Notices
 
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 30
  1. Idei gresite despre islam 
    #1
    Deosebit flor6's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    uk
    Posts
    288
    Thanked
    33
    Rep Power
    323
    Lumea musulmană este una a controverselor. Cei mai mulţi oameni nu ştiu exact regulile impuse de religia islamică, dar au o părere formată pe baza zvonurilor auzite(tv,presa....etc)
    Terorismul, poligamia, fanatismul sau femeile lipsite de drepturi sunt doar câteva dintre concepţiile greşite cu privire la islam ale persoanelor de alte religii.Mereu m privit femeia din islam ca pe o femeie robot.CAT DE MULT GRESEAM!!
    1. Mereu m-am gandit ca este scandalos ce cred "ei" despre Iisus:"Musulmanii îl urăsc pe Iisus"
    Mulţi oameni sunt uimiţi când află că, potrivit credinţei islamice, Iisus este unul dintre cei mai mari mesageri ai lui Dumnezeu.Iisus este, de altfel, menţionat în multe versete din Coran şi este adesea oferit ca exemplu de virtute şi caracter. Totuşi, marea diferenţă între creştinism şi islamism este că musulmanii nu cred că Iisus a fost Dumnezeu (doar atat fara ura)
    2.Islamul nu tolerează alte religii
    "Ucideţi necredinciosul" este fraza pe care mulţi oameni. Islamul a acordat întotdeauna respect şi libertate religiilor de orice fel. In Coran se spune: "Dumnezeu nu îţi interzice să stai cu ei, dacă nu vor să se lupte cu tine pentru religie sau să te izgonească din casa ta, pentru că Dumnezeu îi iubeşte pe cei drepti".
    3.Femeile nu au drepturi
    Femeia cu un văl din cap până în picioare, nedreptăţită şi căreia nu i se permite să conducă este imaginea comună când vine vorba despre tratamentul femeii în islam. Deşi sunt ţări musulmane în lume care impun reguli dure pentru femei, acestea nu sunt reguli islamice. Multe dintre aceste ţări au legi culturale care sunt împotriva învăţăturilor din Coran.Islamul a redat femeilor multe din drepturile lor şi Mohamed a spus chiar că "femeile sunt jumătatea identică a barbaţilor". O femeie musulmană are dreptul să refuze sau să accepte orice peţitor şi poate cere divorţul. Nici o lege islamică nu interzice femeii musulmane să iasă din casă sau să conducă. În plus, în ceea ce priveşte educaţia, o femeie este obligată să caute cunoaşterea şi este considerat păcat dacă nu face acest lucru.

    Oamenii(crestini) daca si-ar lua valul de pe ochi si ar citi din pura curiozitate(asa ca si mine) ce este islamul folosind chiar qur'an-ul nu doar mass media "crestina" sa ii spunem asa ar intelege ce am inteles si eu.Marturisesc caci sunt crestina si "ai mei"ma judeca (dupa modul cum gandesc) si am tot auzit de"te atrage raul;vei plati cu viata;vei sta inchisa in propia casa;ai ratacit calea" as avea si eu o simpla intrebare:
    Dintre sute de carti publicate,dupa aparitia atator zeci de religii noi,unde as putea gasi eu biblia in care sa gasesc "concepte corecte ale credintei" si sa stiu ca nu sunt contestate de nimeni?
    Am inteles un lucru pana acum:Musulmanii nu au un alt Dumnezeu;cu totii vorbim despre Creatorul Universului.Cine este Allah?Este un cuvant arab care inseamna Unicul si Singurul Dumnezeu care se cuvine sa fie adorat.Aceasta este o idee care este impartasita de majoritatea oamenilor.
     
     

  2.  
    #2
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261

    Ai inteles foarte bine, slava lui ALLAH!
    Din nefericire, cele enumerate de tine sunt doar o parte infima din conceptiile gresite pe care le au nemusulmanii despre islam...desi cu parere de rau trebuie sa spun ca exista si musulmani care au conceptii gresite despre islam si mai ales despre aplicarea teoriei in practica...
    ALLAH sa-ti usureze evadarea din intuneric la lumina si sa te ajute sa dobandesti integritatea si independenta care sa-ti permita alegeri!
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  3.  
    #3
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    354
    acestea sunt stereotipuri plimbate pe toate forumurile de oameni care prind din zbor o vorba-doua sicred ca stiu ce e islamul/
    Alte intrebari ,actuale se pun:
    -integrarea emograntilor cu sau fara viza
    -raspandirea fundamentalismului
    -sursele de bani din droguri -vezi afganistan
    si multe altele....
    povestea cu fetita si cu femeile sclave....sunt fumate...
     
     

  4.  
    #4
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    354
    Quote Originally Posted by maryam View Post

    ...desi cu parere de rau trebuie sa spun ca exista si musulmani care au conceptii gresite despre islam si mai ales despre aplicarea teoriei in practica....
    poti detalia putin pentru cineva jumatate islamic ce vrei sa spui...?
    cum vezi aplicarea corecta a teoriei in practica ???
     
     

  5.  
    #5
    Deosebit flor6's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    uk
    Posts
    288
    Thanked
    33
    Rep Power
    323
    abbu pe mine nu ma intereseaza ce se intampla cu toti musulmanii.eu nu judec.nu am drepul(asa am fost inavata si de bunica"lasa-L pe cel de sus sa o faca")si de c m rog sa ne uitam numai la curtea lor.hai sa vb si de crestini.oare ei sunt perfecti?cati oameni ai bisericii nu violeaza,fura sau mai stiu eu ce?se face atata zarva?ce fac ai nostrii prin alte tari?ne-am suparat ca italia s-a rasculat impotiva romanilor.si la noi nu se face trafic de fiinte?aici eu nu am vazut indian(hindu)pachistanez(hindu sau musulman)sa se fur inre ei asa cum se vede la crestinii nostrii.ei sunt frati.bineintels ca sunt si exceptii numai ca a crestini sunt prea multe.
    oare oamenii islamului sunt vinovati de toate relele?numai ei fac atentate?normal cineva trebuie sa fie.de ce nu or fi japonezii sau rusii sau italienii.simpl:ca einu au ce au tarile arabe.pentru ca atunci cand amercanilor sau englezilor li se termina benzina ei dau comanda de un atentat si ies in fata camerelor si zic:au fost arabii.hai la ei!!si uite asa mai mor oamenii fara vina iar ei isi rezlva deficitul bugetar ca e mai ieftin sa iei decat sa importi.
    vreau si euun titlu de carte abrobat de biserica crestina care o fi dintre ele(ca acu au iesit tip tip ca dupa ploaie sute)in care ei sustin tot ce e spune de islam rau ceea ce e publicat in presa ex.profetul a fost un violator si a incurajat asta.sau noi ne amintim de turci d pe vrmea lui stefan?de ce u vb de rusi caau lasat o sumedenie de copiisi sa le cerem pensie alimentara?
    asa si eu pot scrie maine mai stiu ce bazaconii si despre Allah caci dreptul la exprimare este liber.nu am vazut nici site slamic sa zica si de crestini asa cum scriem ni despre ei.asa ar putea si ei sa scrie:noi ne imbogatim din droguri caci crestinii au evoie de ele,rad de noi ca aveam 2 neveste macar suntem domnisi le recunoastem legal ei au 2 sau 3 dar legala doa una iar aialalta e in secret.noi facem copii si ei dar ei ii lasa in strada.si sa vb de femeia crestina,saraca nu e batuta(amterminat o fac de sistenta sociala stii procentul in romania la abuz asupra femeiei?)de catre unsot betiv,si multe dar ele munces sa intretina familia(au servici si vin si acasa la spalat,curat calcat)asta sa nu mai vb de cate crime si ---uri si chiar si atentate chiarsi i amerca de catre asa zisii crestini ai bisricii anglicane.doar doar nu o fi prosti sa recunoasca ca e mai simpl sa dai vina pe arabi.
    daca am face o paralela dintre femeile romance si cele din tarile arabe sa vedem cum e?
    si tot asa am putea sa gasim nod in papura pana as scrie carte despre islam-crestinism si sa e amntim cine au inceput razboaiele de-a lungul timpul islamistii sau crestinii?
     
     

  6.  
    #6
    Deosebit flor6's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    uk
    Posts
    288
    Thanked
    33
    Rep Power
    323
    Quote Originally Posted by abbu View Post
    poti detalia putin pentru cineva jumatate islamic ce vrei sa spui...?
    cum vezi aplicarea corecta a teoriei in practica ???
    sa inteleg ca tu esti sa spunem pe jumatate musulmanca(ceea ce e incorect ori esti musulman ori nu)si ai ceva timp petrecut cu sotul tau.spune-mi tu ca jumatate crestina si jmatate musulmanca cum vezi tu islamul?
     
     

  7.  
    #7
    Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    49
    Thanked
    2
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by abbu View Post
    acestea sunt stereotipuri plimbate pe toate forumurile de oameni care prind din zbor o vorba-doua sicred ca stiu ce e islamul/
    Alte intrebari ,actuale se pun:
    -integrarea emograntilor cu sau fara viza
    -raspandirea fundamentalismului
    -sursele de bani din droguri -vezi afganistan
    si multe altele....
    povestea cu fetita si cu femeile sclave....sunt fumate...
    Integrarea emigrantilor cu/fara viza este treaba guvernelor,si nu a religiei..
    Fundamentalismul este o fatza falsa a Islamului, promovata de cate unii care vor sa distruga religia din interior, care vor sa arate lumii ca Islamul este ASA. Uita-te la filmarea asta,cred ca ai sa intelegi multe..

    Sursele de bani din droguri...evident ca sunt interzise de Islam)) este haram sa te droghezi,sper ca stii asta. Uite un film interesant, deocamdata nu i-am gasit torrentul....
     
     

  8.  
    #8
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Abbu, vorbele tale nu schimba faptul ca cei nemusulmani , oricat de tare se straduiesc sa arate cat de buni sunt ei, sunt plin de ura fata de o religie PURA din toate punctele de vedere.

    Telmiza, primul filmulet il prezinta pe Al-jafri care inventeaza in multe locuri Hadithuri inexistente doar ca sa arate Islamul asa cum si-a planuit el ... Ma mira cum iti place unul care inventeaza un islam si ii consideri fundamentalisti pe cei care ii cheama pe oamenii sa se intoarca la Islamul adevarat.

    Dau exemple:
    Mie imi place sa vizitez mormintele si sa cer de la ALLAH ce vreau prin cei morti, asa imi place sa ma apropiu la ALLAH prin cei morti .... Vine unu si imi zice ca ceea ce fac e pacat si imi arata de ce .... Normal ce ar trebui sa fac ??? Sa mint si sa inventez hadithuri care sa justifice ceea ce fac si sa-l acuz pe cel care ma sfatuieste ca este un om rau, fundamentalist .... sau sa zic o ALLAH IARTA MA caci eram pe calea gresita ?!!!!

    De ce sa beau din robinet daca am o fantana, si de ce sa beau din fantana daca am un izvor ?
    De ce neaparat trebuie sa ma iau dupa unu ca imi place ce zice fara sa verific ceea ce spune ???
     
     

  9.  
    #9
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    354
    Domnule Suleiman,cei nemulsulmani,poate intr-o anumita proportie confirma ceea ce spui dumneata,asa cum evreii au cuvinte rele desppre alte religii si musulmanii la randul lor au de asemeni .
    Asa ca -parerea mea-este sa ne ferim de generalizare...
    cand am generalizat ,am taiat toate puntile de colaborare si intelegere.

    apoi inca nu exista pe lume ceva pur si ceva pozitiv 100%.
    oamenii redusi,fara cunostiinte judeca dupa aparente,nu conteaza unde vrei dumneata sa bei apa,conteaza sa ma lasi si pe mine in curtea mea sa beau apa de unde vreau..
    dar daca imi spui ca numai apa bauta in felul dumitale este buna....aici avem o problema
     
     

  10.  
    #10
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    354
    niciodata nu vizionez filmuete pe you tube sau alte surse...sunt filmulete propagandistice,facute specuial sa fie raspandite repede si la cat mai multi.
    guvernele asa cum spui au raspunderea.de aceea la intrare si la darea vizei trebuie sa ii puna pe emigranti sa semneze conditiile.cine vrea....bine cine nu ia trenul inapoi.
    apoi.
    si in crestinism folosirea drogurilor este interzisa....si nu se folosesc....
    bani buni face alquaida din droguri,asa cum fac si crestinii columbieni...unde ajung banii....la Laban,la Gaza,la Iran.....banii nu au miros....asa ca inchidem ochii....

    cred ca o idee care nu stiu daca este gresita sau nu este ca islamul nu se insurubeaza in realitate....preferea sa traiasca pragmatic,teoretic,toate religiile s-au adaptat zilei de azi afara de islam....asta nu il va ajuta sa se dezvolte
     
     

Page 1 of 3 123 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •