Notices
 
Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 31 to 33 of 33
  1. Noile reguli ptr poza in pasaportul biometric din Ro 
    #1
    moderator batool391's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    661
    Thanked
    202
    Rep Power
    730
    Pe 7.04. 2010 am depus actele ptr obtinerea unui pasaport electronic. Am avut o surpriza foarte neplacuta, ptr aceste pasapoarte ni se cere noua celor care purtam val sa ne descoperim fruntea, tamplele si o parte din gat, pana la marul lui Adam. Modelul de fotografie acceptata ptr femeile musulmane este postat pe un perete alaturi de alte tipuri de posturi acceptate ptr fotografia unui pasaport electronic. Esti amprentat electronic la degetul aratator. Dupa 20 de ani,de cand nu am avut probleme la emiterea actelor de identitate aceasta noua reglementare a venit ca un soc. Nu ne-a intrebat nimeni, pe noi, femeile musulmane romance daca suntem de acord cu asa ceva. Nimeni nu s-a gandit ca o astfel de poza ne transforma in niste caricaturi in pasaport si ne traumatizeaza cel putin cateva saptamani.De ce ni s-a luat dreptul de a ne respecta normele vestimentare islamice? Daca tot exista amprentele de la degetul aratator stang si drept, cui ii mai foloseste aceasta masura pe care eu ca femeie musulmana, am resimtit-o ca pe o umilinta. Nu credeam ca se va ajunge sa ni se ceara asta!! Cine ne-a intrebat daca noi femeile musulmane din Ro suntem de acord cu asa ceva? Ce fel de democratie este cea in care un cetatean e umilit ptr ca e altfel. O non musulmana care are cetatenia unui stat islamic, nu este obligata sa faca fotografii cu hijab, noi de ce nu putem intr-un stat democratic sa fim acceptate asa cum suntem. Cui sa-i spun ca aceasta regula ma revolta profund si ca nu o pot accepta? Cine ar fi trebuit sa incerce sa impuna niste reglementari prin care noi, femeile musulmane romance sa fim acceptate cu un hijab asezat conform normele islamice si nu altor reguli? Cei care emit legi , de ce nu i-au intrebat pe liderii comunitatii islamice daca aceasta noua reglementare este acceptabila ptr femeile musulmane??? In multe tari din Europa femeia musulmana are dreptul sa faca fotografie la pasaportul biometric cu hijabul conform normelor islamice, nu i se cere un pseudohijab.....
     
     

  2. Urmatorii 3 au spus mersi lui batool391 pentru acest subiect

    aiscia (10-05-2010), Alexyna (04-10-2010), ummraschid (04-09-2010)

  3.  
    #31
    moderator batool391's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    661
    Thanked
    202
    Rep Power
    730
    Quote Originally Posted by maryam View Post

    Eu va imbratisez pe amandoua (si voi sa faceti la fel, bine?) , fir ar sa fie de net, aproape intotdeauna riscam ca scriind ceva intr-un fel propriu sa se inteleaga aiurea...
    Cred ca Huda a avut dreptate sa se simta teribil de nedreptatita, din nefericire multe dintre surioarele noastre din provincie sunt supuse multor discriminari si au parte de tot felul de..."admiratii".
    In general, in Bucuresti, ca de fapt in fiecare oras de referinta daca vreti, este altceva, oamenii sunt obisnuiti cu aceste "ciudatenii" care sunt (sau care este? sic!) femeile cu hijab, nu prea mai ai ocazia sa sochezi pe nimeni, insa, in provincie este altceva.
    Am mai spus de n ori, eu am suferit toata copilaria mea, toata adolescenta si nu mi s-a indepartat nici azi aceasta stare complet...intotdeauna mi-am dorit sa am pe cineva la tara, sa ma duc vara la tara, sa mulg vaca...(hi!), mi-am petrecut toata copilaria (privilegiata, fiind de fapt...) in bucuresti si vacantele in orase mari si inainte de islam nu m-am confruntat decat cu mici chestii de genul "capitalista", "bucuresteanca", samd, insa odata cu acoperirea, wow, am vazut cat de diferita este perceptia si chiar acceptarea oamenilor in provincie.
    Culmea, chiar in orasele turistice unde oamenii se confrunta cu straini si vad mereu oameni diferiti, o femeie acoperita este privita (si uneori tratata!) atat de...de neinteles.
    Sigur ca nu este o regula, nu toti oamenii se comporta la fel si nu esti privita ca un mutant oriunde ai merge, dar ceea ce vreau sa scot in evidenta este faptul ca in provincie lucrurile nu stau la fel ca in bucuresti. As spune chiar ca oamenii nus unt nici la fel de pregatiti nici la fel de dispusi sa accepte (cu usurinta) diferente atat de "potential periculoase".
    Si eu te imbratisez cu drag. Si sa speram ca aceasta problema se va remedia curand, ptr ca e o nedreptate ca o reglementare sa fie aplicata in unele parti si in altele nu.
     
     

  4.  
    #32
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261


    Amiin!Amiin!Amiin!

    (ma enerveaza reg asta cu mes prea scurt.......ih)
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  5.  
    #33
    moderator Saira's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,411
    Thanked
    156
    Rep Power
    2481
    Assalamo alaykom

    Dupa ce citisem subiectul asta acum multe luni si pe islamulazi, m-am dus la pasapoarte oarecum hotarat sa "obiectez" in cazul in care mi-ar fi facut probleme cei de acolo, dar, surpriza mare, hijab pus corect, incep sa scot actele din mapa si dupa ce dadusem tot ce cereau ei, eu ma pregatesc sa scot "din dotare" certificatul de muslima cu care venisem pregatita. Doamna de prelua actele mirata nevoie mare ca ce alt act ii mai dau, ca ii dadusem tot? Adica si de nu aveam actul, nu cred ca era bai. Asta cand am scos pasaport temporar. La cel biometric ma asteptam sa faca probleme, insa la fel, nu am avut niciun stres al7amdolila. Era un barbat functionar acolo, insa a chemat o colega sa se uite daca mi se vede fata ok, adica sa ma proveasca mai de aproape . Si nu se intampla in capitala, era in Craiova. Asa ca sper, inshaAllah, sa nu mai aiba nimeni probleme, nici de-ar face pasaportul undeva la Cuca Macaii .
     
     

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •