Notices
 
Results 1 to 10 of 10
  1. Un nou site islamic in limba romana: istoriaislamului.RO 
    #1
    Member khalid622's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    9
    Thanked
    7
    Rep Power
    0
    al selamu alaykum!

    Cu voia lui Allah, eu si fratele Adi din Brasov am reusit sa finalizam siteul www.istoriaislamului.RO

    Daca doriti sa aflati mai multe despre companionii profetului Muhammad (saws), despre savantii musulmani, despre civilizatia islamica sau despre imperiile musulmane care au stapanit lumea mai mult de 1000 de ani va invitam sa vizitati acest site.

    Tinerii musulmani au nevoie de modele de viata, iar cel mai bun model in viata este profetul Muhammad (saws) si companionii. Noi va invitam sa aflati mai multe despre vietile acestor eroi adevarati.

    Siteul este doar in limba romana si inshallah in viitorul apropiat ii vom adauga mai multe imagini, articole si filmulete in limba romana.

    Unui musulman care-si cunoste istoria nu ii va fi niciodata rusine sa spuna ca este musulman si sa se comporte ca un musulman adevarat!
     
     

  2. Mersi khalid622 de la :

    Alexyna (08-24-2010)

  3.  
    #2
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    353
    domnule khalid,
    succes,
    mai ales ca deja au disparut doua site-uri,unul acum un an, am si uitat numele si nici Islamul Cluj nu se simte mai bine...
    succes !!
    (sper ca esti mai putin fioros decat avatarul ales....)
     
     

  4.  
    #3
    Deosebit flor6's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    uk
    Posts
    288
    Thanked
    33
    Rep Power
    322
    nimic nou!!!!!!!!!!
    ))
    e interesant siteul,succes in continuare
     
     

  5.  
    #4
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    353
    Stimate d-le Khalid,
    m-am intors de inca doua ori pe site-ul Dv si cu ingaduinta Dv as vrea sa va scriu cateva remarci.

    In prezent traim intr-o lume care duce o acuta criza de modele. Din dorinta de a avea venituri cat mai mari, televiziunile sunt intr-o cautare continua de senzational. Toata aceasta goana dupa audienta a facut sa fie promovate persoane care in realitate nu sunt altceva decat niste non-valori. Din nefericire, in naivitatea lor, multi oameni (in special tinerii) au luat aceste persoane promovate de televiziuni drept modele in viata.

    un citat care exprima perfect starea lucrurilor,va sustin 100%
    scaderea interesului in general,pentru valorile morale in special, este drastic.
    cu spaima ma gandesc ce va fi la varsta adolescentei copiilor mei semnele de intrebare sunt multe si grele.
    fiecare generatie la randul ei a simtit o deteriorare fata de generatia anterioara, fiecare generatie s-a luptat cu aceleas lucruri in mare,dr parca niciodata asa accentuate ca in zilele noastre.

    cu toate acestea, asa cum remarcati dv:

    Unui musulman care-si cunoste istoria nu ii va fi niciodata rusine sa spuna ca este musulman si sa se comporte ca un musulman adevarat!

    se poate inlocui musulman cu cetatean si asa putem extinde acest adevar la noi toti.
    dar desigur site-ul dezbate istoria musulmanilor,asa ca ma opresc aici.

    nu inainte de a va pune o intrebare pe care o adresez in mai toate ocaziile si crestinilor.

    "este minunat sa cunoastem istoria,este inaltator,este patriotic,este o obligatie minima fata de cei care s-au jertfit pentru pamantul asta -cum spuneti si dv- dar oare ,numai din istorie se pot lua exemple ?
    daca NOI nu putem creea asemenea exemple pentru tinerii nostri AZI,acum, dintre cei ce ne guverneaza,ce studiaza,ce produc sau care aplica religia...credeti ca ii putem educa obligandu-i sa priveasca numai trecutul??
    cand ei vad,traiesc,se formeaza -in prezent -??

    am citit mult material dspre musulmanii vestiti, medici,filosofi,oameni care au inventat, au creeat si au dechis orizonturi.
    Istoria este plina-in adevar-de asemenea exemple.
    dar ce citim azi?
    unde ii trimitem pe tineri sa se cultive?

    acum imi permit sa mai adaug:
    -grafica site-ului foarte placuta,combinatia de culori cu gust
    -meniul, usor de accesat,clar si la obiect
    -impartirea pe capitole sintetica si usor de urmarit

    in final ultima observatie.
    eu, daca as face un site, as plati singura gazduirea la un server.
    in felul asta nu ma simt obligata fata de nimeni.

    Asadar succes !!
    si sper sa priviti cu intelegere cele scrise de mine.
     
     

  6.  
    #5
    Deosebit
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    36
    Posts
    295
    Thanked
    17
    Rep Power
    329
    Mi se pare interesant situl mai ales ca eram interesata de acest subiect
     
     

  7.  
    #6
    Member khalid622's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    9
    Thanked
    7
    Rep Power
    0
    Va multumesc pentru remarcele dumneavoastra cu privire la site. Daca considerati ca sunt lucruri care pot fi schimbate sau adaugate la site va rog sa mi le spuneti. Inshallah, daca este posibil vom aduce imbunatatirile pe care ni ne sesiyati.

    In ce priveste modelele pe care si le aleg oamenii in viata, eu, ca musulman, consider ca nu exista alt exemplu mai bun decat profetul Muhammad (saws). Nu intamplator Michael H Heart, in cartea "A Ranking of the Most Influential Persons in History", l-a considerat pe profetul Muhammad (saws) cel mai influent om care a exista vreodata. Profetul Muhammad (saws) este nu doar un exemplu de lider religios, ci este un exemplu pentru toate aspectele vietii: ca tata, ca sot, ca lider politic, ca lider militar, ca muncitor etc

    De asemenea, inshallah, sper ca acest site ii va ajuta pe acei musulmani care au o mentalitate de invinsi. Pentru a avea o mentalitate de invingator, un om trebuie sa creada ca poate reusi. Inshallah, invatand propria lor istorie, musulmanii vor vedea ca se ei pot realiza multe si ca nu doar lumea occiidentata poate da savanti si mari lideri:
    - Cezar sau Napoleon, ca generali, palesc in fatza un Khalid ibn al Walid (generalul care nu a cunoscut infrangerea).
    - Medicii din occident nu au resit sa egaleze influenta pe care Ibn Sina a avut-o in timpurile sale. Practic Ibn Sina a revolutionat medicina la acea vremea, iar cartile sale au fost lucrari de referinta in lumea medicala secole de-a randul.
    - Metodele de creditare din economia islamica (de exemplu: ijara=leasingul) au fost "reinventate" o mie si ceva de ani mai tarziu.
    -si lista poate continua

    Deci, istoria ii ajuta pe musulmani sa inteleaga ca se poate. Se poate ca musulmanii sa-si aduca o contributie puternica la dezvoltarea sociatatii umane, dar mai inainte de toate musulmanii trebuie sa lase la o parte propaganda mincinoasa, iar pentru a face asta trebuie sa se cunoasca mai bine pe ai insisi inshallah.
     
     

  8.  
    #7
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    353
    Quote Originally Posted by khalid622 View Post
    Va multumesc pentru remarcele dumneavoastra cu privire la site. Daca considerati ca sunt lucruri care pot fi schimbate sau adaugate la site va rog sa mi le spuneti. Inshallah, daca este posibil vom aduce imbunatatirile pe care ni ne sesiyati.
    Deci, istoria ii ajuta pe musulmani sa inteleaga ca se poate. Se poate ca musulmanii sa-si aduca o contributie puternica la dezvoltarea sociatatii umane, dar mai inainte de toate musulmanii trebuie sa lase la o parte propaganda mincinoasa, iar pentru a face asta trebuie sa se cunoasca mai bine pe ai insisi inshallah.
    ABSOLUT REMARCABIL...remarcabil si educativ.
    SINCER,va doresc succes,este primul site de acest fel si cu permisiunea dv, voi mai trece sa invat.
     
     

  9.  
    #8
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    353
    in lipsa butonului Edit,am sa revin cu o adaugare.
    Cred ca un asemenea site,care contine informatie diversa si substantiala, nu se poate lipsi de un contact viu cu cititorii lui.
    sunt pareri,sunt sugestii de materiale suplimentare,etc.
    nu ma gandesc la forum, caci se stie ca degenereaza in discutii sterile,ma gandesc la o "carte de oaspeti",este un bloc usor de coborat din internet si care v-ar arata si dv cat de cat "pulsul" audientei.
     
     

  10.  
    #9
    Member khalid622's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    9
    Thanked
    7
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by abbu View Post
    in lipsa butonului Edit,am sa revin cu o adaugare.
    Cred ca un asemenea site,care contine informatie diversa si substantiala, nu se poate lipsi de un contact viu cu cititorii lui.
    sunt pareri,sunt sugestii de materiale suplimentare,etc.
    nu ma gandesc la forum, caci se stie ca degenereaza in discutii sterile,ma gandesc la o "carte de oaspeti",este un bloc usor de coborat din internet si care v-ar arata si dv cat de cat "pulsul" audientei.
    Aveti perfecta dreptare. Aici am gresit din pacate
    Inshallah vom incerca sa integram o carte de oaspeti, dar nu cred ca vom reusi sa facem prea curand asta. Siteul nu a fost gandit asa de la inceput, iar acum ar trebui aproape refacut ca sa inseram o catre de oaspeti.
    In urmatoarele luni vom mai adauga articole inshallah si vom incerca sa facem cunoscut siteul prin intermediul retelelor de socializare si a altor siteuri cunoscute (facebook, hi5, youtube etc). Pe facebook puteti gasi siteul sun numele "Istoria Islamului".
     
     

  11.  
    #10
    Member amirah's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    7
    Thanked
    1
    Rep Power
    0
    felicitari....istoria este ff importanta pentru a intelege evenimentele actuale
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •