Notices
 
Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 31 to 40 of 42
  1. Depresia-drumul spre pacat 
    #1
    Deosebit flor6's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    uk
    Posts
    288
    Thanked
    33
    Rep Power
    322
    Cu totii ne simtim tristi uneori. Face parte din natura noastra umana.

    Depresia este o tulburare a starii afective, care duce la aparitia unei trairi de tristete sau de pierdere a sperantei pentru o perioada indelungata de timp. Depresia este o boala a intregului corp, afectind trupul ,sistemul nervos, dispozitia, gandurile si comportamentul.
    Uneori este foarte evident cand cineva este deprimat. Poate parea trist, nu face lucruri care de obicei ii provocau placere. Depresia se manifesta diferit de la o persoana la alta. Unii se simt "daramati" pentru o perioada lunga de timp, in timp ce la alte persoane trairile de depresie vin si pleaca.
    Ce simtim uneori?
    - tristete persistenta;
    - sentimente de inutilitate sau de pesimism;
    - sentimente de vinovatie sau neputinta;
    - energie scazuta, oboseala, senzatie de “incetineala”;
    - capacitate de concentrare redusa sau dificultate de luare a deciziilor;
    - probleme de somn, trezire dimineata devreme sau dormit prelungit;
    - modificari ale apetitului;
    - neliniste sau iritabilitate;
    - stima de sine scazuta;
    Oare ar trebui sa lasam stresul,tensiunile de tot felul sau orice alt lucru sa ne deprime? Desigur ca nu exista om sa nu sufere de depresie orcat de mult am incerca sa impiedicam acest lucru,traim intr-o lume in care e imposibil sa nu suferi de accesta boala macar o singura data.
    Pe langa ceea ce ne recomanda medicul precum o alimentatie sanatoasa,odihna, exercitiile fizice putem gasi un bun remediu si prin recreatie.
    " Bucurate de recreatii care nu profaneaza si nu degradeaza sufletul care nu-ti aduc dezamagire, si nu lasa o influenta trista, care nu nimiceste stima de sine sau opresc calea spre o activitate cu folos. "(cu alte cuvinte nu cadea prada viciilor pentru a alunga starea de suparare)
    Si totusi sa nu uitam cel mai importat lucru:RUGACIUNEA SI MEDITATIA. Acestea va poate linisti sufletul.Iti poti gasi pacea si linistea pe care alcoolul,tutunul,drogurile si activitatile pacatoase(……..sunt multe si se stiu) nu le pot aduce.

    <<<continua>>>
     
     

  2. Urmatorii 2 au spus mersi lui flor6 pentru acest subiect

    Alexyna (07-26-2010), Aliye Alexia (02-10-2011)

  3.  
    #31
    Harnic Aliye Alexia's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Romania
    Posts
    121
    Thanked
    24
    Rep Power
    151
    Quote Originally Posted by abbu View Post
    Compozitia si proportia substantelor chimice din creer determina echilibru perfect in comportamentul oamenilor sau in unele cazuri devieri de la normal.
    Se stie ca mari suparari,tensiuni nervoase,incordare,generate de o boala grea incurabila a parintilor,traume la pierdera unui copil sau a perechii in circumstante tragice,pot strica acest echilibru,
    asa apare psoriazis,apare boala Parkinson,epilepsia,iar in forme mai usoare depresia si melancolia.
    asa cum 80% din femeile din Romania (ca exemplu) nu se duceau la coafor in epoca ceausista,tot asa nu prea aveau oamenii habar de psihologie,de psihiatrie,de boli nervoase de caderi depresive si de cauza sinuciderilor.
    astazi lucrurile s-au schimbat,exista medicamente,exista consultanta si terapie.
    exista -e adevarat si stress,dar nu poti invinui un om care munceste sa plateasca casa si se teme pentru postul lui ,sau ca a primit vestea ca are cancer,sau ca i-a murit copilul in accident de masina ca are "pacate".....
    Ai avut pana acum manifestari de depresie? Poate ne detailezi sau ne povetesti si noua ceea ce ai simtit si cum te-ai"recuperat". Depresia se alunga cu rugaciunea si cu speranta iertarii lui Allah. Pentru sora abbu.
     
     

  4.  
    #32
    Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Iasi
    Posts
    12
    Thanked
    1
    Rep Power
    0
    Buna seara.
    Sora mea a avut depresie in stare grava.
    Dar sunt mai multe feluri de depresie,nu numai tristete sau suparare.
    La ea a fost din motiv personal.
    A trecut prin toate fazele si eu odata cu ea.
    Furie,frica, tristete,apatie.
    La inceput sora mea a aruncat,a spart,a sarit la mine,apoi s-a inchis in ea si a devenit total apatica.
    A inceput k psihologi,dar fara rezultat.
    Mama era disperata, cat pe ce sa faca si ea depresie.
    A fost la inceput diagnosticata k nevroza depresiva cronica k tulburarea distimică, tulburare de adaptare k dispoziţie depresivă etc,un pomelnic intreg.
    A luat medicamente,au ajutat ceva dar nu total,se ingrasase si devenise si dependente de ele.
    Pana a dat de o femeie, o psihiatra excelenta care a inceput s-o trateze k pe un om normal,nu bolnav,a determinat-o sa lase serialele la care se uita toata ziua,sa iasa la aer curat,sa isi faca prieteni si prietene si nu a lasat-o din mana pana nu a facut cum a zis ea.
    Si asa sor-mea tragea de mine sa iesim la munte sam-duminica,sa iesim la dans.
    Asadar eu va spun caz real, tratat cu medicamente si cu psihologie si caldura.
    Nu stiu cine si cum te-a tratat pe tine Alexia,dar cred ca mai ai sanse sa te scuturi si sa-ti traiesti din plin viata.
     
     

  5.  
    #33
    Harnic Aliye Alexia's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Romania
    Posts
    121
    Thanked
    24
    Rep Power
    151
    Problema a inceput de cand eram mica, cam de pe la sapte-opt ani, am un tata alcoolic, mama nu a vrut sa recunoasca faptul ca am o problema, ii era rusine cu mine. Toata ziua plangeam si eram emotiva. Plangeam fara sa ma vada nimeni. Am invatat bine, m-am angajat la posta, unde recunosc ca era foarte greu, conditii de stress. M-am maritat cu un barbat pe care il credeamm Fat-Frumos, am facut o fata cu medicatie, dar au inceput iar problemele.Sotul a vrut sa ma declare incapabila pentru a-mi lua casa si copilul. A inceput cu o rara violenta fizica si psihica sa ma bata si sa ma injure atat pe mine, cat si pe fetita. M-a internat fortat la psihiatrie si acolo am aflat ca de la depresie simpla am avansat la tulburare depresiv-anxioasa pe fond familial. Asa am scapat de interdictie. Am divortat cu greu de el, iar cand a facut fata mea 10 ani, m-a dat in judecata pentru reincredintare. Am inceput sa plang pentru ca nu aveam bani pentru avocat si am cumparat carti de drept si am invatat singura. Lupta a fost pe viata si pe moarte, mai ales ca el avea doua avocate. Cu voia lui Allah am castigat procesul si I-am multumit pentru asta. Apoi am inceput sa am tulburari de memorie, datorita volumului mare de lucru si a certurilor cu parintii. Am cumparat o garsoniera confort trei fara caldura si apa calda, insuficienta pentru mine, fata si noul sot care este un inger. Asa ca a trebuit sa duc fata mamei mele sa o creasca, pentru ca avusesem o pierdere de memorie, am disparut de acasa trei zile si m-au gasit incuiata la un pavilion din spitalul Obregia de psihiatrie. L-am cunoscut atunci pe alt doctor, in 2005, care mi-a pus diagnosticul de schizofrenie paranoida. Greseala a fost a mamei care nu m-a tratat la timp. Am luat in greutate mult datorita medicamentelor si incerc sa ma tin pe linia de plutire. La 19 ani, cand am luat pastile sa ma sinucid, am intrat intr-un tunel cu fulgere, iar la capat am vazut o lumina puternica in care domnea pacea si iubirea. De aici si dorinta mea de a ajunge acolo, m-a facut sa repet gestul, dar am intrat in intuneric unde era frig si rece, cu umbre negre. De cand am fost sa vad geamia din Bucuresti din Eroii Revolutiei, unde este imam Azia Osman, am fost primita cu generozitate, am fost lasata singura in moschee sa imi adun gandurile, ceea ce mi-a placut este faptul ca nu au icoane peste tot. Eu sunt ortodoxa, ar intentionez sa trec la Islam dupa ce invat totul. Sa va dea Allah cel Preainalt intelepciune si putere de a asculta tot ce v-am povestit si sa nu ma judecati gresit. Allah fie cu voi!
     
     

  6.  
    #34
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Draga mea dragă
    Alexia ....tu ai mai consultat şi alt doctor?
    Ai rămas cu acel diagnostic??
    Eşti sigură că ai schizofrenie paranoidă? Pierderile de memorie nu sunt întodeauna cauzate de schizofrenie. Iar ca să ai forma paranoidă, ar trebui să ai în plus şi aceste simptome: -idei obsesive sau manii, mania persecuţiei, adică să crezi că ţoţi sunt împotriva ta, sentimentul că eşti în permanenţă sub observaţia cuiva cu scopul de aţi reproşa ceva, orgoliu exagerat şi suţinerea cu tărie a unor lucruri lipsite de sens (aberaţii).
    Faptul că vorbeşti deschis despre boala ta mă face să mă gândesc că ai un diagnostic pus în grabă, aşa cum se practică în spitalele din România cu persoanele amnezice care nu pot să spună de unde vin şi ce fac. E mai simplu si scapă de probleme, le pot interna, etc.
    Amnezia poate apare ca un mod de autoprotecţie a organismului. Dacă apare o singură dată, poate fi încadrată într-o asemnea explicaţie, însă problema este să NU se repete. Spre exemplu: atunci când există un şoc emoţional extrem de puternic şi cineva face un gest mai ciudat sau perceput ca ciudat, persoana aflată în stare de şoc poate să înceapă să R&#194;DĂ în hohote. Este un sitem de autoprotecţie, care este explicabil: creierul uman (poate şi la animale, dar nu ştiu) atunci când percepe o durere puternică începe şi secretă endorfine, (hormonul fericirii) tocmai pentru a contracarea durerea extremă.
    De exemplu amnezia poate apare ca sistem de autoprotecţie pe principiul negării absolute a durerii şi a neacceptării absolute a situaţie respective.
    După cum mi se pare din cum te-ai descris aici pari mai degrabă a avea depresie cronică asociată cu afectarea sistemului neuro vegetativ.
    Până la această dată nici un cercetător şi nci un psihiatru şi nici un psihanalist NU A REUŞIT să determine punctul 0 de la care începe o boală de acest fel. Toţi tratează simptomele şi nu cauzele, pentru că pur şi simplu nimeni nu poate determina unde a început ruptura.
    Eu îţi sugerez să te duci, dacă poţi, la Spitalul NIFON din Buzău. Nu am cunoştinţe pe acolo să te trimit la vreun doctor anume, însă am auzit numai lucruri bune despre ei. (Mama unei amice a avut, Dumnezeu s-o ierte, un astfel de diagnostic şi acolo au tratat-o, iar amica mea era foarte mulţumită de ei.)
    Sănătate multă şi Alllah să te aibă în pază!
     
     

  7.  
    #35
    Harnic Aliye Alexia's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Romania
    Posts
    121
    Thanked
    24
    Rep Power
    151
    Allah fie cu toti!
    Am gasit medicul potrivit, e si asistent universitar la Facultatea de Medicina. Am uitat sa va spun ca sunt foarte agresiva, am toate simptomele pe care le-ati descris mai sus. Mi-ar trebui o zi intreaga sa va povesesc despre mine. Eu as purta hijab aici la tara, as marturisi ca sunt musulmana, dar mi-e teama ca voi fi respinsa de comunitate, mai ales ca aici sunt adventisti mult, au doua biserici. o alta problema o am cu parintii care au zis ca daca trec la Islam, nu voi mai fii fata lor si imi vor da copilul sa il cresc la tara, unde nu are nici un viitor. Aici am gasit liniste, articole interesante, am primit raspunsuri adevarate, si am fost primita cu bratele deschise, cu toate ca inca nu m-am convertit, dar urmeaza. Boala o tin in sah, nu o las sa imi dea mat. Iau tratament si crizele nu s-au mai repetat.
    Va multumesc pentru iubirea voastra si voi tine legatura cu voi.
    Allahu ekber. Sa ma scuzati, abia acum invat sa ma rog si sa salut.
     
     

  8.  
    #36
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261

    Eu cred ca islamul este medicul de care ai nevoie alaturi de medicatia pe care o urmezi sid e care trebuie sa te tii cu seriozitate.
    Cred ca apropierea de ALLAH te va ajuta sa gasesti un remediu excelent in rugaciune, in post, in stiinta.
    Urmand sfatul profetului de a cauta tratamentul potrivit si cei mai buni medici, Insha ALLAH vei fi tu cea care vei da mat bolii si nu invers, vezi bine ca nimic nu e intamplator in viata si toate vin la timpul lor.
    Probabil ca timpul vindecarii si al schimbarii a inceput sa vina pentru tine.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  9.  
    #37
    Deosebit flor6's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    uk
    Posts
    288
    Thanked
    33
    Rep Power
    322
    Quote Originally Posted by alexia mustan View Post
    draga sora,
    eu stiu mai bine ca tine ce inseamna depresia, sunt pensionata medical psihic. netratata poate duce la suicid, evolueaza in alte boli psihice, etc. degeaba exista medicamente si psihologi la care te duci doar sa povestesti, e ceva irecuperabil. ramane doar speranta in Allah, si sa il eviti pe seitan sa nu cazi in plasa lui. Eu am avut multe tentative de suicid, incepand cu varsta de 14 ani. de cand am citit Coranul, m-am mai linistit. Asa ca nu imi povesti mie de coafor pe timpuri, ca ne duceam si atunci la coafor. Minti cand spui asta, de multe ori venea coafeza acasa la noi, suntem trei surori. Si asta pe vremea comunismului.
    Daca vrei sa stii ce inseamna depresia, intreaba-ma pe mine!
    Allah sa te lumineze!
    imi cer scuze alexia acum am vazut postarea ta.uite ce gandesc eu din punct de vedere religios.nu ma pricep la medicina.

    Alte cai prin care putem sa inlaturam depresia este in a ne centra atentia pe lucrurile care ne aduc beneficii, sa nu ne gandim ce se v-a intampla maine sau sa regretam ziua de ieri.
    Profetul Mohammd (salallahu alehi w salam) a cautat refugiu la Allah de ingrijorare si regret,regret pentru lucruri care s-au intamplat in trecut care nu se pot schimba si ingrijorarea a ceea ce se va intampla in viitor.Un rob a lui Allah trebuie sa se gandeasca doar la prezent centradu-si energia pe ceea ce va face azi ptr ca din asta rezulta un lucru perfect si il va ajuta sa uite toata grija si regretele. Cand profetul Mohammad salallahu alehi w salam a facut o ruga sau i-a invatat pe musulmani i-a incurajat nu numai sa caute ajutor la Allah ci si sa spere la binecuvantare dar si desemenea sa munceasca din greu,sa spere ca vor obtine protectia pentru care s-au rugat, pentru ca ruga merge mana in mana cu efortul.Unul din cele mai efective cai de a invinge toate aceste stari este sa ne amintim frecvent de Allah Subhana w Taala.
    Foarte multe persoane sufera de depresii dar cel mai bun tratament este sa ne ocupam mintea cu lucruri folositoare si importante.
    Allah spune in SFantul Quran surat As-Sarh 94:5-6
    5. Alaturi de greu vine si usorul!
    6. Alaturi de greu vine si usorul!
    Cand nelinistea si ingrijorarea il afecteaza pe un rob a lui Allah usa rugilor este deschisa si nu se va inchide niciodata.
    Allah spune in Sfantul Quran Traducerea sensurilor-al-Baqarah 2:186
    "Si daca te vor intreba robii Mei despre Mine, [spune-le] Eu sunt aproape, raspund rugii celor care Ma cheama, atunci cand Ma cheama dar si ei sa-Mi raspunda si sa creada in Mine. Poate ca ei vor fi bine calauziti."

    Anas (Allah sa fie multumit de el) a spus ca mesagerul lui Allah (salallahu alehi wa salam) cand era igrjorat spunea:“Yaa Hayyu yaa Qayyoom bi rahmatika astagheeth..(O Cel vesnic,cel Etern ...In Mila Ta caut ajutor)

    Ibn Abas relateaza ca mesagerul lui Allah (salallahu alehi wa salam) cand se simtea trist sau cu grija spunea:“Laa ilaaha ill-Allaah al-‘Azeem al-Haleem, laa ilaaha ill-Allaah Rabb al-‘Arsh al-‘azeem, la ilaaha ill-Allaah Rabb al-samawaat wa Rabb al-ard wa Rabb al-‘Arsh al-kareem .
    "Citeşte Quranul şi lumina Raiului va coborî pe pământ."
     
     

  10.  
    #38
    Harnic Aliye Alexia's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Romania
    Posts
    121
    Thanked
    24
    Rep Power
    151
    sora mea, nu trebuie sa iti ceri scuze, asta e situatia, ma simt mai bine de cand m-am inregistrat pe site, mai ales ca am fost primita cu multa dragoste... ceea ce la alte religii nu gasesti. Mi-e foarte greu cu rugaciunile, nu stiu cum se pronunta in araba, iar cartea mea de rugaciuni este tradusa din araba in turca si in romana. Daca citesc in araba, nu inteleg nimic, si ruga mea nu e completa pentru ca nu simt in inima. Asa ca prefer sa zic in romana. Eu stau la marginea comunei Draganesti-Vlasca, jud. Teleorman, si pana in centru de unde iau masina catre Bucuresti, am de parcurs pe jos vreo 4-5 km. Pe drum zic mereu "Allahu Ekber" ca sa treaca timpul mai repede si sa ma fereasca de masini, ca nu exista trotuar. Ma simt bine la tara, dar nu este comunitate de musulmani aici. Deci nu am de la cine invata Islamul. Caut pe net, care merge prost, tot felul de informatii pe care trebuie sa le verific. Dar baza sta tot in citirea Coranului , pe care il am tradus in romana si cu referiri si explicatii. Insa nu am Sunnet inca, si mi-ar mai trebui si un Coran audio tradus in romana pentru sotul meu care este aproape nevazator. El nu poate citi Coranul meu, poate cand vin in Bucuresti merg la geamia din Eroii Revolutiei sa vorbesc cu dl. Imam Aziz Osman sa imi faca rost de la Liga Islamica din Romania, daca au asa ceva. As-Salaamu Aleikum Wa Rahmatulah!
     
     

  11.  
    #39
    Deosebit flor6's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    uk
    Posts
    288
    Thanked
    33
    Rep Power
    322
    As-Salaamu Aleikum Alexia!
    stii de cate ori am pus eu problema "ok ma rog,dar ce zic eu aici nu imi trezeste sentimente"nu simteam limba,bine nici acu nu o stiu dar macar stiu ce zic cuvant-cu-cuvant.intrebam in stanga si dreapa de ce nu se putem ruga in limba materna ca sa simtim rugaciunea?si uite asa am pierdut 2 luni pana am inteles ca e frumnos ca un glob cu zeci de limbi si dialecte sa se roage catre Dumnezeu in aceeasi limba.sfatul meu ia fraza cu fraza rugaciunea si vei intelege.la un moment dat vei sti si simti.
    coranul meu e in limba romana,la fel ca al tau,eu am invatat islam aici pe rasarit cautand pe internet si dand buzz pe la surori cu cate o intrebare.mai usor inveti in limba ta.asta e un inceput si declar ca eu stiu doar 10% ce insemna islam dar nu e bai si nu ma dezamagesc am timp sa invat in fiecare zi cate 1% sau mai putin.oamenii invata pe tot parcursul vietii.
    allah sa te ajute si sa te indrume.
    "Citeşte Quranul şi lumina Raiului va coborî pe pământ."
     
     

  12.  
    #40
    moderator batool391's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    661
    Thanked
    202
    Rep Power
    730
    [COLOR="rgb(0, 100, 0)"]As salam aleikum,

    Diagnosticul de schizofrenie nu se pune din prima , dureaza ceva timp, pana se confirma acest diagnostic. Te sfatuiesc sa urmezi tratamentul prescris de medic, ca sa nu te decompensezi, cu tratament poti fi sotie si mama, poti avea o viata aproape normala. Schizofrenia paranoida are pronostic favorabil, in general si e considerata printre formele usoare de schizofrenie. Nu te descuraja, te felicit ptr decizia de a te converti, si te rog sa imi spui daca sotul tau cunoaste limba engleza sau o alta limba, ca sa stiu in ce limba sa cer un Coran in Braille[/COLOR].
     
     

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •