Notices
 

Thread: Val / hijab

Results 1 to 3 of 3
  1. Val / hijab 
    #1
    Deosebit
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    36
    Posts
    295
    Thanked
    17
    Rep Power
    329
    avand o discutie cu o fata musulmana zilele trecuta am ajuns la concluzia ca poate nu folosesc notiunea de hijab corect . Eu o foloseam in loc de val dar fata mi-a spus ca nu inseamna neaparat val . Asa ca intreb val sau hijab e ok sau cuvantul hijab are un alt inteles ?
     
     

  2.  
    #2
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261


    Val, hijab, batic, cred ca inseamna fiecare cam acelasi lucru, importanta nu este semantica ci atitudinea, sau altfel spus nu conteaza cum ii spui ci cum/daca il porti.
    Sunt curioasa ce diferenta este intre val si hijab.
    Adica valul e unul si hijabul poate fi 2 sau chiar 3, 4...depinde de cate bucati iti legi pe cap?
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  3.  
    #3
    Incepator
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    67
    Thanked
    3
    Rep Power
    104
    Salam alekom,

    asa ma intrebam si eu inainte sa locuiesc intr-o tara islamica, care e difernta intre val si hijab? nu vedeam nici una insa aici am observat ca se spune hijab la imbracamintea islamica, adica nu doar o esarfa sau batic care acopera parul ci tinuta islamica obligatorie, adica haine care acopera bine corpul femeii, esarfa/ batic asezata pe sub barbie, care acopera pieptul, eventual umerii. Cam asta am observat eu ca inseamna pt ei hijab. Nu stiu cat de bine am raspuns topicului; sper sa fi inteles bine
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •