Notices
 
Results 1 to 5 of 5
  1. Zile de Ramadan nerecuperate 
    #1
    moderator aiscia's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Italia
    Posts
    770
    Thanked
    263
    Rep Power
    825
    Salam aleikum, wa rahmatullahi wa barakatuhu...

    Ce trebuie facut in cazul in care au ramas zile de sawm nerecuperate si urmatorul Ramadan a inceput?


    Jazakallahu khairan
    Doar Allah ma poate judeca!

    << ''Muhammad este Trimisul lui Allah. Iar aceia care stau alaturi de el sunt aspri fata de necredinciosi si sunt induratori intre ei....''>> (48:29)

    << Acela care doreste o alta religie decat Islamul, nu-i va fi acceptata si el se va afla in Lumea de Apoi printre cei pierduti.>> (3:85)

     
     

  2.  
    #2
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887


    Intrebarea ta Aiscia, este foarte buna,dar raspund ,daca mi este permis,cu o intrebare,cum se poate sa se uite de datoria fatza de Allah subhanahu wa ta ala?
    Ma ingrozeshte numai gandul ca acea/l cineva poate muri,cum se va prezenta in fatza lui Allah subhanahu wa ta ala?
    Cum pot trece 11 luni din an shi sa nu fi capabil sa recupereze zilele pierdute,cum se poate uita in oglida acea/l persoana shi sa spuna eu sunt musulman/a shi sunt mandru/a de asta?
    Oare ce linishte sufleteasca au astfel de persoane?
    Stiu ca in loc de un raspuns ,am venit cu un camion de probleme,dar sincer nu ma pot abtzine.

    Ca sa raspund la intrebare :

    In cazul in care aceasta intarziere se datoreaza unei cauze,foarte bine motivate,boala,stat la pat,timp de 11 luni,fara a putea posti,acele zile sunt suficient sa le recupereze.Dar,din contra daca sunt cauza neglijentzei din parte sa,shi a putut sa le recupereze,dar nu a facut/o,trebuie nu numai sa recupereze zilele pierdute,pe deasupra trebuie sa hraneasca un sarac pentru a repara neglijentza sa.

    Fatwa-Sheikh Abdullah ibn Abdir-Rahman ibn Jibrin
    Fatwa as-Siyam pagina 60
     
     

  3.  
    #3
    Harnic Betti's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Romania
    Posts
    102
    Thanked
    1
    Rep Power
    0
    Am inteles,daca a fost bolnav/bolnava sau a trebuit sa stea in pat 11 luni si sa nu poata sa tina post,atunci nu trebuie sa-l tina pentru a-l recupera!Asa e?
     
     

  4.  
    #4
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by Betti View Post
    Am inteles,daca a fost bolnav/bolnava sau a trebuit sa stea in pat 11 luni si sa nu poata sa tina post,atunci nu trebuie sa-l tina pentru a-l recupera!Asa e?

    Nu, nu e asa!
    Unei persoane bolnave i se permite aceasta usurare, tocmai ptr ca asa cum scrie in Coran, ALLAH nu impune unui suflet decat ceea ce ii este cu putinta (aceasta este o interpretare, nu traducerea exacta!).
    Insa daca boala care l-a facut pe musulman sa nu poata posti a trecut, cred si ALLAH stie cel mai bine, acest post trebuie recuperat.
    Stiu ca sunt pareri cf carora este suficient sa platesti, insa ptr linistea lui, cel care n-a putut tine post nu cred ca s-ar limita doar la aceasta varianta a platii compensatorii.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  5.  
    #5
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    ...de fapt, cred ca tine de modul in care fiecare ia, pana la urma din ceea ce-i este prescris, partea care i se potriveste, cea mai grea, cea mai usoara, sau o parte intre acestea.
    Numai bine.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •