Notices
 
Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 21 to 30 of 46
  1. Niqab 
    #1
    Banned
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    714
    Thanked
    1
    Rep Power
    0
    Salam alekom tuturor

    O intrebare cat se poate de serioasa. Ce se spune despre niqab in Qu'ran si Sunna? Este obligatoriu niqabul sau nu?

    Va rog sa aduceti versete sau hadisuri clare, orice gasiti si daca se poate la sfarsit sa stiu care parere este unanim acceptata.

    Multumesc
     

  2.  
    #21
    Deosebit
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    321
    Thanked
    0
    Rep Power
    358
    [QUOTE=admin]
    Quote Originally Posted by Rania
    dar imediat ce motivele nu mai exista atunci se intoarce la normalitate prin a acoperi fata .
    Nevasta ta asa o sa umble?
     

  3.  
    #22
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    [quote=myryam]
    Quote Originally Posted by admin

    Nevasta ta asa o sa umble?
    Daca nevasta mea o sa fie musulmanca din nastere da .
    Daca o sa fie musulmanca prin convertire , nu . O las pana cand intra credinta in inima ei si ea alege .
    ALLAH nu ne-a facut din piatra si islamul este religia milei prin fapte nu prin vorbe .
    Daca este crestina , ii cer sa-si respecte ce este scris la crestini , adica sa umble cum a umblat Maria , mama lui Isus .
    Daca este evraica , ii cer sa respecte Tora , si sa umble cum este scris in Ea.
     

  4.  
    #23
    Deosebit
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    321
    Thanked
    0
    Rep Power
    358
    [QUOTE=admin]
    Quote Originally Posted by myryam

    Daca nevasta mea o sa fie musulmanca din nastere da .
    Daca o sa fie musulmanca prin convertire , nu . O las pana cand intra credinta in inima ei si ea alege .
    ALLAH nu ne-a facut din piatra si islamul este religia milei prin fapte nu prin vorbe .
    Daca este crestina , ii cer sa-si respecte ce este scris la crestini , adica sa umble cum a umblat Maria , mama lui Isus .
    Daca este evraica , ii cer sa respecte Tora , si sa umble cum este scris in Ea.
    Am inteles,adica vrei sa poarte cel putin batic.mie mi se pare o chestie cam drastica pentru o femeie sa-si puna ceva si pe fata,iar pe ochi-deja foarte exagerat.Dar desigur,daca o femeie face aceasta alegere si e multumita cu ea,n-am nimic de zis...Oricum,ma indoiesc ca voi vedea curand asa ceva in Romania.

    p.s.Dar daca o sa fie musulmanca din nastere,dar n-o sa vrea sa-si puna ceva pe ochi si fatza?
     

  5.  
    #24
    Deosebit latifa's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    868
    Thanked
    0
    Rep Power
    905
    Te referi la niqab cad spui ca nu-ai sa vezi asa ceva in Romania sau la batic.Pentru ca in Romania sunt o vgramada de musulmance care poarta batic!
     

  6.  
    #25
    membru de onoare genan's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,640
    Thanked
    29
    Rep Power
    1683
    Quote Originally Posted by latifa
    Te referi la niqab cad spui ca nu-ai sa vezi asa ceva in Romania sau la batic.Pentru ca in Romania sunt o vgramada de musulmance care poarta batic!

    sigur zice de niqab...
    dar sa stii myryam ca sunt si in romania femei cu niqab, dar nu le vezi tu....


     

  7.  
    #26
    Deosebit
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    321
    Thanked
    0
    Rep Power
    358
    Quote Originally Posted by latifa
    Te referi la niqab cad spui ca nu-ai sa vezi asa ceva in Romania sau la batic.Pentru ca in Romania sunt o vgramada de musulmance care poarta batic!

    Nu ma refer la batic,asta nu mi e pare ceva exagerat sau anormal.Ma refer la asta:



    sau la asta:




    Genan,or fi,nu zic,dar nu umbla pe strada.Cel putin nu in Bucuresti.Si chiar daca ar umbla,tot nu le-as vedea
     

  8.  
    #27
    membru de onoare genan's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,640
    Thanked
    29
    Rep Power
    1683
    Quote Originally Posted by myryam
    Nu ma refer la batic,asta nu mi e pare ceva exagerat sau anormal.Ma refer la asta:



    sau la asta:




    Genan,or fi,nu zic,dar nu umbla pe strada.Cel putin nu in Bucuresti.Si chiar daca ar umbla,tot nu le-as vedea

    daca nu le vezi "oricum" asta e altceva...
    si sunt si in buc si alte orase din romania...

     

  9.  
    #28
    Deosebit
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    321
    Thanked
    0
    Rep Power
    358
    Quote Originally Posted by genan
    daca nu le vezi "oricum" asta e altceva...
    si sunt si in buc si alte orase din romania...
    Tu porti?Am inteles ca esti musulmanca din familie,nu convertita(scuze daca ma insel).Adminul a aratat cu citatele de rigoare ca e chestie obligatorie.Daca nu porti,chiar as vrea sa stiu ce te retine,daca nu e prea intim. Multumesc.
     

  10.  
    #29
    membru de onoare genan's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,640
    Thanked
    29
    Rep Power
    1683
    Quote Originally Posted by myryam
    Tu porti?Am inteles ca esti musulmanca din familie,nu convertita(scuze daca ma insel).Adminul a aratat cu citatele de rigoare ca e chestie obligatorie.Daca nu porti,chiar as vrea sa stiu ce te retine,daca nu e prea intim. Multumesc.

    da, ai inteles bine.... nu sunt convertita, sunt din familia mea asa...
    si nu, eu nu port niqab...
    si de ce nu port... nu e ceva intim,pot spune:
    in primul rand pt ca as avea probleme la vize, cu intrarea si iesirea in si din tara in care traiesc, plus ca aici in romania nu as fi primita la scoala asa....
    insa insha allah intr-o zi, daca allah cel care vrea, o sa pun si asta....

     

  11.  
    #30
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Quote Originally Posted by genan
    da, ai inteles bine.... nu sunt convertita, sunt din familia mea asa...
    si nu, eu nu port niqab...
    si de ce nu port... nu e ceva intim,pot spune:
    in primul rand pt ca as avea probleme la vize, cu intrarea si iesirea in si din tara in care traiesc, plus ca aici in romania nu as fi primita la scoala asa....
    insa insha allah intr-o zi, daca allah cel care vrea, o sa pun si asta....
    Motivul pe care l-ai zis este bun .
    Sa dea ALLAH sa termini ce ai de facut si sa te intorci in tara ta cu fruntea sus tinand credinta in suflet si diploma cu note mari in mana .
     

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •