Notices
 
Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 46
  1. Niqab 
    #1
    Banned
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    714
    Thanked
    1
    Rep Power
    0
    Salam alekom tuturor

    O intrebare cat se poate de serioasa. Ce se spune despre niqab in Qu'ran si Sunna? Este obligatoriu niqabul sau nu?

    Va rog sa aduceti versete sau hadisuri clare, orice gasiti si daca se poate la sfarsit sa stiu care parere este unanim acceptata.

    Multumesc
     

  2.  
    #11
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221





    mashAllah, draga batool, mashAllah...



    ....http://islamqa.com/ , este , cum a mai scris de fapt si sora noastra, Ishtar, un site f important, cu f multe fatwa....

    dati un search, cind va intereseaza ceva, si luati intrebarile la rind, pina gasiti una al carei continut sa se asemene cu ceea ce va intereseaza...de cele mai multe ori, se potrivesc , inshAllah!...

    islamqa.com il gasiti in engleza, franceza, spaniola si bineinteles araba...din pacate, insa , nu toate fatwa sint traduse , si in engleza, si in franceza....
    ...pt cei care nu stiu engleza : puteti traduce , din engleza, in franceza , sau in italiana, de pilda, folosind de ex: Google Language Tools, putin cite putin , tot textul...

    fie ca Allah subhanahu wa ta'ala, sa ne rasplateasca la toti , stradaniile noastre de cautare si aplicare a Cuvintului Sau si a Sunnei Profetului Sau (saws) , si sa ne faca dintre cei fericiti, care se bucura de Binecuvintarea si Milostivirea Sa , inshAllah, amin.







    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     

  3.  
    #12
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    draga ummraschid, nu stiu daca este bine sa ne bazam pe o traducere din engleza sau orice alta limba in alta limba prin intermediul Google Language Tools. ori de cate ori am tradus altceva prin intermediul acestuia, au aparut discrepante. cred ca vor aparea probleme de intelegere a frazelor si unele greseli.

    bine ar fi pentru cei interesati, nevorbitori de limba engleza, sa discutam in romana ceea ce nu inteleg, sau anumite aspecte in privinta carora vor sa fie lamuriti.
     

  4.  
    #13
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    Quote Originally Posted by iman_elsayed
    Ummrashid Allah sa te rasplateasca pentru efortul tau , fiindca sigur ai tradus din engleza sau franceza Allah sa te binecuvanteze.
    Cautand si eu despre Niqab , am citit ca nu este permis ca in timpul pelerinajului sa porti Niqab , dar nu prea am inteles clar. Zi de zi (conform unora) este fard , dar in timpul pelerinajului nu.

    Abd Allah ibn Omar a zis:
    Un om s-a ridicat si a intrebat: O , trimis al lui Allah , care este imbracamintea recomnadata unui pelerin ? Profetul ( saws) a zis: Nu purtati nici camasa , nici pantalon , nici turban , nici capison.Cel care nu are pantofi , poate sa poarte botine cu conditia sa le taia sub glezne. ... Femeia sa nu poarte nici Niqab , nici manusi. (al-Boukhari1468 ).

    Sursa: http://laplumedelislam.free.fr/pratique/hajj/4.htm
    Allah stie mai bine





    draga Iman, draga surioara,



    Hadith - Muwatta 20.16

    Relatarea lui Yahya, de la Malik de la Hisham ibn Urwa ca Fatima bint al-Mundhir spunea " obisnuiam sa ne acoperim fetele, cind eram in ihram, in compania lui Asma bint Abi Bakr as-Siddiq."

    Deci, o femeie, nu trebuie sa poarte niqab, in sensul de val permanent, peste fata, dar trebuie sa se straduiasca sa le urmeze pe sotiile Profetului (saws) si ale companionilor, descoperindu-si fetele, si acoperindu-si-le, la apropierea barbatilor ne-mahram, chiar si in ihram, aceasta fiind in concordanta cu Sunna. (sursa muttaqun.com)

    Chiar pe site-ul pe care l-ai dat tu, http://laplumedelislam.free.fr/pratique/hajj/4.htm ,vei gasi explicatia, ceva mai jos...:

    Cheikh Ibn Outhaymine a dit : « Il n’a pas été rapporté que le Prophète (bénédiction et salut soient sur lui) avait interdit à la pèlerine de couvrir son visage. Ce qu’ils lui a interdit c’est le port du niqab puisque celui-ci est exclusivement fait pour le visage. Or il y a une différence entre le port du niqab et la couverture du visage. Cela étant, si une pèlerine se couvre le visage, nous disons que ce n’est pas grave, mais il est préférable qu’elle le laisse découvert sauf en présence d’hommes étrangers. Car elle doit leur cacher son visage ». Voir ach.charh al-mumti’, 7/153.

    ...deci, interdictia se refera doar la " niqab", ca piesa vestimentara, ca sa zic asa, si NU la acoperirea fetei...bineinteles, doar in cazul apropierii unor barbati straini...

    wa Allahu alim!...



    draga surioara amal,

    ai perfecta dreptate, si imi cer scuze...
    ...aceste Tools pot fi folosite, insa, trebuie sa avem si ceva idee de limbile respective...mea culpa!...

    ...eu ma gindisem doar asa, ca ajutor suplimentar , pt ca unele raspunsuri sint f lungi, si timpul nostru liber este , la unii mai scurt, la altii...si mai scurt!...
    ...insa, inshAllah, sa putem ajuta , fiecare , dupa putinta , oriunde este nevoie de ajutor, inshAllah, amin.


    fie ca Allah subhanahu wa ta'ala sa va rasplateasca , dragi surori , pt stradaniile voastre fi sabilillah, inshAllah, amin.







    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     

  5.  
    #14
    Banned
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    714
    Thanked
    1
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by batool391
    Sa wr wb. Le/am postat in original, ptr ca nu am suficient timp la dispozitie ca sa le traduc. Rog pe cei care au timp sa traduca aceste fatawa.
    Salam alekom draga sora

    Multumesc si tie pt raspuns, chiar sunt fericita ca le-ai postat in engleza, aveam nevoie de ele in engleza. Machallah ce multe informatii. Multumesc si pt link, cu sigursnta va fi f folositor mai ales daca este si in araba

    Allah sa te rasplateasca pt efortul tau draga surioara cu ceea ce-ti doresti mai mult, inchallah

    Multumesc tuturor care au raspuns, am acum la dispozitie tot ce imi trebuie.

    Multumesc si in numele surorii care a avut aceasta intrebare

    Jazak Allah Khair
     

  6.  
    #15
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428


    Fetelor , aceasta intrebare este foarte importanta .

    Quran : 34-30/31


    Vedeti ce este acoperit cu albastru ?
    si sa-si coboare valurile peste piepturile lor:
    in araba :
    æ áíÖÑÈä ÈÎãÑåä Úáì ÌíæÈåä
    Wa-l-iadribna bi-khumurihanna 'ala juiubihinn
    Sa arunce valurile asupra :
    Juiub in araba este plural la cuvantul Jaib , Jaib inseamna sinus , piept .

    Daca o luam dupa medicina , inseamna ca trebuie sa acopere cu valul toata fata pana la piept .
    Daca o luam dupa limba araba pura : Inseamna sa acopere fata si pieptul .
    Cei care au zis ca este sunna , s-au bazat pe Hadisul: Asmaa a intrat la profetul Õáì Çááå Úáíå æÓáã si avea haine subtiri , iar profetul Õáì Çááå Úáíå æ Óáã , si-a intors fata si i-a zis , o Asmaa , cand o femeie ajunge la menstruatie nu se cuvine sa se vada din ea decat aceasta si aceasta , si a aratat fata si palmele .
    Acest hadis se refera la 2 locuri : Rugaciunea si Pelerinaj .
    De ce ?
    1- Oricat de bine stim si intelegem limba araba , nu o sa fim la fel de buni in intelegerea limbii arabe ca si arabii pe vremea Profetului Õáì Çááå Úáíå æÓáã , si ele (femeile ) , cand a trimis ALLAH aceste versete au inceput sa taie carpele , si sa acopere fetele lor.
    2- In versetul 31 de mai sus , se face o exceptie , "afara de ceea ce este pe din afara" , intre acest verset si hadisul mai sus mentionat este o legatura de exceptie : Aceasta exceptie se refera la locuri unde nu sunt barbati (rugaciunea) , si la locuri unde barbatii nu sunt preocupati de femeii si nici de atragerea lor , si unde femeie are nevoie de un permis de a arata fata ca sa vada limpede si palmele ca sa se misca bine fara sa fie impiedicata de nimic (Pelerinajul).
    **Toti savantii islamici sunt de acord ca o femeie "frumoasa" trebuie sa acopere fata si palmele .
    **Toti savantii islamici sunt de acord ca o femeie care este la menopauza , poate sa-si arate fata si palmele .

    Daca aveti intrebari ?
    Attached Images
     

  7.  
    #16
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221


    assalamualaikum wa rahmatuAllahi wa barakatuhu,

    ....cu privire la starea de Ihram, as fi vrut sa precizez...
    ...asa cum se deduce de mai sus, interdictia purtarii niqabului, nu exclude acoperirea fetei, in cazul apropierii unor barbati ne-mahram...

    citat:
    In Fathul Bari, capitolul Hajj:
    " 'A'isha (ra) spunea ca o femeie in sadiul de Ihram, trebuie sa traga acoperamintul de pe cap, peste fata , pt a si-o ascunde."

    si

    citat:
    Relatarea lui Yahya, de la Malik de la Hisham ibn Urwa ca Fatima bint al-Mundhir spunea " obisnuiam sa ne acoperim fetele, cind eram in ihram, in compania lui Asma bint Abi Bakr as-Siddiq."

    si

    citat:
    Cheikh Ibn Outhaymine a dit : « Il n’a pas été rapporté que le Prophète (bénédiction et salut soient sur lui) avait interdit à la pèlerine de couvrir son visage. Ce qu’ils lui a interdit c’est le port du niqab puisque celui-ci est exclusivement fait pour le visage. Or il y a une différence entre le port du niqab et la couverture du visage. Cela étant, si une pèlerine se couvre le visage, nous disons que ce n’est pas grave, mais il est préférable qu’elle le laisse découvert sauf en présence d’hommes étrangers. Car elle doit leur cacher son visage ». Voir ach.charh al-mumti’, 7/153.

    care inseamna:
    Sheikhul Ibn Outhaymine a spus: " Nu s-a relatat ca Profetul (saws) a interzis , in pelerinaj , acoperirea fetei. Ceea ce el (saws) a interzis, este purtarea niqabului, atita timp cit acesta este special confectionat, pt acoperirea fetei. Astfel ca , daca o femeie in ihram, isi acopera fata, noi sintem de parere, ca nu este grav, dar, ca este preferabil, ca ea sa si-o lase descoperita, exceptind, in prezenta barbatilor straini. Caci ea nu trebuie sa le arate fata ."

    iar Allah stie cel mai bine.

    assalamualaikum wa rahmatuAllahi wa barakatuhu




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     

  8.  
    #17
    Banned
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    714
    Thanked
    1
    Rep Power
    0
    [QUOTE=admin]


    .
    Juiub in araba este plural la cuvantul Jaib , Jaib inseamna sinus , piept
    Acesta este cuvantul arab scris in Qu'ran la care facusem referire?

    **Toti savantii islamici sunt de acord ca o femeie "frumoasa" trebuie sa acopere fata si palmele .
    Cum ramane cu ochii? Intrebarea mea la asta se referea

    Daca ai raspunsuri...
     

  9.  
    #18
    moderator batool391's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    661
    Thanked
    202
    Rep Power
    730
    Eu cred ca fatawa sunt mai mult decat clare si nu ar trebui sa incercam sa gasim justificari in afara lor. Niqabul nu este doar ptr fem frumoase.
     

  10.  
    #19
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Quote Originally Posted by batool391
    Eu cred ca fatawa sunt mai mult decat clare si nu ar trebui sa incercam sa gasim justificari in afara lor. Niqabul nu este doar ptr fem frumoase.
    Daca te referi la mine :
    Eu nu stiu engleza si nu am citi nimic din ce ai postat
    Nu gasesc justificari ci transmit ce au zis savantii de mai bine de o mie de ani .
     

  11.  
    #20
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    [quote=Rania]
    Quote Originally Posted by admin

    Acesta este cuvantul arab scris in Qu'ran la care facusem referire?
    Cum ramane cu ochii? Intrebarea mea la asta se referea
    Daca ai raspunsuri...
    Da draga Rania .
    Exact asa este scris in limba araba .
    Iti dai seama ca atunci nu era cuvantul sinus , dar in araba exact asa se traduce cuvantul .
    Sinus = Jaib
    Sunusuri = Juiub.

    Cei care (si eu fac parte dintre ei) spun ca o femeie trebuie sa aiba fata acoperita s-au bazat pe Quran si pe ce au zis si au facut femeile in vremea profetului Õáì Çááå Úáíå æÓáã .
    Despre ochi , pai ochii intra si ei in cele acoperite .

    Islamul nu este o religie dura si fixa , daca o femeie nu vede bine sau are probleme daca isi acopera ochii sau nasul sau exista un motiv pentru care nu poate sa-si acopere fata , un motiv religios , medical..atunci poate sa nu-si acopere fata , dar imediat ce motivele nu mai exista atunci se intoarce la normalitate prin a acoperi fata .
     

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •