala
    Alhamdulillah, in islam, acesta ''poligamie'' nu este permisa, pentru ca Allah a ales pentru noi doar ce e pur si a interzis murdaria si minciuna.
    Oare ce e mai usor de suportat din partea femeilor,inselarea ''murdara'' cu x femei, sau acceptarea unei relatii ''curate'' care implica protectia unei alte femei, unei surioare in Islam
    Doar Allah ma poate judeca!

    << ''Muhammad este Trimisul lui Allah. Iar aceia care stau alaturi de el sunt aspri fata de necredinciosi si sunt induratori intre ei....''>> (48:29)

    << Acela care doreste o alta religie decat Islamul, nu-i va fi acceptata si el se va afla in Lumea de Apoi printre cei pierduti.>> (3:85)

     
     

  9.  
    #17
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

    BarakAllahu fiki, draga surioara aiscia, jazakAllah khair pentru acest thread, ca si pentru tot ce faci pe calea lui Allah ...fie ca Allah subhanahu wa ta'ala sa ne intareasca pe noi toate in credinta, evlavie si stiinta, astfel incat sa putem trece peste toate incercarile si sa fim intre cei castigatori...

    totusi, inshaAllah, sa nu excludem atat de categoric cazurile in care sunt si femeile de vina in nefericirea unei familii poligame (ca de altfel a oricarei familii)...deci...nu in toate cazurile sunt doar barbatii de vina...sau daca vreti...cel mult...in majoritatea...

    BarakAllahu fikum.




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

  10.  
    #18
    moderator aiscia's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Italia
    Posts
    770
    Thanked
    263
    Rep Power
    825
    Quote Originally Posted by ummraschid View Post
    assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

    BarakAllahu fiki, draga surioara aiscia, jazakAllah khair pentru acest thread, ca si pentru tot ce faci pe calea lui Allah ...fie ca Allah subhanahu wa ta'ala sa ne intareasca pe noi toate in credinta, evlavie si stiinta, astfel incat sa putem trece peste toate incercarile si sa fim intre cei castigatori...

    totusi, inshaAllah, sa nu excludem atat de categoric cazurile in care sunt si femeile de vina in nefericirea unei familii poligame (ca de altfel a oricarei familii)...deci...nu in toate cazurile sunt doar barbatii de vina...sau daca vreti...cel mult...in majoritatea...

    BarakAllahu fikum.
    Wa aleikum salam, surioara...
    Nu stii cat de mult am asteptat sa scrii in sfarsit la acest subiect...Este foarte adevarat ce spui surioara, Allah sa te binecuvanteze...Ma refeream mai mult la modul lor de a fi egali cu sotiile, fara sa aleaga una dintre ele ca preferita.Este adevarat si ca femeia este adesea nemultumita ( chiar daca e doar ea ca sotie), si cu faptul ca familia s-a ''largit'' profita si mai mult ca sa faca viata imposibila sotului...Fie ca aceasta incercare sa fie data din partea lui Allah, numai celor care pot sa o suporte si celor care reusesc intr-adevar sa se sacrifice cautand multumirea lui Allah...Fie ca Allah pe mine sa nu ma incerce...
    Doar Allah ma poate judeca!

    << ''Muhammad este Trimisul lui Allah. Iar aceia care stau alaturi de el sunt aspri fata de necredinciosi si sunt induratori intre ei....''>> (48:29)

    << Acela care doreste o alta religie decat Islamul, nu-i va fi acceptata si el se va afla in Lumea de Apoi printre cei pierduti.>> (3:85)

     
     

  11.  
    #19
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261



    Inshaa ALLAH sa nu treaca prin astfel de experiente decat acei care le pot petrece cu bine, astfel incat ALLAH sa fie multumit de ei, sa le sporeasca evlavia si sa nu le scada credinta si actele de adorare nicio picatura.
    Din nefericire amaraciunea, durerile si...neimplinirile cauzeaza de multe ori mult rau, dar poligamia?
    Corect, incorect aplicata..........................
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  12.  
    #20
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

    AMIN la Du'a, surioare dragi!...fie ca Allah subhanahu wa ta'ala sa ne daruiasca numai ceea ce este mai bun pentru noi, in aceasta viata si in cea vesnica, caci doar El subhanahu wa ta'ala stie cel mai bine!...

    BarakAllahu fikum!




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •