Notices
 
Results 1 to 6 of 6
  1. Rugaciunea in islam. 
    #1
    Deosebit flor6's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    uk
    Posts
    288
    Thanked
    33
    Rep Power
    322
    Ceea ce am inteles eu despre rugaciune in islam este ca se face obilgatoriu de 5 ori si daca se vrea poti sa te rogi oricand.Mai stiu ca toate ii sunt adresate lui Allah.nu exista rugaciuni pentru profeti.
    aceste momente au ore fixe?

    Fajr - este efectuata in timpul dintre "zorii zilei"(inainte de rasarit) si rasaritul soarelui si contine 2 Raka'ah.
    Dhuhr - trebuie facuta intre prinz si dupa amiaza(timpul la care incepe Asr) si contine 4 Raka'ah.
    Asr - timpul pentru rugaciunea asta incepe de tirziu dupa amiaza si pina seara inainte de apusul soarelui.Contine 4 Raka'ah.
    Maghrib - trebuie efectuata intre momentul cind soarele incepe sa apuna si pina cind se intueca afara.Contine 3 Raka'ah.
    Isha'a - se poate efectua de la lasatul intunericului si pina a doua zi inainte de "zorii zilei".Contine 4 Raka'a.

    Acum stiu ca Raka'ah este o parte dintr-o rugaciune musulmana.Seaseamana foarte mult cu mataniile facute de unii credinciosi crestini.Un Raka'ah se face in urmatorul fel: persoana care se roaga,se coboara in genunchi cu palmele pe podea,dupa care se apleaca cu capul in jos pina cind fruntea atinge podeaua.Cind persoana se ridica inapoi in picioare,Raka'ah este complet.

    Am gasit si ceva foarte interesant cum explica Profetul motivul celor cinci rugaciuni:
    Odinioara Profetul a intrebat: „Credeti ca daca ar exista un rau care ar curge prin fata casei voastre si daca v-ati inbaia de cinci ori pe zi ar mai ramane pe corpul vostru vreo urma de murdarie ?” Oamenii au raspuns negativ. Vazand aceasta, Profetul a adaugat : „Asa se intampla cu cele cinci rugaciuni zilnice, in timpul carora Dumnezeu va spala voua pacatele.”

    As dori sa stiu daca exista o carte de rugaciuni,daca ele sunt aceleasi in fiecare zi sau un exemplu de rugaciune.
    Este adevarat caci daca nu esti convertit la islam nu ai voie sa te rogi?
     
     

  2. Urmatorii 3 au spus mersi lui flor6 pentru acest subiect

    Aliye Alexia (01-16-2011), Betti (01-06-2011), omar (02-15-2011)

  3.  
    #2
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    Quote Originally Posted by flor6 View Post
    Ceea ce am inteles eu despre rugaciune in islam este ca se face obilgatoriu de 5 ori si daca se vrea poti sa te rogi oricand.Mai stiu ca toate ii sunt adresate lui Allah.nu exista rugaciuni pentru profeti.
    aceste momente au ore fixe?

    Fajr - este efectuata in timpul dintre "zorii zilei"(inainte de rasarit) si rasaritul soarelui si contine 2 Raka'ah.
    Dhuhr - trebuie facuta intre prinz si dupa amiaza(timpul la care incepe Asr) si contine 4 Raka'ah.
    Asr - timpul pentru rugaciunea asta incepe de tirziu dupa amiaza si pina seara inainte de apusul soarelui.Contine 4 Raka'ah.
    Maghrib - trebuie efectuata intre momentul cind soarele incepe sa apuna si pina cind se intueca afara.Contine 3 Raka'ah.
    Isha'a - se poate efectua de la lasatul intunericului si pina a doua zi inainte de "zorii zilei".Contine 4 Raka'a.

    Acum stiu ca Raka'ah este o parte dintr-o rugaciune musulmana.Seaseamana foarte mult cu mataniile facute de unii credinciosi crestini.Un Raka'ah se face in urmatorul fel: persoana care se roaga,se coboara in genunchi cu palmele pe podea,dupa care se apleaca cu capul in jos pina cind fruntea atinge podeaua.Cind persoana se ridica inapoi in picioare,Raka'ah este complet.

    Am gasit si ceva foarte interesant cum explica Profetul motivul celor cinci rugaciuni:
    Odinioara Profetul a intrebat: „Credeti ca daca ar exista un rau care ar curge prin fata casei voastre si daca v-ati inbaia de cinci ori pe zi ar mai ramane pe corpul vostru vreo urma de murdarie ?” Oamenii au raspuns negativ. Vazand aceasta, Profetul a adaugat : „Asa se intampla cu cele cinci rugaciuni zilnice, in timpul carora Dumnezeu va spala voua pacatele.”

    As dori sa stiu daca exista o carte de rugaciuni,daca ele sunt aceleasi in fiecare zi sau un exemplu de rugaciune.
    Este adevarat caci daca nu esti convertit la islam nu ai voie sa te rogi?

    assalamu alaykum wa rahmatu-llah,

    draga Flor, in cateva cuvinte:

    - mai intai, din postarea ta, inteleg ca faci confuzie intre Rugaciunile zilnice, ca act de adorare obligatoriu, efectuate asa cum foarte frumos ai explicat, de cinci ori pe zi - si rugile numite Du'a, care sunt rugi personale, de ajutor, de calauzire, de multumire, etc. si care pot fi efectuate oricand; acestea pot fi Du'a specifice anumitor stari sau situatii, relatate de la Profetul Muhammad, pacea si binecuvantarea fie asupra sa, precum si Du'a personale, pe care fiecare rob le indreapta catre Creatorul sau...

    Mai apoi, in afara celor cinci Rugaciuni zilnice, obligatorii, sunt Rugaciunile benevole, a nu se confunda insa cu Du'a, ele sunt acte de adorare, identice cu cele obligatorii, insa doar recomandate...astfel, actele de adorare obligatorii, pot fi insotite sau nu, de acte de adorare benevole, de acelasi tip (Rugaciunea, Postul, Milostenia, etc.)...deasemenea, sunt si Rugaciuni specifice, cum ar fi Rugaciunea mortuara, Rugaciunea pentru ploaie, Rugaciunea de Eid, etc.

    O Raka'a este o unitate de Rugaciune, de la rostirea Takbir (Allahu akbar) - pana la ridicarea din Sujud (prosternarea). Ceea ce ai descris tu este Sujud, prosternarea, care intr-adevar se aseamana putin cu mataniile...Deci o Rak'a este compusa din Takbir, recitarea Surei Al-Fatiha, fara de care nu este valabila Rugaciunea, plus o alta Sura - Takbir - Ruku' (plecaciunea) - ridicarea din Ruku' - Sujud (prosternarea) - ridicarea din Sujud - a doua oara Sujud - ridicarea din ea . Dupa care poate urma o a doua Raka'a, sau Tashahhud, dupa caz.

    O specificare: timpul Rugaciunii Fajr incepe, atunci cand se poate deosebi primul fir alb (de lumina) la orizont.

    O carte cu Du'a, da, exista chiar in limba romana, se numeste Hisnul Muslim.

    Cele cinci Rugaciuni sunt zilnice si se implinesc in mod identic, in fiecare zi (cu anumite exceptii, cum ar fi in cazul femeilor, al calatorului, al bolnavului, etc).

    Un nemusulman poate bineinteles posti sau se poate ruga, insa aceste acte nu sunt valabile, decat pe baza marturisrii de credinta, Shahada - care o data simtita, constientizata si rostita, face dintr-un nemusulman - musulman...inshaAllah, sa iti deschida Allah subhanahu wa ta'ala inima spre ea!...

    Allah subhanahu wa ta'ala ne-a creat pentru a-L adora si motivul Rugaciunii este porunca Sa.

    Model de Rugaciune gasesti inshaAllah aici (da click pe link, ca sa poti vedea mai bine):






    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

  4.  
    #3
    Deosebit flor6's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    uk
    Posts
    288
    Thanked
    33
    Rep Power
    322
    In mare parte am inteles,inca mai am unele nelamuriri in rugaciunea obligatorie de aceea nu ma grabesc voi mai studia si o sa revin asupra subiectului.vreau ca totul sa fie clar pentru mine si vreau sa stu toul dspr aceasta rugaciune obligatorie site-ul este foarte interesant dar am nevoie de timp pentru intelege.Vreau sa o iau treptat.
    deci aceasi rugaciune este repetata de 5 ori la o anumita ora.depinde de tara in care te afli?
    sa ma lamuresccu pasii ce trebuie urmati si revin.penru mine asta e un subiect mai greu dar il voi intelege incet incet
     
     

  5.  
    #4
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    Quote Originally Posted by flor6 View Post
    Este adevarat caci daca nu esti convertit la islam nu ai voie sa te rogi?


    assalamu alaykum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

    O completare, referitoare la intrebarea de mai sus:

    Trimisul lui Allah, , ne-a spus in mai multe hadeeth ca Allah nu accepta faptele bune decat dupa rostirea Shahadei. El a spus companionilor sai sa nu spuna nimanui sa implineasca vreunul dintre ritualurile islamice, inainte ca acesta sa fi pronuntat Shahada.

    In Sahih al-Bukhaari (7372) si in Sahih Muslim (19) este relatat ca Profetul atunci cand l-a trimis pe Mu’adh in Yemen, pentru a-i chema pe Oamenii Cartii la Islam, i-a spus acestuia: "Te duci la unii dintre Oamenii Cartii. Cheama-i sa marturiseasca ca nu exista alt dumnezeu decat Allah si ca eu sunt Trimisul lui Allah. Daca ei accepta acest lucru, atunci spune-le ca Allah le-a poruncit cinci Rugaciuni, in fiecare zi si noapte. Daca ei accepta acest lucru, atunci spune-le ca Allah le-a poruncit milostenia [Zakaah], pentru a fi luata de la bogati si data saracilor..."

    sursa
    IslamQ&A




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

  6.  
    #5
    Deosebit flor6's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    uk
    Posts
    288
    Thanked
    33
    Rep Power
    322
    nu era asa de greu dar am inteles pana la urma dupa ce am citit recitit,recitit,vizionat si revizionat.e aceeasi rugaciune numai ca diferanta e raka'a care e de 2,3 sau 4.acum eu am o alta pb.nu inteleg ce se spune in aceea rugaciune.as avea o mare rugaminte de ati putea sa imi sugerati si in limba romana.adica nu pot intelege ri simti rugaciunea daca nu stiu ce se spune in ea.asa cate ceva am mai inteles din ea cum ar fi ALLAHU AKBAR,sau cuvinte ce arata maretia lui Allah.
    despre du"a am inteles perfect si chiar am gasit unele rugaciuni.
    vreau sa va mai marturisesc caci pana nu am vazut filmul The message nu am inteles asa de bine importanta trimiterii Profetului,pacea si binecuvantarea fie asupra sa,pentru a rescrie coranul si am ramas impresionata sa descopar caci el s-a crezut mereu un om simplu si nu s-a deosebit dintre oamneii sai(a muncit cot la cot cu ei pentru a ridica moscheea)
    am imbratisat ideea de in islam nu exista rasism.tare bine ar fi daca ar gandi si cei din afara islamului asa.
     
     

  7.  
    #6
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by flor6 View Post
    nu era asa de greu dar am inteles pana la urma dupa ce am citit recitit,recitit,vizionat si revizionat.e aceeasi rugaciune numai ca diferanta e raka'a care e de 2,3 sau 4.acum eu am o alta pb.nu inteleg ce se spune in aceea rugaciune.as avea o mare rugaminte de ati putea sa imi sugerati si in limba romana.adica nu pot intelege ri simti rugaciunea daca nu stiu ce se spune in ea.asa cate ceva am mai inteles din ea cum ar fi ALLAHU AKBAR,sau cuvinte ce arata maretia lui Allah.
    despre du"a am inteles perfect si chiar am gasit unele rugaciuni.
    vreau sa va mai marturisesc caci pana nu am vazut filmul The message nu am inteles asa de bine importanta trimiterii Profetului,pacea si binecuvantarea fie asupra sa,pentru a rescrie coranul si am ramas impresionata sa descopar caci el s-a crezut mereu un om simplu si nu s-a deosebit dintre oamneii sai(a muncit cot la cot cu ei pentru a ridica moscheea)
    am imbratisat ideea de in islam nu exista rasism.tare bine ar fi daca ar gandi si cei din afara islamului asa.



    Daca poti sa-mi lasi adresa ta Inshaa ALLAH am sa iti trmit o carticica care te va ajuta!
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •