Cele mai bune ore ale zilei

Mesagerul lui Allah, salallahu aleihi wa salam, a incurajat musulmanii sa dea o atentie speciala pentru Fajr si Asr.
Jarir( Allah sa fie multumit de el) a declarat: ’’Eram in compania Profetului, sallahu aleihi wa sallam, si el a privit luna intr-o noapte de luna plina si a spus:
‘’Cu siguranta, il veti vedea pe Domnul vostru asa cum vedeti aceasta luna si nu veti intalni nici o dificultate in a-L vedea. Asadar, daca puteti evita ( prin intermediul somnului sau a altor motive terene) lipsa neefectuarea) unei rugaciune inainte de rasarit si inainte de apus, atunci faceti-o.’’
,
apoi el a recitat versetele lui Allah, traducerea sensurilor:
’’…Preamareste-l cu lauda pe Stapanul tau, inainte de rasaritul soarelui si inainte de asfintit…’’[50:39] [Bukhari 554]

Ibn Rajab( Allah sa aiba mila de el) a spus:’’ Acest hadith stabileste ca Allah va fi vazut in Jannah…Acest hadith pune pe primul plan marea importanta a rugaciunilor Fajr si Asr.Acestea sunt cele mai bune dintre cele cinci rugaciuni zilnice. Si pentru acest motiv ca anumiti le numesc pe amandoua ‘’rugaciunea de mijloc’’’’[Fathul Bari 4/554 maktabul Ghurabah1996]

Ingerii coboara in timpul rugaciunilor Fajr si Asr.

Abu Hurayrah( allah sa fie multumit de el) a narat ca Mesagerul lui Allah, salallahu aleihi wa sallam, a spus:
’’ Ingerii vin la voi in timpul noptii si in timpul zilei si se reunesc toti in momentul rugaciunilor Fajr si Asr.Aceia care au petrecut noaptea alaturi de voi urca in cer si Allah ii intreba, chiar daca El stie totul despre voi:’’ In care stare i-ati lasat pe robii mei?’’ Ingerii raspund: cand i-am lasat, acestia se rugau si cand ne-am intors la ei acestia se rugau.’’
[Bukhari 555]

Cine se roaga Fajr si Asr va intra in Paradis,[Inshaallah]

Abu Bakr ibn Abi Musa a povestit ca tatal sau i-a spus ca Mesagerul lui Allah, salallahu aleihi wa sallam, a spus:
‘’Cine se roaga cele doua salat exceptionale (Fajr si Asr) va intra in Paradis.’’
[Bukhari 574]

Rugaciunile de dimineata si cele serale sunt efectuate in aceste momente.
‘’…si inalta lauda Domnului tau:inainte de rasaritul soarelui,inainte de asfintitul luisi in ceasurile noptii lauda-L, si la capetele zilei, poate ca astfel vei fi tu multumit.’’ [Ta-ha 130]

…’’preamareste-L cu lauda pe Stapanul tau,inainte de rasaritul soarelui si inainte de asfintit.’’ [Qaf 39]


Recitarea Coranului la Fajr si Asr are martori.

‘’Implineste rugaciunea de la inclinarea soarelui pana la intunericul noptii si citirea din zori, caci citirea din zori are martori.’’ [Isra 78]


Shaykh Muhammad ibn Salih Al-Uthaymin( Allah sa abia mila de el) a spus : ‘’ Aceasta marturie este valabila si pentru Asr, pentru ca Ingerii care inregistreaza se reunesc si in acest moment.’’ [Sharhus Sahih Al-Bukhari 1/143]

Allah va putea fi vazut in Paradis dupa Asr si Fajr

Ibn Rajab Al-Hanbali( Allah sa aiba mila de el) a spus:’’ Din moment ce acestea sunt cele doua momente particolare in care oamenii Paradisului i-l vor vedea pe Allah,Profetul, salallahu aleihi wa sallam, a cerut musulmanilor sa le protejeze in aceasta lume.’’ [Al-Muhajjah fi sirid Dalijah]



Tradus si elaborat de Abdullah Abu Aaliyah ibn Dwight Battaglia
Doha, Qatar Jumadul Akhir 18, 1430
Tradus din italiana de Aiscia, Allah sa ma ierte pentru orice eroare

Va rog frumos, cine are traducerea exacta in limba romana a acestor hadith-ri sa o posteze, eu am tradus mot-a-mot din italiana.