Notices
 
Results 1 to 5 of 5
  1. M-ar putea ajuta cineva? 
    #1
    Member Fadwa's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    5
    Thanked
    3
    Rep Power
    0
    Am fost mereu pasionata de Egiptul Antic si de cateva luni ma bantuie ideea de a ma apuca de invatat araba. Am incercat sa achizitionez manualul "Limba araba fara profesor" de Boutros Hallaq de la Teora, dar stocul este epuizat pe absolut toate site-urile si cei de la editura nu dau semne ca ar dori sa-l reediteze. Alte manuale dedicate romanilor care vor sa invete araba nu am gasit. Tot ce am putut gasi au fost carti pentru americanii/englezii sau vorbitorii de limba engleza care vor sa invete araba. Desi sunt vorbitoare profesionista de limba engleza, mi-a fost greu sa asimilez araba din cartile editate in limba engleza. Intrebarea mea este daca ma poate cineva ajuta cu carti PDF in limba romana care trateaza araba pentru incepatori, cursuri sau vreun binevoitor doreste sa-mi imprumute cartea despre care va vorbeam. Am nevoie, de asemenea, de un sfat in legatura cu modul in care sa incep sa invat aceasta limba.

    (Shokran) شكرا
     
     

  2. Mersi Fadwa de la :

    Alexyna (11-07-2009)

  3.  
    #2
    Deosebit
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    36
    Posts
    295
    Thanked
    17
    Rep Power
    329
    Buna ,

    Si eu am fost pasionata de Egiptul antic si si la mine s-a transformat in dorinta de a invata limba araba si de a cunoaste islamul . Sincer eu gasisem un ghid de conversatie roman arab de la editura teora pe situl http://www.procarti.ro si ultima oara cand am intrat pe site cam acum o luna era in stoc . Si era cam 20 de lei . Acum eu am mai gasit un dictionar roman arab in format carte dar sincer nu prea m-am descurcat in el ne stiind alfabetul arab . Si e si destul de scump . Si in final ai putea gasi cateva cuvinte in limba araba in ghidul turistic Egipt de la editura Rao . Nu stiu cat te pot ajuta aceste carti dar acestea au fost singurele de care m-am lovit . Spor si daca reusesti sa gasesti ceva mai da de stire . Si mi-ar placea sa mai stam de vorba daca nu te deranjaza avand in vedere ca avem in Comun Egiptul antic
     
     

  4.  
    #3
    Member Fadwa's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    5
    Thanked
    3
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by Alexyna View Post
    Buna ,

    Si eu am fost pasionata de Egiptul antic si si la mine s-a transformat in dorinta de a invata limba araba si de a cunoaste islamul . Sincer eu gasisem un ghid de conversatie roman arab de la editura teora pe situl http://www.procarti.ro si ultima oara cand am intrat pe site cam acum o luna era in stoc . Si era cam 20 de lei . Acum eu am mai gasit un dictionar roman arab in format carte dar sincer nu prea m-am descurcat in el ne stiind alfabetul arab . Si e si destul de scump . Si in final ai putea gasi cateva cuvinte in limba araba in ghidul turistic Egipt de la editura Rao . Nu stiu cat te pot ajuta aceste carti dar acestea au fost singurele de care m-am lovit . Spor si daca reusesti sa gasesti ceva mai da de stire . Si mi-ar placea sa mai stam de vorba daca nu te deranjaza avand in vedere ca avem in Comun Egiptul antic


    Mi-ar face mare placere sa discutam. M-am gandit sa achizitionez si un ghid de conversatie, dar eu as vrea sa gasesc manuale care sa trateze gramatica, nu doar expresii uzuale. Ei bine, cred ca ma voi limita la cartile in limba engleza pentru incepatorii intr-ale limbii arabe.
     
     

  5.  
    #4
    Member Amira3's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Bucharest
    Posts
    6
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    buna te pot ajuta dandu-ti un manual de limba araba de la mine de la facultate gramatica limbii arabe romana araba
     
     

  6.  
    #5
    Member Amira3's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Bucharest
    Posts
    6
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    daca vrei carti de araba , adresa mea kha_khadija@yahoo.com
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •