Notices
 
Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 52
  1. NU! valului islamic 
    #1
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261



    O comisie a Parlamentului belgian a aprobat interzicerea purtarii valului islamic in public
    de A.N. HotNews.ro
    Joi, 1 aprilie 2010, 10:22 Actualitate | Internaţional

    O comisie a Parlamentului belgian a votat miercuri, in unanimitate, in favoarea interzicerii valului islamic (burqa) in public, o etapa majora in procesul legislativ care ar putea face ca Belgia sa fie prima tara europeana ce impune o astfel de masura restrictiva, scrie boston.com.

    Camera Reprezentantilor de la Bruxelles urmeaza sa dezbata si sa-si dea votul in aceasta chestiune la sfarsitul lunii aprilie.

    Comitetul pentru Afaceri Interne, reprezentand toate partidele politice, a votat miercuri in unanimitate in favoarea interzicerii purtatii valului islamic in public.

    "Nu putem permite ca cineva sa aiba dreptul de a se uita la altii fara sa fie vazut", a declarat Daniel Bacquelaine, initiatorul legii. "Este necesar ca legea sa interzica purtatul obiectelor vestimentare care mascheaza sau ascund total o persoana", a declarat politicianul.

    Proiectul de lege vizeaza burqa si niqab-ul (care acopera fata), insa nu include si baticul traditional purtat pe cap de femeile musulmane.

    Publicatia precizeaza ca burqa si niqab-ul sunt rar folosite in Belgia, insa Bacquelaine a afirmat ca "trebuie sa actionam astazi pentru a evita dezvoltarea ulterioara a fenomenului".

    "Purtatul valului burqa in public nu este compatibil cu o societate deschisa, liberala, toleranta", a declarat politicianul belgian.

    Sustinatorii legii afirma ca obiectele vestimentare de acest fel ridica probleme de securitate si ameninta valorile democratice. Unii experti sunt insa de parere ca documentul ar putea fi respins in urma unei actiuni in justitie.

    Legea ar putea fi contestata inclusiv la Curtea Europeana a Drepturilor Omului de la Strasbourg.


    Ar putea fi.........hmm

    ALLAH sa le usureze surorilor noastre! De acolo si de pretutindeni...
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  2. Urmatorii 2 au spus mersi lui maryam pentru acest subiect

    Alexyna (04-05-2010), suleiman (04-08-2010)

  3.  
    #2
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Amin ,

    Nu stiu ce sa zic dar ma rog si eu la ALLAH sa ne ajute sa trecem peste provocarile care sunt din ce in ce mai multe ...

    A umbla fara haine nu ameninta pe nimeni , a face plaja in mijlocul oamenilor fara nimic care sa acopere corpul este topul democratiei ...

    Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel , Capitol 11 .

    5. Iar orice femeie care se roagă sau prooroceşte, cu capul neacoperit, îşi necinsteşte capul; căci tot una este ca şi cum ar fi rasă.
    6. Căci dacă o femeie nu-şi pune văl pe cap, atunci să se şi tundă. Iar dacă este lucru de ruşine pentru femeie ca să se tundă ori să se radă, să-şi pună văl.
    7. Căci bărbatul nu trebuie să-şi acopere capul, fiind chip şi slavă a lui Dumnezeu, iar femeia este slava bărbatului.
    8. Pentru că nu bărbatul este din femeie, ci femeia din bărbat.
    9. Şi pentru că n-a fost zidit bărbatul pentru femeie, ci femeia pentru bărbat.
    10. De aceea şi femeia este datoare să aibă (semn de) supunere asupra capului ei, pentru îngeri.

    Cat despre Niqab :

    Cântarea Cântărilor : Capitolul 4 .
    3. Cordeluţe purpurii sunt ale tale buze şi gura ta-i încântătoare. Două jumătăţi de rodii par obrajii tăi sub vălul tău cel străveziu.
    Last edited by suleiman; 04-03-2010 at 12:17 AM.
     
     

  4.  
    #3
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261

    Da, subhanna ALLAH, din ce in ce mai multe provocari, probabil, ca asta e un pas asa cum sunt toti pasii la inceput, mic, nesiguri...
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  5.  
    #4
    Harnic
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    153
    Thanked
    14
    Rep Power
    195
    Assalamu aleykum,

    Parerea mea este ca val islamic inseamna hijab, dar asta nu inseamna ca sunt de acord ca "o tara civilizata", asa cum se vrea Belgia, sa interzica purtarea niqab-ului. Consider ca asa cum femeile din europa umbla aproape goale pe strada si sunt libere sa faca asa, si femeile musulmane trebuie sa fie lasate sa umble acopete, inclusiv cu niqab.
    Mie cel mai penibil mi s-a parut din toata povestea aceasta pedepsele prevazute. Daca te prinde politia ca porti niqab prima data iti da amenda...apoi daca te prinde si a doua oara faci inchisoare 7 zile!!!!! Dar Allah e sus si vede! Si toti ajungem in fata Lui sa dam socoteala pentru ce am facut aici!

    Amin
     
     

  6.  
    #5
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Salam aleikum!
    Nici mie nu imi face placere sa citesc astfel de vesti.Nu este drept sa interzici unui om sa se imbrace cum vrea...dar ma gindesc ca poate au si ei dreptate.
    Ma intreb,este valul pe fata (niqabul) fard??Din cite stiu eu,nu.Asadar nu inteleg de ce aceste persoane care aleg sa traiasca in alte tari (ca ma indoiesc ca pe belgiencele get-beget le-a lovit amocul de niqab) insista sa poarte niqabul.Deja sarim in ochi de la 2km departare numai cu batic si poale lungi,chiar e necesar valul pe fata intr-o societate atit de diferita decit cea "muma"?
    Nu faci decit sa atragi si mai tare atentia asupra ta.Si in curind presimt ca vom avea de suferit ,noi imbaticatele ,daca "fratii" nostri o tin lant cu atentate sinucigase peste tot in lume.
    Nu o sa ma mire deloc cind o sa aud de muslime atacate pe strada,doar pt. ca baticul ii da de gol credinta...e musulmanca,aaa neaparat stie ea pe cineva,care stie pe cineva ,care....a pus bomba la metrou sau care era in avionul ce-a lovit WTC...

    Citeam si despre Anglia ca ar vrea sa dea o lege care sa interzica niqabul...si atunci o gramada de valuri ca si acum "vai ,vor sa ne interzica hijabul".Dragilor,hai sa fim corecti .Una e Hijab,alta e niqab!
    Zic profesorii din Anglia ca vor sa priveasca copilele alea in ochi cind discuta cu ele,sa vada daca au priceput,daca nu,daca`s atente sau daca nu!Pe cuvint de onoare de nu-i inteleg!
    M-am pus eu in postura lor!Oare cum mi-ar fi sa predau la o clasa "fara fetze"?????????Brrrr!

    Eu vreau sa vad ca ccc copilul ala intelege ce-i explic,ca-i interesat,ca-i vesel sau daca nu-i sa-l ajut sa se inveseleasca.Poate are o problema si are nevoie de ajutor,poate,poate...poate.Cum stiu eu asta daca nu-i vad fata???

    Acum eu astept linistita rosiile(daca va tin buzunarele,hihihi) dar asta este parerea mea.
     
     

  7.  
    #6
    Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    3
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by hannen View Post
    Asadar nu inteleg de ce aceste persoane care aleg sa traiasca in alte tari (ca ma indoiesc ca pe belgiencele get-beget le-a lovit amocul de niqab) insista sa poarte niqabul.Deja sarim in ochi de la 2km departare numai cu batic si poale lungi,chiar e necesar valul pe fata intr-o societate atit de diferita decit cea "muma"?.
    Wa salam draga sora,,am exact aceeasi parere ca si tine cand vine vorba de niqab,traiesc in Londra si zi de zi vad foarte multe fete ce il poarta si cu toate astea inca sunt total impotriva lui.Nu mi se pare ok sa fie purtat in tari crestine si nu mi se pare cea mai buna modalitate de a ne face cunoscuti mai ales ca majoritatea non-musulmanilorau o reticenta cand vine vorba de niqab

    E adevarat ca nu ne imbracam pentru ei dar nu cred ca este nevoie sa ducem totul la extrem.In legatura cu cealalta afirmatie a ta..ca belgiencele nu ar purta niqab,ci numai cei nascuti in tari islamice nu stiu cat e de adevarat dar stiu cu siguranta ca majoritatea fetelor cu niqab pe care le-am cunoscut erau convertite,de origine europeana si necasatorite.Am cunoscut o doamna de origine americana..purta niqab..alta de origine britanica..o italianca,o olandeza...
     
     

  8.  
    #7
    Deosebit
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    36
    Posts
    295
    Thanked
    17
    Rep Power
    329
    Problema hijabului si asa cum s-a spus a niqabului in tarile non-musulmane este destul de spinoasa dupa parerea mea si plina de extreme . Sunt persoane care se uia lung dupa fete cu hijab si ca crestina mi-a fost dat sa particip la discutii in care persoane crestine credeau ca prin hijab fetele isi reduc cumva din libertate . Am avut sansa sa vorbesc cu o musulmana , nascuta si crescuta in islam insa de 14 ani in Romania si mi-a spus ca ea a ales sa poarte hijab chiar daca parintii ei i-au spus ca poate sa fie discriminata in acest sens . Totodata mi-a povestit ca a venit la ea o data o tanara care a rugat-o sa o invete sa isi prinda hijabul insa purta fuste extrem de scurte si totul la vedere . Personal nu am nimic cu hijabul chiar mi se par fetele care il poarta extrem de frumoase si de misterioasa . In plus asa cum s-a afirmat la un curs la facultate o persoana care asa cum s-a spus mai sus sunt mai mult dezbracate decat imbracate atrag privire pofticioase ale barbatilor si dupa aceea se mira ca au fost violate .
     
     

  9.  
    #8
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

    Allah subhanahu wa ta'ala sa le intareasca pe surorile noastre purtatoare de Niqab si sa le usureze acest test!...noi ceilalti, ar trebui insa sa incepem sa privim problemele care se ivesc, in ansamblu...si sa incepem sa intelegem ca nu mai este de mult vorba de lucruri minore, ca fiecare interdictie ne priveste direct, personal, si ca ne aflam in plina campanie anti-Islam...nu stiu cum se vede acest lucru din alte colturi ale lumii...de aici, din inima Europei, percepem toate aceste interziceri ca pe ingradiri din ce in ce mai mari ale drepturilor musulmanilor...si da, majoritatea purtatoarelor de Niqab pe care le stiu, sunt nemtoaice, get-beget...insa nu este vorba doar de "niqab" sau de "minarete", in sine, dragi frati si surori, ci este vorba de incercari de subminare a insasi fiintei musulmane...
    ...voi da un exemplu, ca sa intelegeti manipularile care se fac, pentru a se putea merge in aceasta directie, a interzicerilor consecutive...in Germania sunt o mana de musulmani dedicati muncii de DAWA, care predica Islamul pasnic, autentic, si datorita carora multi musulmani au capatat stiinta autentica si si mai multi nemusulmani au imbratisat Islamul: paradoxal, tocmai acesti frati, care predica impotriva terorismului, impotriva violentei, impotriva razvratirii fata de conducatorii musulmani, tocmai ei sunt mereu atacati, de la instigatorii impotriva Islamului, pana la organele de securitate...pe cand fratii nostri, care instiga la revolta, la terorism si la haos, sunt liberi sa predice, otravind nenumarate inimi de musulmani!...Acesta este Islamul care se vrea facut public, pentru a putea fi justificata fiecare ingradire a musulmanilor!!!...
    ...inshaAllah sa intelegem cat nu este prea tarziu, ca toti acesti pasi maruntei, ne vor duce la marginea prapastiei, daca nu incepem sa constientizam situatia... fiecare dintre noi, indiferent de convingeri: problema Niqabului este disputata intre Ulama, nu este la latitudinea noastra, iar daca eu sunt de partea opiniei, ca el nu este obligatoriu, nu am in nici un caz, dreptul sa contest surorilor mele, care sustin opinia ca el este fard, dreptul sa-l poarte!!!!...este ca si cum as interzice orice Sunnah in ISLAM!!!...SubhanaAllah!!!...si vor veni acele timpuri, daca nu suntem uniti, ce vor mai interzice?...Barba...Jilbabul...Hijabul?!?!...ca sa nu mai vorbim de ultimele masuri de "securitate" luate in aeroporturi!...Spuneti-mi, va rog, cati sau cate dintre voi, vor mai apela la serviciile companiilor aeriene, daca se va raspandi obligativitatea controlului cu Body-Scanner?!?...
    Ya, Allah, fie ca toate aceste masuri, toate aceste sicane, sa se intoarca impotriva celor care le-au initiat, si sa fie doar prilej de raspandire si mai larga a Islamului, intre robii Tai!...Amin!




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

  10.  
    #9
    Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    3
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Cred ca lucrurile sunt vazute mult prea tragic si luate ca pe un afront personal,mi se pare ca se exagereaza cand se spune ca mai tarziu se va interzice si hijabul.Mi se pare normal ca lumea sa ceara sa poate privi in ochi pe aceste fete si sa le vada expresia fetei.De ce ne-am ascunde in spatele unui val?Daca vrem sa ne facem hijabul acceptat de ceilalti,de ce trebuie sa ajungem la extrem si sa purtam niqab?Stiind ca nu traim in tari islamice,ar trebui sa dam si noi dovada de putina moderatie.
     
     

  11.  
    #10
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    salam aleikum,of draga mea Umraschid,dar nu asta este intentia mea ,sa interzic cuiva ceva mai ales niqabul...Am zis doar ca sincer nu le inteleg pe surorile astea care forteaza putin nota si nu in avantajul lor,din pacate in aceste vremuri este in dezavantajul lor.Pt. ca asa ajung tinta a multor umilinte si ma tem ca in curind a atacurilor fizice.Nu glumesc deloc!Chiar ma gindesc cu groaza cind o sa aflam de muslime injunghiate pe strada pt. ca purtau niqab.Daca in timpul Profetului SAWS hijabul era pt. protectie si pt. a nu se pricinui credincioaselor niciun rau,in zilele noastre e exact invers.apoi asa cum am zis,macar la scoala fetitele ar trebui sa nu-l poarte...in fine,e parerea mea si nu am sa o impun niciodata nimanui cu forta.Hijabul,DA!Oriunde,oricand!Pt. hijab as face scandal mare daca cineva ar indrazni sa mi-l interzica!Pt. niqab nu simt acelasi lucru,mi se pare o extrema!
    Apoi despre body -scanner,well ce sa zic,probabil ca ar trebui sa le multumim fratilor si surorilor noastre care au facut acest lucru posibil...Adica daca tu femeie te blindezi cu C4 si te urci in avion sau tren...ce sa zic,pot eu sa-i condamn pe oamenii care se tem????????????NU!Pt. ca si eu ma tem la fel ca ei.Datorita celor ca ei Islamul este vazut asa cum este .Datorita lor Islamul inspira violenta si teroare!Datorita lor eu trebuie sa ma scuz si sa-mi justific alegerile de fiecare data aud cite-o "duda" la adresa Islamului si-a musulmanilor.Asadar revolta,revolta dar in primul rind ar trebui sa ne revoltam impotriva celor pe care-i descriam mai sus.Asa cum fratii aceia ies si fac DAWA,spun NU terorismului si educa masele...Asta ar trebui sa facem cu totii.Nu sa tacem malc de fiecare data cind auzim de un nou atac terorist ,si sa ne victimizam.Sincer nu-i putem condamna pe cei care simt ceea ce simt fata de religia noastra.Puneti-va in locul lor si imaginati-va ce ati simti?
    Este asta religia care inspira PACE???Eu ma refer la FAPTE bineinteles,nu la vorbe.Pe hartie stam bine,insa practica ne-a pus capac.
     
     

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •