Notices
 
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 25
  1. O problema care ma framanta 
    #1
    Member Fadwa's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    5
    Thanked
    3
    Rep Power
    0
    Bismillah,

    Dragi membri, am revenit pe acest forum dupa o absenta destul de indelungata si, Subhaanallah, in inima mea a rasarit nevoia de a-l cunoaste pe Allah Subhanahu wa-ta'ala. Sunt crestina, fascinata de Egiptul Antic si lumea araba inca din copilarie. In ultimul timp, am citit foarte mult despre religia islamica pentru a-mi forma o parere proprie si personala despre ce cuprinde ea, fara a ma lasa influentata de conspiratia "americano-jidaneasca", asa cum o numea unul din membrii site-ului. Cum am spus, aceasta a trezit in mine nevoie din ce in ce mai puternica de a ma apropia de Islam. As dori sa aflu cateva din experientele membrilor in legatura cu convertirea de la crestinism la Islam, probleme intampinate, evenimentele frumoase traite in sanul acestei credinte.

    Pana la urmatorul post,
    Jazakallah.


    (PS: Sper sa nu supere pe nimeni ca am folosit expresii islamice, dar, dupa parerea mea, prezinta cea mai pura si mai dezinteresata forma de apreciere a puterii divine)
     
     

  2. Urmatorii 2 au spus mersi lui Fadwa pentru acest subiect

    Alexyna (06-01-2010), maha (06-03-2010)

  3.  
    #11
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    1
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    draga mea ,sunt multe de sus in ceea ce priveste toate aceste lucruri .familia prieteni ,societatea dar cel mai important lucru este linistea suleteasca ce se asterne in sufletul tau cand citesti quaranul ,pacea interioara ,si spirituala pe care le gasesti in timpul rugacuni daca toate aceste lucruri le gasesti in inima ta restul nu mai conteaza .intradevar daca vrei sa faci acest pas fa-l pt tine nu pt ceilati .eu tamaam to allah m-am converit d fata cu doua prietene si sper curand sa pot ajunge si la moschee.sunt casatorita de 10 ani .alhamdullilah am doi copii frumosi care la randul lor sunt interesati si le place islamul,dar sotzul meu nu e musulman ,si sper ca allah sa ii deschida inima sa vada calea cea dreapta .
    sper ca intelegi acum cel mai imporant este ceea ce iti ofera tie linistea si pacea spirituala nu ceea ce cred ceilalti.
    ALLAHU AKBAR
    ALLAHU HAFIZ
     
     

  4.  
    #12
    Harnic Aliye Alexia's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Romania
    Posts
    121
    Thanked
    24
    Rep Power
    151
    As Salamu Aleikum!
    Am o problema deosebita, stau in cumpana, nu stiu ce sa fac. Am fost in Bucuresti la geamia din Eroii Revolutiei, unde dl. Imam Aziz Osman, pe langa o carte despre viata profetului si Coranul in limba romana, mi-a dat si o carte de rugaciuni in limba araba, dar totusi diferita fata de cum vorbiti voi {imamul este tatar, vorbeste turca mai mult, dar si araba}, rugaciunile sunt traduse in romana. Eu cum nu stiu aceea limba, araba, ma rog in romana. Fac vreo greseala? Si de ce diferenta de pronuntie la turci si tatari fata de arabi?
     
     

  5.  
    #13
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Quote Originally Posted by alexia mustan View Post
    As Salamu Aleikum!
    Am o problema deosebita, stau in cumpana, nu stiu ce sa fac. Am fost in Bucuresti la geamia din Eroii Revolutiei, unde dl. Imam Aziz Osman, pe langa o carte despre viata profetului si Coranul in limba romana, mi-a dat si o carte de rugaciuni in limba araba, dar totusi diferita fata de cum vorbiti voi {imamul este tatar, vorbeste turca mai mult, dar si araba}, rugaciunile sunt traduse in romana. Eu cum nu stiu aceea limba, araba, ma rog in romana. Fac vreo greseala? Si de ce diferenta de pronuntie la turci si tatari fata de arabi?
    În ce fel diferită?? Că tradusă în română cartea?
    Rugăciunea se face în limba arabă! Exact aşa cum a postat maryam pentru tine, acel filmuleţ. Vorbele trebuie să fie tot alea.
    Nici flor nu ştie arabă, dar şi-a scris pe o foaie de hartie, cu literele alfabetului românesc, AlFatihah şi o citeşte de acolo. Toţi cei care nu am ştiut araba am făcut la fel. Şi eu tot de pe foaie am citit la început.
    Numai dua' (adică ce îi ceri tu în mod special Lui Alllah subhanahu wa ta'ala) la sfârşitul rugăciunii poţi spune în română.
    În rest TREBUIE să foloseşti araba în Rugăciune.
    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     
     

  6.  
    #14
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Quote Originally Posted by alexia mustan View Post
    As Salamu Aleikum!
    Si de ce diferenta de pronuntie la turci si tatari fata de arabi?
    Simplu: pentru că nici tătarii și nici turcii NU SUNT ARABI....și dacă nu sunt arabi..stâlcesc și ei puțin limba arabă....
     
     

  7.  
    #15
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    As salam alaykum
    Surioara alexia mustan sper ca postarea mea sa iti fie de ajutor sa inveti sa faci rugaciunea in limba araba .Ai aici Al Fatha,cu traducerea sensurilor cuvintelor .
    Ce inseamna? Fatiha este in limba araba din verbul “feteha” care inseamna “deschide”. Deci Fatiha inseamna “Deschizatoarea”; si a fost numita “deschizatoarea” pentru ca este prima surah din Cartea cea Sfanta (ATENTIE nu cea care a coborat prima) si ea reprezinta surah cu care incepem salatul. Rasool :SAW: cand era cu ingerul Gabriel Aleyhi Salam, sa deschis cerul dintr-o data, si a coborat un inger si a zis: “Iti dau o veste, care nu a avut-o nici unul dintre Profeti Aleyhum Salam inaintea ta. Surah Fatiha si ultimele ayat din Surah Al-Baqara (2)

    BISMILAH AR- RAHMAN AR- RAHEEM
    Reprezinta semnificatia celui Milos si Indurator. Se spune ca sa fie baraqa (bogatie spirituala) si se cere ajutor de la Allah Subhana Wa Ta’ala, ca sa completezi fapta care intentionezi sa o faci. si se cere ca Allah sa primeasca. {si va mai aduc aminte ca este bine sa il spunem la orice facem} Rasool :SAW: a spus ca daca incepem ceva fara a spune Bismillah Ar Rahaman Ar raheem ii lipseste ceva (nu este complet). {nu se considera cine a facut o ablutiune daca nu spunem Bismillah Ar Rahman Ar Raheem}

    AR RAHAMAN AR RAHEEM
    Amandoua cuvintele vin din cuvantul “rahma” care este “mila”; iar “rahman” este pentru toate creaturile, iar Raheem este NUMAI pentru muminin (cei care se roaga). Allah Subhana wa ta’ala, noua ni-a coborat unu din cele 100. Celelalte 99 sunt la EL si le vom vedea pe Lumea de Apoi inshaAllah. Allah subhana wa ta’ala, este mai milos de noi decat o mama de bebelushul ei.

    ALHAMDULILLAH
    Inseamna multumire lui Allah ATAT si nimanui altul. Pentru ca EL ne ofera toate bunataturile, bunataturi care nu se pot socoti si ne-a dat semnuri sa putem sa facem salaturile si absolute totul. Rasool :SAW: a zis: “Cel mai bun dhakar (sa iti aduci aminte) este: La Illah Illah Allah sic ea mai buna dawa este “Alhamdulillah”

    RABBI LA ALAMEEN
    Reprezinta ca Allah este proprietarul si dispune de absolut tot .In limba araba se spune rabu dar (stapanul casei) dar in araba cand spunem “irrab” se spune numai lui Allah Subhana Wa Ta’ala. “Alamin” este pluralul lui “alam” care inseamna “absolut tot ce exista in afara de Allah Subhana wa ta’ala”; deoarece EL a facut sa existe toate acestea.

    AR RAHMAN AR RAHEEM explicate deja la inceput, iar ea a venit ca fiind metoda din Quran care atrage si in acelasi timp ameninta.

    MALIKI YA WMI DEEN
    “Stapanul sau Regele Zilei de Apoi” (deen avand sensul de socoteala si recompense).

    IYAKA NABUDU WA IYAKA NASTAEN
    nabudhu=tot ce cuprinde-iubire, supunere, frica si de aceea se spune IEKA NABUDHU deci “pe voi(ieka) noi va iubim” NUMAI LA ALLAH SE POATE DA ACEASTA IUBIRE. Frica si supunerea numai pentru Allah trebuie sa o avem.
    ieka nastain=ajutor si numai VOUA va cerem ajutor
    Si niciodata nu se poate spune invers pentru ca frica, supunerea si iubirea este inainte de ajutor. Si ajutorul vine de la Allah numai fiindu-ti frica, iubind si supunandu-te la Allah.

    IHDINA AL SIRATAL MUSTAQEEM
    Indrepta-ne si ghideaza-ne si mentine-ne pe calea cea dreapta.

    SIRATA AL LATHENA AN AMTA ALAYHIM
    Sa ne ghideze, sa ne indrume pe calea celor (care ne-au fost profeti, cei care au crezut in profeti-sadha kin; martiri, oameni buni si cei buni de companie)

    OI RYRI AL MAGHDOBI ALAYHIM WALA DUA ALEEN. AMEEN
    Nu pe calea celor care este suparat pe ei (evrei), nu pe calea celor pierduti (crestini) si se spune AMEN ca Allah sa asculte si sa indeplineasca ceea ce ai cerut.
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  8.  
    #16
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    Iata aici Al Fatiha(Al fatha) cursiv ( NU Uita W-se pronunta ca U iar dublu- EE - ca dublu -ii- deasemeni TH se pronunta ca un fel de tZ -Exemplu -LATHENA se pronunta aproximativ -LA(t)ZINA- )

    AL – FATIHA(Al Fatha)
    Incepe rugaciunea cu ALLAHU AKBAR

    AUDHU BILAHI MINA SHAITAN IRAJIM
    BISMILAH AR- RAHMAN AR- RAHEEM

    ALHAMDULILLAH
    RABBI LA ALAMEEN

    AR RAHMAN AR RAHEEM

    MALIKI YA WMI DEEN

    IYAKA NABUDU WA IYAKA NASTAENnn

    IHDINA AL SIRATAL MUSTAQEEM
    SIRATA AL LATHENA AN AMTA ALAYHIM

    OI RYRI AL MAGHDOBI ALAYHIM WALA DU(uu)A(aaaaa) ALEENnn.

    AMEEN

    Cind vei putea avea acces la youtube vei putea sa asculti atit fatiha cit si sura si iti va fi mai usor sa le inveti .Dar pina atunci este bine sa exersezi dupa ce ti-am trimis
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  9.  
    #17
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    Iti dau si o sura Al-Ikhlas (cea mai scurta din Sfintul Qur`an) ca sa poata fi rugaciunea completa
    Intii zici iar
    BISMILAH AR- RAHMAN AR- RAHEEM
    Apoi spui sura .
    KULHU ALLAHU AHAD
    u li ALLAHU SAMAD
    LA MIALID
    Uoa LA MIU`LED
    Uoa LA MIA~KUN LAHU KUFU ON AHAD


    Nu te speria.Nu este chiar atit de greu .Si mie mi s-a parut greu la inceput dar cu calm si repetitie ai sa reusesti .Eu am reusit cu ajutorul imens al surioarei Gabriela Guettat Allah Subhana Wa Ta`ala sa fie multumit de ea si sa-i daruiasca sanatate si fericire .Daca ai acces limitat la yotube, cind poti ,cauta Sourates : Al-Fâtiha, Al-Ikhlas, Al-Falaq, An-Nâs (copiaza fraza asta si postez-o la cutare yotube) apoi inregistreaza primele doua -Al-Fâtiha, Al-Ikhlas- de acolo pe telefonul mobil ca sa le ai la indemina mereu.

    Daca vrei iti pot da si tot saletul cu toate miscarile ce trebuiesc facute in timpul lui si ordinea lor.
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  10.  
    #18
    Harnic Aliye Alexia's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Romania
    Posts
    121
    Thanked
    24
    Rep Power
    151
    As Salam Aleykum, frate munir, multumesc pentru indrumari. O sa mi le copiez intr-un caiet, mai greu e sapune juramantul de credinta pronunt, dar am ambitia sa le stiu atunci cand vi de credinta. Din pacate pentru mine, net-ul nu imi permite sa intru pe video, si aici la tara nu am musulmani langa mine. O sa imi fac timp sa vin in Bucuresti la geamie vinerea sa vad cum se face rugaciunea, dar fara sa deranjez pe nimeni. Voi sta in spate.
     
     

  11.  
    #19
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    mai greu e sapune juramantul de credinta pronunt,
    Surioara la ce te referi cind spui ca este greu ?La pronuntie ? Nu este greu. Ia incearca si ai sa vezi. Spune,,Ana La ilaha ila Allah ana Muhammed rasulu Allah" Ai sa vezi ca dupa citeva incercari ai sa reusesti .Citeste exact cum ti-am scris .Daca vi la Bucuresti poti venii si la Liga Islamica si Culturala din cartierul Colentina sau la Fundatia Taaiba.unde vei intilnii mai multe surori gata sa te ajute( poti intreba de sora Huda) cu tot ce vrei sa afli si poate, daca vei voi, vei putea si spune juramintul de credinta .Nu trebuie sa fii timida .Tu faci juramintul in fata lui Allah Subhana Wa Ta`ala .Oamenii iti sunt doar martori ai tai.
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  12.  
    #20
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Quote Originally Posted by munir View Post
    Spune,,Ana La ilaha ila Allah ana Muhammed rasulu Allah"
    o mică corectură: ai sărit cuvântul aşhadu = mărturisesc

    ÃÔåÏ Ãä áÇ Åáå ÅáÇ Çááå æ ÃÔåÏ Ãä ãÍãÏ ÑÓæá Çáá

    AŞHADU AANA LAA ILAHA ILA_LLAH U_AŞHADU AANA MUHAMADUN RASULU_LLAH


    exact după pronunţia românescă...
    Deci soră, alexia, citeşte exact cum vezi..ca în română.
    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     
     

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •