Notices
 
Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 21 to 30 of 42
  1. Depresia-drumul spre pacat 
    #1
    Deosebit flor6's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    uk
    Posts
    288
    Thanked
    33
    Rep Power
    322
    Cu totii ne simtim tristi uneori. Face parte din natura noastra umana.

    Depresia este o tulburare a starii afective, care duce la aparitia unei trairi de tristete sau de pierdere a sperantei pentru o perioada indelungata de timp. Depresia este o boala a intregului corp, afectind trupul ,sistemul nervos, dispozitia, gandurile si comportamentul.
    Uneori este foarte evident cand cineva este deprimat. Poate parea trist, nu face lucruri care de obicei ii provocau placere. Depresia se manifesta diferit de la o persoana la alta. Unii se simt "daramati" pentru o perioada lunga de timp, in timp ce la alte persoane trairile de depresie vin si pleaca.
    Ce simtim uneori?
    - tristete persistenta;
    - sentimente de inutilitate sau de pesimism;
    - sentimente de vinovatie sau neputinta;
    - energie scazuta, oboseala, senzatie de “incetineala”;
    - capacitate de concentrare redusa sau dificultate de luare a deciziilor;
    - probleme de somn, trezire dimineata devreme sau dormit prelungit;
    - modificari ale apetitului;
    - neliniste sau iritabilitate;
    - stima de sine scazuta;
    Oare ar trebui sa lasam stresul,tensiunile de tot felul sau orice alt lucru sa ne deprime? Desigur ca nu exista om sa nu sufere de depresie orcat de mult am incerca sa impiedicam acest lucru,traim intr-o lume in care e imposibil sa nu suferi de accesta boala macar o singura data.
    Pe langa ceea ce ne recomanda medicul precum o alimentatie sanatoasa,odihna, exercitiile fizice putem gasi un bun remediu si prin recreatie.
    " Bucurate de recreatii care nu profaneaza si nu degradeaza sufletul care nu-ti aduc dezamagire, si nu lasa o influenta trista, care nu nimiceste stima de sine sau opresc calea spre o activitate cu folos. "(cu alte cuvinte nu cadea prada viciilor pentru a alunga starea de suparare)
    Si totusi sa nu uitam cel mai importat lucru:RUGACIUNEA SI MEDITATIA. Acestea va poate linisti sufletul.Iti poti gasi pacea si linistea pe care alcoolul,tutunul,drogurile si activitatile pacatoase(……..sunt multe si se stiu) nu le pot aduce.

    <<<continua>>>
     
     

  2. Urmatorii 2 au spus mersi lui flor6 pentru acest subiect

    Alexyna (07-26-2010), Aliye Alexia (02-10-2011)

  3.  
    #21
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    Quote Originally Posted by Alexyna View Post
    . Acum indraznesc sa spun ca nu stiu cat de mult ajuta credinta .
    assalamu alakyum wa rahmatu-llahi wa barakatuh


    draga Alexyna, am citat din postarea ta, insa suntem cu toti vizati: credinta implica dorinta si obligatia de a te supune lui Dumnezeu; aceasta o realizezi in modul in care El Insusi doreste sa o facem si acest mod il afli urmarind revelatia: Qur'anul si Sunnah...
    In Sfantul Qur'an, Allah subhanahu wa ta'ala spune:



    [13.28] Pe cei ce cred si ale caror inimi sunt linistite întru pomenirea lui Allah”, caci prin pomenirea lui Allah se linistesc inimile.


    ...astfel, credinta implica supunere deplina si supunerea implica implementarea, practicarea: practicand Islamul, vei avea garantia linistii inimii si vei fi intotdeauna in siguranta...




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

  4.  
    #22
    Deosebit
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    36
    Posts
    295
    Thanked
    17
    Rep Power
    329
    adevarul e ca eu la partea cu religie si credinta sunt intr-o mare cautare deci s-ar putea sa fiu cam intr-o nebuloasa . Bine ca nu contest existenta lui Dumnezeu sau ceva asemanator insa in mai detaliu cu credinta si religia nu stiu daca sunt in masura sa zic ceva
     
     

  5.  
    #23
    Deosebit
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    36
    Posts
    295
    Thanked
    17
    Rep Power
    329
    dar recitind ce am scris cred ca am gresit eu . Adica evident daca crezi ca Dumnezeu te incearca sau ca Dumnezeu stie ce e mai bine pentru tine vei avea puterea sa treci peste greutati . Acuma imi ramane de vazut in ce se mai implica credinta sau sa vad ce mai inseamna creditnta deci sunt libera la sugestii sin in a invata
     
     

  6.  
    #24
    Deosebit flor6's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    uk
    Posts
    288
    Thanked
    33
    Rep Power
    322
    Quote Originally Posted by abbu View Post
    flor,cand intra un pacient in cabinet,nu intra cu biblia in mana si nici cu coranul.nici-un formular medical nu contine intrebarea daca esti credincios sau nu,asa ca nu poti avea o statistica.este dorinta ta,dar atat.
    cand intra un pacient in cabinet deja vb de o forma severa a depresiei sau de o alta boala psihica.eu vb aici d forme usoare cum ar fi supararea,tristetea,etc unde nu nevoie de medic si antidepresive
     
     

  7.  
    #25
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    353
    am inteles.
    atunci vorbesti de faza ajutorului prietenesc la iesiri la aer curat la munte sau la mare,la plimbare in parcuri,expozitii,invitatii la plimbari in grup.
    este rolul parintilor sa mentina legatura deschisa si calda cu copii si este rolul persoanei in cauza sa nu pice prada gandurilor rele,sa citeasca ,sa creeze,sa aiba un hobby,sa se roage daca asta crede ca il ajuta.
     
     

  8.  
    #26
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    353
    Quote Originally Posted by Alexyna View Post
    Acuma imi ramane de vazut in ce se mai implica credinta sau sa vad ce mai inseamna creditnta deci sunt libera la sugestii sin in a invata
    buna alexyna,
    putin off topic, cu scuzele de rigoare.
    eu cred ca-virgula-credinta nu se implica singura,noi o implicam in viata noastra, in proportia in care suntem invatati de acasa sau dupa alte considerente personale sau conjucturale.
     
     

  9.  
    #27
    Deosebit flor6's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    uk
    Posts
    288
    Thanked
    33
    Rep Power
    322
    am vb si despre asta si apoi m-am axat pe ceea ce imi place mie mai mult,religia.scriu in subiectele mele despre ceea ce eu gandesc cum gandesc si nu rog pe nimeni sa le citeasca daca nu ii intreseaza subiectul deprimareadin punct de vedere religios.daca voiam sa vb despre depresiile severe vb de terapii si tratamente,dar nu sunt dr.
     
     

  10.  
    #28
    Deosebit flor6's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    uk
    Posts
    288
    Thanked
    33
    Rep Power
    322
    Quote Originally Posted by abbu View Post
    am inteles.
    atunci vorbesti de faza ajutorului prietenesc la iesiri la aer curat la munte sau la mare,la plimbare in parcuri,expozitii,invitatii la plimbari in grup.
    este rolul parintilor sa mentina legatura deschisa si calda cu copii si este rolul persoanei in cauza sa nu pice prada gandurilor rele,sa citeasca ,sa creeze,sa aiba un hobby,sa se roage daca asta crede ca il ajuta.
    am specificat recreatii si aici toata lumea intelge cevreau sa zic caci fiecare are un mod de asi alunga supararea prin activitati ceii fa placere.
    nu am vb despre copii,aici e alt subiect,care implica mai multe caci la copii e un alt fel de depresie si la adolescenti deasemenea,dar de ce nu poate voi face un topic si despre copii mai ales ca copi sut un sbiect delicat si tristetea lo e altceva ca la un adult
     
     

  11.  
    #29
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    353
    Quote Originally Posted by flor6 View Post
    .
    nu am vb despre copii,aici e alt subiect,care implica mai multe caci la copii e un alt fel de depresie si la adolescenti deasemenea,
    scuze,exprimarea mea a fost defectuasa,m-am referit la copii mari,adolesceni sau chiar mai mari care in final tot la parinti cauta sprijin.
    flor,subiectul este interesant si actual,datele expuse aici sunt o buna baza de diacutie si sper ca este de inteles ca un asemenea subiect delicat are multiple abordari,tu ai abordat-o pe cea din punct de vedere religios,eu am extins putin,fara a exclude ce spui ,dimpotriva.
     
     

  12.  
    #30
    Harnic Aliye Alexia's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Romania
    Posts
    121
    Thanked
    24
    Rep Power
    151
    draga sora,
    eu stiu mai bine ca tine ce inseamna depresia, sunt pensionata medical psihic. netratata poate duce la suicid, evolueaza in alte boli psihice, etc. degeaba exista medicamente si psihologi la care te duci doar sa povestesti, e ceva irecuperabil. ramane doar speranta in Allah, si sa il eviti pe seitan sa nu cazi in plasa lui. Eu am avut multe tentative de suicid, incepand cu varsta de 14 ani. de cand am citit Coranul, m-am mai linistit. Asa ca nu imi povesti mie de coafor pe timpuri, ca ne duceam si atunci la coafor. Minti cand spui asta, de multe ori venea coafeza acasa la noi, suntem trei surori. Si asta pe vremea comunismului.
    Daca vrei sa stii ce inseamna depresia, intreaba-ma pe mine!
    Allah sa te lumineze!
     
     

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •