Notices
 

Thread: Un membru nou

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 29
  1. Un membru nou 
    #1
    Member Manal87's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    3
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Salam aleikom wa rahmatulahi wa barakatu,

    numele meu este Manal, locuiesc in Romania, sunt musulmana convertita alhamdulillah pe unele surori le cunosc deja, pe altele nu, dar as vrea sa le cunosc inshAllah
     
     

  2.  
    #11
    Member Amar Hasan's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Romania
    Posts
    24
    Thanked
    1
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by melek 2727 View Post
    SELAMUM ALEIKUM , Numele meu e MELEK ,locuiesc in Viena si sunt o musulmanca convertita de 2 luni. AS avea si eu o intrebare pentru membri mai vechi:de unde as putea cumpara cartea CORANUL in lb romana?EU am ,dar e in lb germana si am dificultati in a intelege exact sensul cuvintelor... va multumesc anticipat pentru raspuns..

    As sa;am aleykum, te pot ajuta eu daca inca nu ti-ai rezolvat problema cu achizitionarea unei Traduceri a sensurilor Coranului , este in format pdf,daca te mai intereseaza lasa-mi un mesaj privat cu o adresa de mail unde sa il pot atasa !
     
     

  3.  
    #12
    Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    VIENA; Austria
    Posts
    4
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    SELAMUM ALEIKUM:::: SORA AMAR ,nu am achizionat inca traducerea.Mersi tare mult pt oferta dar as prefera totusi sa fac rost de carte...pt mine e foarte obositor sa citesc de pe ecranul laptopului .as avea mare interes si pt alte carti islamice fiind inca bebelus in religia islamica.sper sa reusesc sa pot comanda din romania si sa primesc comanda in viena...
     
     

  4.  
    #13
    Member Amar Hasan's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Romania
    Posts
    24
    Thanked
    1
    Rep Power
    0
    as salam aleykum,

    Intradevar este destul de dificil sa citesti de pe laptop, dar in lipsa de altceva este binevenit si eu sunt la fel de incepatoare ca si tine ...ba mai mult chiar eu inca nu am spus shahada ! Inshallah sper sa fie cat mai repede!
     
     

  5.  
    #14
    Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    VIENA; Austria
    Posts
    4
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Selamum aleikum ...dragi frati si surori ,nu pot intra in posesia traducerii...cei de la liga islamica nu mi-au raspuns la mail si la telefon nu am reusit sa-i prind (de cate ori am sunat ori nu raspundea nimeni ori era ocupata linia telefonica).ce sa fac ? aici in viena am intrebat pe la toate moscheeile si nu au traducerea in limba romana...este cineva pe forum care locuieste aici in viena?
     
     

  6.  
    #15
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Quote Originally Posted by melek 2727 View Post
    Selamum aleikum ...dragi frati si surori ,nu pot intra in posesia traducerii...cei de la liga islamica nu mi-au raspuns la mail si la telefon nu am reusit sa-i prind (de cate ori am sunat ori nu raspundea nimeni ori era ocupata linia telefonica).ce sa fac ? aici in viena am intrebat pe la toate moscheeile si nu au traducerea in limba romana...este cineva pe forum care locuieste aici in viena?

    Assalamu alaykum wa rahmatu_llah


    Fii binevenită, felicitări şi sper ca Allah (swt) să îţi uşureze calea spre cunoasterea Islamului.

    Vad ca nimeni nu se incu---- sa iti spuna adevarul..... atunci, hai să ti-l spun eu, sora mea! Chiar daca adevărul umblă cu capul spart.....


    1. NU ITI VOR RASPUNDE ŞI NICI NU TE VOR AJUTA, nici ei si nici altii, adică Nici muftiatul, nici Liga şi nci alţii.... Nu stiu de ce şi nici nu e important de stiut.

    Cred ca din MISOGINISM. poate ei, intre ei, acolo, domnii bărbati se ajută (la Liga sau la Muftiat), dar pe femei şi mai ales daca nu se duc cu un "mascul" alaturi, nici măcar nu le baga in seama. Politete, da, da,...si tot asa pana la Calendele grecesti!!!

    2. Cat despre site-uri......nici acelea in limba română nu te sfatuiesc ...pentru ca fiecare isi spune filosofia lui....şi cum a spus don Suleiman.....toţi şi toate "se cred şeici" ai grupului respectiv de adulatori....cu sau far' de temenele....

    Cel mai BUN si sigur este sa cauti CARTI ISLAMICE IN ENGLEZA; FRANCEZA SAU GERMANA si de autori care sunt dintre marii învăţaţi ai Islamului, şi sunt traduse SUB AUTORITATEA UNUI CENTRU ISLAMIC, fie ARABIA SAUDITA, fie EGIPT. Aceste doua autorităţi Islamice sunt SIGUR de orientare SUNNITA, adică Islamul pe care Profetul nostru îl propovăduia şi care este cu adevărat de la Allah swt.


    3. De la Liga, poţi face rost de ceva ...sa le spunem "cărţi".... că de la Muftiat nici pomenire....., o sa te umple de brosurele traduse nu prost...ci ... foarte p......, pardon, hai sa spunem: infantil, adică traducere în sistemul TRAIASCA GOAGLE TRANSLATOR!!!!! (google translator) care mai mult te vor baga in ceaţă.

    Daca nu stii turca...ai bagat-o pe manecă...că ai sa gaseşti niste termeni de nu ai sa stii de unde sa ii ei si nici ce inseamnă, gen VEHDENIET, REHMET, etc şi alte traduceri fonetice turcesti.

    Daca stii turca atunci ...o mai fi cum o mai fi! .... că ai pe cine intreba....dar chiar si asa, la capitolul traduceri stau f. prost.

    Daca citesti hadith-urile lor traduse în romană, şi nu esti musulman să ai oareşcare idei cam cu ce se mănâncă......, juri ca sunt bancuri, că au niste expresii de-a dreptul hilare.


    4. Avand in vedere că ti am spus adevarul fara nici un fel de ocolis si infrumusetare
    şi pentru că tu vrei TRADUCEREA sensurilor în limba romana
    VEI AVEA ACEASTA cu putina munca....si cu multa bunavointa


    Ai lap top, conexiune la internet,...ai TOT ce iti trebuie!

    deschide link-ul pe care ti l-a dat fratele munir, si cu copy -paste şi corectură a diacriticelor, iti faci un fisier cu Nobilul Quran în limba romana.

    Aşeazaţi-l pe sure si scoate-l frumusel la imprimanta!

    Nu te costa mai mult de 10 euro o legatorie....SI GATA ..Alhamdu_lillah ai ceea ce vrei!

    5. A citi traducerea sensurilor in limba romana, nu te poate ajuta să pricepi despre ce e vorba, trebuie neapărat sa citeşti TAFSIR.

    6. Decat sa te chinui sa il reţii in romană, mai bine invată-l în araba....putin cate putin, si pentru asta multa rasplata de la Allah swt vei avea!

    7. Nu stii araba... nici o problemă....iti dau un link unde ai TRANSLITERATIA ...si asa inveti sa pronunţi....
    http://www.searchtruth.com/chapter_d...=1&font_size=8

    la opţiunea DISPLAY alegi in ce limba vrei afişarea sau transliteratia.....


    ACESTEA NU SUNT SFATURI.....ci doar cum am procedat eu la început.....daca experiientele mele te ajută-... Alhamdu_lillah! dacă nu....le poţi considera bazaconii....şi Alhamdu_lillah!
    Eu nu dau sfaturi şi nici nu ţin predici...

    La ilaha ila_llah, sora mea! Fie ca Allah swt sa te călăuzească spre Paradis şi sa iti dea Firdaus-ul!
    Noi am propus cerurilor, pământului şi munţilor sarcina de a purta povara Adevărului, dar ele au refuzat să o poarte şi le-a fost teamă de ea, însă s-a încărcat omul cu ea, căci el este tare nedrept [faţă de el însuşi] şi tare neştiutor
     
     

  7.  
    #16
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    As salam alaykum wa rahmatullah
    Sora melek 2727 te rog sa citesti mesajul pe care ti l-am trimis pe PM si sa pocedezi in consecinta astfel incit sa poti intra cit mai curind in posesia traducerii sensurilor Sfintului Coran in limba romana , versiunea tiparita sub coordonarea Ligii Islamice si Culturale din Romania.
    [SIZE''4'']http://www.rasarit.com/vb/image.php?type=sigpic&userid=7&dateline=1327515551[/SIZE]
     
     

  8.  
    #17
    Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    VIENA; Austria
    Posts
    4
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    SELAMUM ALEIKUM;; frate MUNIR iti multumesc din suflet pt ajutorul oferit.am sa incerc maine sa o contactez pe sora respectiva ca azi internetul mi-o facut figuri toata ziua si nu am reusit sa trimit nici macar un mail. sora IVETTE mersi pt sfaturi si ai dreptate cam in toate...da faza cu bancurile si tradusul pe google a fost tare...eu am gasit niste traduceri ale coranului pe net anul trecut si nu le-am citit la inceput ,mai ales ca inca nu spusesem shehada si le-am scos la imprimanta.si cand m-am apucat la citit m-am ingrozit:niste grozavii cum ca femeia trebuie batuta, nu iertata de nu m-am inspaimantat tooata.si era faza ca chiar nu aveam nici o idee in acel timp ce inseamna islamul cu adevarat.... de aia caut o traducere cat mai apropiata a sensurilor ....inschAllah sa invat araba ca sa nu mai am probleme..
     
     

  9.  
    #18
    Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Selam Aleykum!ma bucur sa vad si alti membrii noi!
    Allah sa-ti lumineze calea!
     
     

  10.  
    #19
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887
    Salemu alecom wa rahmatullah,inshallah Allah subhanahu sa lumineze calea la totzi cei care Il cauta.
     
     

  11.  
    #20
    Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    10
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    wa alaykum salam wa rahmatullahi wa barakatu Allah sa te binecuvanteze surioara , bine ai venit surioara <3
     
     

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •