Notices
 
Results 1 to 4 of 4
  1. Recreere in Islam!... 
    #1
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

    MashaAllah, familii musulmane, in Germania - plimbare in parcul zoologic - fara cuvinte!...






    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

  2. Urmatorii 2 au spus mersi lui ummraschid pentru acest subiect

    batool391 (04-19-2010), maha (04-30-2010)

  3.  
    #2
    Member tasnim1's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Egypt
    Posts
    23
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Salam aleikum wa rahmatulahi wa barakatuhu!
    Mashaallah, Allah subhanutaala sa ii rasplateasca pe fratii nostri! Multi ar trebui sa ia exemplul lor! Traesc in Europa, in tari nu tocmai atat de tolerante cu musulmanii, si au curajul sa se imbrace si sa se poarte conform standardelor sunnah! Mashaallah! Uitati-va , mashaallah femeile cat de modest sunt imbracate, cat de frumos, jilbaburi laargi si lungi, barbatii barba si pantaloni deasupra gleznelor! Lor nu le e rusine sa urmeze ceea ce Allah subhanutaala le-a cerut sa faca! Allah sa ii rasplatasca si sa ii binecuvinteze! Oamenii astia, fratii si surorile noastre din filmulet, au ales sa traiasca viata asta asa cum creatorul Lor le-a cerut! Barakala! Si sa astepte rasplata pentru Paradis inshaAllah Allah subhanutaala in milostivirea Lui sa ii faca vrednici sa in tre in Paradis!
    Lumea de aici e doar o scurta halta in lunga noastra calatorie! InshaAllah sa facem oprirea asta benefica pentru ca la capatul ei Allah subhanutaala sa ne faca vrednici sa intram in Paradis! Trebuie sa ne gandim mereu la asta, de cate ori tentatiile dunia sunt atat de tari! sa ne amintim ca daca suntem rabdatori, rasplata va fi peste imaginatia noastra Inshaallah! Si ceea ce e mai important, respectand Islamul si sunnah pe lumea asta vom avea sansa Inshaallah inshaAllah sa il vedem pe Creatorul nostru Inshaallah! Ganditi-va dragii mei, nu merita oare sa renuntam putin la prea multele placeri lumesti pentru o asemenea rasplata?
    Allah sa ne dea putere ca usor nu e dar cu credinta multa si cu multa rugaciune spusa din suflet vom izbandi si vom trece totul cu bine inshaAllah! Allah subhanutaala sa ne intareasca credinta, sa ne binecuvinteze cu rabdare, cu bunatate, cu intelepciune, sa ajute toti musulmanii din orice colt al lumii sa fie demni de rasplata Lui, sa ii ajute pe cti mai multi oameni sa cunoasca si sa urmeze Islamul!
    Allah sa va binecuvinteze pe toti , pe voi si pe familiile voastre amin!
    Salam aleikum wa rahmatulahi wa barakatuhu
     
     

  4.  
    #3
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261



    ALLAH sa te rasplateasca ptr ca ne-ai oferit aceasta posibilitate de a spune subhanna ALLAH si mashaa ALLAH!
    ALLAH sa-i rasplateasca pe fratii si pe surorile noastre care asa cum a spus sora tasnim nu se sfiesc sa faca dawah, in acest mod minunat.
    Subhanna ALLAH!
    Ma gandeam chiar in clipa cand am vazut imaginile, chiar in dimineata trecuta am avut o discutie cu cineva care imi spunea cu tristete, "maryam, nimeni nu a intrat in islam ptr ca am facut dawah..."; dar am raspuns prompt, cu o bucurie imensa ca sa faci dawah nu inseamna neaparat sa-ti iei o porta voce si sa vorbesti despre ALLAH, fiecare are un rol si fiecarui om i s-au dat calitati, "simpla" noatra aparitie cu hijab, cu tichiuta pe cap pe care o poarta musulmanii sunt moduri simple de dawah si doar ALLAH stie cum sunt ierarhizate faptele.
    Important este sa nu te sfiesti, sa folosesti fiecare oportunitate, sa exploatezi la maxim fiecare posibilitate de a vorbi despre islam. Nu stiu altii cum sunt, dar pentru mine, orice posibilitate de a vorbi depsre islam este un prilej de bucurie imensa, Ii multumesc lui ALLAH ca mi-a dat acest hijab care-mi acopera capul (nu mintea!), care starneste curiozitati si oprobiu (uneori!), fie ca-i spun vecinei ca "in religia noastra...................", fie ca ramane masca vanzatoarea de la piata ca ma lasa sotul sa decid ce salata sa cumpar , totul este dawah, in ziua de apoi acesti oameni care m-au intalnit, cu care am empatizat sau cu care aproape ca m-am luat de...batic nu vor putea sa spuna ca n-au auzit de islam...
    Si sa ma ierte ALLAH, ii spun sotului cu asa un sentiment de bucurie, alhamdulillah, sunt cea mai fericita cand oamenii imi spun "Vai doamna, sunteti romanca, v-ati adaptat asa de bine ca n-as fi crezut ca sunteti "de-a noastra"".
    IstagfiruLLAH ptr lunga pledoarie.

    ALLAH sa va/ne ajute pe toti doar catre ceea ce El, Marire Lui, iubeste!
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  5.  
    #4
    Member maha's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    milano
    Posts
    37
    Thanked
    1
    Rep Power
    0
    SubhanaAllah, minunat clip! Si cuvintele voastre la fel de minunate, dragi surori. Allah sa va rasplateasca, amin. Cat mi-as dori sa pot trai intr-o asa comunitate cu asa frati si surori, inshaAllah, dar poate greutatile intampinate nn mediu non musulman ne vor aduce, inshaAllah, rasplata mai mare de la Allah Subhanahu, amin. O zi binecuvantata. Assalamu aleikum wa rahmatullahi wa barakatuhu.
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •