Notices
 
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 25
  1. O problema care ma framanta 
    #1
    Member Fadwa's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    5
    Thanked
    3
    Rep Power
    0
    Bismillah,

    Dragi membri, am revenit pe acest forum dupa o absenta destul de indelungata si, Subhaanallah, in inima mea a rasarit nevoia de a-l cunoaste pe Allah Subhanahu wa-ta'ala. Sunt crestina, fascinata de Egiptul Antic si lumea araba inca din copilarie. In ultimul timp, am citit foarte mult despre religia islamica pentru a-mi forma o parere proprie si personala despre ce cuprinde ea, fara a ma lasa influentata de conspiratia "americano-jidaneasca", asa cum o numea unul din membrii site-ului. Cum am spus, aceasta a trezit in mine nevoie din ce in ce mai puternica de a ma apropia de Islam. As dori sa aflu cateva din experientele membrilor in legatura cu convertirea de la crestinism la Islam, probleme intampinate, evenimentele frumoase traite in sanul acestei credinte.

    Pana la urmatorul post,
    Jazakallah.


    (PS: Sper sa nu supere pe nimeni ca am folosit expresii islamice, dar, dupa parerea mea, prezinta cea mai pura si mai dezinteresata forma de apreciere a puterii divine)
     
     

  2. Urmatorii 2 au spus mersi lui Fadwa pentru acest subiect

    Alexyna (06-01-2010), maha (06-03-2010)

  3.  
    #2
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Draga sora , Assalamu alaikom wa rahmatu-llah .

    Nu am cum sa spun parerea mea pentru ca nu am o astfel de experienta, insa cred ca fiecare om convertit are o serie de semtimente si experiente proprii care sunt diferite comparativ cu restul celor convertiti .
     
     

  4.  
    #3
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Salam aleikum,ce sa zic.Nu stiu daca am ce impartasi,eu am facut ce-am simtit.Si anume totul s-a intimplat intr-o singura zi,ba nu ,citeva ore.
    N-am stiut nimic despre Islam ...decit generalitati.Bine ca nu am avut capul imbuibat cu teoria "americano-jidaneasca" hihi.M-au cucerit oamenii (egiptului) familia sotului,cei care ieseau cu noaptea in cap la rugaciune!!Pacea ce o simteam privindu-i de la balcon,niste "stafii" albe strecurindu-se usor in noapte!Socrul meu,o matusa a sotului batrina si firava care isi petrecea aproape toata noaptea in rugaciune,plingind!!!Asa m-am hotarit sa ma informez despre Islam!Dupa citeva ore de lecturat,eram indragostita,imi faceam prima rugaciune(fara sa am habar de orar...) si purtam batic!Si de atunci sunt tot asa.Iubesc Islamul cu patima!Nu consider ca am abandonat crestinismul ,din contra,consider ca mi-am intregit credinta!!!Ce zic oamenii?Ce conteaza??Ei zic multe!De la "te-a convertit barbatul/soacra,te-au fortat ,te-au imbrobodit,te-au schingiuit...ti-au spalat creierii,tradatoare de neam/tara si religie strabuna!".Daca la inceput ma durea,acum ma amuza!
    Parintii,tata a fost mai relaxat,i s-a parut normal ca sotia sa-si urmeze sotul in casnicie,asa a zis el.Eu nu am fost de acord pt. ca exact nu asta a fost motivul convertirii mele ,iar sotul meu nu a avut nicio contributie(desi el spera...)Mama a facut ceva crize,a mai plins...si acum ne mai contram ca nu-i respect Craciunul sau alte sarbatori si ca spal,fac curat.Dar ce ma deranjeaza cel mai tare e ca nici ea nu crede ca nu m-am convertit din prea multa dragoste pt. sotul meu.Am plins,i-am zis sa ma asculte,sa ma creada...iubirea pt. sotul meu si cea pt. Islam nu au nicio legatura.Dragostea pt.Islam vine de la Allah si de-ar fi sa raman singura,la Islam nu voi renunta si inshaAllah,nu voi muri altfel decit muslima!Bineinteles ca si dragostea pt. sotul meu tot de la Allah vine!Alhamdullilah pt. toate darurile pe care mi le-a daruit!
    Sotul,Islamul,copiii!Alhamdullilah!
     
     

  5.  
    #4
    Member Fadwa's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    5
    Thanked
    3
    Rep Power
    0
    Assalamu aleikum, Hannen. Asta zicea si prietenul meu egiptean, sa nu ajung sa ma convertesc de dragul cuiva. E un lucru pe care trebuie sa-l fac eu, din propria mea vointa si, Insha Allah, ar trebui sa fie pentru totdeauna. Ma bucur ca nu ai facut-o de dragul sotului tau si sper ca mama ta, Insha Allah, sa te accepte asa cum esti, cu tot cu religia care face parte din tine. Ma bucur pentru tine, soro si ma bucur pentru fericirea pe care ai gasit-o in Islam. Alhamdullilah.
     
     

  6.  
    #5
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    Pacea fie cu tine,

    fie ca Allah subhanahu wa ta'ala sa iti usureze cautarea adevarului si la fel, sa-ti usureze acceptarea lui, odata ce-l vei gasi!...

    alhamdulillah, am acceptat Islamul, la putin timp dupa ce l-am aflat...alhamdulillah, l-am acceptat "cu totul", fara sa ma gandesc deloc la "ceilalti"... nu m-a interesat pe moment decat CUM sa fac sa fiu pe placul lui Allah subhanahu wa ta'ala...indiferent de ce eforturi ar fi trebuit sa fac, sau de ce efecte va avea acest lucru asupra celorlalti...si subhanaAllah, nu mi s-a parut absolut nimic prea greu...in timp m-am schimbat cu totul, insa fara sa observ vreo schimbare...subhanaAllah!...

    sfatul meu este sa iti intrebi mereu inima si in clipa in care vei fi sigura ca ai gasit in ea convingerea sincera ca Islamul este drumul adevarat, sa nu mai intarzii nici o clipa, pentru ca nimeni nu stie cat mai are de trait... esti singura care poate hotara in aceasta privinta, doar de dragul Creatorului tau, a nimanui altcuiva...

    nu inceta sa cercetezi, sa cauti, sa inveti...acest forum iti este deschis, ca si inimile noastre...ori de cate ori iti putem fii de folos cu ceva...




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

  7.  
    #6
    membru de onoare iman99's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Iordania
    Posts
    1,017
    Thanked
    552
    Rep Power
    1090
    As'salamu aaleikom
    Ma rog lui Allah sa te calauzeasca draga sora spre adevar.Aamen

    Cum zice si Um rashid,atunci cand faci pasul nu te mai gandesti la nimic si nimeni ci doar la inima ta.Nu te intereseaza ce spune mama,sora,fratele vecinu..inima ta isi cauta locul ei de odihna(rugaciunea si dragostea pentru o singura Divinitate)
    Iar problemele care apar dupa ce lumea afla, sunt neainsemnate pentru ca inima este puternica si lupta pentru ceea ce a realizat.

    Allah sa fie cu noi si sa nu murim altfel decat DREPTCREDINCIOSI MUSULMANI!Aamen
    Cel mai bun Cuvant este Cuvantul Lui Allah(Quranul) si cea mai buna calauzire este cea a profetului Muhammad ,si cele mai rele chestiuni sunt inovatile,si fiecare inovatie este Bidah si fiecare Bidah este ratacire si fiecare ratacire duce in Focul Iadului(Muslim)


    www.assimalhakeem.com
     
     

  8.  
    #7
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    353
    buna ziua tutror,
    am avut si eu asemenea problema,o mai am inca,dar am inteles ca sunt pe drumul gresit.
    egiptul antic si povestile din 1001 de nopti, nu au legatura cu islamul de azi,ceea ce ne fascineaza din carti,nu se potriveste cu realitatea de azi.
    cel mai bine pentru a cunoaste un lucru este sa il vezi,sa il simti ,sa il traiesti.
    altfel ne imbatam cu apa rece iar trezirea din vis este foarte dureroasa.
    deocamdata am vizitat egiptul,am incercat sa vad daca ma pot potrivi tabloului de acolo,m-am intors cu sotul in Romania si deocamdata stam aici.
    Draga Fatwa,fiecare are experienta lui,asa cum are caracterul taria,personalitatea lui....ce este valabil pentru cineva, nu obligatoriu se potriveste tie.
    NUMAI EXPERIENTA PERSONALA este hotaratoare.
    fereste-te de exaltari,fereste-te de extreme si de cai cu vorba mieroasa.
     
     

  9.  
    #8
    Member Fadwa's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    5
    Thanked
    3
    Rep Power
    0
    Dragi ummraschid si iman99, dar si tuturor celorlalti care mi-ati raspuns, va multumesc din suflet pentru bunatatea cu care ati tratat aceasta chestiune a spiritualitatii mele. Allah subhanahu wa ta'ala m-a ajutat si am terminat de lecturat Qur'anul. Am incercat sa inteleg cat de bine am putut Cartea si nu am lasat nicio informatie necercetata si inteleasa pe deplin. Am gasit fragmente semnificative din Hadith-uri si cu ajutorul Celui Atoatestiutor si Drept le voi parcurge si pe acelea. Parintii incep sa se obisnuiasca cu ideea de Islam si incerc sa dizolv stereotipurile construite pe seama unor precepte ale religiei islamice.

    Am decis ca, daca dragostea mea pentru Islam persista si imi rezolv ultimele neclaritati cu privire la aceasta religie, voi imbratisa Islamul in luna septembrie deoarece doresc sa am in momentul convertirii un prieten musulman care m-a ajutat mult aproape. Jazakallah din nou pentru caldura si prietenia de care ati dat dovada. Alhamdullilah!
     
     

  10.  
    #9
    Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    3
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    as'salamu alaikum
    draga mea din pacate nu esti singura care se confrunta cu astfel de probleme.singurul lucru pe care il poti tu face este sa incerci sa le explici despre Islam daca vor sa te asculte.incearca necontenit sa le oferi o viziune despre credinta ta.nu poti sti niciodata cand vor fi pregatiti sa te asculte dar tu fa tot ce iti sta in putere sa le arati calea spre adevar.roaga-te lui Allah sa ii calauzeasca pe cei dragi tine pe calea spre Islam .fii binecuvantata si nu iti pierde speranta
     
     

  11.  
    #10
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    Quote Originally Posted by Fadwa View Post

    Am decis ca, daca dragostea mea pentru Islam persista si imi rezolv ultimele neclaritati cu privire la aceasta religie, voi imbratisa Islamul in luna septembrie deoarece doresc sa am in momentul convertirii un prieten musulman care m-a ajutat mult aproape. Jazakallah din nou pentru caldura si prietenia de care ati dat dovada. Alhamdullilah!

    Pace fie cu tine, draga Fadwa,

    alhamdulillah pentru hotararea ta, nu pregeta, daca inima ta este convinsa, inshaAllah...
    Allah subhanahu wa ta'ala sa iti netezeasca calea spre lumina Sa, spre clipa in care iti doresti sa marturisesti Shahada, inshaAllah ta'ala...




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

Page 1 of 3 123 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •