Notices
 
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 12
  1. Casatoria islamica 
    #1
    moderator aiscia's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Italia
    Posts
    770
    Thanked
    263
    Rep Power
    825
    Salam aleikum...
    Este de ajuns ca un barbat sa intre in islam, pentru a avea permisiunea de a se casatori cu o femeie musulmanca?
    Sau, trebuie sa ---------------streze ca este musulman si, dupa o perioada, un test de cultura generala islamica, va avea onoarea de a se casatori cu o femeie musulmanca?
    Doar Allah ma poate judeca!

    << ''Muhammad este Trimisul lui Allah. Iar aceia care stau alaturi de el sunt aspri fata de necredinciosi si sunt induratori intre ei....''>> (48:29)

    << Acela care doreste o alta religie decat Islamul, nu-i va fi acceptata si el se va afla in Lumea de Apoi printre cei pierduti.>> (3:85)

     
     

  2.  
    #2
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Este de ajuns sa intre in Islam .

    Ce inseamna sa intre in Islam ?

    Sa marturiseasca ca nu este dumnezeu decat ALLAH ca Muhammad este Profetul Lui , sa tina cele 5 rugaciuni sa plateasca Dania , sa tina post , sa faca pelerinajul daca are posibilitate sa-l faca .

    Daca le face pe toate atunci este musulman , iar daca nu le face sau sare peste vreuna (fara sa aiba un motiv islamic ) nu mai este musulman .
     
     

  3.  
    #3
    moderator aiscia's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Italia
    Posts
    770
    Thanked
    263
    Rep Power
    825
    Jazaka allahu khairan , frate... Deci este foarte importanttttttttttttttttttt ca femeile musulmane sa inteleaga ca daca nu se roaga iese din statura de musulman... Dar din pacate multe stau linistite si au impresia ca sunt casatorite cu muslim... Allah sa ne calauzeasca...
    Doar Allah ma poate judeca!

    << ''Muhammad este Trimisul lui Allah. Iar aceia care stau alaturi de el sunt aspri fata de necredinciosi si sunt induratori intre ei....''>> (48:29)

    << Acela care doreste o alta religie decat Islamul, nu-i va fi acceptata si el se va afla in Lumea de Apoi printre cei pierduti.>> (3:85)

     
     

  4.  
    #4
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Sora mea , problema este ca din pacate majoritatea oamenilor cauta ceea ce vor nu ceea ce trebuie . O femeie la care sotul nu se roaga se duce la un preot care sa-i zica ca nu-i nimic si sa aiba rabdare si nu se duce la unu care ii zice ca Profetul salla-llahu 'alaihi wa sallam a spus : "Legamantul intre noi si ei este rugaciunea , acela care o lasa devine necredincios (in araba KAFAR) " ...
     
     

  5.  
    #5
    Member andrees's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    europe
    Posts
    15
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    care ar putea fi acele motive islamice? ce intelegeti prin motive islamice?
     
     

  6.  
    #6
    Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    49
    Thanked
    2
    Rep Power
    0
    Adica,
    sa nu poata calatori la Mecca din motive financiare, sa nu poata posti din cauza unei boli, a unei calatorii epuizante, sau in cazul femeilor in cazul sarcinii etc. Iar despre danie, cand musulmanul nu are o sursa de venit sau este prea sarac.
     
     

  7.  
    #7
    Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    3
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    as'salamu alaikum
    deasemeni o femeie musulmanca vaduva nu are obligatia sa plateasca Danie sau Zak'at.
     
     

  8.  
    #8
    Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    3
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    as'salamu alaikum!daca un barbat se converteste la Islam doar din dragoste pentru o femeie atunci mai bine nu o face pentru ca el,desi a marturisit credinta lui Allah a facut-o doar cu vorba nu pentru ca adevarul este in inima lui.doar Allah stie inima omului,doar El poate cunoaste adevarul,pe El nu il putem insela.
     
     

  9.  
    #9
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    353
    Quote Originally Posted by sarahadeeb View Post
    as'salamu alaikum!daca un barbat se converteste la Islam doar din dragoste pentru o femeie atunci mai bine nu o face pentru ca el,desi a marturisit credinta lui Allah a facut-o doar cu vorba nu pentru ca adevarul este in inima lui.doar Allah stie inima omului,doar El poate cunoaste adevarul,pe El nu il putem insela.
    de ce nu-i dai o sansa...?poate intai iubeste femeia apoi poate iubeste islamul...
    crezi ca o femeie care se converteste din interes si fara iubire este mai de lauda??
     
     

  10.  
    #10
    Member Seydecik's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Mangalia, Romania
    Age
    38
    Posts
    1
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    slm alk....si eu sunt casatorita cu un barbat care s-a converdit de la crestinism la islam

    sunt convinsa aproape 100% ca prima oara m-a iubit pe mine dupa care nu a durat mult si a inceput sa iubeasca si islamul ... dar asta nu s-a intamplat peste noapte si in plus nu s-a convertit la islam doar sa se casatoreasca cu mine in ciuda faptului k isi dorea asta ... pana sa ne casatorim a foast o perioada de aproape 1 an in care a trebuit sa ii dezvalui tainele islamului .... ce presupune aceasta religie necunoscuta lui si in plus a trebuit eu personal sa citesc si evanghelia k sa stiu sa ii raspund la unele intrebari pt a-l lamuri de ce nu mai este demna de increderea deplina k ar fi intrutotul cuvantul lui Allah precum Qur'an-ul. Dupa care a decis sa treaca la Islam si sa ne casatorim, plus k inca de cand eram prieteni ne-am pus problema copiilor dak nu vom fi de aceeasi religie amandoi si k e mare pacat in fata lui Allah sa nu fim casatoriti religios.

    Si uite asa ne-am casatorit. Itai si intai in prezenta unui imam si a catorva martori a facut marturisirea precum k nu exista alt Dumnezeu inafara de Allah si ca Muhammed(sav) este trimisul lui, dupa care si-a schimbat numele ... de asta s-a ocupat imamul cel care ne-a si casatorit dupa legile hnoastre. Peste 10 zile s-a hotarat s-a faca si circumcizia recomandata de Profetul nostru Hz.Muhammed(sav).

    Din pacatae serviciile noastre nu ne permit(k si timp) sa facem rugaciunile de zi cu zi (poate nici noi nu ne straduim indeajuns). Muncim cat putem de mult pt k vrem sa ne luam o locuinta pt k nu avem unde locui (momentan locuim intr-un ap inchiriat)si cred k toata lumea e de acord cu mine k nu pot face un copil fara sa am macar unde sa il adapostesc de ploaie si de vant. In schim macar de la namazurile celor doua mari sarbatori nu lipseste sotul meu momentan incearca sa invete din duauri stie doar doua duauri si totusi face namazurile cu niyet si cele doua duauri -decat deloc(cum zice el) pana le mai invata pe celelalte, iar eu cand imi gasesc niste timp fac acasa.

    abluptiunea o face fara sa mai fiu eu langa el ... s-a obisnuit f repede, bine asta si din cauza k se face inainte gusul(curatirea dupa placerile trupesti)

    postul incercam sa il tinem cat putem...dania o dam -nu odata pe an ci de fiecare data cand avem ocazia cand vedem oameni saraci dar curati la locul lor -cu nevoi - nu la tigani ... cand intalnim oameni cu probleme care nu stiu cum sa si le rezolve si ne sta in putere ii ajutam fara sa stam pe ganduri . ne ajutam si parintii din rasputeri pt k si ei sunt saraci si abia le ajunge (suntem amandoi singuri la parinti).

    Cam asta este povestea noastra ... sper k nu suntem totusi un exemplu negativ ci unul cat de cat spre calea cea buna (pt k mai avem multe de indreptat: rugaciunile, tinuta..)

    Allah sa va aiba in grija Lui pe toti
     
     

Page 1 of 2 12 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •