Notices
 
Results 1 to 9 of 9
  1. Gelatina de porc-permisa 
    #1
    membru de onoare iman99's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Iordania
    Posts
    1,017
    Thanked
    552
    Rep Power
    1090
    As'salamu aaleikom-verdict sheikh Assim al Hakeem



    wa aaleikom salam
    Cel mai bun Cuvant este Cuvantul Lui Allah(Quranul) si cea mai buna calauzire este cea a profetului Muhammad ,si cele mai rele chestiuni sunt inovatile,si fiecare inovatie este Bidah si fiecare Bidah este ratacire si fiecare ratacire duce in Focul Iadului(Muslim)


    www.assimalhakeem.com
     
     

  2. Urmatorii 5 au spus mersi lui iman99 pentru acest subiect

    Arif Raif (02-28-2010), batool391 (02-10-2010), gabriela guettat (02-09-2010), Hayat (02-08-2010), ummraschid (02-08-2010)

  3.  
    #2
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Asadar gelatina obtinuta din porc este permisa?Hmmm,hmmm,voi v-ati apucat de consumat dupa acest video?Intreb din curiozitate pt.ca vad ca multa lume a multumit pt. info,asadar...(?)Nush cum sa zic dar eu am o retinere.Mai e cineva ca mine?Mina sus.(please)
     
     

  4.  
    #3
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Quote Originally Posted by hannen View Post
    Asadar gelatina obtinuta din porc este permisa?Hmmm,hmmm,voi v-ati apucat de consumat dupa acest video?Intreb din curiozitate pt.ca vad ca multa lume a multumit pt. info,asadar...(?)Nush cum sa zic dar eu am o retinere.Mai e cineva ca mine?Mina sus.(please)
    Eu am o reţinere şi una mare de tot. Şi cum a spus Profetul nostru, atunci când ai dubii asupra a ceva, este mai bine să te abţii, eu, una, voi evita ingerarea acestui produs.
    De ce? Pentru că argumentele aduse în discuţie spun: 1. apa este pură, apoi prin combinare cu alte substanţe poate deveni impură; ok... de acord, dar APA este halal şi nimănui nu îi place să bea apă amestecată cu mai ştiu eu ce scârboşenie.
    2. Sucul de struguri este halal, dacă ÎL OPREŞTI din procesul de fermentare el devine VIN şi deci haram (ştiu sigur, pentru că în perioada în care am fost creştină eu împreună cu tata făceam vin şi ţuică), însă dacă ÎL LAŞI să îşi continue fermentarea până la final el se face oţet, deci e halal. Cu alte cuvinte din halal se obţine halal, el se face haram numai dacă îl stopezi din procesul lui natural.
    3. pământul e pur (el se foloseşte pentru purificare când nu există apă), un cadavru care se descompune se transformă, după ce descompunerea a fost completă, în pământul din care a fost făcut, deci din halal se transformă în halal. Oasele nu s-au descompus, deci Profetul nostru (saws) a dat ordin să fie înlăturate.
    4. Sarea, la fel, este pură, hala, câinele asemenea omulu, se descompune la fel, el tot din pământ a fost creat, deci halal pentru halal. Nu cred că e vreunul să pretindă că ar fi mâncat sarea de sub cadavrul câinelui atunci când procesul de putrefacţie nu era sfârşit!!!

    De ce nu gelatină din porc - simplu pentru că nu s-a dat nici un exemplu în care ceva HARAM să devină HALAL. Porcul este de la ÎNCEPUT HARAM! Prin urmare substanţa din el, atâta vreme cât este dată consumului, nu s-a descompus până la minerale (adică să devină pământ....deci Halal) ci încă păstrază caracteristicile bazei (cărnii de porc, sorici, oase, grăsime) din care a fost făcută, fiind în opinia mea, în continuare HARAM
     
     

  5.  
    #4
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261

    Si sa spuna mama invatatilor si tot degeaba, nici zoofilia nu exista pe vremea profetului istagfiruLLAH al Aziim, nici multe altele, mi se pare pueril ca intr-o asemenea chestiune sa fie adus in discutie un asemenea argument a existentei/ne lucrului respectiv.
    Pana la urma ceea ce este bunsi corect este vizibil si ceea ce este potrivnic fitrah este la fel de vizibl, cred ca exista undeva in sufletul fiecaruia un click care se declanseaza si face ca aceste chestiuni sensibile si controversate sa fie insusite intr-un anumit fel. Si asa cum s-a citat mai devreme, cred ca "lasa ceea ce te face sa te indoiesti pentru ceea ce nu te face sa te indoiesti" este, poate cel mai bun sfat...de aplicat!
    Si chiar, hannen a tintit la fix, a consumat cineva dupa acest video bomboane cu gelatina?
    Ati manca ciocolata cu aroma de whisky desi aroma in sine este un copus sintetic care nu contine alcool?
    Ati bea bere fara alcool?
    Ce super ar trebui sa arate mesele noastre, azi in sec XXI...
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  6.  
    #5
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Salam aleikum dragutelor!Da,aveti dreptate!Si yvette a adus in lumina niste chestii care nici nu mi-au trecut prin cap ieri!Ziceam mereu ca eu am ceva "pitici" pe creier ,ma bucur ca nu sunt singura!Asa,sa va tzuc ca ati raspuns la apel.BTW,aseara mi-a luat soatza collagen praf de pus in bauturi.Eu stiam ca are gelatina si am sarit ca arsa .Dragul de el intrebase la farmacie de vreo 2 saptamani (si a asteptat raspunsul) ce fel de gelatina e.Firma producatoare ,Shiseido a zis ca e gelatina de peste.Yupiii!Am strimbat eu din nas pt. ca aveam ceva dubii dar am gasit pina la urma scris si pe pachet "fish collagen"(bine,se intelege ca nu scria in caractere latine de aia mi-a luat vreo 5 min sa dibuiesc )
     
     

  7.  
    #6
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    As salam alaykum surioara hannen .Am si eu o intrebare intrebatoare.Da in ce bauturi pui talica colagen bre !? Si la ce le folosesti dupa aia ? Ie buna la bataturi ? Te scapa si de matreata ? Sau se maninca?
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  8.  
    #7
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    aleikum salam,uite acum am vazut intrebarea.Colagenul il poti pune in orice fel de bautura,in apa,in suc ,in cafea,in supa...si cica e bun pt. mai multe...eu il folosesc pt. ten (riduri &co) dar cica e bun si pt. par iar unii zic ca se foloseste si in tratarea artitelor,osteo...ce`s alea artite ori osteoporoze(parca) si a altor probleme reumatologice dar si a anumitor afectiuni vasculare,ale inimii(adica odata ce inaintam in virsta nivelul colagenului din organism scade...ceea ce duce la aparitia diferitelor probleme de sanatate) Mai multe info aici http://www.raysahelian.com/collagen.html
    Ah,colagenul ese gaseste si sub forma de solutii (cosmetice) si creme -dar nu se stie cit de eficient este ,s`ar parea ca nu poate sa patrunda epiderma de aceea au aparut pilulele,praful chiar si injectiile cu colagen.
    sper ca se intelege ce am debitat,sunt intr`o mare viteza.
     
     

  9.  
    #8
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    Salam alaykum wa ramaduAllah wa barakatuku .E ok. surioara .Am inteles perfect la ce anume se foloseste colagenul.Multumesc mult pentru raspuns .
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  10.  
    #9
    membru de onoare iman99's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Iordania
    Posts
    1,017
    Thanked
    552
    Rep Power
    1090
    Wa aaleykom salam wa rahmtu-llahi

    Alhamdu li Allah wa salatu wa sallam ala rasulillah

    Daca exista dubii este clar ca mai bine stam departe.Dar trebuie sa intelegem ca exista doua opinii intre Marii Invatati asa cum si sheikh a explicat ,el de exemplu a fost convins de teoria stiintifica.
    Le acceptam pe amandoua/si Allah stie care este cea mai corecta.
    Jazakum Allahu khairan
    wa aaleykom salam
    Cel mai bun Cuvant este Cuvantul Lui Allah(Quranul) si cea mai buna calauzire este cea a profetului Muhammad ,si cele mai rele chestiuni sunt inovatile,si fiecare inovatie este Bidah si fiecare Bidah este ratacire si fiecare ratacire duce in Focul Iadului(Muslim)


    www.assimalhakeem.com
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •