Notices
 
Results 1 to 10 of 10
  1. Povestea mea si islamul 
    #1
    Deosebit
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    36
    Posts
    295
    Thanked
    17
    Rep Power
    329
    Desi nu stiu daca am postat acolo unde trebuie dar de cateva zile am simtit nevoia sa impartasesc povestea mea cu islamul voua , care m-ati primit atat de bine printre voi . Asa ca am indraznit sa deschid un topic cu povestea mea , sunt deschisa la orice pareri si sfaturi si sper ca nimeni nu se va simti ofensat de povestea mea . Asa ca ii dau drumul .....
    tata a lucrat in strainate foarte mult timp . Erau vremuri cand era plecat in strainatate si un an de zile si statea in tara o luna . A fost si in tari precum Algeria sau Israel . Nu stiu din ce motiv ( poate sa ma simt mai aproape de el ) am inceput sa citesc despre Egiptul antic . Eram atat de pasionata de Egipt incat la un moment dat vroiam sa devin egiptolog . Cum mi-am dat seama ca acest fapt era doar un vis m-am cam indepartat de cartile cu Egiptul antic si de notitele pentru un viitor roman . Asta se intampla cam la inceputul liceului . Inainte sa trec la partea cu si despre religie tin sa spun ca nu m-am indoit niciodata de existenta lui Dumnzeu si tot timpul spuneam ca am fost binecuvantata ca am supravietuit accidentului pe care l-am avut cand eram mica ( am cazut la 11 luni de la etajul 2 al unui bloc si am avut fractura de bazin . Acum allamdulilah merg si nu am probleme mari de sanatate ) . Mergeam la biserica dar la un moment dat m-am oprit . Ma rog revening la momentul liceului am inceput sa cercetez din ce in ce mai mult religia . Si cum eram pasionata de istorie am privit si evolutia bisericii din punct de vedere istoric . Am vazut ce faceau in inchizitie , cum se cumparau si se vindeau tot felul de lucruri dn punct de vedere al religie vedeam despre cruciade . Faceam si religie in liceu dar orele se desfasurau in stilul profesorul venea spunea despre anumite lucruri si noi nu aveam dreptul sa spunem nimic sau sa dezbatem anumite lucruri care ne interesau din punct de vedere al religiei . Si atunci au inceput intrebarile din partea mea si sa ma gandesc daca acest lucru este ceea ce ne face pe noi mai aproape de Dumnezeu .
     
     

  2. Urmatorii 3 au spus mersi lui Alexyna pentru acest subiect

    abbu (07-29-2010), maryam (07-28-2010), ummraschid (07-28-2010)

  3.  
    #2
    Deosebit
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    36
    Posts
    295
    Thanked
    17
    Rep Power
    329
    Ceea ce m-a facut sa caut mai abitir a fost faptul ca preotul care venea la noi sa ne sfinteasca casa tot timpul ne cerea bani , dupa aceea a fost tamtamul cu codul lui da vinici . Si atunci mi-am spus ca aici nu este religie aici nu ne invata nimic despre Dumnezeu . Mi-am spus ca pur si simplu se face propaganda . Sa nu mai spun ca mergeam cu scoala la biserica si ne alegeam cu urlete din partea oamenilor si noi nu faceam nimic . Cam in acea perioada am descoperit islamul sau macar ideea de islam . Fiind atentatele de la 11 septembrie ma intrebam de ce ataca lumea atat de mult islamul . Si am inceput sa citesc carti dar pe care le gaseam in librarii . Si mi-a fost dat sa citesc si carti ce il prezentau pe Mohamed ca o persoana rea si chiar pedofil . Avusesem ocazia sa vorbesc in acea perioada cu persoane musulmane carora le multumesc ca m-au suportat . Dar cum ma intrebau de ce nu ma convertesc incepeam sa le dau tot felul de motive de ce nu ma convertesc
     
     

  4.  
    #3
    Deosebit
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    36
    Posts
    295
    Thanked
    17
    Rep Power
    329
    Evident ca de fapt acele motive mi le dadeam mie . Oricum de anul trecut am inceput sa citesc carti pe care le gaseam la moschee si pe care mi le procuram de la librariile unde doamna elena bedea . Si mi-au lasat o impresie extraordinara . Acum daca m-ar intreba cineva daca vreau sa ma convertesc sau daca am reusit sa vad islamul dincolo de egipt am sa fiu total sincera : datorita unei persoane de pe forum caruia ii multumesc am realizat ca islamul inseamna mai mult decat Egipt si ca musulmani sunt si in alte tari ba chiar si in fosta Iugoslavie . Deci nu ar trebuii sa asociez islamul cu o tara . Si sunt de acord cu o gramada de lucruri pe care le citesc . Mi s-au asezat lucrurile si cu parintii adica cel putin mama nu are nimic inpotriva sa citesc ba chiar imi spune sa imi fac licenta cu un subiect in care sa includ si islamul . Dar inca nu am citit inca Coranul si in momentul in care ar fi sa ma convertesc vreau sa o fac cu inima deschisa ca fac un lucru bun si ceea ce imi doresc
     
     

  5.  
    #4
    Deosebit
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    36
    Posts
    295
    Thanked
    17
    Rep Power
    329
    evident nu voi amana acel moment daca voi reusi intre timp sa simt islamul cu sufletul dar voi continua pe acest drum . Si vreau sa va multumesc pentru ca existati si ca faceti un lucru extraordinar . A si tin sa mentionez in ceea ce privesc parintii faptul ca tata e alcoolic dar inseamna extrem de mult pentru mine ca mama a inceput sa inteleaga islamul
     
     

  6.  
    #5
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261


    ALLAH sa te ajute si sa te lumineze in incercarile tale, sau si mai bine zis sa cauzeze pentru tine usurarea acestui drum din intuneric, la lumina.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  7.  
    #6
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    draga Alexyna,

    ...mai intai iti multumesc pentru ca ne lasi sa fim parte din povestea ta!...mai apoi vreau sa te asigur ca absolut nimic din povestea ta, sau din povestile noastre, ale fiecaruia nu este intamplator, si ca ALLAH subhanahu wa ta'ala alege pentru fiecare un anumit drum spre a il apropia de Islam...

    ...ne bucuram din tot sufletul sa te stim aproape, si te vom insoti mereu, ori de cate ori apelezi la noi, inshaAllah...fie ca Allah subhanahu wa ta'ala sa te calauzeasca ca si pana acum, si sa raspunda rugaciunilor tale, amin.
    ...nu inceta sa cauti, nu inceta sa vrei, nu inceta sa iti doresti sa gasesti adevarul, si fii sigura ca Allah subhanahu wa ta'ala il va aprinde in inima ta, pentru ca Allah subhanahu wa ta'ala sa grabeste in intampinarea robului Sau, care se indreapta catre El.





    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

  8.  
    #7
    Deosebit
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    36
    Posts
    295
    Thanked
    17
    Rep Power
    329
    Slam alikom ,

    Nu pot decat sa va multumesc pentru cuvintele frumoase si pentru sustinere si inshalah voi continua pe acest drum . Greu , usor doar Allah stie , dar daca am rezitat perioadei in care ma ascundeam sa citesc despre islam trebuie sa continui . A fost greu la inceput si trebuie sa recunosc ca au fost momente in care ma ascundeam sa citesc despre islam si imi iera frica sa vorbesc cu mama despre islam sa nu se supere mai ales in zilele in care tata venea beat acasa . Dar dupa ce am deschis subiectul cu mama si am vazut care e pozitia ei in ceea ce priveste islamul am stiut ce trebuie sa fac in continuoare . Si dupa ce i-am explicat unele lucrurui a ajns sa mai citeasca cu mine si sa deschis despre islam . Adevarul e ca fusese influentata de ce vedea de media . Acum inshalah eu voi continua sa incerc sa aflu adevarul . Si in momentul in care voi sti ca islamul e calea adevarata sau cel putin ca este in ceea ce cred ma voi converti . Nu vreau ca azi sa ma convertesc si maine sa regret alegerea facuta .
     
     

  9.  
    #8
    Member sherine's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    36
    Thanked
    13
    Rep Power
    0
    Draga Alexyna, un lucru, facut cu buna stiinta si din toata inima, e de o mie de ori mai puternic decat unul realizat doar ca urmare a unui impuls de moment. Cerceteaza, intreaba si, cu siguranta, singura vei gasi momentul in care vei fi sigura ca trebuie sa faci acest pas minunat...
     
     

  10.  
    #9
    Member DANIELA HALAK's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Bucharest, Romania, Romania
    Posts
    25
    Thanked
    4
    Rep Power
    0
    A SALAM ALEIKUM
    Draga Alexyna Allah sa-ti usureze calea .Amin
     
     

  11.  
    #10
    Deosebit
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    36
    Posts
    295
    Thanked
    17
    Rep Power
    329
    Nu pot decat sa va multumesc inca o data pentru cuvinte si sherine mi-ai citit foarte bine intentiile . Ceea ce vreau eu sa fac e cu buna stiinta si cu toata inimia si nu dinttr-un impuls de moment
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •