Notices
 
Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 21 to 30 of 30
  1. Idei gresite despre islam 
    #1
    Deosebit flor6's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    uk
    Posts
    288
    Thanked
    33
    Rep Power
    323
    Lumea musulmană este una a controverselor. Cei mai mulţi oameni nu ştiu exact regulile impuse de religia islamică, dar au o părere formată pe baza zvonurilor auzite(tv,presa....etc)
    Terorismul, poligamia, fanatismul sau femeile lipsite de drepturi sunt doar câteva dintre concepţiile greşite cu privire la islam ale persoanelor de alte religii.Mereu m privit femeia din islam ca pe o femeie robot.CAT DE MULT GRESEAM!!
    1. Mereu m-am gandit ca este scandalos ce cred "ei" despre Iisus:"Musulmanii îl urăsc pe Iisus"
    Mulţi oameni sunt uimiţi când află că, potrivit credinţei islamice, Iisus este unul dintre cei mai mari mesageri ai lui Dumnezeu.Iisus este, de altfel, menţionat în multe versete din Coran şi este adesea oferit ca exemplu de virtute şi caracter. Totuşi, marea diferenţă între creştinism şi islamism este că musulmanii nu cred că Iisus a fost Dumnezeu (doar atat fara ura)
    2.Islamul nu tolerează alte religii
    "Ucideţi necredinciosul" este fraza pe care mulţi oameni. Islamul a acordat întotdeauna respect şi libertate religiilor de orice fel. In Coran se spune: "Dumnezeu nu îţi interzice să stai cu ei, dacă nu vor să se lupte cu tine pentru religie sau să te izgonească din casa ta, pentru că Dumnezeu îi iubeşte pe cei drepti".
    3.Femeile nu au drepturi
    Femeia cu un văl din cap până în picioare, nedreptăţită şi căreia nu i se permite să conducă este imaginea comună când vine vorba despre tratamentul femeii în islam. Deşi sunt ţări musulmane în lume care impun reguli dure pentru femei, acestea nu sunt reguli islamice. Multe dintre aceste ţări au legi culturale care sunt împotriva învăţăturilor din Coran.Islamul a redat femeilor multe din drepturile lor şi Mohamed a spus chiar că "femeile sunt jumătatea identică a barbaţilor". O femeie musulmană are dreptul să refuze sau să accepte orice peţitor şi poate cere divorţul. Nici o lege islamică nu interzice femeii musulmane să iasă din casă sau să conducă. În plus, în ceea ce priveşte educaţia, o femeie este obligată să caute cunoaşterea şi este considerat păcat dacă nu face acest lucru.

    Oamenii(crestini) daca si-ar lua valul de pe ochi si ar citi din pura curiozitate(asa ca si mine) ce este islamul folosind chiar qur'an-ul nu doar mass media "crestina" sa ii spunem asa ar intelege ce am inteles si eu.Marturisesc caci sunt crestina si "ai mei"ma judeca (dupa modul cum gandesc) si am tot auzit de"te atrage raul;vei plati cu viata;vei sta inchisa in propia casa;ai ratacit calea" as avea si eu o simpla intrebare:
    Dintre sute de carti publicate,dupa aparitia atator zeci de religii noi,unde as putea gasi eu biblia in care sa gasesc "concepte corecte ale credintei" si sa stiu ca nu sunt contestate de nimeni?
    Am inteles un lucru pana acum:Musulmanii nu au un alt Dumnezeu;cu totii vorbim despre Creatorul Universului.Cine este Allah?Este un cuvant arab care inseamna Unicul si Singurul Dumnezeu care se cuvine sa fie adorat.Aceasta este o idee care este impartasita de majoritatea oamenilor.
     
     

  2.  
    #21
    Deosebit flor6's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    uk
    Posts
    288
    Thanked
    33
    Rep Power
    323
    spre informnatia dumitale doamna secretara daca ai lasa biroul si ai naviga prin problemele mondiale ai intelege ce vreau eu sa spun.cand am afrirmat crestini nu vb de ro.crestini sunt si in italia,spania,america.eu vb de crestini in general.o alta informatie este ca facultatea mea este de stat si una dintre cele mai renumite.iar la profesori care se respecta nu mergi cu internetul.
    ti-am facut trimitire la nivel mondial la situatia persoanelor dependente.tarile cele de top sunt uk,olanda,spania,italia(tari ce au ca religie crestinismul,catolic,ortodox,biserica anglicana etc.....dar care cand ii intrebi de religie spun ca sunt crestini)america de nord si asia(in special filipine)sunt tarile cu cea mai ridicata rata de dependenta de droguri.romania,bulgaria,croatia sunt la urma listei si aici s-a facut o precizre ca sunt intermediari caci popultaia e prea saraca pentru a intra in consum.aproximativ 150 de romani au fost arestati in urma traficului de droguri si persoane anual.
    ti-as sugera sa nu mai comentezi situatia mea si sa ma numesti protestanta,sau ceva de buda.nu e pb dumitale ce cred eu sau ce se intampla.de cand am intrat aici nu ti-am adresat nici o intrebare dar continui sa gasesti ceva si sa comentezi la activitatile mele.ce ar fi sa ma ignori?eu nu am pus la indoiala calitatile tale aci stiu ca o secretara trebuie sa fii foarte bun in scriiere si pc.
    ai ceva cu islamul asta e pb ta,cezi ce vrei i vb despre ei cum vrei.niciodata nu am generalizat si mereu am specificat tu toti sunt la fel.revizuieste tot ce am scris.
    poate daca as vrea as gasi si motivul urii tale pt islam si as trece la creearea de ipoteze dar nu e pb mea
     
     

  3.  
    #22
    Harnic memouna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    spain
    Age
    41
    Posts
    188
    Thanked
    26
    Rep Power
    232
    Nu inteleg de ce persoane ca si doamna Abbu intra pe acest site,cu postari din care reiese clar ca uraste islamul,si dupa aceea asteapta sa ce??sa i dam dreptate?Noi nu tinem neaparat ca dansa sa ,,cante.. in cor cu noi,asa cum zice,dar nici dansa nu poate sa astepre de la noi sa fim de acord cu ceea ce spune. Doamna Abbu , nu trebuie sa cantati in acelasi cor cu noi ,si tocmai de aceea, ar trebui sa mergeti sa ,,cantati,, in corul in care va sincronizati cu ceilalti coristi....Prezenta dv pe acest forum ,nu are nici un sens,....Oameni u scopuri ca ale dv, pierd intodeauna ,mai devreme sau mai tarziu,pr ca Allah e Mare.Daca veniti la noi cu un scop bun, sunteti binevenita ...dar daca nu,vedeti va de treburile dv ,si nu va consumati atat ca nu e bine pt sanatatea dv.Defapt ,oricum un psihic prea bun nu cred sa aveti,din moment ceva ocupati cu asa ceva....(si stiti dv mai bine care va sunt intetiile).
     
     

  4.  
    #23
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    354
    Quote Originally Posted by memouna View Post
    Nu inteleg de ce persoane ca si doamna Abbu intra pe acest site,cu postari din care reiese clar ca uraste islamul,si dupa aceea asteapta sa ce??sa i dam dreptate?Noi nu tinem neaparat ca dansa sa ,,cante.. in cor cu noi,asa cum zice,dar nici dansa nu poate sa astepre de la noi sa fim de acord cu ceea ce spune. Doamna Abbu , nu trebuie sa cantati in acelasi cor cu noi ,si tocmai de aceea, ar trebui sa mergeti sa ,,cantati,, in corul in care va sincronizati cu ceilalti coristi....Prezenta dv pe acest forum ,nu are nici un sens,....Oameni u scopuri ca ale dv, pierd intodeauna ,mai devreme sau mai tarziu,pr ca Allah e Mare.Daca veniti la noi cu un scop bun, sunteti binevenita ...dar daca nu,vedeti va de treburile dv ,si nu va consumati atat ca nu e bine pt sanatatea dv.Defapt ,oricum un psihic prea bun nu cred sa aveti,din moment ceva ocupati cu asa ceva....(si stiti dv mai bine care va sunt intetiile).
    vad ca in loc de a dezvolta subiecte va ocupati de persoana mea...
    vreau un citat,un citat di ce am scris AICI din care rezulta ca urasc islamul si plec de buna voie.
    flor....regret nu ai inteles nimic din ce am scris eu....
     
     

  5.  
    #24
    Member tasnim1's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Egypt
    Posts
    23
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Nu trebuie sa dam citate din ce ai scris aici sunt suficiente blogurile in care improsti cu noroi Islamul, pe profetul nostru salalahu aleihi wa salam si pe toti musulmanii. Ti-am gasit si channelurile de pe youtube . Mashaallah sheitan chiar te stapaneste in totalitate. Si eu una nici macar nu cred ca esti femeie, stilul tau aduce mai degraba cu a unui barbat frustrat. Abbu oricum inseamna tata nu mama.
    Dragele mele va propun ceva pentru ca acest personaj murdar clar a intrat aici doar sa faca probleme. Ignorati-l. Complet ca si cum nu ar fi aici. Orice ar posta haideti sa ne comportam ca si cum nu ar exista. O sa plece de bunavoie in final pentru ca vrea replici si nervi si probleme. Daca nu ii facem jocul...sa speram ca ne va scuti de prezenta lui.
    Cu toate ca Inshaallah cel mai potrivit ar fi ca administratorii acestui forum sa il dea afara. Nu este primul forum in care face probleme si nu mi se pare ok sa fie lasat sa faca asta si aici. Nu avem nevoie de postarile lui si nici de prezenta lui aici care doar murdareste acest forum. As intreba si pe ceilalti: cine este de parere ca trebuie scos afara din forum?

    Allah sa binecuvinteze toti musulmanii amin
     
     

  6.  
    #25
    Harnic memouna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    spain
    Age
    41
    Posts
    188
    Thanked
    26
    Rep Power
    232
     
     

  7.  
    #26
    Member Manal87's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    3
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by abbu View Post
    vad ca in loc de a dezvolta subiecte va ocupati de persoana mea...
    vreau un citat,un citat di ce am scris AICI din care rezulta ca urasc islamul si plec de buna voie.
    flor....regret nu ai inteles nimic din ce am scris eu....
    acest lucru se intampla deoarece ai starnit controverse, toata activitatea ta on-line pentru care iti dedici atata timp duce la calcarea in picioare a religiei noastre, din fiecare rand pe care il scri reiese ura ta fata de tot ce inseamna Islam si Musulman, dar in acelasi timp intri pe forumuri islamice si incerci sa pari persoana cea buna, ce urmaresti de fapt?

     
     

  8.  
    #27
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    354
    si pentru ca aceata va fi ultima postare aici multumesc gazdelor pentru buna primire si discreti,pentru rabdare si intelegere.
    din pacate sunt persoane care imediat ce apar eu pe un forum reusesc sa ma ponegreasca si sa ma determine sa le demasc,pe ele si pe alti asa zis "buni musulmani" dar care fac numai rau islamului -----strand intoleranta,ura,razbunare...
    acestora le raspund in blogurile ,mele lor si numai lor.
    nu urarsc islamul,dar prefacatoria si rautatea imi displac.

    fara aceste "prietene" nu m-as fi atins decat cu respect si curiozitate de aceasta religie.
    urez tuturor celor cu adevarat credinciosi si iubitori ai acestei religii -numai bine.
     
     

  9.  
    #28
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by abbu View Post
    si pentru ca aceata va fi ultima postare aici multumesc gazdelor pentru buna primire si discreti,pentru rabdare si intelegere.
    din pacate sunt persoane care imediat ce apar eu pe un forum reusesc sa ma ponegreasca si sa ma determine sa le demasc,pe ele si pe alti asa zis "buni musulmani" dar care fac numai rau islamului -----strand intoleranta,ura,razbunare...
    acestora le raspund in blogurile ,mele lor si numai lor.
    nu urarsc islamul,dar prefacatoria si rautatea imi displac.

    fara aceste "prietene" nu m-as fi atins decat cu respect si curiozitate de aceasta religie.
    urez tuturor celor cu adevarat credinciosi si iubitori ai acestei religii -numai bine.


    Sper si ma rog ca din astia ca tine sa nu uite ce au scris ca este ultima postare si sa ne lase!
    Sa vina inapoi cand or fi pe placul lui ALLAH si or avea de transmis un mesaj despre islam: corect si mai ales islamic!
    Pentru nemusulmani: bine ati venit de veniti cu pace nu cu razboi!


    PS: precizarile sunt de 2 lei esti de ras, zau asa, pacat de tine..."fata" "draga"
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  10.  
    #29
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Iertati ma daca intervin ...
    Ani de zile am fost acuzat ca sunt "dicatator" si nu-l accept pe celalalt si nu stiu sa-mi argumentez ideile si si si ....

    De ce nu incercati voi sa fiti mai calmi si sa-l primiti pe cel care nu este ca si voi asa cum ne-a invatat Islamul ... cu rabdare si o floare atata vreme cat nu depaseste limita bunului simti ?
     
     

  11.  
    #30
    Deosebit ibadat's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    romania
    Age
    42
    Posts
    355
    Thanked
    16
    Rep Power
    390
    De acord cu Suleiman..Niciodata musulmanii nu vor primi doar laude.. Si asta o stiti dragi frati si surori.. In fond..trebuie sa nu uitam de virtutile noastre..rabdare, respect si diplomatie..
     
     

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •