Notices
 
Results 1 to 3 of 3
  1. Copiii la moschee 
    #1
    Deosebit
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    36
    Posts
    295
    Thanked
    17
    Rep Power
    329
    Desi s-ar putea sa starnesc o serie de controverse de ceva timp ma gandesc la un lucru . Am fost de cateva ori am fost si eu la moschee cu doamnele si domnisoarele . Am stat deoparte uitandu-ma cum se roaga . si am vazut si doamne venind si cu copiluti mici dar si cu copi in jurul varstei de 10 ani , altii in jurul varstei de 5-7 . Unui copil de sub 1 an nu ii poti explica sa stea linistit dar cum ii putem explica unui copil de la 5 ani incolo sa stea linistit ? o data eram la moschee si nu m-am putut concentra la ceea ce spunea imamul din cauza faptului ca unii copii tipau pe acolo si fugeau de colo colo . Totodata mi-a fost dat sa vad cum o fetita se lupta la figurat cu mama ei sa nu poarte highab la rugaciunea propriu-zisa ba chiar sa intre la rugaciune . Acum ma intreb cum putem face ca copii sa inteaga faptul ca totusi moscheea nu e un loc de joaca , cum putem explica ca totusi la rugaciune trebuie acoperit capul si sa fie imbracat corespunzator ?
     
     

  2.  
    #2
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    353
    Drga alexyna...baba frumoasa si copil cuminte nu exista...
    lasati-i sa zburde,lasati-i sa fie liberi nu sa devina automate care in fata sunt cuminti si in spate fac prostii..
    este darul varstei a fie zburdalnici,cand o sa creasca, vor intelege singuri...
    noi parintii avem aceasta tendinta,aceea de a "creea' copilul dupa conveniente si dupa ce nu am putut fi noi cand eram copii...
    cine stie ca are copii mai hiperactivi,ii lasa acasa cu o bunica sau o matusa.
    e mult mai corect decat sa stai cu ochii si cu gura pe el tot timpul.
     
     

  3.  
    #3
    Harnic
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    153
    Thanked
    14
    Rep Power
    195
    Assalamu aleykum

    In opinia mea cred ca amandoua aveti dreptate.

    Asa cum abbu a mentionat, copiii sunt copii si au multa energie de consumat, iar cand se intalnesc si cu alti copii intervine atractia si competitia intre ei...de aici si galagia pe care o fac. Mi-a fost dat sa vad ca si cel mai cuminte copil atunci cand este laolalta cu altii isi uita tot ce a invatavt si doreste sa zburde si sa se joace cu ceilalti. Dar cred ca cel mai bine pentru cei mici ar fi sa ii duca mamele in parc nu la moschee. Acolo ar trebui sa isi consume energia...la aer curat...nu in moschee printre femeile care vor sa isi faca rugaciunea.

    Dar Alexyna are si ea dreptatea ei. Mergem la moschee sa ne rugam. Moschea nu este nici cresa nici gradinita, cam asta ar trebui sa inteleaga mamele. Am fost in Egipt la moschee dar nu am vazut nici o mama cu copil mic. Ce poate intelege un copil de sub 1 an sau de 2, 3 anisori despre rugaciune??? Va spun eu NIMIC!!!

    Dar am observat ca in Romania e ca o moda...toate femeile cu copii mici merg la moschee sa socializeze...pentru ca de obicei nu prea pot sa se roage nici ele din cauza copiilor.

    Deh...noi romanii nu ne dezmintim nici cand suntem musulmani!

    Asta este opinia mea si NU intru in polemici cu cei care au opinii contrare.

    salam
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •