Notices
 
Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast
Results 31 to 40 of 52
  1. NU! valului islamic 
    #1
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261



    O comisie a Parlamentului belgian a aprobat interzicerea purtarii valului islamic in public
    de A.N. HotNews.ro
    Joi, 1 aprilie 2010, 10:22 Actualitate | Internaţional

    O comisie a Parlamentului belgian a votat miercuri, in unanimitate, in favoarea interzicerii valului islamic (burqa) in public, o etapa majora in procesul legislativ care ar putea face ca Belgia sa fie prima tara europeana ce impune o astfel de masura restrictiva, scrie boston.com.

    Camera Reprezentantilor de la Bruxelles urmeaza sa dezbata si sa-si dea votul in aceasta chestiune la sfarsitul lunii aprilie.

    Comitetul pentru Afaceri Interne, reprezentand toate partidele politice, a votat miercuri in unanimitate in favoarea interzicerii purtatii valului islamic in public.

    "Nu putem permite ca cineva sa aiba dreptul de a se uita la altii fara sa fie vazut", a declarat Daniel Bacquelaine, initiatorul legii. "Este necesar ca legea sa interzica purtatul obiectelor vestimentare care mascheaza sau ascund total o persoana", a declarat politicianul.

    Proiectul de lege vizeaza burqa si niqab-ul (care acopera fata), insa nu include si baticul traditional purtat pe cap de femeile musulmane.

    Publicatia precizeaza ca burqa si niqab-ul sunt rar folosite in Belgia, insa Bacquelaine a afirmat ca "trebuie sa actionam astazi pentru a evita dezvoltarea ulterioara a fenomenului".

    "Purtatul valului burqa in public nu este compatibil cu o societate deschisa, liberala, toleranta", a declarat politicianul belgian.

    Sustinatorii legii afirma ca obiectele vestimentare de acest fel ridica probleme de securitate si ameninta valorile democratice. Unii experti sunt insa de parere ca documentul ar putea fi respins in urma unei actiuni in justitie.

    Legea ar putea fi contestata inclusiv la Curtea Europeana a Drepturilor Omului de la Strasbourg.


    Ar putea fi.........hmm

    ALLAH sa le usureze surorilor noastre! De acolo si de pretutindeni...
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  2. Urmatorii 2 au spus mersi lui maryam pentru acest subiect

    Alexyna (04-05-2010), suleiman (04-08-2010)

  3. mltmesc pt urari 
    #31
    Member toobebe's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    romania
    Posts
    9
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Sa stiti ca ce am scris n am scris cu rautate . Eu apreciez musulmanii ,de aceea m-am si maritat cu unul . Nu am trecut la religia lui , nu ca as fi o crestina practicanta , dar e de ajuns sa ne respectam fiecare . Ii respect credinta si obiceiurile ,doar ca nu fac rugaciunile si din pacate nu pot sa tin ramadanul (postul),in rest ma port ca o musulmanca.Si totusi nu port nici val .Nu mi se pare normal sa port nici macar cand merg in siria , atata timp cat nu am acea credinta in suflet ,sa port ,mi s-ar parea sfidator.
     
     

  4.  
    #32
    Member tasnim1's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Egypt
    Posts
    23
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Salam aleikum

    Nu putem sa ne ascundem adevaratele sentimente dupa vorbe mestesugite. Nu numai femeile cu niqab pot avea doua fete. Si cele cu hijab care afara se poarta ca niste musulmane perfecte pot astagfirula in realitate, in propriile locuinte, sa arate cu totul altceva. La fel femeile fara hijab, la fel femeile nemusulmane. Oameni buni si rai sunt peste tot indiferent de vestimentatia pentru strada.Nu putem sa ne temem mereu sa aratam cine suntem. Si repet surioara Hanan, e trist ca tocmai femeile musulmane au o astfel de reactie fata de celelalte musulmane care macar incearca sa fie mai pioase si sa fie mai aproape de Allah subhanutaala. Nu sunt momai umblatoare sunt doar inshaallah putin mai dornice sa il multumeasca pe Allah subhanutaala. La fel ca femeile din trecut , la fel ca sotiile Profetului Aleihi salatu salam. Sunt fete nemaritate care poarta niqab si nimeni din familia lor nu il poarta. pe ele cine le obliga? Nu stiu la cine te referi cand spui ca cineva care nu are prea multe farduri vestimentare se straduie sa impuna niqabul. Daca te referi la barbatii musulmani, au si ei destule "farduri vestimentare'' depinde de fiecare cat de mult isi respecta propria religie. In tara musulmana sau nu , un barbat TREBUIE sa poarte barba , e fard. TREBUIE sa poarte haine largi care sa acopere cat se poate de mult. E echivalent cu fard. TREBUIE sa poarte pantalonii sau galabia deasupra gleznelor, e echivalent cu fard. Asa cum si femeile care poarta hijab simplu, trebuie sa poarte haine largi care nu lasa sa se vada nimic din linia corpului, hijabul sa acopere portiunea pieptului, picioarele sa fie acoperite complet iar hijabul sa fie pus cat mai simplu si culorile sa nu fe din cele care sar in ochi de la 1 kilometru. Asta repet daca nu cumva invatatii care spun ca niqabul nu e fard doar in conditiile cat nu e pricina de fitna or fi stiind si ei ce spun. Oricum, ma intreb cati sau cate dintre noi urmam toate aceste reguli islamice vestimentare, absolot FARD. Mai ales noi femeile trebuie sa intelegem ca Islamul face femeia regina in casa ei, nu pe strada pentru ochii strainilor. In viata de dincolo InshaAllah Allah subhanutaala sa ne faca vrednici de Paradisul Lui, acolo vom putea fi regine tot timpul dar aici in lumea asta trebuie sa invatam ca modestia este una din cele mai mari virtuti ale unui musulman fie el barbat sau femeie.
    Sa incercam sa ne respectam si sa ne intelegem fratii si surorile in Islam in primul rand sa ii intelegem. Nu sa incercam IN PRIMUL rand sa ii intelegem pe cei care nu au nici o legatura cu Islamul si care ne urasc. Sunt oameni care s-au convertit la Islam vazand modul in care se imbraca musulmanii, asta i-a facut sa isi doreasca sa cunoasca Islamul.
    Cat despre femeile care poarta haine musulmane in tara lor si afara se poarta cu totul altfel, probabil ca e la fel valabil si pt cele care poarta hijab. Nu stiu eu nu am intalnit inca astfel de exemple. Si cunosc destule femei care locuiesc in Arabia Saudita si sun la fel de pioase si in tari nemusulmane cum sunt si in tara lor.
    Asa ca dragele mele haideti sa nu respectam si ceea ce nu putem accepta pentru noi insine daca asta face parte din virtutile Islamului. Si da, haideti sa lasam lasitatea la o parte si sa reactionam atunci cand e cazul cu mult curaj. Nu numai in Turcia se intampla abuzuri, fratii si surorile noastre sufera in multe tari din lume. Si cred ca cei care ii ranesc nu ar avea atata putere daca am fi noi mai putin puternici, daca nu ne-am tot ascunde dupe vesnicul gand , spus sau nespus: Allhamdulillah ca la noi e ok.
    Allahsa ne dea intelepciune, sa ne dea multa putere si curaj fiindca vom avea nevoie de asta, greul pentru noi de-abia incepe si daca nu suntem puternici si daca mai ales suntem dezbinati si nepasatori Ei vor fi castigatorii si noi invinsii. Allah sa ne ajute si sa ne binecuvinteze pe toti. Si surioara Hannen sa nu fii suparata pe mine daca am spus ce am simtit nu e decat din dorinta de a corecta macar ce sta in puterea mea sa incerc sa corectez Adica o perceptie gresita asupra propriei tale religii. Eu una sa stii ca mi-am dorit intotdeauna prietene care sa ma critice mereu si sa nu ma laude niciodata , pt ca sigur ceea ce facem corect constientizam pe cand ceea ce gresim nu vedem. Si e valabil pentru noi toti suntem doar oameni dar ca musulmani trebuie sa ne ajutam unii pe altii indiferent ca e comod sau nu. Allah sa te binecuvinteze pe tine si pe familia ta si sa ma ierti daca cumva ceea ce am scris te-a suparat. Reciteste si vei vedea Inshaallah ca nu am avut nici o intentie rea.
    Allah sa ne ierte si sa ne ajute si sa usureze tuturor musulmanilor aflati in suferinta! Si sa ajute cati mai multi oameni sa gaseasca lumina Islamului, asa cum, Allhamdulillah ne-a ajutat si pe noi sa o gasim!
    Salam aleikum wa rahmatulahi wa barakatuhu!
     
     

  5.  
    #33
    Deosebit
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    36
    Posts
    295
    Thanked
    17
    Rep Power
    329
    De-a lungul discutiei s-au pus o serie de puncte de vedere foarte interesante cu care am fost de acord sau nu . dar am si eu cateva intrebari : niqabul practic iti acopera toata fata si iti lasa la vedere ce ? si 2 . In ce masura niqabul este in concordanta cu Coranul ? Adica am inteles ca e obligatoriu ca o tanara ( doamna ) musulmana sa se acope dar cat si cum trebuie sa se acopere ?
     
     

  6.  
    #34
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by Alexyna View Post
    De-a lungul discutiei s-au pus o serie de puncte de vedere foarte interesante cu care am fost de acord sau nu . dar am si eu cateva intrebari : niqabul practic iti acopera toata fata si iti lasa la vedere ce ? si 2 . In ce masura niqabul este in concordanta cu Coranul ? Adica am inteles ca e obligatoriu ca o tanara ( doamna ) musulmana sa se acope dar cat si cum trebuie sa se acopere ?



    De fapt niqab in araba inseamna daca traducerea este intocmai, "masca".
    Si este in deplina concordanta cu Coranul.
    Ceea ce ar fi interesant de priceput, este cum te raportezi tu la Coran, prin prisma celui de la care-l pricepi...uf, nu citesc ce scriu ca precis nici eu n-o sa inteleg exact ce vreau sa spun.
    Adica, mai pe scurt, depinde cine si cum intelege sa traduca sensurile versetelor referitoare la ceea ce interseaza in cazul nostru.
    Tasnim a pus un punct pe un I fffff important si este o pilda extrem de puternica in sotiile profetului si in cele ale drept-credinciosilor, ALLAH sa fie multumit de ei; purtau sau nu ele aceasta "masca"?!
    Daca o purtau, sincer, e mai putin important ptr mine ca si musulmana dc e fard sau sunna, ci, ceea ce ma intereseaza este la ce ma raportez de fapt? Ptr ca fiecare dintre noi avem (nevoie!) de modele. Nu pentru a semana cu cineva, ptr ca pana la urma nu putem sa o facem, dar pentru ca TREBUIE sa fim, sa reprezentam, sa transmitem, sa lasam in urma CEVA!
    Cat si cum trebuie sa se acopere o tanara doamna? Dar ce crezi ca o doaman in varsta trebuie sa se acopere mai mult sau mai putin ca una tanara?
    Profetul a avut sotii de 16-70 ani si ele subhanna ALLAH se acopereau la fel!
    La intrebarea "Cum" raspunsul este in Coran, la intrebarea "Cat" raspunsul in gasesti, fireste in capacitatea si dressingul (vezi bine ca am scris dressing si nu dulapul propriu, ptr ca pana la urma ceea ce este o doamna musulmana este o imagine reflectata si in sot si in copii...) fiecarei musulmane!
    Sau mai bine zis, trebuie sa te acoperi, atat cat consideri ca ALLAH este multumit de tine.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  7.  
    #35
    Deosebit
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    36
    Posts
    295
    Thanked
    17
    Rep Power
    329
    prin tinere nu ma refeream doar la fete de o anumita varsta . Nu voiam sa spun direct doamne . Oricum multumesc pentru raspuns
     
     

  8.  
    #36
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by Alexyna View Post
    prin tinere nu ma refeream doar la fete de o anumita varsta . Nu voiam sa spun direct doamne . Oricum multumesc pentru raspuns


    Nu ai de ce.
    Dupa parerea mea, tanara sau batrana, frumoasa sau mai putin atragatoare (asta ptr ca am auzit o opinie cf careia dc esti fffff frumoasa trebuie musai sa pui niqab (sic!)) hijabul are aceleasi reguli.
    Insa este o opinie personala nu o regula.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  9.  
    #37
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Salam aleikum.
    Uite eu nu gasesc normal sa trebuiasca sa-mi acopar fatza.Nu va suparati si nu dati ...dar o consider o osanda.Curind o sa ajungem sa consideram fard si ca femeia nu are voie sa paraseasca locuinta decit cind e condusa la groapa.Nu pot sa nu ma intreb,de ce trebuie sa ma ascund in halul asta?Cu ce`s eu de vina ca`s mai urata sau mai frumoasa,sau ca`s femeie?Sunt frustrata ,recunosc,ca uite acum si "masca" e fard pt. mine.De ce numai in felul acesta Allah e si mai multumit de mine????
    maryam(desi nu ma bagi in seama,io`s mai nesimtita asa si dau buzna)...si eu am auzit-o pe asta,conform careia daca esti frumoasa e musai sa porti niqab...
    Normal ca hijabul are aceleasi reguli pt. fiecare ,insa nu`s lamurita cu niqabul!Este fard sau nu?Ca daca e fard ,hoh,"we`re in trouble".
     
     

  10.  
    #38
    Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Bucuresti, Romania
    Posts
    3
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    بسم الله الرحمن الرحيم

    Assalam aleikum !

    Dupa modesta mea stiinta, hijabul este fard, niqabul este halal, dar nu este fard.Toti cei ce sustineti ca niqabul este fard, va rog, aduceti dovezi clare din Quran si Sunnah.Multumesc.
     
     

  11.  
    #39
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    Quote Originally Posted by Yusuf View Post
    بسم الله الرحمن الرحيم

    Assalam aleikum !

    Dupa modesta mea stiinta, hijabul este fard, niqabul este halal, dar nu este fard.Toti cei ce sustineti ca niqabul este fard, va rog, aduceti dovezi clare din Quran si Sunnah.Multumesc.
    assalamu alaykum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

    despre Niqab s-a mai postat, cu multa vreme in urma,

    AICI






    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

  12.  
    #40
    Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    34
    Thanked
    4
    Rep Power
    0
    As salam aleikum,
    se stie foarte clar ca majoritatea savantilor nostri au studiat problema si au decis ca doar hijabul e fard, problema e lamurita demult. Cine doreste sa poarte niqab e libera sa poarte, nu are nevoie de justificarea ''fard'' si Allah sa o rasplateasca, dar aceasta nu inseamna nici ca e mai evlavioasa decit una care poarta hijab, nici ca va fi rasplatita mai mult decit o hijabi. Sotiile Profetului, pacea fie asupra sa, au avut anumite indincatii speciale pe care noua nu ne este permis sa le reproducem. De exemplu, lor li s-a interzis casatoria dupa moartea Profetului, noua ni se recomanda sa ne casatorim. Lor li s-a interzis iesirea din casa, noua nu, companioanele au fost femei foarte active si prezente peste tot in societate, la lupta, in viata economica, spirituala. Se stie ca lui Umar ra nu ii convenea ca sotia sa se ducea la moschee, dar nu indraznea sa ii interzica pt ca era permisiunea Profetului, pacea fie asupra sa, iar aceasta conta mai mult decit gelozia sa particulara. Sotiile profetului trebuiau sa vorbeasca de dupa un paravan, noi nu. Nu putem generaliza niqabul ca obligatie, iar cine se informeaza de la adevaratii savanti si va citi explicatiile va intelege. Nu se poate sa fie fard niqabul,. iar la hajj toate femeile sa fie obligate sa isi descopere fata, e absurd; intr-o astfel de societate in care toate femeile ar fi cu fata acoperita, la hajj barbatii ar sta si s-ar uita doar la femei in loc sa isi vada de cele sufletesti.
    Sau la rugaciune: e fard sa ai fata descoperita, iar companioanele faceau rugaciunea chiar in spatele barbatilor... nu isi dadeau jos niqabul ca s aisi faca rugaciunea. Exista foarte multe hadisuri despre companioane carora li s-a vestit paradisul, iar ele au murit purtind hijab. Exista foarte multe hadisuri despre companioane remarcabile care au purtat hijab si dupa relevarea versetului iar Profetul le lauda in continuu. Statistic vorbind, exista mai multe hadisuri despre companioane cu hijab decit despre cele cu niqab. Daca niqabul era fard, profetul le-ar fi avertizat pe cele cu hijab si ele , numeric, ar fi fost m,ai multe decit hijabi. Dar nu au fost, iar Profetul pacea fie asupra sa, le-a dat drept exemplu pe cele cu hiajb. Discutia e stufoasa si ne putem lamuri apelind la savanti, nu la opiniile unor simpli musulmani.
    Daca niqabul e fard sau nu nu are nici o legatura cu interzicerea lui in tarile europene; este dreptul femeii de a-si exprima devotamentul religios asa cum considera ea mai adecvat si nimeni nu are dreptul de a-i interzice aceasta. Trebuie sa fim solidari si sa nu acceptam astfel de manipulari politice, indiferent daca credem sau nu ca niqabul e fard. Chiar daca, asa cum spun unii invatati, niqabul este doar un obicei specific anumitor regiuni, obicei practicat si inainte de venirea islamului, aceasta nu inseamna ca trebuie sa permitem sa ne fie inlaturat.
    Sora Hannen are dreptate ca si noi, musulmanii, am contribuit la aceste interdictii. Ne revoltam foarte vizibil cind ni se ia un drept, dar nu la fel de intens cind chiar fratii si surorile noastre gresesc prin atitudini sau conceptii extremiste, neislamice. Citi iesim in strada cind un musulman terorist face ceva neislamic, cite ne reveltam atunci si ce impact are indignarea noastra...
     
     

Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •