Notices
 
Results 1 to 9 of 9
  1. Biblia pentru copii 
    #1
    Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    3
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Parintii care doresc sa-si introduca copii care sunt prea mici in lumea Bibliei, pot folosi "Prima mea Biblie pe intelesul meu"!

    1.Prima mea Biblie pe intelesul meu


    Biblia pe intelesul copiilor, bogat ilustrata de care copii nu se vor putea desparti!
     
     

  2.  
    #2
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    353
    Tot la capitolul basme si povestiri pentru copii amintesc pe cele ce au facut bucuria perintilor mei,a mea si acum a copiilor...:

    "Basme"-Fratii Grimm
    "Basme"- Christian Andersen
    "Basme"- Charles Peroult
    "Basme si povestiri "- Ion Creanga
    "Culegere din basmele lumii" editura Ceres
    "Cele Mai Frumoase Basme Arabe" editura Polirom
    si cate si mai cate care au incantat copilaria parintilor,a mea si acum a copiilor mei....
     
     

  3.  
    #3
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Laurentiu, bine ai venit printre noi .

    Din cate stiu eu, Biblia este o carte sfanta pe care Dumnezeu a trimis-o oamenilor prin Isus pace asupra lui ... Si avand in vedere ca Dumnezeu nu a trimis una speciala pentru copii, imi puteti explica de unde provine aceasta denumire a cartii ?

    Multumesc
     
     

  4.  
    #4
    Member DANIELA HALAK's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Bucharest, Romania, Romania
    Posts
    25
    Thanked
    4
    Rep Power
    0
    A SALAM ALEKUM
    Ai mare dreptate sora : de unde biblia ptr copii ? , dar imi amintesc ca acum multi ani cand eram copil mai aparuse astfel de carti care se numeau la fel, a stafarlah .
    stai linistita sora ALLAH le stie mai bine pe toate
     
     

  5.  
    #5
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    353
    nu fara motiv am alaturat povestitile biblice prescurtate sau expuse intr-o forma accesibila copiilor,basmelor si altor povestiri celebre.
    Religia crestina permite caricaturi,filme artistice,picturi,povestiri separate avand ca baza subiecte din noul sau vechiul testament.
    Unele chiar au disputat aprige discutii teologice,dar in general religia crestina are mobilitatea si forta de a nu fi un cadru rigid.
    Asa ca aducerea la nivelul intelegerii copiilor a unor intamplari frumoase din biblie ca Potopul,Iesirea din egipt,judecata lui Solomon.Esthera,Goliat,pot fi placute si instructive.
    Nu am vazut cartea, dar sper ca de asta este vorba si nu de propaganda religioasa.

    (din modestele mele cunostiinte teologice stiu ca Isus nu a adus cu el nimic altceva decat ghinionul de a dori o viata mai buna pentru cei saraci si de a pune o oglinda in fata hidoasa a mai marilor religiei iudaice ajunsi camatari in orasul sfant Ierusalim....Vechiul testament,scris cu mult inaintea lui, ca o istorie a poporului evreu, noul testament,scris dupa moartea lui ca o suma de intamplari din viata lui datorite celor 4 evanghelisti,primii lui apostoli si intemeitorii noii religii...
    dar despre asta avem topic separat)
     
     

  6.  
    #6
    Deosebit
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    36
    Posts
    295
    Thanked
    17
    Rep Power
    329
    Am avut sansa sa citesc o biblie pentru copii cand eram mica nu aceasta editie ci o alta si daca imi aduc bine aminte e asa cum a adus in discutie doamna abbu . Anumite evenimente din biblie aduse la nivelul copiilor . Dar am sa mai verific o data sa nu vorbesc in necunostinta de cauza
     
     

  7.  
    #7
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    cel mai bine ar fi ca aceste carti sa se numeasca Povestiri din Biblie, sau Povestiri biblice pentru copii...astfel s-ar intelege mai bine despre ce este vorba... o carte considerata sfanta, nu are cum si nu are voie sa existe in diferite forme si versiuni: ceea ce difera de original, nu se mai poate numi la fel...




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

  8.  
    #8
    Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    3
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by suleiman View Post
    Laurentiu, bine ai venit printre noi .

    Din cate stiu eu, Biblia este o carte sfanta pe care Dumnezeu a trimis-o oamenilor prin Isus pace asupra lui ... Si avand in vedere ca Dumnezeu nu a trimis una speciala pentru copii, imi puteti explica de unde provine aceasta denumire a cartii ?

    Multumesc
    http://articolecrestine.com/subcateg...ei-antice.html
    "Incepand din 1922 si pana in 1926, Montet a facut sapaturi cu mare succes la Biblos, fiind urmat de Dunand pana in 1939. In antichitate, Biblos a fost principalul oras de unde se exporta pretiosului lemn de cedru de Liban. Intrucat grecii obtineau sulurile de papirus egiptean, principalul material pentru scris din antichitate, prin negustorii fenicieni de la Biblos, ei au numit aceste suluri dupa orasul de unde si le obtineau – un nume de la care deriva cuvantul modern Biblie, numele dat Cartii cartilor."
    Asta e originea cuvantului Biblie! Denumirea de Biblie atribuita sulurilor sfinte este data de oameni, nu de Dumnezeu!
    Sa facut o carticica de povesti inspirate din Biblie (de fapt un rezumat mai accesibil copiilor) cu imagini sugestive si bogat colorate! Iar numele vine de la cel care a facut carticica pentru copii! Presupun ca a avut cele mai bune intentii!
     
     

  9.  
    #9
    Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    3
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by ummraschid View Post
    cel mai bine ar fi ca aceste carti sa se numeasca Povestiri din Biblie, sau Povestiri biblice pentru copii...astfel s-ar intelege mai bine despre ce este vorba...
    Daca te uiti pe coperta, chiar asa scrie:"Cele mai frumoase povestiri biblice"!
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •