Notices
 
Results 1 to 4 of 4
  1. E pacat sa ai iubita inainte de casatorie??? 
    #1
    Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    1
    Thanked
    1
    Rep Power
    0
    De la inceputul facultatii adica cu 2 luni in urma am cunoscut un student arab(colegul meu de altfel).....am devenit iubiti si in tot acest timp am facut totul impreuna.....invatam impreuna, mancam impreuna, adormeam impreuna, ne trezeam impreuna, totul era frumos....a ajuns chiar sa imi spuna ca ma iubeste chiar daca sunt constienta de faptul ca eu fiind prima fata din viata lui e posibil ca el sa nu stie cu adevarat ce e iubirea....dar acum 2 zile totul s-a terminat.....mi-a spus ca nu mai putem fi impreuna deoarece e pacat si prietenii lui il critica.....in acest moment sunt distrusa pentru ca sincer il iubesc si nu pot intelege de ce renunta la relatia noastra atat de usor dupa tot ce a fost intre noi toate momentele frumoase si toate vorbele care s-au spus.Mentionez ca intre noi nu au avut loc contacte sexuale chiar daca dormeam impreuna....eram constienta ca e pacat si nici eu nu imi doream asta fiind virgina....Acum ma intreb de ce trebuie sa fie asa.....e chiar atat de grav ca suntem impreuna...chiar e pacat?????
     
     

  2. Mersi ramona abo de la :

    Alexyna (12-04-2009)

  3.  
    #2
    moderator Saira's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,411
    Thanked
    156
    Rep Power
    2481
    Ramona,

    In primul rand bun venit pe forum si speram sa ai o sedere cat mai placuta aici si sa gasesti multe materiale utile.

    Ca sa raspund intrebarii tale, am sa incep cu...inceputul . In islam, un barbat si o femeie nu ar trebui sa ramana nici macar singuri singurei in aceeasi incapere, caci profetul Muhammad, pacea si binecuvantarea asupra lui, a spus ca aoclo unde un barbat este singur cu o femeie al treilea este shaytan-satana. Apoi, este interzisa orice atingere intre un barbat si o femeie cu care acesta se poate casatori, chiar si stransul de maini este problematic, deci interzis. Asadar nu totul se reduce la contactele sexuale in afara casatoriei. Pentru ca in islam nu este blamabila doar o actiune in sine, ci si cele ce pot duce la acea actiune.

    De exemplu, este interzis alcoolul pentru ca acesta ii face pe oameni sa nu mai fie total rationali. Bine, poate cineva va spune ca ce e mare lucru sa consumi un pahar cand si cand, ca aceasta nu iti va afecta ratiunea. Bine, dar chiar si acel pahar este interzis, el fiind "drumul" ce va duce la pierderea judecatii.

    Asa si in cazul tau...nu este interzis doar sa ai relatii sexuale cu cineva inainte de casatorie, ci si faptele ce pot conduce la asta: statul impreuna, atingere, sarut etc.

    Iar "iubitul" tau - termen ce oricum nu isi gaseste existenta in acest caz din punct de vedere islamic - sper ca e constient de raul facut si s-a indepartat de tine nu din cauza criticilor aduse de prietenii lui, ci mai degraba din teama fata de Dumnezeu. Iar prietenii lui, atrangandu-i atentia in acest sens, ca nu procedeaza corect, au facut ceva ce trebuie sa faca orice musulman atunci cand vede ca un altul face ceva gresit, sa-l sfatuiasca in aceasta privinta si sa-i aminteasca faptul ca purtarea lui nu este dintre cele mai corecte.
     
     

  4.  
    #3
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261


    Sau simplificand un pic raspunsul strict la intrebare:
    Da, in islam este pacat sa ai "iubita" relatia dintre doi oameni viitori barbat respectiv femeie poate fi doar de logodna, caz in care nu au voie asa cum mashaa ALLAH a spus saira nici sa se tina de mana.
    Insa, din nefericire practica ne-a aratat de n ori ca cel mai dorit si mai "pretios" lucru este ceea ce iti este oprit si "iubitul" tau ca n alti "iubiti" arabi (cu precadere!) scapati din tarile lor precum pasarea din lat au cazut inainte sa se ridice si culmea intr-un anumit moment au inceput sa aiba revelatia apropierii de ALLAH.
    Acum, tot practica a aratat ca exista mai multe categorii de persoane, cei care isi spun gata, gasesc drumul catre moschee si se intorc de-a binelea catre credinta asa incat isi oficiaza relatiile, cei care rup "raul" din radacina si se pocaiesc de-a binelea gasindu-si "aleasa" de la ei de-acasa, sau cei care oscileaza intre aceste doua lumi gravitand intre ele cand incolo cand incoace.
    Si povestile continua precum basmele clasice......................
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  5.  
    #4
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887

    Eu mi ash permite sa merg un pic mai departe shi sa zic,ca EL a facut draga Ramona foarte bine ca a procedat asha.
    Nu pot crede ca nu are shi el acelashi sentimente pentru tine,shi tocami de aceea s a oprit inainte de a se intampla regretabilul act.Dar sunt convinsa ca daca nu era cinstit fatza de tine continuua.Asha ca eu zic sa ai rabdare sa intzlegi bine shi sa vezi ca el itzi va propune de acum lucruri mult mai concrete,shi inshalah o viitoare logodna ,urmata de casatorie.
    Islamul draga mea Ramana e foarte curat incearca sa citeshti despre el,shi vei vedea.Invatza ca timpul shi rabadare rezolva foarte multe situatzii.
    Fie ca shi pe tine Bunul Creator sa te indrume pe calea cea drepata.
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •