Notices

Results 1 to 4 of 4
  1. Calendarul Islamic - Lunile sfinte 
    Member
    Buna ziua tuturor,
    Sunt o crestina care doreste sa afle cit mai mult despre islam, despre controversele intre religii, despre rugaciuni, post, viata unui musulman credincios.
    Fiind o lume total necunoscuta mie pina in prezent, am inceput sa citec Coranul, care a reusit sa ma captiveze mai mult decit ma asteptam.
    Binenteles ca o novice ce sunt as avea multe intrebari referitoare la cele relatate acolo si pentru a il intelege as avea nevoie de ajutor.
    Prima mea intrebare ar fii "Care sunt cele 4 luni sfinte din an" si de ce sunt considerate asa.
    In Coran sunt enumerate in limba araba pe care din pacate nu o cunosc.
    Cu mii de multumiri astept raspunsurile voastre cu nerabdare

2.  
    Member
    Quote Originally Posted by erestina View Post
    Buna ziua tuturor,
    Sunt o crestina care doreste sa afle cit mai mult despre islam, despre controversele intre religii, despre rugaciuni, post, viata unui musulman credincios.
    Fiind o lume total necunoscuta mie pina in prezent, am inceput sa citec Coranul, care a reusit sa ma captiveze mai mult decit ma asteptam.
    Binenteles ca o novice ce sunt as avea multe intrebari referitoare la cele relatate acolo si pentru a il intelege as avea nevoie de ajutor.
    Prima mea intrebare ar fii "Care sunt cele 4 luni sfinte din an" si de ce sunt considerate asa.
    In Coran sunt enumerate in limba araba pe care din pacate nu o cunosc.
    Cu mii de multumiri astept raspunsurile voastre cu nerabdare
    Ti-am lasat un mesaj pe profilul tau cu adresa mea de mail si cea de messenger..mesaje private inca nu pot trimite

3.  
    moderator ummraschid's Avatar

o zi la fel de buna va dorim si noi,

...si bine ati venit in mijlocul nostru, fie ca Allah subhanahu wa ta'ala sa va usureze cautarea si sa va ajute sa gasiti raspuns la toate intrebarile...

Calendarul islamic este unul lunar. Fiecare luna incepe cu seara in care luna noua poate fi vazuta cu ochiul liber. Acest calendar se numeste Calendarul Hijri, cuvantul Hijrah inseamnand in limba araba, emigrare. Calendarul islamic incepe in anul in care Profetul Muhammad, pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui, si companionii sai, au emigrat la Medina in anul 622, A.D.

Lunile Islamice sunt:

1.Muharram
    2.Safar
    3.Rabi' al-awwal
    4.Rabi' al-thani
    5.Jumada al-awwal
    6.Jumada al-thani
    7.Rajab
    8.Sha'aban
    9.Ramadan
    10.Shawwal
    11.Dhu al-Qa'dah
    12.Dhu al-Hijjah

...cele patru luni sfinte sunt trei consecutive, Dhul-Qadah, Dhul-Hijjah si Muharram, si Rajab, intre Jumada si Shaban.

...cu privire la aceste luni, inshaAllah, cu Voia lui Allah, puteti sa cititi in cateva threads deja deschise, aici, aici si aici

inshaAllah sa fie de folos aceste cateva informatii...

"Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)

4. Multumiri 
    Member
    Buna ziua,
    Pentru ca nu pot trimite mesaje, vreau sa multumesc aici pentru ajutor si Dumnezeu sa va aiba in paza.
    Scuze, dar va dati seama ca nu ma impac de loc cu termenii in limba araba.
    O zi buna tuturor !

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks
Bookmarks