Notices
 
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 30
  1. Idei gresite despre islam 
    #1
    Deosebit flor6's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    uk
    Posts
    288
    Thanked
    33
    Rep Power
    323
    Lumea musulmană este una a controverselor. Cei mai mulţi oameni nu ştiu exact regulile impuse de religia islamică, dar au o părere formată pe baza zvonurilor auzite(tv,presa....etc)
    Terorismul, poligamia, fanatismul sau femeile lipsite de drepturi sunt doar câteva dintre concepţiile greşite cu privire la islam ale persoanelor de alte religii.Mereu m privit femeia din islam ca pe o femeie robot.CAT DE MULT GRESEAM!!
    1. Mereu m-am gandit ca este scandalos ce cred "ei" despre Iisus:"Musulmanii îl urăsc pe Iisus"
    Mulţi oameni sunt uimiţi când află că, potrivit credinţei islamice, Iisus este unul dintre cei mai mari mesageri ai lui Dumnezeu.Iisus este, de altfel, menţionat în multe versete din Coran şi este adesea oferit ca exemplu de virtute şi caracter. Totuşi, marea diferenţă între creştinism şi islamism este că musulmanii nu cred că Iisus a fost Dumnezeu (doar atat fara ura)
    2.Islamul nu tolerează alte religii
    "Ucideţi necredinciosul" este fraza pe care mulţi oameni. Islamul a acordat întotdeauna respect şi libertate religiilor de orice fel. In Coran se spune: "Dumnezeu nu îţi interzice să stai cu ei, dacă nu vor să se lupte cu tine pentru religie sau să te izgonească din casa ta, pentru că Dumnezeu îi iubeşte pe cei drepti".
    3.Femeile nu au drepturi
    Femeia cu un văl din cap până în picioare, nedreptăţită şi căreia nu i se permite să conducă este imaginea comună când vine vorba despre tratamentul femeii în islam. Deşi sunt ţări musulmane în lume care impun reguli dure pentru femei, acestea nu sunt reguli islamice. Multe dintre aceste ţări au legi culturale care sunt împotriva învăţăturilor din Coran.Islamul a redat femeilor multe din drepturile lor şi Mohamed a spus chiar că "femeile sunt jumătatea identică a barbaţilor". O femeie musulmană are dreptul să refuze sau să accepte orice peţitor şi poate cere divorţul. Nici o lege islamică nu interzice femeii musulmane să iasă din casă sau să conducă. În plus, în ceea ce priveşte educaţia, o femeie este obligată să caute cunoaşterea şi este considerat păcat dacă nu face acest lucru.

    Oamenii(crestini) daca si-ar lua valul de pe ochi si ar citi din pura curiozitate(asa ca si mine) ce este islamul folosind chiar qur'an-ul nu doar mass media "crestina" sa ii spunem asa ar intelege ce am inteles si eu.Marturisesc caci sunt crestina si "ai mei"ma judeca (dupa modul cum gandesc) si am tot auzit de"te atrage raul;vei plati cu viata;vei sta inchisa in propia casa;ai ratacit calea" as avea si eu o simpla intrebare:
    Dintre sute de carti publicate,dupa aparitia atator zeci de religii noi,unde as putea gasi eu biblia in care sa gasesc "concepte corecte ale credintei" si sa stiu ca nu sunt contestate de nimeni?
    Am inteles un lucru pana acum:Musulmanii nu au un alt Dumnezeu;cu totii vorbim despre Creatorul Universului.Cine este Allah?Este un cuvant arab care inseamna Unicul si Singurul Dumnezeu care se cuvine sa fie adorat.Aceasta este o idee care este impartasita de majoritatea oamenilor.
     
     

  2.  
    #11
    Member tasnim1's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Egypt
    Posts
    23
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Scrii mieros doamna secretara Abbu. Foarte mieros, dar cine te mai crede? Ce cauti oare pe un site musulman? material pentru murdariile pe care urmeaza sa le postezi in blogurile tale?
    Haide sa citam doar putin din minunatele tale postari:
    " Ca romani trebuie sa fim avertizati de amenintarea ce planeaza asupra tarii noastre, noua membra a Uniunii Europene, din partea infiltrarii legilor si impunerilor Islamului, fenomen puternic ce se manifesta deja in majoritatea tarilor europene", sau...alt citat din vorbele tale: " Asudate,citid pe balbaite texte scrise de imanii veniti din tarile arabe,aceste mumii negre,vor legea islamica....adica sa ne intoarcem la lumanare si la closetul turcesc...si desigur la dominatia exclusiva a barbatilor asupra femeilor"...sau altul: "
    Pai dragi musulmanosi,duceti-va frate in afganistam,inrolati-va in armata lui Nenea Bidiladen...luptati impotriva criminalilor....
    dar mai usor este sa provoci,sa scri lozinci si sa scuipi pe cei ce au respectat ordinul primit ca soldati....nu ca derbedei ca voi,tovarasi musulamani".
    Ar fi totusi interesant de citit si ce au comentat cei care te cunosc in realitate , la postarile tale.
    Asa ca lasa mai bine mierosenia ca nu ti-o mai ia nimeni in seama acum. esti atat de murdara la suflet ca mi-e doar mila de tine. nu ai decat noroi si noapte si muuult frig acolo unde ar trebui sa fie sufletul.
    Allah sa se indure de tine!
     
     

  3.  
    #12
    Deosebit flor6's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    uk
    Posts
    288
    Thanked
    33
    Rep Power
    323
    pot sa stiu si eu pe ce te bazezi cand afirmi asta?cretinii sunt ceima marconsumori e droguri si alcool.verifica rata in fiecare tara crestina si vei vedea dece vb
     
     

  4.  
    #13
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    assalamu alaykum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

    draga Flor, tu scrii, mashaAllah, din punctul de vedere al unei crestine, cu un crescand interes pentru Islam, pentru religia care este, de fapt, ACELASI mesaj initial al evreilor, al crestinilor, al tuturor robilor lui Allah...mi se pare deci logic ca tu, contrar lui abbu, sa intelegi mult mai bine si mai repede, pe cand ea, nu cred ca reprezinta vreo religie anume...

    abbu, nu te-ai prezentat, cand ai venit pe forum, decat sporadic, nu raspunzi la acuzatiile care iti sunt aduse, nu reiese din postarile tale, daca esti crestina, evreica, sau ateista, ci DOAR ca nu suporti Islamul si nu-i suporti nici pe cei care il reprezinta sau prezinta un cat de infim interes pentru el...

    sper sa fii macar atat de fair, incat sa-ti dai arama pe fata, sa stim macar cu cine discutam, daca doresti un dialog, cu adevarat...daca nu doresti decat sa improsti cu noroi, sa iti prezinti "tezele" sau doar sa aduni material, pentru blogguri, cum a spus sora Tasnim, lectura placuta, sa nu te astepti sa ti se dea apa la moara...cel putin din partea mea...




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

  5.  
    #14
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    354
    drasgele mele surori....chiar si pentru [practicante este interzisa generalizarea...."crestinii sunt cei mai mari consumatori de droguri..."
    de ce nu vedem si paiul din ochiul nostru si de ce generalizam?
    TOTI CRESTINII??...TOTI MUSULMANII...??
    masina cu care te plimbi au inventat-o crestinii si o produc tot ei....

    tasmin...le amesteci ...daca ai un raspuns concret scrie....daca nu...lasa fabulatiile...nici asta nu e islamic....
     
     

  6.  
    #15
    Member tasnim1's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Egypt
    Posts
    23
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Salam aleikum
    In primul rand doamna Abbu NU suntem surori cu un suflet si o inima atat de murdara cum ai tu. Tu nu esti sigur musulmana , de fapt esti un nimic. Un nimic care se crede CEVA. Am spus clar si amestecul e doar in capul tau plin de ura: raspunsurile date pe blogurile tale de cei care te stiu in realitate, spun totul despre cine esti.
    Mi-e sincer mila de sotul tau si de copiii tai...daca chiar ii ai. Ar trebui sa stie bietul om pe mana cui sunt copiii lui. Allah sa aiba grija de ei si sa ii pazeasca de rautatea ta.
    Nu ai ce sa faci, ai recunoscut singura, Islamul se intinde in lume Allhamdulillah in ciuda disperarii unora ca tine. Allhamdulillah musulmanii vor fi tot mai multi pe zi ce trece. Si tu cu rautatea ta nu faci decat sa te apropii cu pasi siguri de Iad.
    Allah sa ii binecuvinteze pe toti musulmanii , sa le sporeasca randurile si sa ne apere de Sheitanii reali si de cei umani amin
     
     

  7.  
    #16
    Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    49
    Thanked
    2
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by suleiman View Post
    Abbu, vorbele tale nu schimba faptul ca cei nemusulmani , oricat de tare se straduiesc sa arate cat de buni sunt ei, sunt plin de ura fata de o religie PURA din toate punctele de vedere.

    Telmiza, primul filmulet il prezinta pe Al-jafri care inventeaza in multe locuri Hadithuri inexistente doar ca sa arate Islamul asa cum si-a planuit el ... Ma mira cum iti place unul care inventeaza un islam si ii consideri fundamentalisti pe cei care ii cheama pe oamenii sa se intoarca la Islamul adevarat.

    Dau exemple:
    Mie imi place sa vizitez mormintele si sa cer de la ALLAH ce vreau prin cei morti, asa imi place sa ma apropiu la ALLAH prin cei morti .... Vine unu si imi zice ca ceea ce fac e pacat si imi arata de ce .... Normal ce ar trebui sa fac ??? Sa mint si sa inventez hadithuri care sa justifice ceea ce fac si sa-l acuz pe cel care ma sfatuieste ca este un om rau, fundamentalist .... sau sa zic o ALLAH IARTA MA caci eram pe calea gresita ?!!!!

    De ce sa beau din robinet daca am o fantana, si de ce sa beau din fantana daca am un izvor ?
    De ce neaparat trebuie sa ma iau dupa unu ca imi place ce zice fara sa verific ceea ce spune ???
    Salam aleykom, multumesc pt replica Suleiman.
    Deci discursul bazat pe acest hadis este inventat ?
    Daca da,imi cer scuze pt postare. Dar adevarul este m-a impresionat foarte mult discursul,felul in care s-a adresat si iubirea pe care o transmite sheikhul. Mi-ar placea ca si alti sheici sa poate sa transmita invataturi la modul cum o face Al-Jifri.
     
     

  8.  
    #17
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    Quote Originally Posted by abbu View Post
    drasgele mele surori....


    Nici prin cap nu ne trece - surori - mai mult decat in umanitate!...

    ...multumim de altfel pentru "reclama" pe care ne-o faci... de cele mai mult ori, efectul este exact invers celui scontat !...
    ...contrar convingerii tale, nimeni nu doreste sa te desfiinteze, nici macar "islamic" - cat despre defaimare, mai mult decat o faci tu insati, nu am putea noi face, nici sa vrem!...
    ...cat despre imbrobodeala, alhamdulillah, si noi suntem - la propriu, si tu esti, insa din pacate, la figurat!...Dumnezeu sa aiba mila de tine!...




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

  9.  
    #18
    Deosebit flor6's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    uk
    Posts
    288
    Thanked
    33
    Rep Power
    323
    [QUOTE=abbu;42477]drasgele mele surori....chiar si pentru [practicante este interzisa generalizarea...."crestinii sunt cei mai mari consumatori de droguri..."
    de ce nu vedem si paiul din ochiul nostru si de ce generalizam?
    TOTI CRESTINII??...TOTI MUSULMANII...??
    masina cu care te plimbi au inventat-o crestinii si o produc tot ei....

    deci sa fac o precizare nu sunt practicanta am spus ca sunt de religie ortodoxa.caci citesc coranul asta nu ma trece automat nici la practicanta nici la islam.
    de generalizat aici esti tu singura perosna care o face.eu cand afirm ceva pot si dovedi.cand am spus caci crestinii sunt cei mai mari consumatoti de droguri si alcool am spus pentru ca eu stiu ca asa e.am terminat un faculate de asistenta sociala si sunt lucrator in domeniul social.in decursul nilor prin studii si practica am vazut destule.mergi te rog la directia de asistenta sociala si vezi acolo te rog staticii despre asiatenta sociala a persoanelor depedente pe plan local sau mondial.o sa fii ingrozita te asigur si daca tot nu o sa fii multumita pot trimite din lucarea mea de licenta grafice ce au fost oficial publicate.daca as continua sa vb despre asta as putea scrie pana maine dimineata.
    masina e ceva ce a creeat omul si nu trebuie sa fim mandrii ca suntem crestini caci ei au creeat masina.ea a fost creeata ca asa a fost voia Sa.dar totusi si in romania si in afara cele mai renumite spitale au ca cei mai renumiti doctori oameni MUSULMANI savanti care au facut descoperiri pentru a salva viata.
    deci cand vb d crestini putem afirma ca sunt impartiti in 2 crestini si asa "numitii"crestini la fel si cu musulmanii.deci mai bine ar fi sa il lasam pe Allah,Mohamed si Islam asa cm sunt ei in coran (nu am vazut ca musulmanii sa scrie lucruri rusinoase la adresa lui Iisus si a Sfintilor nostri) si sa discutam biblia nostra daca tot vremsa orbim despr credinta.
    suntm crestine si avem dreptul de a e spune parerea despre biblie nu?
     
     

  10.  
    #19
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    354
    incep sa te inteleg.
    nu esti nici in car nici in caruta.
    ai catev cunostiinte sumare,o faculltate-probabil particulara-care te face sa crezi ca ai soluti lucrurilor.

    nu o ai...romanii sunt betivi(unii) consuma droguri(unii) dar sunt si altii care lucreaza in stiinta,industrie automatizare,electronica si programare,domenii unde nu ai ajuns.
    la fel sunt evrei corecti muncitori si gospodar,la fel sunt musulmani corecti,muncitori si gospodari,etc....etc...
    ai vrut sa "atingi" crestinii,dar nu ai facut-o cu dibacie....

    sau poate ai o statistica "
    cate droguri se consuma de catre crestini?cate la suta de locuitori fata de alte tari,cat alcool se bea fata de alte tari.

    Stiu....ai lucrare de licenta oficial publicata...e plin netul de referat si de ineptii cat casa.....

    astept statistica sau trimitere la material documentar
    in caz contrar consider defaimare ceea ce faci si nu e nici ortodox si nici islamic....
    poate te interesezi de Buda? ca varianta...
     
     

  11.  
    #20
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    354
    Quote Originally Posted by ummraschid View Post


    Nici prin cap nu ne trece - surori - mai mult decat in umanitate!...

    ...multumim de altfel pentru "reclama" pe care ne-o faci... de cele mai mult ori, efectul este exact invers celui scontat !...
    ...contrar convingerii tale, nimeni nu doreste sa te desfiinteze, nici macar "islamic" - cat despre defaimare, mai mult decat o faci tu insati, nu am putea noi face, nici sa vrem!...
    ...cat despre imbrobodeala, alhamdulillah, si noi suntem - la propriu, si tu esti, insa din pacate, la figurat!...Dumnezeu sa aiba mila de tine!...
    dupa marimea literelor imi dau seama ca mi-a raspuns moeratoar(e).
    multumiri.
    multumiri pentru mai multele raspunsuri decat am avut eu intrebari .

    cineva s-a simtit dator sa ma "deconspire" asa ca discutiile au deviat spre locuri nedorite.
    eu propun sa ramanem in cadrul subiectelor si daca fac o remarca sau un comentariu din alt unghi de vedere,ramane la latitudiea moderatorului daca sa mai raman sau nu.
    nu este primul forum unde fara jignesc,fara sa insult,am foat banata.
    faptul -ca nu am cantat in acelas cor -a fost de ajuns.
     
     

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •