Notices

Results 1 to 3 of 3
  1. Despre Venerarea Mormintelor si Intermediere 
    moderator ummraschid's Avatar
    assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu

"Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)

2.  
    "Spune: 'Aceasta este calea mea! Eu chem la Allah, eu si cei care m-au urmat, bizuindu-ne pe dovada limpede! Marire lui Allah! Iar eu nu sunt dintre politeisti!'" (12:108)

Dr. Muhammad Al-Arifi

Despre Intermediere si Adorare a mormintelor

In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator, toata Lauda I se cuvine lui Allah, Domnul Lumilor si pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra celui mai onorat dintre profeti si trimisi, Profetul nostru Muhammad, asupra lui si asupra casei sale, binecuvantarea si pacea cea mai deplina de la Allah.

Frati si surori, al-salam alaykum wa rahmat Allah ta'ala wa barakatuh

Ne aflam inca in satul indoliat;
    Intram in casa Profetului, pacea si binecuvantarea fie asupra lui, pentru a-l afla pe patul de moarte

Ingerul mortii coborase din ceruri, in dupa amiaza zilei de Luni Si inca lua onoratul suflet al Profetului, pacea si binecuvantarea fie asupra lui...

Un om, aflat in chinurile mortii, vorbeste intotdeauna despre lucrul cel mai important pentru el, in viata:
    Daca are un fiu bolnav, ii va sfatui pe fratii sai, cu privire la acesta. El va spune: "Aveti grija de fratele vostru bolnav."

Daca are un fiu invalid, va incepe sa le spuna fiilor sai sa aiba grija de el,

Daca are o mama batrana, el le spune fiilor sai sa se ingrijeasca de ea,

Insa Profetul, pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui, la moartea sa, s-a temut pentru "Aqeedah" (doctrina) Ummei sale, din cauza coruptiei...

Pentru ca Profetul, pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui, a repetat:

"Blestemul lui Allah este asupra Evreilor si Crestinilor"

Din ce cauza?

"Ei au luat mormintele profetilor lor drept locuri de adorare"

Profetul, pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui, avertiza asupra a ceea ce ei au facut...Si Profetul, pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui, obisnuia sa spuna:
    "Nu luati mormantul meu drept loc de adorare...Nu luati mormantul meu drept loc de adorare"...

Si Profetul, pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui, a interzis construirea de locuri de adorare deasupra mormintelor...

Si Profetul, pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui, spunea:

"Cei dinaintea voastra nu au fost distrusi decat din aceasta cauza"

Aceasta insemnand ca atunci cand neamul lui Noah a obisnuit sa adore oameni, sa adore persoane, sa-i adore pe dreptcredinciosi ,ei au construit peste morminte locuri de adorare... Si apoi, in loc sa-L cheme pe Allah, au inceput sa cheme pe acele persoane...

Unii oameni in ziua de astazi merg la mormatul unui "Walli" si spun: "O Walli (prieten) al lui Allah, fii intermediar pentru mine la Allah" ... "O Walli al lui Allah, insanatoseste pentru mine, pe fiul meu bolnav" si incep apoi sa sacrifice acolo, la mormant, si sa-l slaveasca; si poate sa toarne parfum peste mormantul lui, si alte actiuni asemanatoare...

Toate acestea, O dragule, sunt "Haram" (interzise)... De fapt, sunt o forma de "Shirk" (asociere).

"Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"

3.  
    Daca ar fi sa contemplati impreuna cu mine, aceste lucruri, ati gasi ca Allah Azza wa Jall a decretat ratacirea asupra acestora, ca efect al actiunilor lor.

Pentru ca Allah subhanahu wa ta'ala, spune:

"Si cine este mai ratacit decat acela care invoca in locul lui Allah pe cineva care nu-i va raspunde lui pana in Ziua Invierii, caci ei nu baga in seama chemarea acestora!" (46:5)

"Iar cand oamenii vor fi adunati [pentru judecata], ei le vor fi dusmani si vor tagadui adoratia lor." (46:6)

Unii oameni, in ziua de astazi, atunci cand te apropii si ii intrebi: "O Cutare, pentru ce vii la mormantul Sheikhului Cutare, si il chemi pe el, pe langa Allah?"

El raspunde: "O frate, eu nu chem asupra mormantului, eu chem asupra lui Allah, subhanahu wa ta'ala, insa acest Sheikh este un mediator intre mine si Allah"

"Acest Sheikh are un statut grandios dinaintea lui Allah, o pozitie inalta la Allah. El obisnuia sa planga in toiul noptii si sa posteasca ziua si implinea adorari. El are o pozitie inalta dinaintea lui Allah. Eu nu spun 'O Sheikh, iarta-ma' si nu spun 'O Sheikh insanatoseste-mi pe cei bolnavi'. Eu vin la mormant si spun 'O Sheikh, mediaza pentru mine pentru ca Allah sa-mi insanatoseasca pe cei bolnavi.'"
    "Mediaza pentru mine pentru ca Allah sa-mi daruiasca."
    "Mediaza pentru mine, pentru ca Allah sa-mi daruiasca un servici" si cate altele...

Aceste lucruri, spuse de prietenul nostru, sunt aceeasi justificare pe care obisnuiau sa o dea Quraishii.

Sa fim seriosi, fratilor, atunci cand Quraishi obisnuiau sa-i adore pe "Al-Laat" si pe "Al-Uzzah", credeau ei oare ca "Al-Laat" si "Al-Uzzah" sunt zeitati care au creat cerurile si pamantul?

Nu.

"Si daca ii intrebi cine i-a creat pe ei, vor raspunde: 'Allah!'" (43:87)

Aceasta spune Allah in Qur'an!

"Daca tu ii intrebi cine a creat cerurile si pamantul, ei vor raspunde: 'Allah!'" (39:38)

"Iar daca tu ii intrebi cine pogoara apa din cer" (29:63)

"ei raspund: 'Allah!'"

Cine da viata pamantului dupa moartea sa?

"ei raspund: 'Allah!'
    "

Acestea sunt raspunsurile lui Abu Jahl si Abu Lahab si raspunsul tuturor Kuffar-ilor! Daca l-ai fi intrebat: "Cine a creat cerurile si pamantul? Cine controleaza Universul?" El ar fi raspuns "Allah"

Bine, dar daca tu crezi ca acesta este Allah, pentru ce ii adori pe Al-Laat si pe Al-Uzzah?

Ei ar spune "Nu, noi adoram Al-Laat si Al-Uzzah pentru ca ei sunt reprezentari ale unor oameni dreptcredinciosi, care sunt bine priviti la Allah"

Bine, ce este "Al-Laat"?

Al-Laat era un om binecredincios care obisnuia sa stea in "Haram" (Moscheea Sacra) si "Lut", "Saweeq" pentru pelerini...El obisnuia sa ia paine si curmale, sa le framante impreuna si sa dea pelerinilor ca sadaqah...
    Un an, doi ani, trei ani...Timp de patruzeci de ani el face aceeasi adorare...

Si cand a murit...Datorita faptului ca erau atat de mandri (fericiti) de el si atat de plini de respect pentru el si pentru ca el este privit cu bunavointa de Allah, Preainaltul... Ei au facut o statuie (idol) asemanatoare cu el si au inceput sa vina la ea, de ori cate ori aveau nevoie de ceva si sa spuna:

"O Laat, O tu care ai fost un om plin de virtute, mediaza pentru noi ca Allah sa faca sa ploua, pentru ca avem nevoie de ploaie"...

"Mediaza pentru noi pentru ca Allah sa insanatoseasca pe fiul nostru care e bolnav"...

"Mediaza pentru noi, pentru ca Allah sa ne daruiasca pe noi, caci pamantul nu produce"... Sau "pamantul a devenit arid" si cate si mai cate...

Si acum, haideti sa ne intoarcem, la prietenii nostri care adora mormintele... Ei le inconjoara... Si cauta sa faca pe plac ocupantilor lor...

Intreaba-l "O Cutare, de ce cauti sa placi acestui mormant?"

El va raspunde: "El este bine privit de Allah"

Care este diferenta intre el si primul exemplu (Quraish)?

Allah subhanahu wa ta'ala, spune despre acesti oameni si adorarea lor, ma refer la Abu Lahab si Abu Jahl... Allah subhanahu wa ta'ala spune ca ei spun:

"Noi nu-i adoram pe ei..."(39:3)

"Noi nu-i adoram pe Al-Laat, Al-Uzzah si Manaat. Nu."

"Noi nu-i adoram pe ei decat..." (39:3)

Pentru un singur motiv. Care este acesta?

"...decat pentru ca ei sa ne apropie de Allah" (39:3)

Aceasta insemnand ca ei mediaza intre ei si Allah ta'ala...

Si Profetul, pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui, a interzis a adora pe altcineva decat Allah. Si a aratat ca a adora altceva decat pe Allah, Azza wa Jall, este "Shirk" (asociere).

Si Allah subhanahu wa ta'ala spune:

"Moscheile sunt ale lui Allah si nu chemati pe nimeni impreuna cu Allah!" (72:18)

Nu este permis a implora un Inger de rang inalt... sau un profet trimis... sau un devotat "Walli" (prieten al lui Allah)... sau un om dreptcredincios sau oricare alt om.

Este interzis a adora pe oricine altcineva in afara lui Allah, Azza wa Jall, in mainile Caruia se afla stapanirea cerurilor si a pamantului...

Nobilul meu frate, daca esti in nevoie, nu te duce la morminte... Ridica-ti mainile "O Allah, scapa-ma pe mine de necazul meu."

Fiul tau s-a imbolnavit?

O frate, Allah subhanahu wa ta'ala spune:

"Iar cand sunt bolnav, El ma tamaduieste," (26:80)

Si Allah, Azza wa Jall spune:

"De te va atinge Allah cu vreun rau, nimeni in afara de El nu-l va putea indeparta. Iar de te va atinge cu ceva bun, El este peste toate cu putere." (6:17)

O frate, in loc sa chemi asupra lui (Cutare)... Al-Sayid Al-Badawi sau Sayida Zainab sau Abdul-Qader Al-Jailani...

Da, ei s-ar putea sa fie robi virtuosi ai lui Allah... Fie ca Allah sa le ierte pacatele lor si sa ne alature lor in Jannah (Paradis). Eu nu-i depreciez pe ei, insa spun ca chiar daca el este un om plin de virtute, este total inacceptabil sa-l chem pe el, alaturi de Allah...

Companionii Profetului, pacea si binecuvantarea fie asupra lui, in vremea lui Umar bin Al-Khattab... Atunci cand pamantul devenea arid si nu ploua... Ei nu se duceau la mormantul Profetului, pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui, sa spuna:
    "O Profet al lui Allah, mediaza pentru noi pentru ca Allah sa faca sa ploua"

Nu. Profetul, pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui, murise.
    Asta e, el murise!

Ei se dusera la locul de rugaciune "Mussala" in desert, si se rugara si ridicara mainile lor "O Allah, salveaza-ne cu ploaie... O Allah, salveaza-ne cu ploaie"...
    si Umar spuse "O Abbas, tu esti unchiul Profetului, pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui, mediaza tu pentru noi la Allah, implora-L pe Allah ta'ala"...

Astfel ca Al-Abbas se ridica, incercand sa medieze cu implorarea sa...Al-Abbas se ridica si spuse: "O Allah, salveaza-ne cu ploaie"...si ei chemara pe Allah subhanahu wa ta'ala pana cand incepu sa ploua...

Bine, atunci de ce Umar sau Al-Abbas sau Abdullah ibn Al-Abbas sau Abdullah ibn Umar sau Ibn Massoud... De ce nu s-au dus acesti barbati dreptcredinciosi la mormantul Profetului, pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui, aflat in apropiere, o fratele meu?

Mormantul Profetului, pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui, exista vreun mormant mai nobil decat acesta?

De ce nu s-au dus ei sa spuna "O Profet al lui Allah, noi suntem companionii tai, suntem flamanzi si insetati, mediaza pentru noi la Allah"...

Pentru ca ei stiau ca a chema asupra mortilor este "HARAM" (interzis)!

Chiar daca era un Profet?... Da, chiar daca era un Profet.

Asta nu inseamna, o frati si surori, ca noi ii uram pe oamenii plini de virtute sau ca il uram pe Profet, pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui... Pe Allah, nu.

Insa, pe Allah, noi ii iubim pe cei virtuosi si il imploram pe Allah sa ne alature lor in Jannah Sa (Paradis)... Insa asta nu inseamna ca daca ii iubim, ca incepem sa dam liber felurilor de adorare a lor, NU.

Implorarea este a lui Allah...

Chemarea la nevoie este a lui Allah...

Sacrificiul este al lui Allah...

Inconjurarea este in jurul a ceea ce Allah ne-a poruncit sa inconjuram, adica Al-Ka'aba...

Cat priveste pe acei oameni plini de virtute, datoria noastra fata de ei, este sa imploram pe Allah pentru ei, sa-L rugam pe Allah sa-i ierte, sa-i onoram, sa-i veneram, sa le sarutam fruntile, cand ii intalnim, sau spre exemplu, sa-i intrebam despre religie, daca sunt invatati...

Acestea sunt drepturile lor asupra noastra...

Insa a incepe sa chemam asupra lor, alaturi de Allah, aceasta este "Shirk" (asociere)!

Si noi, o frati si surori, trebuie sa fim atenti cu aceste lucruri...

Il rog pe Allah ta'ala, prin gratia si indurarea Sa, sa ne daruiasca succesul, mie si voua, in orice este bun si sa ne binecuvinteze pe mine si pe voi, oriunde ne aflam...
    Si deasemenea Il rog pe Allah ta'ala sa purifice pentru noi "Aqeedah" noastra, astfel incat sa fie doar pentru El, fara orice asociati, si sa ne daruiasca adapost la El impotriva "Shirkului" si a oamenilor acestuia...

Eu spun acestea, insa Allah ta'ala stie cel mai bine si pacea si binecuvantarea fie asupra Trimisului lui Allah...

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks
Bookmarks